Постанова № 9674061, 20.05.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2010
Номер справи
2а-8428/10/0570
Номер документу
9674061
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2010 р. справа № 2а-8428/10/0570

Постановлена у нарадчій кімнаті.

час прийняття постанови: 15 год 30 хв

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Тарасенка І.М.

при секретаріКушек Н.А.

за участю представника позивача Гриненко М.А., діє за дов. від 13.04.2010 р.,

представник відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «ВІАЛ» про стягнення заборгованості з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 1704,26 грн.,-

В С Т А Н О В И В :

Державна податкова інспекція у Калінінському районі м. Донецька звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ВІАЛ» про стягнення заборгованості з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 1704,26 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач має податкову заборгованість станом на 16.03.2009року у розмірі 1704,26 грн., а саме: орендна плата за землю з юридичних осіб -1658,73грн., пеня-45,53грн. Вказана заборгованість виникла на підставі податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної комунальної власності № 1238 від 27.01.2009 року (а.с.18), а також на підставі податкових повідомлень рішень про нарахування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату орендної плати №0003561541\0 та №0005551541/0 від 05.02.2010року (а.с.22), які були отримані 05.02.2010 року особисто керівником підприємства ТОВ «ВІАЛ» Яшковим В.В. про що свідчить підпис на корінцях рішення, однак це не призвело до погашення податкового боргу. Отже, позивач просив стягнути з відповідача суму податкової заборгованості у розмірі 1704,26 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити у повному обсязі, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Про що в матеріалах справи є судова розписка. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Калінінському районі м. Донецька є субєктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та прийнятими до нього нормативно правовими актами.

Як встановлено у судовому засіданні, відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «ВІАЛ» є юридичною особою, зареєстроване 20.08.2003 року рішенням виконавчого комітету Калінінської районної у м. Донецьку ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.26), взято на облік як платник податків 03.09.2003 р. за № 1272 державною податковою інспекцією у Калінінському районі м. Донецька, що підтверджується довідкою про взяття на облік від 01.12.2006 року (а.с.28).

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІАЛ» у декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №1238 від 27.01.2009 року (а.с.18) задекларував суму до сплати податку у розмірі 189,69 грн. Однак у 2009 року відповідач не сплатив задекларовану з лютого по листопад 2009 року суму податку у розмірі 1896,90грн., у грудні 2009року -189,72грн. Крім того, станом на 30.03.2009р. відповідно до роздруку зворотного боку облікової картки за підприємством обліковувалась переплата у сумі 11,95 грн. та 16.10.2009р. сплачено 800,0грн. На суму сплаченої заборгованості нараховувалась пеня, сума якої станом на 17.03.2010 складає 45,53грн. Податковим повідомленнями рішеннями № 0003561541/0 та № 0005551541/0 від 05.02.2010 р. була нарахована штрафна санкція у розмірі 50% у сумі 373,42грн. та у розмірі 20% у сумі 10,64 грн. (а.с.22).

Станом на 16.03.2009 р. у відповідача існує податковий борг сума заборгованості складає (189,69-10місяців)+189,72грн.(переплата станом на 30.03.2009р.)800,0грн.+373,42грн.+10,64грн.+

45,53грн.(пеня)=1704,26грн.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про плату за землю», податок обовязковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 01 січня і до 01 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

У відповідності до ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.

У відповідності п. 5.1 ст. 5 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податкові декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (а.с.13,16,19,22).

Податковим органом на адресу відповідача було надіслано першу податкову вимогу №1/555 від 02.04.2009р.(а.с.8), але вимога повернута з відміткою про неможливість вручення у звязку з закінченням строку зберігання, про що свідчить конверт з поштовим повідомленням (а.с. 10). Згідно з вимогами Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом ДПА України від 03.07.2010р.№505/5786, вказана вимога була розміщена на дошці податкових оголошень, про що складено акт від 29.04.2009року. (а.с.9).

Крім того, на адресу підприємства була спрямована друга податкова вимога №2/841 від 04.06.2009р.(а.с.11), яка також була направлена поштою з повідомленням про вручення (а.с.12), але була повернута з відміткою про неможливість вручення у звязку з закінченням строку зберігання, про що свідчить конверт, вказана вимога була розміщена на дошці податкових оголошень, про що складено акт від 28.07.2009р. (а.с.13).

Відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» №2181-111 від 21.12.2000року, ДПІ у Калінінському районі м. Донецька було прийнято рішення №98 від 28.08.2009 року (а.с.7) про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, але заборгованість погашена підприємством не була.

Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно п. п. 5.4.1 п. 5.1. ст. 5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

У відповідності до п. п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив узгоджені суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «ВІАЛ» про стягнення заборгованості з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 1704,26грн. задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ВІАЛ» (ЄДРПОУ 32582654, м. Донецьк, 83017, вул. Цусімська, б. 35) в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом по орендній платі за землю у розмірі 1704 (тисяча сімсот чотири) грн. 26 коп. на користь місцевого бюджету Калінінської районної ради в м. Донецьку (р/р №33218812700005, код платежу 13050200, ЄДРПОУ 34687090, в ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016).

Постанова прийнята і підписана у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 20 травня 2010 року в присутності представника позивача.

Повний текст постанови складений 25 травня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Тарасенко І.М.