Рішення № 96738375, 06.05.2021, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
06.05.2021
Номер справи
127/26876/20
Номер документу
96738375
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/26876/20

Провадження № 2/127/4559/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.05.2021 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Дернової В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб в місті Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради у грудні 2020 року звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомогита просив стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям за період з 01.01.2019 року до 31.01.2019 року у розмірі 1626,00 грн. Свої вимоги позивач мотивував тим, що відповідач, перебуваючи на обліку у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради та отримуючи державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не повідомила Департамент про те, що до актового запису №1360 від 10.04.2014 року про народження ОСОБА_2 на підставі спільної заяви батьків від 20.12.2018 року та відповідно до ст. 126 СК України були внесені відомості про батька дитини. Вказане вплинуло на розмір призначеної державної соціальної допомоги та призвело до її переплати за січень 2019 року у розмірі 1626,00 грн. Відповідач у позасудовому порядку кошти не повернула, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 23.12.2020 року було відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) осіб. Вказану ухвалу разом із копією позовної заяви з додатками, було надіслано відповідачу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням, однак ні відзиву на позов, ні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду подано не було.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.

Судом встановлені такі фактичні обставини справи, яким відповідають правовідносини сторін, врегульовані нормами Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 (далі - Порядок).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до органу соціального захисту із заявою від 24.10.2018 року про призначення їй допомоги на дитину - доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 як одинокій матері (а.с. 7). Своїм підписом у даній заяві відповідач ОСОБА_1 підтвердила той факт, що їй повідомлено про те, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання заявником соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг, вона зобов`язана повідомити про це органи праці та соціального захисту населення, а наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацію та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України.

На підставі поданої заяви та документів, рішенням органу соціального захисту від 01.11.2018 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.10.2018 року до 31.03.2019 року у розмірі 1559 грн. щомісячно(а.с. 9).

Розпорядженням на перерахунок допомоги одиноким матерями від 23.11.2018 року було установлено розмір допомоги ОСОБА_1 як одинокій матері в сумі 1626 грн. на період з 01.12.2018 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 щомісячно (а.с. 10).

Невиконання органом праці та соціального захисту населення своїх зобов`язань по виплаті вказаних коштів судом не встановлено.

18.01.2019 року Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради було отримано повідомлення від Вінницького міського відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області за №402-16.3-45 від 21.12.2018 року, у якому зазначено, що до актового запису №1360 від 10.04.2014 року про народження ОСОБА_2 на підставі спільної заяви батьків від 20.12.2018 року та відповідно до ст. 126 СК України внесено відомості про батька дитини; матері дитини - ОСОБА_1 було видано витяг з ДРАЦС громадян про реєстрацію народження згідно ч. 1 ст 135 СК України для пред`явлення органам праці та соціального захисту населення(а.с. 11).

Однак, ОСОБА_1 про вказані обставини орган соціального захисту не повідомила.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги; суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідач ОСОБА_1 була попереджена про обов`язок своєчасно повідомляти про обставини, що впливають на виплату допомоги, про що свідчать зміст її заяви (а.с. 9), однак свої зобов`язання не виконала, не повідомила орган соціального захисту про внесення відомостей про батька дитинидо актового запису №1360 від 10.04.2014 року про народження ОСОБА_2 на підставі спільної заяви батьків від 20.12.2018 року та відповідно до ст. 126 СК України, тобто діяла не добросовісно.

У зв`язку з вищенаведеними обставинами, була здійснена переплата соціальної допомоги відповідачу як одинокій матері за січень 2019 року у розмірі 1626 грн., що підтверджується розрахунком переплати від 23.01.2019 року №454879 (а.с. 12). Звернення органу праці та соціального захисту населення про повернення коштів в добровільному порядку ОСОБА_1 залишено без реагування (а.с. 13-17 ).

Відповідно до ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно; особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно зі ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Зважаючи, що судом встановлено надмірну виплату відповідачу ОСОБА_1 коштів щомісячної адресної допомоги як одинокій матері, така виплата виникла в результаті недобросовісності з боку відповідача, тому суд доходить до висновку про стягнення з відповідача вказаної суми коштів, тобто позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Крім того, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради2102 грн. судового збору, оскільки позов задоволено повністю.

Керуючись ст. 13, 81, 263-268, 273, 274 ЦПК України, на підставі ст. 19 Конституції України, ст. 1212, 1215 ЦК України, Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 , суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерія у розмірі 1626 грн. (одна тисяча шістсот двадцять шість гривень).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради2102 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Департамент соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790).

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Суддя: