
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/607
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2021 року м. Київ № 320/4377/19
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОЯЖЕР ЛТД"
До Державної податкової служби України
Про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОЯЖЕР ЛТД" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішення комісії Головного управління ДФС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 10.05.2019 року №1159629/42451898, №1159630/42451898, №1159631/42451898, №1159632/42451898, №1159633/42451898, №1159634/42451898, №1159635/42451898, №1159636/42451898, №1159637/42451898, від 09.04.2019 року №1136916/42451898 та про зобов`язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ "ВОЯЖЕР ЛТД" від 15.02.2019 р. № 3,4,5,6,7,8,9,10,11.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 року справу передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.10.2019 року справу передано на розгляд судді Головань О.В.
Ухвалою суду від 04.11.2019 року позовну заяву ТОВ "ВОЯЖЕР ЛТД" залишено без руху.
14.11.2019 року позивачем до суду подано заяву про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 19.11.2019 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
19.12.2019 року представником ГУ ДФС у м. Києві подано до суду відзив на позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОЯЖЕР ЛТД" зареєстроване як юридична особа 07.09.2018 р. під кодом ЄДРПОУ 42451898. На дату прийняття рішення зареєстрованим місцезнаходженням позивача є адреса: 03032, м. Київ, проспект Академіка Корольова, буд. 22, офіс 7 . Видами діяльності за КВЕД є: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний); 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів; 10.89 Виробництво інших харчових продуктів, не віднесених до інших угруповань; 10.91 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах; 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду); 69.10 Діяльність у сфері права; 73.11 Рекламні агентства; 41.10 Організація будівництва будівель; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
01.02.2019 р. ТОВ "ВОЯЖЕР ЛТД" уклало з ТОВ "АТОММОНТАЖСЕРВІС" Договір найму нежитлових приміщень № 01-1/02/2019, відповідно до якого ТОВ "ВОЯЖЕР ЛТД" зобов`язалось передати за плату ТОВ "АТОММОНТАЖСЕРВІС" в строкове користування нежитлове приміщення площею 515 квадратних метрів за адресою: м. Київ, вул. Магнітогорська, 1, а ТОВ "АТОММОНТАЖСЕРВІС" зобов`язалось прийняти об`єкт найму за актом приймання-передачі, своєчасно сплатити орендну плату і після закінчення Договору повернути об`єкт найму за актом приймання-передачі в тому ж стані, в якому воно було передано в оренду з урахуванням нормального зносу (п. 1.1.).
Пунктом 3.1. Договору Сторони узгодили строк найму в 11 місяців до 31.12.2019.
Крім того, Сторони визначили розмір місячної орендної плати в 700 000,00 грн. в т.ч. ПДВ (п. 3.2.) та встановили, що орендна плата сплачується Наймачем на підставі наданого Орендодавцем рахунку, з безготівковому розрахунку на поточний рахунок Орендодавця одноразово за весь період найму в сумі 7 700 000,00 грн., в т.ч. ПДВ.
Факт приймання-передачі приміщення за Договором № 01-1/02/2019 від 01.02.2019 р., підтверджується підписаним сторонами Актом приймання-передачі об`єкта найму від 01.02.2019 р.
З наявної в матеріалах справи банківської виписки вбачається, що ТОВ "АТОММОНТАЖСЕРВІС" перерахувало на рахунок ТОВ "ВОЯЖЕР ЛТД" кошти: 26.02.2019 р. в сумі 1293600,00 грн., в т.ч. ПДВ 215600,00 грн.; 27.02.2019 р. в сумі 3000000,00 грн., в т.ч. ПДВ 500000,00 грн., 28.02.2019 р. в сумі 3406400,00 грн., в т.ч. ПДВ 567733,33 грн.
15.02.2019 року Позивачем було складено на ім`я ТОВ "АТОММОНТАЖСЕРВІС" податкові накладні № 3,4,5,6,7,8,9,10,11.
В описі (номенклатурі) товарів/послуг кожної податкової накладної від 15.02.2019 міститься одне і теж формулювання: "Оренда приміщення за лютий 2019 року згідно договору №01-1/02/2019 від 01.02.2019 р.".
В кожній податковій накладній від 15.02.2019 зазначені обсяги постачання (база оподаткування без урахування податку на додану вартість) в сумі 700 000,00 грн. Сума податку на додану вартість зазначена - 140 000,00 грн. Загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість - 840000,00 грн.
Товариство засобами телекомунікаційного зв`язку через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України надіслало податкові накладні від 15.02.2019 року №,3,4,5,6,7,8,9,10,11
Однак, реєстрація вищевказаних податкових накладних в ЄРПН податковим органом зупинена, про що отримано квитанції від 15.03.2019 р. № 9048207003, 9048204480, 9048206541, 9048189756, 9048214498, 9048185690, 9048215657, 9048191245, 9048216171, зі змісту яких слідує: "Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН".
Товариством було надіслано до контролюючого органу засобами телекомунікаційного зв`язку документи згідно переліку для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також пояснення товариства щодо суті своєї діяльності та змісту господарської операції.
Так, у поясненні зазначено, що господарська операція з оренди приміщення та передачі його в суборенду оформлена відповідно до вимог чинного законодавства і підтверджена документально.
До вказаних пояснень Товариством були надані Договір № Р132 від 01.02.2019 між ТОВ "ВОЯЖЕР ЛТД" і ТОВ "МАВЕЛЕС", Договір № 01-1/02/2019 від 01.02.2019 р. між ТОВ "ВОЯЖЕР ЛТД" і ТОВ "АТОММОНТАЖСЕРВІС", виписка1 від 28.03.2019, виписка2 від 28.03.2019, виписка3 від 04.04.2019.
Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову у такій реєстрації прийнято рішення від 10.05.2019 року №1159629/42451898, №1159630/42451898, №1159631/42451898, №1159632/42451898, №1159633/42451898, №1159634/42451898, №1159635/42451898, №1159636/42451898, №1159637/42451898, від 09.04.2019 року №1136916/42451898, якими відмовлено в реєстрації податкових накладних.
Зі змісту рішень вбачається, що підставою їх прийняття є: ненадання платником податків копій документів, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності первинних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОЯЖЕР ЛТД" - вважає вказане рішення протиправними та просить суд його скасувати з таких підстав.
Позивач посилається на виконання ним вимог законодавства щодо оформлення податкової накладної згідно ст. 187, 201 Податкового кодексу України, надання ним документів на підтвердження реальності господарської операції, які не були враховані відповідачем.
Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечила, зазначивши, що позивачем не надано всіх необхідних документів відповідно до чинного законодавства, на підтвердження реальності господарської операції.
Відповідач - Державна фіскальна служба України - у встановлений судом строк (п`ятнадцять днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження) відзиву на позов не надав, ухвалу отримав 22.11.2019 р. згідно відмітки на повідомленні про вручення поштового відправлення.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно підпунктів "а", "б" п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст.188 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 201.1. ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
П.201.10 ст.201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Позивач стверджує, що податкові накладні від 15.02.2019 №,3,4,5,6,7,8,9,10,11 складені ним за фактом отримання попередньої оплати від ТОВ "АТОММОНТАЖСЕРВІС" за Договором № 01-1/02/2019 від 01.02.2019 р.
Однак, з наданої позивачем банківської виписки вбачається, що ТОВ "АТОММОНТАЖСЕРВІС" перерахувало на рахунок ТОВ "ВОЯЖЕР ЛТД" кошти: 26.02.2019 р. в сумі 1293600,00 грн., в т.ч. ПДВ 215600,00 грн.; 27.02.2019 р. в сумі 3000000,00 грн., в т.ч. ПДВ 500000,00 грн., 28.02.2019 р. в сумі 3406400,00 грн., в т.ч. ПДВ 567733,33 грн.
Тобто, податкові накладні були складені значно раніше, ніж дата надходження коштів, що не відповідає встановленому п. 201.1. ст. 201 ПКУ припису про обов`язок постачальника скласти податкову накладну датою виникнення податкових зобов`язань.
Крім того, база оподаткування операцій у податкових накладних значно відрізняється від розміру місячної орендної плати, яка була узгоджена Сторонами у п. 3.2. Договору, що також не відповідає приписам п.201.10 ст.201 ПКУ.
Так, у п. 3.2. Договору № 01-1/02/2019 від 01.02.2019 р. зазначено, що розмір місячної орендної плати становить 700 000,00 грн. з урахуванням податку на додану вартість. Разом з тим, у податкових накладних від 15.02.2019 р. № 3,4,5,6,7,8,9,10,11 база оподаткування зазначена в розмірі 700 000,00 грн. без урахування податку на додану вартість. Сума податку на додану вартість зазначена 140 000,00 грн. Загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану зазначена 840000,00 грн.
Також, позивачем у всіх податкових накладних на загальну суму 7 560 000,00 грн. наведено ідентичний опис (номенклатура) товарів/послуг: "Оренда приміщення за лютий 2019 року згідно договору № 01-1/02/2019 від 01.02.2019 р., у той час як оплата в 7 700 000,00 грн. була узгоджена сторонами за 11 місяців найму з лютого по грудень місяць 2019 року, згідно п. 3.1, 3.5. Договору.
З вищевикладеного слідує, що при заповненні податкових накладних від 15.02.2019 №,3,4,5,6,7,8,9,10,11 позивачем порушено вимоги п. 201.1. ст. 201 Податкового кодексу України щодо правильного заповнення таких реквізитів податкової накладної як опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг, ціна постачання без урахування податку, ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні, загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
За таких обставин суд не може погодитись з твердженням позивача, що податкові накладні від 15.02.2019 №,3,4,5,6,7,8,9,10,11 були сформовані у відповідності до вимог податкового законодавства України.
Щодо порядку відмови у реєстрації податкової накладної, суд зазначає наступне.
За приписами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пункт. 201.1 цієї статті та/або пункт. 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Згідно з підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 (далі - Порядок зупинення реєстрації ПН/РКРН № 117).
Відповідно до пунктів 5, 6, 7 Порядку зупинення реєстрації ПН/РКРН № 117, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна /розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п. 13 Порядку зупинення реєстрації ПН/РКРН № 117, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
У той же час, згідно з п. п. 14, 15 Порядку зупинення реєстрації ПН/РКРН № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
З наданих позивачем контролюючому органу пояснень вбачається, що позивач не навів конкретного обґрунтування правомірності виписки податкових накладних, а обмежився лише загальних формулюванням, що господарська операція з оренди приміщення та передачі його в суборенду оформлена відповідно до вимог чинного законодавства і підтверджена документально.
Надані позивачем до суду копії документів, які також були додані до пояснень контролюючому органу, не підтверджують правомірність складання податкових накладних.
Пунктами 18- 21 Порядку зупинення реєстрації ПН/РКРН № 117 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
З огляду на положення п. 19 Порядку зупинення реєстрації ПН/РКРН №117, рішення про зупинення реєстрації податкових накладних та відмову у реєстрації податкових накладних в даному разі прийнято Комісією регіонального рівня - Головного управління ДФС у м. Києві.
Враховуючи, що позивач не підтвердив належними документами правомірність складання податкових накладних від 15.02.2019 №,3,4,5,6,7,8,9,10,11, суд приходить до висновку, що комісією було обґрунтовано прийнято рішення від 10.05.2019 року №1159629/42451898, №1159630/42451898, №1159631/42451898, №1159632/42451898, №1159633/42451898, №1159634/42451898, №1159635/42451898, №1159636/42451898, №1159637/42451898, від 09.04.2019 року №1136916/42451898 про відмову в реєстрації вказаних податкових накладних.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В даному випадку позивачем не доведено протиправності рішень комісії від 10.05.2019 року №1159629/42451898, №1159630/42451898, №1159631/42451898, №1159632/42451898, №1159633/42451898, №1159634/42451898, №1159635/42451898, №1159636/42451898, №1159637/42451898, від 09.04.2019 року №1136916/42451898 у зав`язку з чим позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 06.05.2021 р.