
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
05 травня 2021 р. № 520/2998/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Панченко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (61057, м.Харків, вул.Пушкінська, буд.46, код ЄДРПОУ ВП 43983495) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002703201 від 21.08.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 21.08.2020 року відповідачем за результатами проведеної фактичної перевірки на підставі акту перевірки №1089/20-40-32-01-08/43338200 прийнято податкове повідомлення-рішення №0002703201, яким до позивача застосовано штрафні санкції за платежем акцизний податок. На думку позивача вказане рішення суб`єкта владних повноважень протиправне та незаконне, оскільки, несвоєчасне обладнання місця відпуску пального витратоміром-лічильником, а резервуару - рівнеміром-лічильником, відбулося внаслідок форс-мажорних обставин, викликаних запровадженням Кабінетом Міністрів України суворих карантинних обмежень, та не залежало від волі ФО-П ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 26.02.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справ за правилами ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачу запропоновано надати відповідь на відзив, позивачу - письмові заперечення на відзив.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі надіслана відповідачу на його поштову адресу та отримана його представником, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Ухвалою суду від 05.05.2021 року здійснено заміну відповідача - Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43143704) його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 43983495).
Відповідач - Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, не погодився з заявленими позовними вимогами, надіслав на адресу суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що працівники Головного управління ДПС у Харківській області під час проведення фактичної перевірки місця здійснення господарської діяльності позивача діяли в межах повноважень, у спосіб, встановлений законодавством України, а висновку акту фактичної перевірки від 03.08.2020 №1089/20-40-32-01-08/43338200 відповідають фактичним обставинам справи. Таким чином податкове повідомлення-рішення №0002703201 від 21.08.2020 року законне та обґрунтоване.
Відповідно до частин 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , 27.05.2013 року зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Куп`янською районної державною адміністрацією Харківської області №24750000000005913. Основний вид діяльності за КВЕД: Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами (47.99).
Позивач має ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на АГЗС за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний №20260314201900487, дійсна з 07.08.2019 по 07.08.2024.
В період з 28.07.2020 по 31.07.2020 року, на підставі наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 23.07.2020 №2356 "Про проведення фактичної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 " та направлень на перевірку від 23.07.2020 №598, №599 головними державними ревізорами-інспекторами відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів проведена фактична перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_2 ), за місцем провадження діяльності АГЗС: АДРЕСА_2 .
За висновками перевірки складено акт №1089/20-40-32-01-08/43338200 від 03.08.2020 "Про результату фактичної перевірки Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 " встановлено, що у період з 01.04.2020 по 31.07.2020 року на АГЗС, розташованій за адресою: АДРЕСА_2 (уніфікований номер акцизного складу 1005982) здійснювалась реалізація пального без застосування зареєстрованого в Єдиному державному реєстрі та не введеного належним чином в експлуатацію витратоміра-лічильника на одному місці відпуску газу скрапленого (ПРК №1) та рівнеміра-лічильника на поливному резервуарі, чим порушено вимоги ст.230 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ.
Акт перевірки 03.08.2020 підписано ФОП ОСОБА_1 без зауважень.
Також, за результатами фактичної перевірки складено податкове повідомлення-рішення від 21.08.2020 №0002703201, яким до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 40000 грн. за платежем "Акцизний податок".
Заперечуючи проти прийнятого відповідачем податкового повідомлення-рішення, позивач через свого представника направив скаргу до Державної податкової служби України.
Рішенням ДПС України від 22.12.2020 №35964/6/99-00-06-02-05-06 податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 21.08.2020 №0002703201 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Не погоджуючись зі спірним податковим повідомленням-рішенням відповідача, вважаючи його необґрунтованим та незаконним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються положеннями ПК України.
Згідно зі статтею 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних податків належить, зокрема, акцизний податок (статті 8,9 ПК України).
Підпунктом 14.1.4 статті 14 ПК України визначено, що акцизний податок непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Штрафні санкції до позивача застосовані за порушення підпунктів 230.1.2, 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України та пункту 12, 21 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, пунктів 5,6,7 Порядку № 891.
Згідно з пунктом 230.1 статті 230 акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Поняття акцизного складу визначено підпунктом 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України. Акцизний склад це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
Згідно з підпунктом 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 ПК України розпорядник акцизного складу це суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб`єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті. 230 ПК України встановлено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу, інших газів, бутану, ізобутану за зазначеними в цьому підпункті кодами УКТЗЕД також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
За змістом пункту 12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, норми пункту 230.1 статті 230 цього Кодексу щодо обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками застосовуються з 1 січня 2017 року.
Відповідно до вимог статті 230 ПК України, постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 N 891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку (далі - Порядок).
Резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці (підпункт 3 пункту 2 Порядку).
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку обіг пального - будь-які операції, що передбачають: фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції); фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).
Враховуючи норми пункту 22 підрозділу 5 розділу XX ПК України та відповідно до пункту 12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:
1) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яка перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 01.07.2019;
2) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 01.10.2019;
3) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 01.01.2020.
Пунктом 18 до внесення до нього змін Законом України №391-ІХ від 18.12.2019 було встановлено, що норми п.128-1 ст.128-1 ПКУ Кодексу застосовуються до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до п.212.1 ст. 212 цього Кодексу) з 1 січня 2020 року.
Проте Законом України № 391-ІХ від 18.12.2019 були внесені зміни та слово січня замінено словом квітня.
Отже, законодавець надав розпорядникам акцизних складів додатковий термін ( до 01.04.2020) для обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Як встановлено під час розгляду справи та підтверджено матеріалами справи, позивач, який є розпорядником акцизного складу, для виконання вимог законодавства замовив за договором №07/0120/К від 09.01.2020 року у Товариства обмеженою відповідальністю "Газтехтрейд" обладнання для автозаправної станції: консоль TLS-4B з сенсорним екраном з програмним забезпеченням, магнітострикційний зонд LPG, монтажний інсталяційний комплект LPG, на загальну суму 144456,00 грн (з урахуванням ПДВ). Також за умовами вказаного договору, ТОВ "Газтехтрейд" зобов`язувався виконати роботи з монтажу та пусконалагоджування придбаного товару.
Згідно листа ТОВ "Газтехтрейд" вих.№37 від 26.12.2019 орієнтовний час поставки товару за договором №07/0120/К від 09.01.2020 - початок лютого 2020 року.
В подальшому строк поставки та монтажу відкладено на березень 2020 року, що підтверджується листом ТОВ "Газтехтрейд" вих.№9/1 від 10.02.2020, у зв`язку з наявністю об`єктивних причин затримки поставки обладнання.
Листом вих.№12/1 від 29.03.2020 ТОВ "Газтехтрейд" повідомило ФО-П ОСОБА_1 про те, що внаслідок запровадження в Україні карантину у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19, поставка обладнання, замовлене на підставі договору №20/120/К від 09.01.2020 року на теперішній час є неможливою. Відновлення поставок планується у разі послаблення або скасування карантинних обмежень.
15.04.2020 року ФО-П ОСОБА_1 та ТОВ "Газтехтрейд" уклали угоду про розірвання договору №20/120/К від 09.01.2020 року через неможливість його виконання внаслідок поширення коронавірусної хвороби COVID-19 (обставина непереборної сили).
Листом за вих.№27/1 від 01.07.2020 року ТОВ "Газтехтрейд" повідомлено про відновлення поставок обладнання, яке було предметом договору №07/0120/К від 09.01.2020.
03.07.2020 року позивач повторно уклав договір з ТОВ "Газтехтрейд" №20/0720/К на поставку та монтажні роботи обладнання для автозаправної станції: консоль TLS-4B з сенсорним екраном з програмним забезпеченням, магнітострикційний зонд LPG, монтажний інсталяційний комплект LPG, на загальну суму 183688,00 грн (з урахуванням ПДВ). Вказаний договір виконаний 08.09.2020 року, що підтверджується актом надання послуг №401.
Зазначене свідчить про намір позивача дотримати вимоги ст.230 Податкового кодексу України щодо встановлення витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників у розрізі акцизних складів, разом з тим, підтверджує наявність непереборних обставин, що відстрочили виконання договору поставки та монтажу устаткування, укладеного з ТОВ "Газтехтрейд".
Законом України № 530-ХІІ від 17.03.2020 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" внесені зміни в частину 2 статті 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", яка наводить перелік форс-мажорних обставин та до таких віднесено карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про доведення позивачем тієї обставини, що карантин, встановлений постановою Кабінету Міністрів України в Україні, став для контрагента позивача та самого позивача форс-мажором, тобто надзвичайною і не підвладною волі сторін договору щодо поставки ТОВ "Газтехтрейд" позивачу консолі TLS-4B з сенсорним екраном з програмним забезпеченням, магнітострикційного зонду LPG, монтажного інсталяційного комплекту LPG, та обладнання позивачем акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками. Вказана обставина була непередбачуваною та перешкоджала позивачу здійснити обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Таким чином, відсутні підстави для притягнення до відповідальності позивача за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України, відповідно податкове повідомлення-рішення від 21.08.2020 №0002703201 про застосування штрафних санкцій на суму 40000, 00 грн є протиправним та належить до скасування.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході розгляду справи позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач не надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову, у зв`язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0002703201 від 21.08.2020 року про застосування до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 40000 грн. за платежем "Акцизний податок".
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (61057, м.Харків, вул.Пушкінська, буд.46, код ЄДРПОУ ВП 43983495).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко