
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2021 р. справа № 520/3375/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В :
Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути до бюджету України з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , суму податкового боргу в загальному розмірі 405350,57 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що відповідно до облікових даних контролюючого органу відповідач має податковий борг перед бюджетом в загальному розмірі 405350,57 грн. У зв`язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму боргу позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що дії податкового органу щодо нарахування податкового боргу шляхом проведення камеральних перевірок є неправомірними, з огляду на те, що відповідачем не було отримано у встановленому законом порядку ані актів за результатами перевірок, ані податкових повідомлень-рішень, ані податкової вимоги. А відтак, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 внесений до Державного реєстру фізичних осіб України за реєстраційним номером облікової картки НОМЕР_1 та зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як платник податків з 02.08.2007, є платником податку на додану вартість.
Станом на дату звернення податкового органу до суду, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , має податковий борг в загальному розмірі 405350,57 гривень з податку на додану вартість, що виник на підставі податкових декларацій з податку на додану вартість: від 19.06.2020 №25960458 терміном сплати до 30.06.2020 на суму 163724,00 грн; від 20.07.2020 №29332082 терміном сплати до 30.07.2020 на суму 91090,00 грн; від 19.08.2020 №32614244 терміном сплати до 31.08.2020 на суму 79188,00 грн; від 20.09.2020 №35139189 терміном сплати до 30.09.2020 на суму 50544,00 грн; від 16.10.2020 №38881542 терміном сплати до 30.10.2020 на суму 526,00 грн; від 17.11.2020 №9304196677 терміном сплати до 30.11.2020 на суму 58819,00 грн та на підставі податкових повідомлень-рішень №0069735606 від 26.06.2020 терміном сплати до 28.08.2020 на суму 2987,87 грн; №0069735606 від 26.06.2020 терміном сплати до 28.08.2020 на суму 3,30 грн; №0084595606 від 31.08.2020 терміном сплати до 09.10.2020 на суму 2565,24; №0084595606 від 31.08.2020 терміном сплати до 09.10.2020 на суму 4869,52 грн; №0084595606 від 31.08.2020 терміном сплати до 09.10.2020 на суму 1020,00 грн.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов`язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Відповідно до ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідачем по зазначеним податковим деклараціям самостійно визначені грошові зобов`язання у строк, визначений законом на загальну суму 393904,64 грн, не сплачено.
Як встановлено судом, 06.05.2020 контролюючим органом проведено камеральну перевірку Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питання несвоєчасного подання податкової декларації з податку на додану вартість за період з 01.03.2020 по 09.04.2020, результати якої оформлені актом від 06.05.2020 №2290/20-40-56-06/ НОМЕР_1 , яким зафіксовано несвоєчасну подачу податкової декларації з податку на додану вартість (а.с.39-40).
Вказаний акт направлявся контролюючим органом на адресу відповідача: АДРЕСА_1 , який зазначено у Витязі з єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованою кореспонденцією, та отримано відповідачем 19.05.2020, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.38).
Так, на підставі висновків акту перевірки, контролюючим органом винесені податкові повідомлення-рішення №0069735606 від 26.06.2020 терміном сплати до 28.08.2020 на суму 2987,87 грн; №0069735606 від 26.06.2020 терміном сплати до 28.08.2020 на суму 3,30 грн, якими до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафи за несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість (а.с.35-36).
Зазначені податкові-повідомлення рішення направлялися контролюючим органом на адресу відповідача: АДРЕСА_1 , який зазначено у Витязі з єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованою кореспонденцією, та отримані відповідачем 13.08.2020, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.38).
Як вбачається з матеріалів справи, 09.07.2020 контролюючим органом проведено камеральну перевірку Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питання несвоєчасного подання податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2018 року, результати якої оформлені актом від 09.07.2020 №3252/20-40-56-06/ НОМЕР_1 , яким зафіксовано несвоєчасну подачу податкової декларації з податку на додану вартість (а.с.25-26).
Вказаний акт направлявся контролюючим органом на адресу відповідача: АДРЕСА_1 , який зазначено у Витязі з єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованою кореспонденцією, та отриманий відповідачем 13.08.2020, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.27).
Так, на підставі висновків акту перевірки, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0084595606 від 31.08.2020 терміном сплати до 09.10.2020 на суму 1020,00 грн, яким до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано штраф за несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість (а.с.24).
Зазначене податкове-повідомлення рішення направлялось контролюючим органом на адресу відповідача: АДРЕСА_1 , який зазначено у Витязі з єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованою кореспонденцією, та отримане відповідачем 07.09.2020, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.27).
Також, 30.07.2020 контролюючим органом проведено камеральну перевірку Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з питання несвоєчасного подання податкової декларації з податку на додану вартість за період з 01.06.2020 по 23.07.2020, результати якої оформлені актом від 30.07.2020 №3638/20-40-56-06/ НОМЕР_1 , яким зафіксовано несвоєчасну подачу податкової декларації з податку на додану вартість (а.с.33-34).
Вказаний акт направлявся контролюючим органом на адресу відповідача: АДРЕСА_1 , який зазначено у Витязі з єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованою кореспонденцією, та отримано відповідачем 13.08.2020, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.32).
Так, на підставі висновків акту перевірки, контролюючим органом винесені податкові повідомлення-рішення №0084595606 від 31.08.2020 терміном сплати до 09.10.2020 на суму 2565,24 грн; №0084595606 від 31.08.2020 терміном сплати до 09.10.2020 на суму 4869,52 грн, якими до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафи за несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість (а.с.29-30).
Зазначені податкові-повідомлення рішення направлялися контролюючим органом на адресу відповідача: АДРЕСА_1 , який зазначено у Витязі з єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованою кореспонденцією, та отримані відповідачем 07.09.2020, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.32).
Доказів оскарження вищезазачених податкових повідомлень - рішеннь матеріали справи не містять та судом з автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду" не встановлено, а відтак вказана сума заборгованості набула статусу узгодженої.
У зв`язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання у встановлені строки, відповідно до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, на адресу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 сформовано податкову вимогу №226697-56 від 12.06.2020, яка направлена на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням та осрбисто вручена ОСОБА_1 під підпис 03.11.2020, про що свідчить копія повідомлення про вручення, наявного в матеріалах справи (а.с. 41).
Доказів того, що відповідач скористався своїм правом адміністративного або судового оскарження податкової вимоги, доказів самостійної сплати податкового боргу матеріали справи також не містять, а відтак сума заборгованості Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 перед бюджетом є узгодженою та підлягає сплаті.
Суд звертає увагу, що податкові повідомлення-рішення, акти за результатами камеральних перевірок та вимога направлені контролюючим органом Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об`єднань. А відтак, посилання відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, щодо відсутності особистого підпису відповідача на актах перевірок та відсутності актів про відмову останнього від отримання вищезазначених актів, не відповідають дійсності, з огляду на те, що контролюючим органом було належним чином надіслано всі зазначені документи на офіційну адресу відповідача, та, в подальшому, йому вручені, про що свідчать засвідчені копії повідомлень про вручення поштових відправлень, наявні в матеріалах справи (а.с.27-28, 32, 38, 41).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За правилами підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі - ПК України) платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Як визначено підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
За змістом пункту 56.16 статті 56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Отже, факт узгодження податкового зобов`язання має наслідком обов`язок платника податку сплатити таке зобов`язання у встановлений законом строк. Невиконання обов`язку зі сплати узгодженого податкового зобов`язання призводить до набуття таким зобов`язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.
Наведене є однією із гарантій дотримання у податкових відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права.
Відповідно до підпункту 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України до функцій контролюючих органів належить здійснення погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 ПК України).
За правилами пункту 95.3 статті 95 ПК України, зокрема, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Системний аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що контролюючий орган може звернутися до адміністративного суду з позовом про стягнення податкового боргу з платників податків із дотриманням відповідних умов, встановлених пунктом 95.2 статті 95 ПК України, які надають право на примусове стягнення податкового боргу.
Відповідно до п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України платники податку зобов`язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов`язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (Підпункт 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання. (Підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплата грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Пунктом 87.9 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що в разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 405350,57 грн, який на час розгляду справи не сплачений.
Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів.
Таким чином, позовні вимоги Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ ВП 43983495) до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути до бюджету кошти у розмірі 405350,57,00 (чотириста п`ять тисяч триста п`ятдесят) грн 57 коп. в рахунок погашення податкового боргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , з усіх відкритих розрахункових рахунків.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Горшкова