Рішення № 96729521, 15.04.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2021
Номер справи
480/4003/20
Номер документу
96729521
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2021 року Справа №480/4003/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника позивача - Сивенка В.М.,

представника відповідача - Савченко С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4003/20 за позовом Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Інститут сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Сумській області №0026295404 від 23.03.2020 р., яким до Інституту сільського господарства ПС НААН України застосовано штраф у загальному розмірі 24 580,25 (двадцять чотири тисячі п`ятсот вісімдесят) гри., 25 коп. за несвоєчасність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2019 р., січень 2020 р.

Провадження у справі було відкрито за правилами спрощеного провадження з викликом сторін.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення ґрунтується на помилкових судженнях суб`єкта владних повноважень, що викладені в акті камеральної перевірки щодо несвоєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період грудень 2019 р., січень 2020 р. з посиланням на незабезпечення позивачем перерахування потрібної суми коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (відсутність реєстраційного ліміту). Позивач стверджує, що ним було забезпечено зарахування коштів для збільшення реєстраційного ліміту, а тому затримка реєстрації податкових накладних відбулася не з його вини. Відтак, на переконання позивача, оскаржуване податкове повідомлення-рішення суперечить ч. 2 ст. 2 КАС України, оскільки за відсутності визначених законом підстав покладає на платника податків додатковий обов`язок по оплаті грошового зобов`язання на користь Державного бюджету України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і доводи заявленого позову, просив суд прийняти рішення про задоволення позову.

Представник Відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила ухвалити рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог з урахуванням обставин, викладених у письмовому запереченні (а.с.50-53).

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що під час проведення перевірки та складання акту перевірки фахівці відповідного податкового органу діяли згідно до вимог чинного податкового законодавства. За результатами перевірки, в акті були зафіксовані порушення вимог Податкового кодексу України, за що позивачу було донараховано податкові зобов`язання.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні докази по справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:

Як свідчить з матеріалів справи, Головним управлінням ДПС у Сумській області була проведена камеральна перевірка Інституту щодо своєчасності реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2019 р. та січень 2020 р.

За результатами проведеної перевірки ГУ ДПС складено акт № 1017/18-28-54- 04/00724927 від 24.02.2020 р. про результати камеральної перевірки .

Як зазначається у Акті перевірки встановлено несвоєчасність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період грудень 2019 р., січень .2020 р., а саме:

1) № 21 від 28.12.2019 р. на суму ПДВ 21 670,00 грн., дата реєстрації - 13.02.2020 р. (граничний термін реєстрації - 15.01.2020 р.);

2) № 15 від 20.12.2019 р. на суму ПДВ 20 000,00 грн., дата реєстрації - 13.02.2020 р. (граничний термін реєстрації - 15.01.2020 р.);

3) № 20 від 28.12.2019 р. на суму ПДВ 16 670,00 грн., дата реєстрації - 13.02.2020 р. (граничний термін реєстрації - 15.01.2020 р.);

4) № 19 від 28.12.2019 р. на суму ПДВ 10 835,00 грн., дата реєстрації - 13.02.2020 р. (граничний термін реєстрації - 15.01.2020 р.);

5) № 18 від 28.12.2019 р. на суму ПДВ 10 835,00 грн., дата реєстрації- 13.02.2020 р. (граничний термін реєстрації - 15.01.2020 р.);

6) № 17 від 28.12.2019 р. на суму ПДВ 10 000,00 грн., дата реєстрації - 13.02.2020 р. (граничний термін реєстрації - 15.01.2020 р.);

7) № 2 від 14.01.2020 р. на суму ПДВ 16 666,67 грн., дата реєстрації - 13.02.2020 р. (граничний термін реєстрації -31.01.2020 р.);

8) № 1 від 13.01.2020 р. на суму ПДВ 8 335,00 грн., дата реєстрації - 13.02.2020 р. (граничний термін реєстрації - 31.01.2020 р.);

9) № 3 від 15.01.2020 р. на суму ПДВ 40 780,00 грн., дата реєстрації - 13.02.2020 р. (граничний термін реєстрації - 31.01.2020 р.)

За висновками податкового органу, несвоєчасна реєстрація податкових накладних відбулася у зв`язку з незабезпеченням позивачем перерахування потрібної суми коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (відсутність реєстраційного ліміту), чим порушено вимоги пункту 201.10 статті 201 глави 2 розділу V Податкового кодексу України.

На підставі Акту перевірки ГУ ДПС винесено податкове повідомлення-рішення №0026295404 від 23.03.2020 р., яким до Підприємства застосовано штраф:

- за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 65 782,47 грн. штраф у розмірі 10 % у сумі 6 578,25 грн.;

- за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 90 010,00 грн. штраф у розмірі 20 % у сумі 18 002,00 грн.

Загальний розмір штрафних санкція становить - 24580,25 грн., 25 коп.

Позивач не погоджується з твердженнями податкового органу стосовно "незабезпечення позивачем перерахування потрібної суми коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (відсутність реєстраційного ліміту)". Просить суд врахувати, що на виконання вимог Податкового кодексу України Інститутом, як платником ПДВ було складено податкові накладні, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, а саме:

- № 15 від 20.12.2019 р. на суму ПДВ 20 000,00 грн.;

- № 17 від 28.12.2019 р. на суму ПДВ 10 000,00 грн.;

- № 18 від 28.12.2019 р. на суму ПДВ 10 835,00 грн.;

- № 19 від 28.12.2019 р. на суму ПДВ 10 835,00 грн.;

- № 20 від 28.12.2019 р. на суму ПДВ 16 670,00 грн.;

- № 21 від 28.12.2019 р. на суму ПДВ 21 670,00 грн.,

всього на суму 90 010,00 грн., граничний строк реєстрації яких є - 15.01.2020 р.;

та податкові накладні:

- № 1 від 13.01.2020 р. на суму ПДВ 8 335.00 грн.;

- № 2 від 14.01.2020 р. на суму ПДВ 16 666,67 грн.;

- № 3 від 15.01.2020 р. на суму ПДВ 40 780,00 грн.,

всього на суму 65 781,67 грн., граничний строк реєстрації яких є - 31.01.2020 р.

Позивач зазначає, що у зв`язку з тим, що в останній день строку реєстрації податкових накладних (далі - ПН), а саме - 15.01.2020 р., на електронному рахунку Інституту був недостатній ліміт для реєстрації податкових накладних останній здійснив перерахування зі свого поточного рахунку № НОМЕР_1 , відкритого в органах казначейства на свій електронний рахунок в СЕА грошові кошти :

- 15.01.2020 р. у розмірі 105 000,00 грн., (тобто суму достатню для реєстрації Інститутом 15.01.2020 р. ПН № 15, 17, 18, 19, 20, 21);

- 21.01.2020 р. у розмірі 50 000,00 грн., (тобто суму достатню для реєстрації Інститутом ПН№ 1,2,3).

При цьому, поповнивши 15.01.2020р. свій електронний рахунок в СЕА ПДВ Інститутом було в цей же день - 15.01.2020 р. подано на реєстрацію ПН за № 15, 17, 18, 19, 20, 21 від 28.12.2019 р., тобто в межах граничних строків для реєстрації податкових накладних.

Однак, вказані ПН не були прийняті системою, що підтверджується квитанціями № 1 від 15.01.2020 р. (копії квитанцій № 1 від 15.01.2020 р. додаються), в яких зазначено, що: «документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документів не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати ПН.

В подальшому, після подання Інститутом податкової декларації з ПДВ за грудень 2019 р. реєстраційний ліміт з 21.01.2020 р. зменшився до мінус 89 792,34 грн., що унеможливлювало здійснення реєстрації податкових накладних, складних Інститутом, а саме ПН № 1, 2, 3 від 13.01.2020 р., 14.01.2020 р. та 15.01.2020 р. відповідно (копії витягів з СЕА ПДВ додаються).

Вищевказані податкові накладні були зареєстровані в СЕА ПДВ лише 13.02.20 р.

З урахуванням викладених обставин позивач звернувся до суду та просив скасувати вищезазначене податкове повідомлення-рішення, оскільки вважав нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних безпідставною.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного :

Як було встановлено судом, за даними Єдиного реєстру податкових накладних, який формується в автоматизованому режимі, контролюючим органом (відповідачем у справі) було встановлено порушення термінів реєстрації складених позивачем податкових накладних.

Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних передбачені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу.

Так, реєстрація платниками податку податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.

Таким чином, у разі порушення платником податку термінів реєстрації / відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні податкових зобов`язань з ІІДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу, до такого платника податку повинні застосовуватись штрафні санкції, визначені відповідно пунктами 120-1.1 або 120-1.2 статті 120- 1 Кодексу, у визначених розмірах.

Слід зазначити, що по умови звільнення платника податків від відповідальності за порушення вимог Податкового кодексу України щодо складення та реєстрації у ЄРПН податкових накладних не передбачені ні главою 11 Податкового кодексу Україні, ні пунктом 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.

Однак, стаття 109 Податкового кодексу України містить визначення податкового правопорушення: «податковим правопорушенням є п р о т и п р а в н і д ія н н я (дія чи б е з д ія л ь н іс т ь) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, щ о п р и з в е л и до н е в и к о н ання або неналежного виконання в и м о г , установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи».

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування податкового повідомлення-рішення в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 18002 грн. 00 коп. за несвоєчасність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період грудень 2019 р., оскільки позивачем доведено, що Інститутом вжито всіх можливих заходів для своєчасної реєстрації податкових накладних датованих груднем 2019 року, граничний строк реєстрації яких є - 15.01.2020 р. Так, матеріали справи містять докази (банківські виписки - а.с.40, 41), якими підтверджується, що 15.01.2020р. позивачем було внесено кошти на відповідний електронний рахунок позивача у загальному розмірі 105 000,00 грн., (тобто суму достатню для реєстрації Інститутом 15.01.2020 р. ПН № 15, 17, 18, 19, 20, 21). Однак, не зважаючи на вжиття позивачем заходів щодо збільшення ліміту для реєстрації податкових накладних, при спробі реєстрації відповідних накладних ПН за № 15, 17, 18, 19, 20, 21 датованих груднем 2019 року, позивач отримав квитанцію про неприйняття документу на реєстрацію.

Слід зазначити, що позивачем доведено, що ним вжито заходів для своєчасної реєстрації податкових накладних за грудень 2019 року (вжито заходи щодо збільшення ліміту на електронному рахунку платника та вжито заходів щодо спроби реєстрації податкової накладної), а тому суд не вбачає протиправної бездіяльності з боку позивача, про яку йдеться положеннях ст.109 Податкового кодексу України.

Відповідно, судом задовольняються позовні вимоги Інституту в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.03.2020р. №0026295404 в частині нарахування штрафних санкцій на суму 18002 грн. 00 коп.

При цьому, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог щодо скасування податкового повідомлення-рішення в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 6 578,25 грн., оскільки позивачем не спростовано висновку податкового органу щодо несвоєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №1, №2, №3 за період - січень 2020 р., строк реєстрації яких настав - 31.01.2020р.

Так, позивач в обґрунтування своєї позиції в даній частині позову, лише зазначив, що після подання Інститутом податкової декларації з ПДВ за грудень 2019 р., реєстраційний ліміт з 21.01.2020 р. зменшився до мінус 89 792,34 грн., що унеможливлювало здійснення реєстрації податкових накладних, складних Інститутом, а саме ПН № 1, 2, 3 від 13.01.2020 р., 14.01.2020 р. та 15.01.2020 р. відповідно.

При цьому, позивачем не надано доказів того, що ним вживались заходи щодо своєчасної реєстрації вищезазначених податкових накладних датованих січнем 2020р. та відсутні докази вжиття заходів щодо поповнення реєстраційного ліміту (після того , як ліміт зменшився до мінус 89 792,34 грн.) для отримання реальної можливості реєстрації податкових накладних №1, №2, №3 за період - січень 2020 р., строк реєстрації яких настав - 31.01.2020р.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, відповідно, судові витрати щодо сплати судового збору також покладаються на обидві сторони пропорційно задоволеним вимогам, як то передбачено ч.3 ст.139 КАС України. Позивачем при зверненні до суду з позовом у даній справі було сплачено 2102 грн. З урахуванням приписів ст.139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума витрат по сплаті судового збору у сумі 1539 грн. 46 коп.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0026295404 від 23.03.2020 в частині застосування штрафу у розмірі 18002 грн. 00 коп. за несвоєчасність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2019 року.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ ВП 43995469) на користь Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України (вул. Зелена, 1, с. Сад, Сумський район, Сумська область, 42343, код ЄДРПОУ 00724927) судовий збір у розмірі 1539 (одна тисяча п`ятсот тридцять дев`ять) грн. 46 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 23.04.2021.

Суддя О.М. Кунець