Рішення № 96729480, 20.04.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2021
Номер справи
480/8666/20
Номер документу
96729480
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2021 року Справа № 480/8666/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

представника позивача - С.А. Міненка,

представника відповідачів - А.А. Рудік,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8666/20 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Сумській області про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної № 2076885/2757701793 віл 28.10.2020;

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової служби України за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) № 61128/2757701793/2 від 09.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної ФОП ОСОБА_1 № 2 від 13.10.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України внести до ЄРПН відомості щодо реєстрації податкової накладної ФОП ОСОБА_1 № 2 від 13.10.2020 датою її фактичного отримання Державною податковою службою України.

Свої вимоги мотивує тим, відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) позивачем 13.10.2020 було складено та подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну за № 2 на постачання 79,42 т сої, загальною вартістю 1167076,58 грн, в тому числі податок на додану вартість (діл - ПДВ) в сумі 194512,76 грн.

23.10.2020 позивач отримав квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН податкової накладної № 2 від 13.10.2020. Згідно вказаної квитанції податкову накладну прийнято, реєстрація зупинена. Надалі зазначалося, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1201, відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

З метою реєстрації податкової накладної фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 було направлено ГУ ДПС у Сумській області повідомлення № 1 від 26.10.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, пояснення та копії документів. Однак, рішенням № 2076885/2757701793 від 28.10.2020 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної.

Позивачем була подана скарга щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 28.10.2020 № 2076885/ НОМЕР_1 та додаткові пояснення. Однак, рішенням № 61128/2757701793/2 від 09.11.2020 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної.

Позивач не погоджується із оскаржуваними рішеннями про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, вважає їх незаконними і такими, що підлягають скасуванню.

Ухвалою суду від 09.12.2020 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачами усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк.

Ухвалою суду від 24.12.2020 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, зазначила, що спірне рішення складено за формою, наведеною у додатку до Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженому постановою Міністерством фінансів України від 12.12.2019 № 520. Форма рішення передбачає обов`язкове зазначення у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН підстав такої відмови, а також додаткової інформації, що вплинула на прийняття уповноваженою комісією такого рішення. Тому у спірних рішеннях зазначені конкретні підстави відмови у реєстрації податкової накладної, вказано які саме документи не було надано позивачем.

Так, позивачем згідно положень ст. 201 ПК України було направлено на реєстрацію податкову накладну № 2 від 13.10.2020. За результатами обробки цієї податкової накладної контролюючим органом позивачу надіслано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, якою зупинено реєстрацію податкової накладної № 2 від 13.10.2020.

Причини зупинення реєстрації податкової накладної зазначені у квитанціях від 13.10.2020: "Коди УКЗЕД/ДКПП товару/послуг 1201, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН".

За результатами розгляду матеріалів, наданих позивачем до повідомлень про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію якої зупинено, по податковій накладній, Комісією ГУ ДПС у Сумській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення від 28.10.2020 № 2076885/2757701793 про відмову позивачу у реєстрації ПН/РК в ЄРПН, у зв`язку з ненаданням платником податку копій наступних документів: "первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. Відсутні документи щодо зберігання техніки, документи складського обліку.

09.11.2020 комісією центрального рівня прийнято рішення № 61128/2757701793/2, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без змін, у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Крім того, представником зазначила, що за наявності прийнятих у межах повноважень комісією ГУ ДПС у Сумській області, законних за формою та змістом рішень про відмову у реєстрації податкової накладної, реєстрація у ЄРПН складених позивачем податкових накладних не може бути здійснена.

Вислухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази в їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, ОСОБА_1 зареєстрований, як фізична особа-підприємець 17.11.2015, перебуває на спрощеній системі оподаткування - III група 3 % з ПДВ. Платником ПДВ став з 01.04.2020. Основний вид діяльності 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Станом на 01.09.2020 у ФОП ОСОБА_1 працює 2 тракториста - машиністи сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва: ОСОБА_2 та 2 підсобних робітника - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Заборгованості з виплати заробітної плати та сплати податків і зборів перед бюджетом не має. У власності підприємця є комбайн зернозбиральний ДОН-1500А(Б), трактор колісний Беларус-892 (2 шт.), ЗИЛ самоскид, дискова борона, плуг, культиватор, навантажувач та інше.

На перевезення зерна вантажним автомобільним транспортом заключний договір з ФОП ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Для забезпечення роботи транспорту та згідно вимог чинного законодавства ФОП ОСОБА_1 оформив ліцензію на зберігання пального для власних потреб на 10000 літрів. Пальне зберігається в єврокубах у обладнаному приміщенні (гаражі).

В обробітку ФОП ОСОБА_1 , знаходиться 239.8 га землі на умовах договорів оренди. З них 79,9 га - озима пшениця, 79,9 га - ячмінь ярий, 80 га - соя. Середня урожайність 2019 - 2020 років складає: пшениця озима - 38 ц/га; ячмінь ярий - 33 ц/га; соя -12 ц/га.

Розрахунки з власниками земельних ділянок проводяться вчасно і в повному об`ємі.

Так, 12.10.2020 між (постачальником) фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю "Глобинський переробний завод" (покупець) укладено договір поставки № 13/10/2020-С (т. 1 а.с. 9-14).

Згідно п.1.1 якого Постачальник зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, поставити та передати у власність сою (надалі іменується - "Товар"), врожаю 2020 року, насипом, а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, прийняти товар та оплати і його вартість.

В п.2.1.-2.3. Деталізовано кількість та вартість товару:

2.1. Ціна за одну тону Товару (за умови відповідності Товару показникам якості, вказаним в п.4.2 Договору) без ПДВ складає 12 250 грн, ПДВ - 2 450 грн, всього з ПДВ складає 14 700 грн.

4.1. Загальна вартість Товару по цьому Договору без ПДВ складає 980 000 грн, ПДВ - 196 000 грн, всього з ПДВ складає 1 176 000 +/-10 %, залежно від кількості постановленого Товару, та може бути змінена за взаємною письмовою згодою Сторін, шляхом укладення відповідної додаткової угоди до цього Договору, а також у разі здійснення Сторонами перерахунку ціни Товару, згідно умов п. 4.4.2 цього Договору.

Згідно копій товарно-транспортних накладних № 7 та № 8 від 12.10.2020 Покупцю було поставлено Постачальником (позивачем) сою загальною кількістю 79,42 тонни (т. 1 а.с. 15-16).

Згідно копії акту перерахування ціни від 13.10.2020 між сторонами договору остаточно узгоджено кількість та ціну товару.

Згідно рахунку-фактури № 2 від 13.10.2020 Постачальником виставлено до сплати Покупцю до сплати за поставку сої згідно Договору в сумі 1 167 076,58 грн, в тому числі ПДВ 194 512,76 гривень.

15 жовтня 2020 року Покупець сплатив грошові кошти в сумі 933661,26 грн в рахунок часткової оплати даного рахунку, про що свідчить заключна виписка за період з 01.01.2020 по 31.10.2020.

На виконання вимог ст. 187 та 201 ПК України позивачем складено 03.11.2020 податкову накладну за № 2 на постачання 79,42 т. сої, загальною вартістю 1167076,58 грн, в тому числі ПДВ 194512,76 гривень.

Згідно копії отриманої квитанції від 23.10.2020 податкову накладну № 2 від 13.10.2020 прийнято, але реєстрація зупинена, з посиланням на те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1201, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надані пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "Ц"=23.8616%, "Р"=0 Додатково повідомляємо - Особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації, при цьому відповідно до вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги" - особистий ключ кваліфікованого електронного підпису повинен зберігатись у захищеному носії інформації (у кваліфікованому засобі електронного підпису). Сертифікат: № '0076126d001fе192000000048с99300dede4b420', видавець: 'UА-39384476-2018' 'Акредитований центр сертифікації ключів ІДД ДФС', найменування: ' ОСОБА_1 '.

Позивачем подано повідомлення № 1 від 26.10.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, пояснення та копії документів (що підтверджується контролюючим органом):

- пояснення № 8 від 26.10.2020;

- свідоцтво про реєстрацію транспортних засобів та машин;

- видаткову накладну № См000015 від 03.06.2020;

- видаткову накладну № 252 від 12.06.2020;

- видаткову накладну № 1757 від 11.06.2020;

- видаткову накладну № См000061 від 16.06.2020;

- видаткову накладну № РН-00024147 від 19.06.2020;

- видаткову накладну № См000095 від 22.06.2020;

- рахунку № 15 від 02.09.2020 та копію акту прийняття-здачі виконаних робіт (послуг) № 15 від 02.09.2020;

- видаткової накладної № См000002 від 04.08.2020;

- видаткової накладної № Ц 1363 від 05.08.2020;

- товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) № 000001141 від 05.08.2020;

- видаткової накладної № Ь-353297 від 27.08.2020;

- видаткової накладної № 0123/0000776 від 12.08.2020;

- видаткової накладної № Ь-293806 від 23.07.2020;

- видаткової накладної № Ь-287160 від 20.07.2020;

- видаткової накладної № См000007 від 06.07.2020;

- товарно-транспортної накладної № 00000009031 від 06.07.2020;

- видаткової накладної № 671 від 07.09.2020;

- специфікації (рахунку) № 606 від 03.09.2020;

- рахунку на оплату № 250 від 13.10.2020;

- акту надання послуг № 250 від 13.10.2020;

- договору № 32/12-10-20 про надання транспортно-експедиційних послуг з перевезення вантажів від 12.10.2020;

- довідки виконуючого обов`язки старости Жуківського старостинського округу Буринської міської ради ОСОБА_7 № 148 від 31.08.2020;

- довідки виконуючого обов`язки старости Жуківського старостинського округу Буринської міської ради ОСОБА_7 № 149 від 31.08.2020;

- інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта ОСОБА_1 (щодо наявності у користуванні позивача земельних ділянок);

- ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) реєстраційний номер 18010414202000653 від 04.06.2020.

- заключну виписку за період з 01.10.2020 по 31.10.2020 по рахунку ФОП ОСОБА_1 в АТ КБ "Приватбанк".

Розглянувши пояснення позивача, комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН ГУ ДПС у Сумській області прийняла Рішення № 2076885/2757701793 від 28.10.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від13.10.2020.

Підставами для відмови в реєстрації податкової накладної № 2 від 13.10.2020 зазначено ненадання платником податків первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивачем була подана скарга щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.10.2020 № 2076885/ НОМЕР_1 та пояснення № 9 від 02.11.2020. Разом з поясненнями позивачем надано копії наступних документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, пояснення та копії документів (що підтверджується контролюючим органом):

- витяг з реєстру речових прав щодо земельних ділянок;

- довідка з сільської ради щодо посівів ФОН ОСОБА_1 ;

- копії свідоцтв про державну реєстрацію техніки;

- звіт 1ДФ за 4 квартал 2019 року та квитанція № 2 до нього;

- ліцензія па зберігання пального для власних потреб;

- виписка банку за жовтень 2020 року;

- договір на перевезення сої з ФОП ОСОБА_6 ;

- рахунок і акт про надані послуги ФОП ОСОБА_6 щодо перевезення сої;

- товарно-транспортні накладні па перевезення сої;

- договір поставки сої;

- рахунок па оплату за сою;

- видаткова накладна на сою;

- акт перерахунку ціни згідно договора;

- довіреність на отримання сої;

- первинні документи на купівлю запчастин, дизпалива, засобів захисту рослин тощо.

Крім того, до пояснень позивачем надано копії фотокарток, які підтверджують місце зберігання техніки у власному дворі позивача.

Згідно рішення за результатами розгляду скарги № 61128/2757701793/2 від 09.11.2020, остання залишена без задоволення з посиланням на ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм за галузевої специфіки, накладних.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення ЄРПН встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 201.16. ст. 201 ПК України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1165 11.12.2019 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до п. 5 Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку Критерії ризиковості здійснення операцій відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно з п. п. 10, 11 Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

При цьому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН (далі - Порядок № 520).

Відповідно до п. 1 цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. п. 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п. 11 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як встановлено судом, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної № 2 від 13.10.2020 стала відповідність операції п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, у зв`язку із чим позивачу було запропоновано подати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем було подано пояснення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по відмовленим податковим накладним.

За результатами розгляду наданих позивачем письмових пояснень та документів, комісією ГУ ДПС у Сумській області прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

На момент розгляду даної справи позивачем надано необхідний обсяг документів на підтвердження проведеної господарської операції та даних, зазначених у податковій накладній № 2 від 13.10.2020.

При зупиненні реєстрації податкової накладної, податковий орган не навів переліку документів, які необхідно надати позивачу на підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній, а у спірному рішенні не зазначив, що надані документи, складені з порушенням законодавства, про що свідчить відсутність відповідної відмітки у таких рішеннях.

В судовому засіданні встановлено із наданих позивачем копій документів, які відповідачем не ставляться під сумнів в їх достовірності, що ФОП ОСОБА_1 на орендованих земельних ділянках вирощує сільськогосподарську продукцію, в тому числі і сою в достатній кількості, що вказано в податковій накладній і яка була реалізована в процесі господарської діяльності та видано податкову накладну.

У зв`язку з викладеним, суд визнає, що оскаржувані рішення є необґрунтованими і підлягають скасуванню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних/рахунків коригування податкової накладної № 2 від 13.10.2020 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 Головного управління ДПС у Сумській області № 2076885/2757701793 від 28.10.2020 та рішення за результатами розгляду скарги Державної податкової служби України № 61128/2757701793/2 від 09.11.2020.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних/рахунків коригування податкової накладної № 2 від 13.10.2020 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 датою надходження цієї податкової накладної на реєстрацію.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 23.04.2021.

Суддя М.М. Шаповал