Рішення № 96728680, 06.05.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2021
Номер справи
400/13/21
Номер документу
96728680
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 травня 2021 р. № 400/13/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Виконавчого комітету Первомайської міської ради, вул. М. Грушевського, 3, м.Первомайськ, Миколаївська область,55213

до відповідача:Громадське формування "Територіальна Опора" з охорони громадського порядку у місті Первомайську, вул. Жуковського, 33/4,Первомайськ,Миколаївська область,55200

про:припинення діяльності шляхом примусового розпуску,

ВСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Первомайської міської ради звернувся до адміністративного суду з позовом до Громадського формування з охорони громадського порядку комунального підприємства Первомайської міської ради «Територіальна Опора» з вимогами припинити діяльність громадського формування з охорони громадського порядку комунального підприємства Первомайської міської ради «Територіальна Опора» шляхом примусового розпуску.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідач створений 30.04.2014, та відповідно до Статуту основними його завданнями є надання допомоги органам Національної поліції у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням, інформування органів та підрозділів Національної поліції України про вчинення або ті, що готуються, злочини, місця зосередження злочинних угруповань, сприяння органам поліції у виявленні кримінальних правопорушень, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань та ін.

На адресу виконавчого комітету надійшов лист від Первомайського ВП ГУНП в Миколаївській області про те, що громадське формування «Територіальна Опора» участі в забезпеченні правопорядку на території міста Первомайськ не бере, на неодноразові звернення керівництва поліції щодо виконання статутних вимог, його засновники залишають поза увагою. Громадське об`єднання фактично існує формально, чим порушує вимоги чинного законодавства. Виконавчий комітет повідомляв відповідача про необхідність звітувати щодо діяльності громадського формування перед виконавчим комітетом міської ради, але громадське формування відповідей на лист виконкому не надало, перед виконкомом не звітувало.

Позивач обґрунтував позов посиланням на ст.8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», відповідно до яких діяльність громадського формування з охорони громадського порядку може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до Закону, а також ст.25 Закону України «Про громадські об`єднання» передбачено, що припинення громадського об`єднання здійснюється за рішенням громадського об`єднання.

Відповідач відзиву на позов не надав.

Суд розглянув справу, відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Суд дослідив матеріали справи та встановив наступне.

Громадське формування з охорони громадського порядку комунального підприємства Первомайської міської ради «Територіальна Опора» зареєстровано юридичною особою 30.04.2014, відповідно до Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону».

Відповідно до Статуту, основними завдання громадського формування є надання допомоги органами Національної поліції України у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням; інформування органів та підрозділів Національної поліції України про вчиненні або ті, що готуються, злочини, місця зосередження злочинних угрупувань; сприяння органами Національної поліції України у виявлених кримінальних правопорушень, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань; участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітних.

22.09.2020 Первомайський відділ поліції ГУНП в Миколаївській області направив листа на адресу Первомайського міського голови з повідомленням про те, що члени громадського формування «Територіальна Опора» участі у в забезпеченні правопорядку на території міста Первомайська не беруть. Звернення поліції щодо виконання статутних вимог, керівництво об`єднання залишає без уваги. У зв`язку з цим, Первомайським відділом поліції поставлено питання про припинення діяльності громадського об`єднання.

09.10.2020 виконавчий комітет Первомайської міської ради листом повідомив громадське об`єднання «Територіальна Опора» про необхідність звітувати щодо діяльності перед виконавчим комітетом, але відповідач відповіді та звіту не надав.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону.

У разі порушення громадським формуванням вимог чинного законодавства щодо його діяльності за заявою реєструючого органу його діяльність може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку.

Суд розглядає заяву реєструючого органу про заборону діяльності громадського формування і приймає відповідне рішення у термін до 30 днів з моменту надходження заяви до суду.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.25 Закону України «Про громадські об`єднання» припинення діяльності громадського об`єднання здійснюється: за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об`єднання.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону громадське об`єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об`єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону.

Відповідно до ст.36 Конституції України, утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, забороняються.

Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань.

Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях.

Таким чином, ст.8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» передбачає лише загальну норму про можливість заборони громадського об`єднання в судовому порядку у разі порушення ним вимог чинного законодавства.

Натомість підстави та процедура такої заборони розкриті у ст.28 Закону України «Про громадські об`єднання» - виявлення ознак порушення громадським об`єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону.

Відповідно до ч.5 ст.28 Закону України «Про громадські об`єднання», інші підстави для заборони діяльності громадського об`єднання, крім зазначених у частині першій цієї статті, не допускаються.

У цьому випадку, позивачем не наводиться жодних аргументів на порушення відповідачем вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 Закону України «Про громадські об`єднання».

Позивачем не доведено, що програмні цілі або дії громадського формування з охорони громадського порядку «Територіальна Опора» спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення.

Пасивність у виконанні статутних завдань не передбачена законодавством України як підстава для заборони діяльності громадського формування.

Таким чином, наведені аргументи позивача про пасивність громадського формування не можуть бути підставою для заборони його діяльності, тому задоволенні позову необхідно відмовити повністю. Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Виконавчого комітету Первомайської міської ради (вул. М. Грушевського, 3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, РНОКПП 04056575) до Громадського формування з охорони громадського порядку комунального підприємства Первомайської міської ради «Територіальна Опора» (вул. Жуковського, 33/4, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код 39202213) відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження 30 днів з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя О.М. Мельник