
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/5151/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Бориславської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Бориславської міської ради (далі - відповідач, Виконком Бориславської міськради), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність виконкому Бориславської міськради щодо ненадання публічної інформації за запитом від 15.02.2021;
- визнати протиправною бездіяльність Виконкому Бориславської міськради щодо недотримання встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію;
- зобов`язати Виконком Бориславської міськради розглянути запит від 15.02.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Борислав вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 звернувся до Виконкому Бориславської міськради в порядку, встановленому Законами України «Про доступ до публічної інформації» та «Про інформацію» з запитом про надання інформації від 15.02.2021, який отримано відповідачем 19.02.2021. Запитувана інформація стосувалася наявності на території м. Борислав вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд. Однак станом на час звернення ним до суду з даним позовом розпорядник інформації не надав запитуваної інформації, що зумовило звернення до суду з даним позовом.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, зміст якого полягає в такому. Запит позивача на отримання публічної інформації від 15.02.2021 отримано Виконкомом Бориславської міськради 19.02.2021. Відповідачем 26.02.2021, тобто у законодавчо встановлений п`ятиденний денний строк для надання відповіді на такий запит, надіслано відповідь у письмові формі (лист від 24.02.2021 №3-47/6). Вказаний лист надіслано на адресу позивача простою кореспонденцією, що підтверджується реєстром на відправку простої кореспонденції №19. Зазначив, що Законом України «Про доступ до публічної інформації» на передбачено форми надсилання відповіді на запити. Більше того, отримавши матеріали даної адміністративної справи, відповідачем повторно надіслано ОСОБА_1 відповідь на запит рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Оскільки Виконкомом Бориславської міськради своєчасно надано відповідь на запит позивача, відсутні підстави для задоволення позову.
Ухвалою суду від 08.04.2021 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідачем 22.04.2021 (вх. №28295) подано відзив на позовну заяву.
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 16.02.2021 звернувся до Виконкому Бориславської міськради в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Закону України «Про інформацію» з запитом на отримання публічної інформації від 15.02.2021 про наявність на території м. Борислав вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Запит на отримання публічної інформації ОСОБА_1 отриманий Виконкомом Бориславської міськради 19.02.2021.
Виконком Бориславської міськради листом від 24.02.2021 №3/47/6 надав відповідь на вказаний запит. Суть відповіді полягає у тому, що відповідно до статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виділення земельних ділянок відбувається відповідно до затвердженої містобудівної документації (детального плану території). Інформація про затверджені детальні плани розміщується на офіційному веб-сайті Бориславської міської ради.
Відповідно до реєстру простої кореспонденції Бориславсьої міської ради №19 лист від 24.02.2021 №3/47/6 ОСОБА_1 направлено 26.02.2021.
Відповідачем 16.04.2021 повторно направлено позивачу лист від 24.02.2021 №3/47/6 рекомендованим відправленням згідно до списку згрупованих відправлень ф.103А.
Предметом оскарження є бездіяльність відповідача щодо ненадання публічної інформації за запитом позивача від 15.02.2021 та не дотримання строків розгляду такого запиту.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 5 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-XII «Про інформацію» (далі - Закон № 2657-XII) кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Статтею 20 Закону № 2657-XII визначено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VI).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2939-VІ публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом (пункт 1 частини 1 статті 3 Закон № 2939-VI).
Згідно з частиною 2 статті 5 цього ж Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 12 Закону № 2939-VI визначено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону № 2939-VІ розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків; 4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Стаття 14 встановлено обов`язки розпорядників інформації, відповідно до яких вони зобов`язані:
1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами;
2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні;
3) вести облік запитів на інформацію;
4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо;
5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації;
6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Тобто обов`язок оприлюднювати інформацію не виключає і не замінює обов`язку надавати достовірну, точну та повну інформацію.
Строк розгляду запитів на інформацію встановлений статтею 20 Закону № 2939-VI, відповідно до частини 1 якої розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робо цієї ж статті у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з частиною 2 статті 22 Закону № 2939-VI відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Відповідно до частини 5 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.
До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов`язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
Виходячи із положень абзацу другого частини 5 статті 24 Закону №3038-VI, надання письмової інформації про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову, за запитами фізичних осіб є обов`язком місцевого органу виконавчої влади, яким є Виконком Бориславської міськради.
Як встановлено судом, запит ОСОБА_1 від 15.02.2021 стосувався інформації щодо наявності на території м. Борислав вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Одержавши запит такого змісту, відповідач зобов`язаний був надати не просто відповідь, а інформацію про наявність чи відсутність вказаного виду земельних ділянок, як цього вимагають положення абзацу другого частини 5 статті 24 Закону №3038-VI.
Натомість, як встановлено судом, відповідач такої інформації не надав, пославшись при цьому на розміщену на офіційному веб-сайті Бориславської міської ради інформацію про затверджені детальні плани, що в розумінні частини 2 статті 22 Закону № 2939-VI вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Доводи відповідача про своєчасне надання відповіді на запит ОСОБА_1 від 15.02.2021 листом від 24.02.2021 №3/47/6, надісланим простою кореспонденцією 26.02.2021, судом до уваги не беруться, оскільки така відповідь не містить запитуваної інформації.
Суд не бере до уваги посилання позивача на висновки, викладені в рішенні Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/3307/19, оскільки відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач вказані вимоги щодо обов`язку довести правомірність своїх дій не виконав.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку оскаржуваній поведінці відповідача, суд дійшов висновку, що ненадання Виконкомом Бориславської міськради публічної інформації за запитом позивача від 15.02.2021 свідчить про бездіяльність, яка не відповідає критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, тому є протиправною.
Вказане зумовлює висновок суду про обґрунтованість першої та другої позовних вимог, які є взаємопов`язаними між собою вимогами.
Позовна вимога про зобов`язання Виконкому Бориславської міськради розглянути запит від 15.02.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Борислав вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд є похідною від першої та другої позовних вимог, тому також підлягає до задоволення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Бориславської міської ради (вул. Шевченка, буд. 42, м. Борислав, Львівська область, 82300, код ЄДРПОУ 22400792) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність виконкому Бориславської міськради (вул. Шевченка, буд. 42, м. Борислав, Львівська область, 82300, код ЄДРПОУ 22400792) щодо ненадання публічної інформації за запитом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 15.02.2021.
Визнати протиправною бездіяльність Виконкому Бориславської міськради (вул. Шевченка, буд. 42, м. Борислав, Львівська область, 82300, код ЄДРПОУ 22400792) щодо недотримання встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 15.02.2021.
Зобов`язати Виконком Бориславської міськради (вул. Шевченка, буд. 42, м. Борислав, Львівська область, 82300, код ЄДРПОУ 22400792) розглянути запит ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 15.02.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Борислав вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома