
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
05 травня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/2333/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., перевірівши матеріали адміністративного позову Управління соціального захисту населення Лисичанської міськової військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору,
ВСТАНОВИВ:
30 квітня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Управління соціального захисту населення Лисичанської міськової військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови від 12.02.2021 про стягнення виконавчого збору за ВП № 64497480.
Разом з заявою позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору та про поновлення строку звернення до суду.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Статтею 159 КАС України визначено, що при розгляді справи судом за правилами загального позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом.
Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Частиною 1 статті 160 КАС України зазначено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
З огляду на зазначене, саме позовна заява є належним способом звернення до суду. Натомість позивач звернувся до суду з заявою про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору.
Частиною 5 статті 160 КАС України визначені вимоги до позовної заяви.
Так, п. 11 зазначеної норми визначає, що у позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Оглядом змісту позовної заяви встановлено відсутність власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Частиною 2 статті 161 КАС України визначено, що суб`єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Суд зазначає, що позивач є суб`єктом владних повноважень, а тому у нього є обов`язок надати суду доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Натомість, позивач при зверненні до суду надав копію заяви. При цьому до копії позовної заяви для відповідача позивачем не надано клопотання про поновлення строку звернення до суду та клопотання про відстрочення сплати судового збору, про що складено акт від 05.05.2021.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Суд зазначає, що позивач надав клопотання про відстрочення сплати судового збору, в обгрунтування якого позивач посилався на ст. 8 Закону України "Про судовий збір". Також зазначено, що Управління є неприбутковою організацією. Фінансування видатків передбачених на передбачених на сплату судового збору здійснюються з місцевого бюджету. Усі видатки, які проводять бюджетні установи, розмежовані за економічною суттю платежу. Отже сплата судового збору можлива лише при наявності запланованого КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки".
Розглядаючи клопотання позивача суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною другою статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Частиною першою статті 8 Закону України "Про судовий збір" визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
З огляду на умови, за яких суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, право на відстрочення або розстрочення сплати судового збору мають громадяни, а не юридичні особи, яким є позивач у даній справі.
Крім того, позивачем не надано суду жодного належного та допустимого доказу на підтвердження майнового стану.
З огляду на зазначене, клопотання Управління соціального захисту населення Лисичанської міськової військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про відстрочення сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Згідно із ч. 2 ст. 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно із частиною першоїстатті 3 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI “Про судовий збір” судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першоїстатті 4 Закону України № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою підприємцем 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абзац 2 частини третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір").
З матеріалів справи вбачається, що позивачем заявлено одну вимогу не майнового характеру, інша вимога - є похідною.
З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2021 року та враховуючи заявлені позовні вимоги, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у загальному розмірі 2270,00 грн.
Також оглядом матеріалів позовної заяви встановлено, що позивач звернувся до суду з пропуском строку, встановленого ст. 287 КАС України.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Наведена норма визначає початок перебігу строку звернення - день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів та строк - десять днів.
Розглядаючи клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, суд не знаходить підстав для задоволення, оскільки позивач не навів та не надав доказів на підтвердження початку перебігу строку звернення до суду. Також доводи позивача, що відліком строку звернення до суду з оскарженням постанови від 12.02.2021 є ухвала суду від 15.04.2021 у справі № 360/3612/20, якою відмовлено у заміні способу виконання судового рішення, є неприйнятними, оскільки відсутній будь-який зв`язок між стягненням виконавчого збору на підставі оскаржуваної позивачем постанови та способом виконання судового рішення у справі.
З огляду на зазначене, причини порушення строку звернення до суду, зазначені позивачем у клопотані, судом визнаються неповажними.
Відповіно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що позов не відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, позовну заяву слід залишити без руху, з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтею 123, 133, 160, 161, 169, 241, 243, 256, 287, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Лисичанської міськової військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору – залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом 10-ти (десяти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:
- позовної заяви, оформленної відповідно до вимог ст.ст. 159 та 160 КАС України;
- доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу відповідача копії позовної заяви з додатками до неї;
- заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з даною позовною заявою;
- оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 2270,00 грн в доход Державного бюджету України за банківськими реквізитами: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) отримувач коштів ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101, рахунок отримувача UA288999980313101206084012499, код отримувача 37991110, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), відомча ознака “84” Окружні адміністративні суди, із зазначенням номеру справи.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачеві та вважатиметься неподаною.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяО.В. Ірметова