
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" травня 2021 р. справа № 300/51/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% без обмеження її максимального розміру із заробітку згідно довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-77вих20 від 26.10.2020; скасувати незаконне рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, викладене в повідомленні від 29.12.2020 (лист № 4135-4090/К-02/8-0900/20) в частині здійснення перерахунку пенсії в розмірі 60% (замість 90%) від суми місячної (чинної) заробітної плати і не застосування при здійсненні перерахунку пенсії обмеження максимальним розміром; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів відповідно до вимог частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII в первинній редакції статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) виходячи із розміру 90% від суми місячної заробітної плати згідно довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-77вих20 від 26.10.2020 без обмеження її максимального розміру з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку та виплатити з 01.10.2020 різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 12.11.2020 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-77вих20 від 26.10.2020 у розмірі 90% від заробітної плати та без обмеження максимального розміру пенсії. Однак Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 29.12.2020 № 4135-4090/К-02/8-0900/20 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії в розмірі 90% від заробітної плати та без обмеження максимального розміру пенсії, оскільки частиною 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за № 1697 встановлено, що максимальний розмір пенсії визначений в розмірі 60% від заробітної плати, а частиною 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за № 1697 встановлено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Позивач вважає протиправними вищевказані дії відповідача про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% без обмеження її максимального розміру, оскільки після прийняття рішення Конституційним Судом України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 в нього виникло право на перерахунок пенсії в розмірі 90% від заробітної плати, як це було передбачено статтею 50-1 Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, чинної на час призначення ОСОБА_1 пенсії. Позивач вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення йому 02.10.2002 пенсії, тобто 90% від заробітної плати при стажі роботи в органах прокуратури понад 20 років, без обмеження граничного розміру такої пенсії. Окрім цього, ОСОБА_1 звернув увагу на те, що право на отримання пенсії, виходячи із розміру 90% від суми місячної заробітної плати та без обмеження її максимальним розміром підтверджено постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016 та додатковою постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016 в справі № 876/7083/16.
Ухвалою суду від 11.01.2021 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.
Ухвалою від 26.01.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
15.02.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 10.02.2021 № 0900-0803-7/4911 про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.
16.02.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 0900-0803-8/4912 від 10.02.2021. У відзиві відповідач заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача вказав, що ОСОБА_1 пенсія призначена за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991. З 15.07.2015 набрав чинності закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014, згідно якого втратили чинність норми статті 50-1 Закону № 1789, крім частин 3, 4, 6 та 11. Так, частиною 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за № 1697 встановлено, що максимальний розмір пенії визначений в розмірі 60% від заробітної плати, а частиною 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за № 1697 встановлено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 визнано такими, що не відповідає Конституції України положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку приначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Окрім цього, Конституційний Суд України зазначив, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. У зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорам обласних прокуратур, з 01.10.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії, розмір якої склав 42155,60 грн., з урахуванням обмеження максимальним розміром 17120,00 грн. З 01.12.2020 пенсія виплачується ОСОБА_1 у максимальному розмірі 17690,00 грн. у зв`язку із застосуванням норм статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за № 1697.
Ухвалою від 15.02.2021 суд зупинив провадження у справі № 300/51/21 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.
22.02.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь ОСОБА_1 на відзив, згідно якої позивач зазначив, що дія положень щодо визначення максимального розміру пенсії застосовуються до пенсій, які призначаються, починаються з 01.01.2016. З огляду на те, що пенсія ОСОБА_1 призначена з 02.10.2002 на підставі статті 50-1 Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, а тому обмеження максимального розміру пенсії не підлягає застосуванню до позивача.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.04.2021 поновлено провадження у справі № 300/51/21.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.
ОСОБА_1 працював в органах прокуратури та з 02.10.2002 отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від заробітної плати відповідно до Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.
У зв`язку з ухваленням Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 за № 7-р(ІІ)/2019, Прокуратурою Івано-Франківської області видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 02.03.2020 за № 18-150вих-20. Згідно вказаної довідки станом на 06.09.2017 розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії позивача, становить 37524,30 грн. Вказана довідка видана згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657.
03.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки Прокуратури Івано-Франківської області 02.03.2020 за № 18-150вих-20.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснило перерахунок пенсії позивачу, яка з 01.12.2020 визначена в розмірі 17690,00 грн.
26.10.2020 Івано-Франківською обласною прокуратурою, в зв`язку зі збільшенням з 01.09.2020 посадових окладів працюючих прокурорів, видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за прирівняною посадою, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за № 21-77вих20. Згідно вказаної довідки станом на 11.09.2020 розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії позивача, становить 70009,34 грн.
На підставі вказаної довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено з 01.10.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , що підтверджується розрахунком від 18.11.2020. Внаслідок перерахунку пенсії позивача її розмір становить 42155 грн., проте в зв`язку з обмеженням максимального розміру пенсії до виплати з 01.10.2020 належить 17690 грн., з 01.12.2020 - 17690 грн.
12.11.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-77вих20 від 26.10.2020 у розмірі 90% від заробітної плати та без обмеження максимального розміру пенсії (а.с. 8).
29.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом № 4135-4090/К-02/8-0900/20 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії в розмірі 90% від заробітної плати та без обмеження максимального розміру пенсії, оскільки частиною 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2020 за № 1697 встановлено, що максимальний розмір пенсії - 60% від заробітної плати, а частиною 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2020 за № 1697 встановлено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність (а.с. 9).
Вважаючи протиправними дії відповідача про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% та без обмеження її максимального розміру із заробітку згідно довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-77вих-20 від 26.10.2020, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
На час призначення ОСОБА_1 пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ).
Відповідно до частини першої цієї статті Закону № 1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно із частиною дванадцятою вказаної статті Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону 1789-ХІІ з 1 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14 жовтня 2014 року ухвалено Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).
У первинній редакції частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ та частина сімнадцята (з 1 жовтня 2011 року - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроєкту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей держави дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру".
Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
13 грудня 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:
- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
- положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
До того ж Конституційний Суд України установив такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Згідно з статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Зазначене Рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів ПФУ із заявами про перерахунок пенсії.
Отже, частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Таким чином, реалізації пенсіонерам права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, чинній з 13 грудня 2019 року), здійснюється, зокрема, й у зв`язку з підвищення заробітної плати прокурорських працівників, що мало місце з 11.09.2020.
Так, Івано-Франківською обласною прокуратурою 26.10.2020 видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за № 21-77вих20. Згідно вказаної довідки станом на 11.09.2020 розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії позивача, становить 70009,34 грн. (а.с. 11).
12.11.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки Івано-Франківської обласної прокуратури № 21-77вих20 від 26.10.2020 у розмірі 90% від заробітної плати та без обмеження максимального розміру пенсії (а.с. 8).
Проте 29.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом № 4135-4090/К-02/8-0900/20 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії в розмірі 90% від заробітної плати та без обмеження максимального розміру пенсії, оскільки частиною 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за № 1697 встановлено, що максимальний розмір пенії визначений в розмірі 60% від заробітної плати, а частиною 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за № 1697 встановлено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність (а.с. 9).
Щодо позову в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від заробітної плати, то суд вказує на таке.
Як встановлено судом вище, Конституційний Суд України установив такий порядок виконання рішення від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019: частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, в спірному випадку, право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 виникло у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам станом на 11.09.2020, що також підтверджується довідкою Івано-Франківської обласної прокуратури від 26.10.2020 за № 21-77вих20.
В свою чергу, пенсійне забезпечення працівників прокуратури регламентовано частиною 2 статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за № 1697, в редакції, чинної на момент виникнення права на перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Згідно з частиною 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, максимальний розмір пенсії визначений в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.
При цьому, за змістом частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII в редакції, відновленій рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019, максимальний розмір пенсії - 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати застосовується не лише під час призначення пенсії, але й під час здійснення перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам.
Щодо доводів позивача про те, що на час призначення ОСОБА_1 пенсії діяла стаття 50-1 Законом України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, згідно якої максимальний розмір пенсії визначений 90% від заробітної плати, яка й мала бути застосована при перерахунку пенсії позивача, то суд вказує на таке.
У Рішенні від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, в ситуації з перерахунком призначеної пенсії працівникам органів прокуратури таке право може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може ґрунтуватися на законі, який втратив чинність.
Верховний Суд в постанові від 20.01.2021 в справі № 640/1744/20 зазначив: «Право на перерахунок призначеної пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку (звернення особи у встановленому порядку до відповідного суб`єкта владних повноважень)».
«При цьому не має значення з настанням якої обставини позивач пов`язує право на перерахунок пенсії, Постанови № 657 чи № 1013, оскільки як було зазначено судом вище, перерахунок призначеної пенсії працівникам органів прокуратури може ґрунтуватися лише на положеннях чинного на день звернення із заявою про перерахунок пенсії законодавства та не може ґрунтуватися на законі, який втратив чинність (статті 50-1 Закону №1789-XII)».
Частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.
Щодо посилання позивача на те, що право на отримання пенсії, виходячи із розміру 90% від суми місячної заробітної плати та без обмеження її максимальним розміром підтверджено постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016, та додатковою постановою від 13.12.2016 у справі № 876/7083/16, то суд їх відхиляє, оскільки вказані судові рішення прийняті за правового регулювання, яке змінилося на час виникнення спору в цій адміністративній справі.
За вказаних обставин, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 правомірно застосувало на підставі статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за № 1697 максимальний розмір пенсії, визначений в розмірі 60% від заробітної плати за прирівняною посадою діючого прокурорського працівника.
Що стосується вимоги позивача в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виплачувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимального розміру, то суд вказує на таке.
На момент здійснення перерахунку пенсії позивачу та станом на час розгляду цієї справи чинними є положення статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI, згідно із якими, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", ";Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Абзацом 2 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VI встановлено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, суд звертає увагу на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 24.06.2020, ухваленій по справі № 580/234/19 (провадження № К/9901/16845/19), де касаційний суд зазначив, що наведені в пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI норми є спеціальними, оскільки дія їх розповсюджується на окрему групу суб`єктів, яка обумовлена певними особливостями (зокрема, осіб, пенсія яким призначена до набрання чинності цим Законом, в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом тощо).
Верховний Суд зауважив, що з часу набрання чинності Законом № 3668-VI він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України.
Відтак, на осіб, яким пенсія призначена (перерахована) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, в тому числі на підставі Закону України «Про прокуратуру», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
При цьому, суд звертає увагу на те, що окрім пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI, обмеження максимального розміру пенсії колишніх працівників прокуратури встановлені також і Законом України «Про прокуратуру» № 1697.
Так, відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Враховуючи, що таке перевищення виникло в результаті перерахунку в період дії загальної норми частини 1 статті 2 Закону № 3668-VI та спеціальної норми абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону № 1697, то до регулювання спірних правовідносин необхідно застосовувати положення вказаних статтей, які визначають обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, зазначені положення Закону № 3668-VI та неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов`язкові для застосування.
В постанові від 24.06.2020 у справі № 580/234/19 Верховний Суд також звернув увагу на положення Європейської соціальній хартії 1996 року (переглянутій), яка була ратифікована Україною згідно із Законом України № 137-V від 14 вересня 2006 року. У цьому міжнародно-правовому акті передбачено, що держави-сторони зобов`язані вживати заходів для забезпечення рівності між власними громадянами у сфері реалізації прав на соціальний захист, які надаються законодавством про соціальне забезпечення, докладати зусиль для поступового піднесення системи соціального забезпечення на більш високий рівень (стаття 12).
Тобто, утверджуючи та забезпечуючи права осіб на соціальний захист, держава повинна в процесі виконання своїх соціальних обов`язків вживати заходів для забезпечення рівності між пенсіонерами.
Як встановлено судом вище, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорам обласних прокуратур, з 01.10.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії, розмір якої склав 42155,60 грн. (70009,34*60%)+150 грн. надбавка на одного утриманця відповідно до пункту 4.3 постанови Кабінету Міністрів України № 654). З урахуванням обмеження максимальним розміром пенсія позивача становить з 01.10.2020 - 17120,00 грн. (10*1712 грн.), з 01.12.2020, в зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму, - 17690,00 грн. (10*1769 грн.).
Суд звертає увагу на те, що до перерахунку пенсії позивача - 01.10.2020, розмір пенсії позивача становив 16429,88 грн. + 150 грн. надбавка (протокол від 11.01.2017). Тобто після перерахунку, з 01.10.2020 розмір пенсії позивача не зменшився.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області правомірно застосувало обмеження пенсії позивача максимальним розміром, який не перевищує десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, відповідно до приписів чинної статті 2 Закону "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" № 3668-VI та абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697.
Окрім цього, суд звертає увагу на позицію Верховного Суду щодо того, чи мало місце втручання у право позивача мирно володіти своїм майном (стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Так, Верховний Суд в постанові від 02.03.2021 за результатом розгляду спраи № 537/48/17 зазначив:
«…34. Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
35. У справі "Суханов та Ільченко проти України" (рішення від 26.06.2014, п.35) Європейський Суд з прав людини зазначив, що за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися ст.1 Першого протоколу. Якщо суть вимоги особи пов`язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування. Проте не можна стверджувати про наявність законного сподівання, якщо існує спір щодо правильного тлумачення та застосування національного законодавства і вимоги заявника згодом відхиляються національними судами.
36. Суд звертає увагу, що у спірних правовідносинах вимоги позивача не мають достатнього підґрунтя у національному законодавстві, адже скасовано норми законодавства щодо перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, а також немає усталеної практики національних судів на підтримку аналогічних скарг заявників. З огляду на це, у позивача немає "законних сподівань" на збільшення пенсії, які могли б підпадати під дію ст. 1 Першого протоколу.
37. У рішенні Європейського суду з прав людини від 03.06.2014 у справі "Великода проти України" Суд розглянув скаргу за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції на припинення виплати заявниці державними органами пенсії у розмірах, встановлених рішенням національного суду від 19.01.2010 після внесення у 2011 році змін до законодавчих актів. Суд дійшов висновку про відсутність втручання у право заявниці на мирне володіння майном внаслідок внесення змін до законодавства щодо зменшення розміру соціальних виплат. Такого висновку Суд дійшов за відсутності доказів того, що ці зміни внесені не у відповідності до законної процедури та за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними.
38. З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність у спірних правовідносинах факту втручання держави у право позивача на мирне володіння майном».
Підсумовуючи, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій.
Судові витрати згідно з статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на відмову в позові, за відсутності доказів їх понесення відповідачами, судом не розподілялися.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій.
Судові витрати не розподіляти.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.