
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2021 р. Справа№200/1525/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голуб В.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
У С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що згідно з повідомленням № 0576-04-8/1325 від 20.01.2021 Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (Рішення від 19.01.2021), йому відмовлено в перерахунку пенсії та зазначено, що надана пільгова довідка не розглядається в зв`язку з тим, що видана з порушенням вимог п. 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року. А саме, відсутній номер та дата видачі довідки; довідка видана підприємством, яке знаходиться на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Однак, позивач вважає, що основним документом, який підтверджує стаж його роботи є трудова книжка, яка надавалась відповідачу з метою призначення йому пенсії. Крім того, ОСОБА_1 були надані і довідки на підтвердження факту роботи у спірних період. З огляду на наведене, позивач вважає, що пенсійним органом було протиправно відмовлено йому у перерахунку пенсії, та просить суд:
визнати протиправними дії Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області стосовно відмови у перерахунку пенсії з 01.06.2014 шляхом зарахування до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії за Списком № 1 відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоду з 01.11.2012 по 28.08.2014 включно на Відокремленому підрозділі «Шахта імені Челюскінців» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на посаді машиніста підйомних машин підземного з повним робочим днем під землею;
зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.06.2014 шляхом зарахування до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії за Списком № 1 відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоду з 01.11.2012 по 28.08.2014 включно на Відокремленому підрозділі «Шахта імені Челюскінців» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на посаді машиніста підйомних машин підземного з повним робочим днем під землею.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами представник Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області зазначає, що у персоніфікованій відомості ОСОБА_1 відсутня інформація про спеціальний стаж роботи у період з 01.11.2012 по 28.08.2014, а тому зарахувати вказаний період до пільгового за допомогою Реєстру є неможливим. Крім того, потужності та архів Відокремленого підрозділу «Шахта ім. Челюскінців» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ЄДРПОУ ВП:35204678) розміщуються за адресою: 83022, Донецька обл., місто Донецьк, площа Правди, буд. 1, тобто на непідконтрольній владі території, а тому здійснити перевірку відомостей, що містяться в довідці, є неможливим. Поряд з цим, на наданій довідці позивача відсутня реєстрація та дата її видачі. Саме тому, Волноваське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області не може вважати довідки достовірними, до проведення перевірки на підприємстві, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача.
З огляду на наведене, відповідач поросив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 15.02.2021 Донецький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
01.03.2021 суд виніс ухвалу, якою прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії та відкрив провадження по справі № 200/1525/21-а. Розгляд адміністративної справи № 200/1525/21-а визначив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
У відповідності до частини 2 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
У відповідності до частини 8 статті 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є громадянином України із зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 . Про вказане свідчать копії паспорта позивача № 005270331 від 30.09.2020, копія картки платника податків від 07.04.1997, а також копія довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру № 594568-2020 від 20.11.2020 (а.с.9-11).
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною собою із фактичним місцем проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджено довідкою від 03.11.2014 № 1438-000824 (а.с.12).
Судом встановлено та підтверджено копією трудової книжки серії НОМЕР_2 від 29.11.1985, що у період з 11.12.2008 по 28.08.2014 позивач працював у Відокремленому підрозділі «Шахта імені Челюскінців» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на посаді машиніста підйомних машин підземного з повним робочим днем під землею (посада, що передбачено Списком № 1) (а.с.13-19).
Крім того, згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану особу (форми ОК-5) у період, зокрема, з 01.11.2012 по 28.08.2014 позивач працював на посадах із кодом підстави для обліку спецстажу - ЗП3014А1 (а.с. 60-63).
Відповідно до листа відповідача від 09.12.2020 № 490-490/А-02/8-0576/20 період роботи з 01.11.2012 по 31.05.2014 до пільгового стажу роботи позивача за Списком 1, виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджувані Кабінетом Міністрів України, зараховано не було, оскільки відсутня інформація про наявний спеціальний стаж в індивідуальних відомостях про застраховану особу. За матеріалами електронної пенсійної справи до стажу роботи позивача за Списком № 1 при призначенні пенсії попереднім управлінням було зараховано періоди з 03.01.1986 по 03.11.1994, з 11.12.2008 по 30.09.2010 та з 01.01.2011 по 31.10.2012 (а.с.26).
14.01.2021 позивач через веб-портал Пенсійного фонду звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (а.с.21-22).
Однак, рішенням Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 19.01.2021 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії. Так, у вказаному рішенні зазначено, що надана заявником пільгова довідка не розглядається в зв`язку з тим, що видана з порушенням вимог п.20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року. А саме, відсутній номер та дата видачі довідки; довідка видана підприємством, яке знаходяться на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Станом на 14.01.2021 страховий стаж заявника враховано по 31.05.2014. Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу за період з 01.06.2014 по теперішній час неврахований страховий стаж заявника відсутній (а.с.23).
Не погоджуючись із відмовою у перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
У статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Розділом 1 підрозділу 1 списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22 серпня 1956 року, визначено, що правом на пільгову пенсію користуються всі працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Статтею 48 Кодексу законів про працю України передбачено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Згідно з пунктом 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 (далі - Порядок № 383), до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993.
Згідно з частиною першою статті 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Так, враховуючи відомості наявної у матеріалах справи копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 , відповідно до якої у період з 01.11.2012 по 28.08.2014 позивач працював у Відокремленому підрозділі «Шахта імені Челюскінців» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на посаді машиніста підйомних машин підземного з повним робочим днем під землею (посада, що передбачено Списком № 1), суд доходить висновку, що у пенсійного органу були наявні достатні підстави для зарахування позивачу до його спеціального трудового стажу вказані періоди.
При цьому, посилання пенсійного органу на те, що у позивача відсутні уточнюючі довідки з підприємств та дані про проведену атестацію робочого місця не є підставою для відмови в перерахунку пенсії, з огляду на таке.
Відповідно до п. 2 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України , та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
У статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Проведення атестації робочих місць за списками № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників було передбачено також положеннями статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991.
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці було затверджено 1 серпня 1992 року постановою Кабінету Міністрів України № 442, а тому роботи, професії та посади, передбачені зазначеними списками, за період до 22 серпня 1992 року мають бути враховані призначенні пільгових пенсій без результатів атестації робочих місць.
Відповідно до п. 1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У пунктах 1 та 2 Порядку № 637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що довідки мають надаватися у разі, коли відсутні відомості в трудовій книжці про роботу особи у спірний період, що визначає її право на пільгову пенсію.
Виходячи з пріоритетності Законів України над підзаконними актами, при призначенні пенсії на пільгових умовах згідно пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосуванню підлягає ст. 92 Конституції України, а не інші нормативні документи, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав громадян.
Окрім того, слід зазначити, що пільговий стаж ОСОБА_1 за спірний період також підтверджується відомостями персоніфікованого обліку щодо сплати позивачем страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, в яких передбачені відомості по спецстажу - код підстави для обліку спецстажу ЗП3014А1, згідно із наявними у матеріалах справи індивідуальними відомостями персоніфікованого обліку (форми ОК-5).
Відповідно до постанов правління Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) № 7-6 від 10.06.2004 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування», № 26-1 від 05.11.2009 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», № 22-2 від 08.10.2010 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та № 25-2 від 03.12.2013 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3013А1 та № ЗП3014А1 для застрахованих осіб, які є працівниками, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.
Тобто, при здачі звітів страхувальником - Відокремленим підрозділом «Шахта імені Челюскінців» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до органів ПФУ зазначалося, що страхові внески за позивача вносилися за вищевказаними професіями за відповідними кодами, що в свою чергу відповідає положенням ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Вищенаведені факти та правові норми, що регулюють спірні правовідносини, вказують на те, що дії відповідача з приводу відмови у перерахунку пенсії позивачу з причин відсутності у нього необхідного стажу є протиправними.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідачем не надано суду доказів на спростування наявності пільгового характеру роботи позивача за спірний період, що свідчить про недбале ставлення пенсійного органу до вирішення такого важливого питання як пенсійне забезпечення особи, яке гарантується ст. 46 Конституції України і визначено законодавцем як джерело існування громадянина держави, також не доведено та не надано доказів на підтвердження правомірності дій під час здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Отже, відповідачем порушено вимоги статті 19 Конституції України, оскільки відповідач вчинив дії, що полягали у невірному застосуванні норм при здійснені перерахунку пенсії, а тому саме дії відповідача є протиправними.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, які полягають у визнанні протиправними дій Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області стосовно відмови у перерахунку пенсії шляхом зарахування до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії за Списком № 1 відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоду з 01.11.2012 по 28.08.2014 включно на Відокремленому підрозділі «Шахта імені Челюскінців» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на посаді машиніста підйомних машин підземного з повним робочим днем під землею.
Крім того, з метою повного та всебічного захисту соціальних прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог на підставі ст. 9 КАС України та визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 19.01.2021, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії.
Враховуючи той факт, що відповідачем протиправно відмовлено у зарахуванні періодів роботи позивача до його пільгового стажу та, як наслідок, відмову у перерахунку пенсії, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, шляхом зарахування до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії за Списком № 1 відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоду з 01.11.2012 по 28.08.2014 включно на Відокремленому підрозділі «Шахта імені Челюскінців» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на посаді машиніста підйомних машин підземного з повним робочим днем під землею.
Однак, суд зазначає, що позивач просить суд здійснити йому перерахунок пенсії з 01.06.2014. Однак, станом на 01.06.2014 позивач ще не мав права на зарахування стажу періоду роботи з 02.06.2014 по 28.08.2014. З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що пенсія позивачу підлягає перерахунку з дати звільнення, а саме з 29.08.2014.
З огляду на вищевикладене, позов ОСОБА_1 до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно із приписами ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 908,00 грн, що документально підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією № 22 від 22.02.2021 (а.с.38). Інші докази документально підтверджених судових витрат, понесених позивачем - у матеріалах справи відсутні.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 139 КАС України, з огляду на те, що адміністративний позов задоволено частково, суд доходить до висновку, що сума сплаченого позивачем судового збору за подачу адміністративного позову до суду в сумі 800, 00 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у даній справі.
З огляду на викладене вище та керуючись ст. ст. 2,5-10, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42169496, 85700, Донецька обл., м. Волноваха, вул. Обручева, 17) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області стосовно відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , шляхом зарахування до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії за Списком № 1 відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоду з 01.11.2012 по 28.08.2014 включно у Відокремленому підрозділі «Шахта імені Челюскінців» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на посаді машиніста підйомних машин підземного з повним робочим днем під землею.
Визнати протиправним та скасувати рішення Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 19.01.2021, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії.
Зобов`язати Волноваське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 29.08.2014, шляхом зарахування до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії за Списком № 1 відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоду з 01.11.2012 по 28.08.2014 включно у Відокремленому підрозділі «Шахта імені Челюскінців» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на посаді машиніста підйомних машин підземного з повним робочим днем під землею.
В решті заявлений вимог, - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судові витрати в розмірі 800, 00 грн (вісімсот гривень).
Повний текст рішення складено та підписано 05.05.2021.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Голуб