
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
06 травня 2021 року Справа №160/6163/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. при секретарі судового засідання Сергієнко В.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про заміну боржника у справі, визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню та видання нового виконавчого листа по справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
23.09.2019 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було відмовлено.
16.01.2020 року постановою Третього апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задоволено частково, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 року в адміністративній справі №160/6163/19 - скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задоволено частково.
19.02.2020 року на адресу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 направлено виконавчий лист про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 768.40 грн. та за подання апеляційної скарги у розмірі 1152.40 грн.
09.03.2021 року від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надійшла заява, в якій заявник просить:
- замінити боржника в адміністративній справі №160/6163/19 з Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, вул..Сімферопольська, буд.17а, код ЄДРПОУ – 43145015);
- видати новий виконавчий лист;
- виконавчий лист №160/6163/19 від 19.02.2020 року визнати таким, що не підлягає виконанню, у зв`язку з припиненням боржника.
09.03.2021 року на підставі розпорядження керівника апарату Дніпропетровського окружного адміністративного суду № 104д було проведено перерозподіл даної заяви, яку, відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу справи між суддями, передано судді Дєєву М.В.
15.03.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до провадження вказану заяву та призначено її розгляд судовому засіданні на 07.04.2021 року.
07.04.2021 року, у зв`язку з перебуванням головуючого судді на лікарняному, судове засідання щодо розгляду даної заяви не проводилось та перенесено на 06.05.2021 року.
06.05.2021 року відповідач належним чином повідомлені про місце, дату та час розгляду заяви, в судове не прибув про причини неявки не повідомив, від заявника надійшла заява про розгляд заяви про проведення судового засідання за його відсутності.
Розглянувши заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" за №1200 від 18.12.2018 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) створено як юридичну особу, про що 17.05.2019 внесено запис за №10741350000085321.
Наказом Державної податкової служби України №36 від 28.08.2019, у зв`язку із розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання Державної податкової служби" за №682-р від 21.08.2019, керуючись Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №227 від 06.03.2019, встановлено розпочати виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи ДПС за відповідним переліком, а також реорганізовано територіальні органи ДФС шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДПС за відповідним переліком.
Згідно додатків 1 та 2 вказаної постанови утворено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, до якого приєднано Головне управління ДФС у Дніпропетровській області.
Наказом Державної податкової служби України №14 від 12.07.2019 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідно до п.1 якого, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є правонаступником усіх прав та обов`язків ГУ ДФС у Дніпропетровській області.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, державну реєстрацію юридичної особи Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено 01.08.2019.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розпочало свою діяльність 03.09.2019 відповідно до наказу №17 від 03.09.2019 р. "Про початок діяльності Головного управління ДПС у Дніпропетровській області".
З вищенаведеного слідує, що відбулося публічне правонаступництво (передання адміністративної компетенції) від одних суб`єктів владних повноважень (Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та Державної фіскальної служби України) до інших (Головного управління ДПС у Дніпропетровській області і Державної податкової служби України), останні з яких набули адміністративну компетенцію попередніх, ставши їх правонаступниками.
Станом на 06.05.2021 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) перебуває в стані припинення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
У частині 4 статті 379 КАС України передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Заявник, просить замінити боржника в адміністративній справі №160/6163/19 з Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, вул..Сімферопольська, буд.17а, код ЄДРПОУ – 43145015).
Суд зазначає, що, з огляду на те, що боржником у виконавчому листі, виданому у даній справі є Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, та оскільки, заявником не надано суду доказів відкриття виконавчого провадження, в силу приписів ч. 4 ст. 379 КАС України, суд вважає за можливе замінити боржника у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
Щодо вимоги заявника про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню та видати новий виконавчий лист, суд зазначає таке.
У відповідності до положень ч. ч. 1-2 ст. 374 КАС України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Наведені підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові та процесуально-правові.
Так, зобов`язання можуть припинятися внаслідок добровільного виконання обов`язку боржником поза межами виконавчого провадження, припинення зобов`язань переданням відступного, зарахуванням, за домовленістю сторін, прощенням боргу, неможливістю виконання.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред`явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред`явлення цього листа до виконання.
Матеріально-правові підстави свідчать про відсутність у боржника матеріально-правового обов`язку повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
При дослідженні матеріалів справи та заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судом не встановлено наявності будь-якої з наведених підстав.
Враховуючи викладене, суд робить висновок, що заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в частині визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у розумінні ст. 374 КАС України задоволенню не підлягає, оскільки означений виконавчий лист не видано помилково й обов`язок боржника (в т.ч. з урахуванням правонаступництва) не є відсутній повністю чи частково.
За таких обставин, заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 є частково обгрунтованою та такою, що підлягає частковому задоволенню судом.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 374, 379 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про заміну боржника у справі, визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню та видання нового виконавчого листа по справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити частково.
Замінити боржника у виконавчому листі №160/6163/19, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 39394856) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 43145015).
У задоволенні іншої частини заяви - відмовити.
Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 294-297 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Дєєв