Рішення № 96726482, 05.05.2021, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
05.05.2021
Номер справи
923/261/21
Номер документу
96726482
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 травня 2021 року Справа № 923/261/21

Господарський суд Херсонської області у складі судді Нікітенка С.В. розглянувши справу

за позовом: Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона", м. Херсон, код ЄДРПОУ 03355726,

до: до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Югнефтетранс", м. Херсон, код ЄДРПОУ 33278230,

про стягнення 29549,88 грн.

Без повідомлення (виклику) учасників справи.

Обставини справи.

01 березня 2021 року Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Югнефтетранс" заборгованості у розмірі 29549,87 грн. та судові витрати по сплаті судового збору.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує порушенням відповідачем умов договору №4426 від 26.06.2015. За твердженням позивача за результатами проведеної перевірки якості стічних вод споживача було виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин та здійснено розрахунок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативний скид стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Херсона в розмірі 39399,84 грн. Відповідачем частково було сплачено суму заборгованості, за розрахунками позивача залишок суми заборгованості, що підлягає стягненню з ТОВ "Югнефтетранс" становить 29549,87 грн.

Позивач з посиланням умови договору на подачу холодної води і послуги з прийому та очищення стічних вод № 4426 від 26.06.2015, а також на положення ст.ст. 509, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України та Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Херсона, затвердженими 19.02.2019 року рішенням Виконавчого комітету Херсонської міської ради №54.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.03.2020 визначено суддю по справі - Нікітенко С.В.

Ухвалою від 04 березня 2021 року суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Розгляд справи визначено здійснювати за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.

Також в цій ухвалі суд запропонував Відповідачу надати відзив на позовну заяву з документальним обґрунтуванням викладених в ньому обставин та заперечення (в разі надходження відповіді на відзив), а позивачу - відповідь на відзив та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України у встановлені строки.

Відповідно до ч.3 ст. 120 ГПК України виклик і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі, судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Ухвала про відкриття провадження у справі від 04.03.2021 була надіслана на адреси сторін рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

До суду повернулись поштові повідомлення з відмітками пошти про вручення ухвали суду Позивачу та Відповідачу.

Днем вручення судового рішення, згідно п.3 ч. 6 ст. 242 ГПК України, зокрема, є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.

За таких обставин, суд вважає, що сторони у справі належним чином були повідомлені про розгляд даної справи.

07 квітня 2021 року до суду від відповідача у справі надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд надати час до 30 квітня 2021 року для звернення до позивача з проектом мирової угоди та отримання відповіді. Даний відзив з додатком суд прийняв до розгляду та залучив до матеріалів справи.

19 квітня 2021 року до суду від відповідача у справі з супровідним листом надійшов проект мирової угоди, яка підписана лише відповідачем у справі. Позивачем також надано доказ направлення 07.04.2021 позивачу у справі підписаний проект даної мирової угоди.

Проте, станом на день ухвалення рішення у справі, від сторін у справі так і не надійшов на затвердження проект мирової угоди.

Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. (ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 248 Господарського процесуального кодексу України).

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до п. 10 ч. 3 ст. 2 ГПК України одним з основних засад господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом.

Суд зазначає, що з моменту відкриття провадження у справі сторонам у справі було достатньо часу для ознайомлення з матеріалами справи, подання заяв по суті справи, тощо.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Приймаючи до уваги відсутність протягом тривалого часу будь-яких клопотань від сторін у справі, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо доказів, які мають значення для правильного вирішення спору.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами, відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, суд -

в с т а н о в и в :

Матеріали справи свідчать, що 26 червня 2015 року між Виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона, яке в подальшому перейменовано в Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" (надалі - Постачальник або Позивач) і Товариством з обмеженою відповідальністю "Югнефтетранс" (надалі - Абонент або Відповідач) був укладений договір на подачу холодної води та послуги по прийому та очистці стічних вод № 4426 (надалі - Договір), за умовами якого Постачальник зобов`язується забезпечити Замовнику подачу в води на послуги з постачання питної води та на споживчі потреби та прийняти від абонента каналізаційні стоки на період дії зазначеного Договору.

При цьому, сторони керуються Законом України Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 року № 190 Правила приймання стічних вод підприємств у міську комунальну систему каналізації" затверджених рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 17.08.04 № 332, втратили чинність з 01.03.2019 набрали чинності “Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Херсона”, затверджені рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 19.02.2019 № 54

Умовами Договору встановлено, що Договір укладено строком на один рік, дія якого автоматично продовжується на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до дати його закінчення від будь-якої із Сторін не надійде письмових заяв щодо його розірвання або необхідності перегляду.

Доказів про відмову від Договору чи його розірвання у визначеному законодавством порядку суду не надано.

Згідно пункту 2.2.1. Договору Абонент зобов`язаний виконувати в повному обсязі вимоги даного Договору та всіх законодавчих і нормативних актів та документів, своєчасно та самостійно проводити оплату всіх виставлених рахунків, в тому числі і по підвищеному тарифу за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням та за порушення інших вимог вищезазначених документів не пізніше 5-ти банківських днів з дня вручення рахунків.

У разі незгоди з наданими постачальником розрахунками або іншими платіжними документами замовник зобов`язаний у 5-ти денний термін з дня вручення платіжного документа направити до постачальника претензію у письмовій формі.

За умовами п. 2.2.4. договору Абонент зобов`язаний здійснювати скид стічних вод в систему міської комунальної каналізації з концентраціями забруднення, які не перевищують допустимі ДК.

Водоканал має право здійснювати контроль за виконанням абонентом договірних зобов`язань, в тому числі за раціональним та економним витрачанням питної води та забезпечення якості стічних вод, які скидаються у міську систему каналізації, згідно з вимогами нормативних документів (п. 3.1.2. Договору).

За твердженням Позивача, під час здійснення контролю за скидом забруднюючих речовин позивачем було виявлено факт скиду відповідачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням вмісту рівня забруднюючих речовин порівняно із встановленими місцевими Правилами від 19.02.2019 № 54.

Так, 10 березня 2020 на каналізаційному випуску у контрольному колодязі №1, розташованому на території ТОВ «Югнефтетранс» за адресою: м. Херсон, Карантинний острів, 1, працівниками позивача відібрані проби стічних вод на об`єкті споживача, за участю представника останнього.

За результатами хімічного аналізу проб стічних вод, проведених лабораторією МКП " Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона", атестованою у цій галузі досліджень, зафіксовано скид споживачем у міську каналізацію стічні води з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, що підтверджується актом відбору проб стічних вод від 10.03.2020 № 39 та протоколом лабораторних вимірювань від 16.03.2020 № 39.

Позивачем було здійснено розрахунок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативний скид стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Херсона в розмірі 39399,84 грн.

Також позивач зазначає, що 23.06.2020 між МКП «ВУВКГ м. Херсона» і ТОВ «ЮГНЕФТЕТРАНС» було укладено договір про реструктуризацію заборгованості з плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

За твердженням позивача, згідно із пунктами 1 та 2 зазначеного вище договору, Споживач повністю визнав та зобов`язався сплатити Виконавцю заборгованість зі сплати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та гарантує виконання своїх зобов`язань за даним договором в строк до 01.02.2021 згідно з графіком погашення заборгованості.

Сторонами договору досягнуто згоди, що сплата мала проводитися щомісячно рівними частинами протягом восьми місяців в сумі 4924,98 грн.

Позивач вказує, що відповідач частково виконав умови Договору про реструктуризацію заборгованості та здійснено оплату лише за два місяці в сумі 9849,96 грн. За твердженням позивача, станом на дату подання позову, умови договору, щодо погашення заборгованості, Відповідачем в повному обсязі не виконано, а заборгованість складає 29549,88 грн.

Оскільки Відповідач свої зобов`язання в частині погашення заборгованості нарахованої зі сплати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин не виконав, Позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Таким чином, виник спір, який підлягає вирішенню у судовому порядку.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" підлягають задоволенню, з наступних підстав.

У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов`язків. Цивільні права і обов`язки виникають як з передбачених законом договорів, так і з договорів, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.

Судом встановлено, що укладений між Позивачем і Відповідачем Договір № 4426 від 26.06.2025 за своїм змістом та правовою природою - є договором про надання послуг.

Договірні правовідносини між сторонами регулюються Законом України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", сферу дії якого визначено статтею 2 Закону.

Статтею 1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" визначено, що централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об`єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов`язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води. Централізоване водовідведення - господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об`єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов`язаних єдиним технологічним процесом.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" його дія поширюється на всі суб`єкти господарювання, що виробляють питну воду, забезпечують міста, інші населені пункти, окремо розташовані об`єкти питною водою шляхом централізованого питного водопостачання або за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв), інших засобів нецентралізованого водопостачання, а також на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, що здійснюють регулювання, нагляд і контроль за якістю питної води, станом джерел та систем питного водопостачання, а також споживачів питної води.

Згідно зі ст. 3 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" законодавство у сфері питної води та питного водопостачання складається з Водного кодексу України, Кодексу України про надра, законів України “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у цій сфері.

Спір у справі стосується правомірності нарахування позивачем та стягнення з відповідача плати за скид стічних вод з понаднормативних вмістом допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у систему каналізації міста Херсона, розрахованої позивачем на підставі положень, визначених місцевими правилами приймання стічних вод.

Згідно з преамбулою Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід`ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України. З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров`я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.

Як зазначено у постанові Верховної Ради України №188/98-ВР від 05.03.1998 "Про Основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки" порушення норм якості води досягло рівнів, які ведуть до деградації водних екосистем, зниження продуктивності водойм. Для переважної більшості підприємств промисловості та комунального господарства скид забруднюючих речовин істотно перевищує встановлений рівень гранично допустимого скиду (далі - ГДС). Це призводить до забруднення водних об`єктів, порушення норм якості води.

Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначають Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 (далі - Правила №190).

Ці Правила є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

У пункті 1.2. Правил надані визначення, зокрема, наступних термінів: виробник послуг централізованого водопостачання та водовідведення - суб`єкт господарювання, що виробляє або створює послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - виробник); вузол обліку - комплект засобів вимірювальної техніки, занесених до Державного реєстру вимірювальної техніки, що призначені для вимірювання і реєстрації результатів вимірювання та обладнання для влаштування вузла відповідно до вимог нормативних документів; замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення - споживач або суб`єкт господарювання, який має намір здійснити будівництво (реконструкцію) об`єкта архітектури з наступним його приєднанням до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення; межа балансової належності - лінія розподілу елементів систем водопостачання та водовідведення і споруд на них між власниками або користувачами.

Згідно з п.1.4 Правил №190 приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 №37, зареєстрованих у Мін`юсті 26.04.2002 за №403/6691, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

Пунктами 3.1., 5.2. Правил передбачено, що розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на підставі показів приладів обліку; вузли обліку повинні розташовуватися на мережі споживача, як правило, на межі балансової належності мереж виробника та споживача, або за згодою виробника в приміщеннях, розташованих безпосередньо за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу.

Згідно з п. 3.7. Правил розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються усіма споживачами щомісячно відповідно до умов договору.

Пунктом 1.4. Правил визначено, що приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 року № 37, зареєстрованих у Мін`юсті 26.04.2002 року за № 403/6691 (надалі - Правила № 37), а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

На виконання вимог Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" від 10.01.2002 № 2918-ІП (зі змінами), були затверджені загальнодержавні ті місцеві правила приймання стічних вод, а саме наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017№316 "Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення” (надалі - Правила № 316), та рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 19.02.2019 № 54 затверджені "Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Херсона" (надалі - Правила № 54).

Правила № 54 набрали чинності 01.03.2019 та є обов`язковими до виконання на території міста Херсона.

Зазначені правила поширюються на Міське комунальне підприємство “Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона” (далі – МКП “ВУВКГ м. Херсона”) як суб`єкта господарювання, який надає послуги з централізованого водовідведення (далі – виробник), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, на фізичних осіб-підприємців, на фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди м. Херсона (далі – споживачі та/або субспоживачі).

Відповідно до Положень п. 3 Розділу 1 Правил №316, стічна вода - це вода, що утворилася в процесі господарсько-побутової і виробничої діяльності (крім шахтної, кар`єрної і дренажної води), а також відведена із забудованої території, на якій вона утворилася внаслідок атмосферних опадів.

Розділом VІ вказаних Правил, визначено порядок контролю за скидом стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Херсона

Відповідно до пункту 6 вказаного розліду Привил з метою контролю якості стічних вод споживачів, виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконується уповноваженим представником виробника, що фіксується у акті відбору проб, який підписують як представник виробника, так і представник споживача. У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у акті відбору проб, представник виробника зазначає про таку відмову від підпису в акті відбору проб .

Відповідно до п.8. у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами, виробник у строк не більше 5 робочих днів з дати відбору контрольної проби повідомляє споживача (телефонограмою, факсом або електронною поштою) про виявлені перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача і впродовж 15-ти календарних днів направляє споживачу лист-повідомлення про результати хімічного аналізу. У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, виробник направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтверджуючих документів.

У разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок щодо наявності у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що проводить свою діяльність в цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються за вимогою споживача як частка контрольної і зберігаються в належних умовах у споживача або виробника. ( пункк 9 Розділу VІ Правил).

Розділом VII Правил передбачено порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Херсона.

Матеріали справи свідчать, що 10 березня 2020 працівниками Позивача з метою встановлення контролю якості стічних вод, було здійснено виїзд для відбору стічних вод на об`єкті ТОВ «Югнефтетранс», а саме на каналізаційному випуску у контрольному колодязі №1, розташованому на території Відповідача за адресою: м. Херсон, Карантинний острів, 1. Відбір проб здійснювався за участю представника відповідача, що підтверджено Актом відбору проб стічних вод №39 від 10.03.2020, якій підписаний представником відповідача та трьома працівниками позивача.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами хімічного аналізу проб стічних вод, проведених лабораторією МКП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" зафіксовано скид споживачем у міську каналізацію стічні води з перевищенням гранично допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин, даний факт підтверджено доданим до матеріалів справи протоколом лабораторних вимірювань від 16.03.2020 № 39.

Позивачем було здійснено розрахунок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативний скид стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Херсона в розмірі 39399,84 грн.

Судом враховано посилання позивача, викладені у позовній заяві, що 23.06.2020 між МКП «ВУВКГ м. Херсона» та ТОВ «ЮГНЕФТЕТРАНС» було укладено договір про реструктуризацію заборгованості з плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та відповідачем частково виконано умови вказаного договору. За розрахунками позивача залишок не сплаченої відповідачем заборгованості становить 29549,88 грн.

Зазначене не заперечується відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Згідно з ст. 509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

В силу положень ст.526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України, ч.7 ст.193 Господарського кодексу України).

Отже, з урахуванням наявних у справі доказів, суд вважає, що позивачем доведено, а відповідачем не спростовано доводів позивача щодо наявності заборгованості на загальну суму 29549,88 грн.

Доказів сплати або спростування заявленої до стягнення суми основного боргу у розмірі 29549,88 грн. Відповідачем суду не надано.

З огляду на викладене, позовні вимоги в частині стягнення з Відповідача заборгованості у розмірі 29549,88 грн. є доведеними і обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно частини третьої статті 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню повністю.

Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 2270,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Югнефтетранс" (73000, місто Херсон, Карантинний острів, будинок 1, кімната 408, код ЄДРПОУ 33278230) на користь Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" (73000, місто Херсон, площа імені Ю. Тутушкіна, будинок 9, код ЄДРПОУ 03355726) заборгованість зі сплати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин в сумі 29549,88 грн. та суму судових витрат по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.В. Нікітенко