
Номер провадження 3/243/1653/2021
Номер справи 243/3989/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«05» травня 2021 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі
Головуючого – судді Хаустової Т.А.,
за участю:
- секретаря судового засідання – Олейникова Є.Г.,
- прокурора – Галєєва Г.І.
- особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які поступили від Управління стратегічних розслідувань в Донецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у відношенні:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Слов`янська Донецької області, громадянки України, працюючої начальником служби у справах дітей Черкаської селищної ради Краматорського району Донецької області, РНОКПП: НОМЕР_1 , Паспорт серії НОМЕР_2 виданий 11 серпня 1997 року Слов`янським РВ УМВС України в Донецькій області, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
В судовому засіданні встановлено, що згідно Розпорядження голови Черкаської селищної ради за № 58 від 22 серпня 2019 року ОСОБА_1 призначено на посаду начальника служби у справах дітей Черкаської селищної ради з присвоєнням 11 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 категорії посад.
Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб`єктом на яку поширюється дія цього Закону як посадову особу органів місцевого самоврядування - начальник служби у справах дітей Черкаської селищної ради, та є відповідальною за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією.
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп. 1 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року № 959/29089, щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Також, рішенням Національного агентства від 10 червня 2016 року № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року № 959/29089, затверджено форму декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб`єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.
17 березня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)».
Отже зміни також були внесені до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими у 2020 році продовжено до 1 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до інформації розміщеної в Реєстрі, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, ОСОБА_1 подала 01 червня 2020 року о 10 годині 30 хвилин (унікальний ідентифікатор декларації «b2145d15-54ае-478F-аbеа- 594b1с9а612с»).
У відповідності з даними Реєстру дії по заповненню щорічної декларації, за 2019 рік в «особистому кабінеті» розпочала 01 червня 2020 року о 10 годині 30 хвилин, яку в той же день успішно подала до Реєстру. При цьому, перешкод у доступі до Реєстру у неї не встановлено.
Слід зауважити, що обов`язок належної підготовки суб`єкта декларування для подачі щорічної декларації, яка охоплює попередній рік, зокрема, вибір місця її подачі, покладається на самого суб`єкта декларування.
Поважних причин, які б перешкоджали вчасно подати, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, ОСОБА_1 не вказано і в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 мала можливість вчасно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, однак свідомо цього не зробила.
Враховуючи, що правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є правопорушенням, яке полягає в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, факт подання її поза встановлений Законом строк утворює в діях ОСОБА_1 об`єктивну сторону правопорушення.
Таким чином, начальник Служби у справах дітей Черкаської селищної ради ОСОБА_1 , порушуючи вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», будучи посадовою особою органів місцевого самоврядування, згідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» з 22 серпня 2019 року по теперішній час є суб`єктом на яку поширюється дія вказаного Закону, та відповідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID- 19)» який набрав чинності 17 березня 2020 року та змінами, які внесені у 2020 році до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими зобов`язана до 1 червня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, знаходилася на території України, не перебувала на лікарняному або у відпустці, тобто мала фізичну можливість своєчасно, як особа, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 01 червня 2020 року подати щорічну декларацію, яка охоплює попередній рік, але у зв`язку з особистої зухвалості, безвідповідальності та без поважних причин, нею не було подано декларацію у встановлений термін до 01 червня 2020 року, а тільки 01 червня 2020 року об 10 годині 30 хвилин подала щорічну декларацію, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік до Єдиного державного реєстру декларацій, що є вчиненням правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
ОСОБА_1 роз`яснені права та обов`язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності передбачені ст.268 КУпАП та ст.ст.55, 56, 59, 63 Конституції України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненому правопорушенні визнала повністю та суду пояснила, що вона працює начальником Служби у справах дітей Черкаської селищної ради з 22 серпня 2019 року по теперішній час є суб`єктом на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими зобов`язана до 01 червня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, знаходилася на території України, не перебувала на лікарняному або у відпустці, тобто мала фізичну можливість своєчасно, як особа, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 01 червня 2020 року подати щорічну декларацію, яка охоплює попередній рік, але у зв`язку з особистої зухвалості, безвідповідальності та без поважних причин, нею не було подано декларацію у встановлений термін до 01 червня 2020 року, а тільки 01 червня 2020 року об 10 годині 30 хвилин подала щорічну декларацію.
Вона цілком згодна зі ст. 68 Конституції України, а також підтверджує той факт, що своєчасно не подала Декларацію до 01 червня 2020 року.
Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Провина ОСОБА_1 доведена матеріалами справи, а саме:
- Протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 231 від 12 квітня 2021 року (а.с.5-13);
- Розпорядженням голови Черкаської селищної ради Слов`янського району Донецької області № 58 від 22 серпня 2019 року (а.с.22);
- Посадовою інструкцією начальника Служби у справах дітей Черкаської селищної ради Слов`янського району Донецької області ОСОБА_1 (а.с.23-25).
- Положенням про Службу у справах дітей Черкаської селищної ради Слов`янського району Донецької області (а.с.26-31).
Диспозицією ч. 1 ст.172-6 КУпАП передбачено, що відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. В примітці до цієї статті зазначено, що суб`єктом правопорушень є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З матеріалів справи вбачається, що Розпорядженням голови Черкаської селищної ради за № 58 від 22 серпня 2019 року ОСОБА_1 призначено на посаду начальника служби у справах дітей Черкаської селищної ради з присвоєнням 11 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах 6 категорії посад.
Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб`єктом на яку поширюється дія цього Закону як посадову особу органів місцевого самоврядування - начальник служби у справах дітей Черкаської селищної ради, та є відповідальною за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією.
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп. 1 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року № 959/29089, щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Також, рішенням Національного агентства від 10 червня 2016 року № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року № 959/29089, затверджено форму декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб`єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.
17 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)».
Отже зміни також були внесені до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими у 2020 році продовжено до 01 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до інформації розміщеної в Реєстрі, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, ОСОБА_1 подала 01 червня 2020 року о 10 годині 30 хвилин (унікальний ідентифікатор декларації «b2145d15-54ае-478F-аbеа- 594b1с9а612с»).
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, провина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена у повному обсязі, обставиною, що пом`якшує відповідальність за адміністративне правопорушення є щире каяття. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення в судовому засіданні не встановлено.
Судом також у відповідності до вимог статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховується ступінь вини і матеріальний стан особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Призначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд враховує обставини, що пом`якшують відповідальність та обирає стягнення в межах санкції, встановленої в межах стягнення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З урахуванням обставин справи та особи правопорушника, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. на користь держави.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) Постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується, особою, на яку покладено таке стягнення в розмірі, передбаченому п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а саме, 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 34, 35, 40-1, 172-6, 283, 284 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_3 , винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення в межах санкції ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 коп., на р/р № UA488999980313020106000005658, Казначейство України (ЕАП), код платежу 21081100, ЄДРПОУ 37967785, МФО 899998, одержувач платежу Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/21081100.
Стягнути з ОСОБА_2 , судовий збір на користь держави у сумі 454,00 гривень на доходний рахунок UA908999980313111256000026001, Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, одержувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106.
Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цьогоКодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Термін звернення до виконання три місяці.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області.
Постанову складено та підписано в нарадчій кімнаті в одному екземплярі.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду
Донецької області Т.А. Хаустова