
233 № 233/918/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2021 року м. Костянтинівка
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Каліуш О. В., за участі секретаря судового засідання Франчук А. О., позивачки ОСОБА_1 , представника позивачки ОСОБА_2 , представниці відповідача ОСОБА_3 , представника третьої особи Чайка С. Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (YASNO) про захист прав споживачів,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», третя особа ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» (YASNO) про захист прав споживачів, в якому просить:
1)визнати дії відповідача по відключенню 20.01.2021 належного їй будинку АДРЕСА_1 від газових мереж (газопостачання) незаконними;
2)зобов`язати відповідача за власний рахунок відновити газопостачання належного їй будинку АДРЕСА_1 ;
3)стягнути з відповідача на її користь відшкодування моральної шкоди у розмірі 15000,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка послалася, на те що вона є власницею житлового будинку АДРЕСА_1 .
20 січня 2021 року до належного їй будинку прийшли робітники відповідача та пояснили, що необхідно провести інвентаризацію газового лічильника. Хвіртку їм відчинив ї син, ОСОБА_4 , якій мешкає разом з нею. Дії працівників відповідача були агресивними, але оскільки вона є добросовісним користувачем та їй не було чого приховувати, вона дозволила безперешкодно оглянути газові мережі та обладнання, розташоване у флігелі її будинку.
Один із працівників відповідача без будь - яких пояснень та дозволу, почав відбивати плитку та стіну флігеля та нібито виявив вварену трубу, яка замурована в стіну.
Після чого, працівники відповідача викликали поліцію. Співробітникам поліції вона пояснила, що їй невідомо взагалі що то за труба і чому вона там розташована. Пояснювала, що будинок їй дістався на підставі Договору довічного утримання. Нею ніякого втручання в газову мережу ніколи не здійснювалося.
Незважаючи на її пояснення та заперечення, не встановивши куди ця виявлена труда уходить та взагалі їде по ній газ чи ні, представники відповідача, відключили її домоволодіння від газопостачання, шляхом перерізання газової труби на вводі в будинок.
При цьому їх зовсім не цікавили морози на вулиці та той факт, що вони залишили її без опалення та можливості приготування їжі.
Після чого, працівники відповідача склали Акт про порушення, Акт на відключення та Акт про переопломбування та повідомили, що її викличуть на комісію та нарахують великий штраф.
У призначений час, вона прийшла на комісію Костянтинівського УГГ, де пояснила, що про виявлену трубу їй нічого відомо не було, ніяким несанкціонованим відбором газу вона не займалася. Однак ніхто нічого не бажав слухати, їй тільки повідомили, що нарахують штраф та тільки його сплатити, та сплати за підключення, її будинок буде підключено до газопостачання. Її заперечення щодо повторної перевірки з залученням експерта ніхто до уваги не взяв. Комісія проходила упереджено, все що їй сказали, чекайте великий штраф.
Пізніше нею було отримано листа від відповідача від 28.01.2021 № 06/195 в якому зазначено, що за несанкціонований газопровід було здійснено розрахунок об`єму не облікованого природного газу за граничним об`ємом. За період з 08.02.2019 по 07.02.2021 було нараховане 11870,531 м. куб.
Такі дії відповідача є протиправними та такими що порушують її Конституційні права, як людини і громадянина України.
Незаконність та протиправність дії відповідача полягає в такому:
Відключення її домоволодіння від газопостачання було проведено у період дії повного локдауну.
З 08 до 24 січня включно 2021 року в Україні були посилені карантинні обмеження.
Відповідну постанову «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19» було прийнято на засіданні Кабінету Міністрів 09 грудня.
Рішення прийнято для того, щоб не допустити розгортання нової потужної хвилі захворюваності, яка може наступити, зокрема, і після новорічних та різдвяних свят. Але це ніяким чином не завадило представникам відповідача здійснити протиправне обстеження та відключення її домоволодіння від газопостачання.
Знайшовши трубу, яка замурована в стіну, не було встановлено взагалі, що це за труба та куди вона веде. Можливість користування газом виникає тільки в тому випадку, коли труба їде в обхід газового лічильника та запитує будь-який прилад працюючий на газу. Працівниками відповідача зазначене встановлено не було, куди веде її вихідний кінець також не було з`ясовано, а значить звинувачення її в несанкціонованому відборі газу - безпідставні та недоказані. В жодному акті ці обставини не встановлені та не відображені. Не було встановлено та не відображено в жодному акті діаметр труби, по якій на думку відповідача здійснювався несанкціонований відбір газу, що вказує на неможливість правильності здійснення розрахунку збитків.
Положеннями ст. 61 Конституції України передбачено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, відповідно кожна особа несе відповідальність лише за ті порушення, які нею вчинено особисто.
За змістом статті 1166 ЦК України для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків, необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправна поведінка; збитки; причинний зв`язок між протиправною поведінкою та збитками.
Відсутність будь-якої складової повністю виключає цивільну відповідальність.
Представниками відповідача не було встановлено жодної складової, та як слід це вказує на протизаконне відключення її домоволодіння від газопостачання та неправомірне нарахування їй за період з 20.01.2019 по 19.01.2021 -11870,531 м. куб газу у вигляді збитків.
Така позиція повністю узгоджується з позицією Дніпровського апеляційного суду по справі № 208/219/19 від 10.01.2020, ухвалою Верховного суду від 26.02.2020 у відкритті касаційного провадження відмовлено.
Також слід навести позицію Європейського суду по правам людини. У рішенні ЄСПЛ від 10.02.1995 у справі «Іллене де Рібемон проти Франції», ЄСПЛ зазначив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості значно ширше, ніж це передбачають: презумпція невинуватості обов`язкова не тільки для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх суспільних відносин.
У своєму листі від 28.01.2021 № 06/195 Відповідач зазначає та посилається на п. 1 абз. 2 гл. 3 розділу ХІ Кодексу газороздільних систем (далі Кодексу), але таке посилання є неправомірним та вказує на ті обставини, що представниками відповідача на комісії зовсім не було встановлено обставини ситуації.
У п. 1 абз. 2 гл. 3 розділу ХІ Кодексу, зазначено «Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм не облікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
В загальних положеннях розділу 1 Кодексу наведено поняття несанкціонований споживач - фізична, юридична особа або фізична особа - підприємець, яка без укладення договору розподілу природного газу з оператором газорозподільної системи або на об`єкті, який не підключений до ГРМ в установленому порядку, здійснює несанкціонований відбір природного газу.
Вона не є несанкціонованим споживачем, оскільки між нею та відповідачем ще 03 жовтня 2008 року було підписано договір на поставку природного газу, цей договір діє і на цей час, оскільки жодна зі сторін не подавала відповідної заяви про намір припини взаємостосунки. Договір було укладено на підставі її заяви, яка на вимогу відповідача була написана на самому договорі.
З моменту набуття права власності на зазначений будинок, представниками відповідача неодноразово обстежувалися газові мережі та прилади, знімалися контрольні покази лічильника та здійснювалася заміна лічильника.
Крім того, згідно з п. 3,4,7 глави 3 розділу VІ Кодексу, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви - приєднання споживача до умов договору природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та /або в друкованих виданнях, що публікується на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви - приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та / або документально підтверджене споживання природного газу.
Весь час вона сплачувала, як за спожитий газ так і за його постачання, тому віднесення її до поняття несанкціонований споживач неправомірне.
Зазначає, що нею у жовтні 2020 року було укладено договір з ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» (YASNO), що є третьої особою у справі.
Отже, їй було неправомірно нараховане 11870,531 м. куб за період з 20.01.2019 по 19.01.2021, що вказує на протиправність та неправомірність дії комісії відповідача, яка проводилася щодо акту про порушення від 20.01.2021.
Протиправними діями відповідача їй була завдана моральна шкода, яку вона оцінює у 15000 грн. Дії відповідача були жорстокі та безсердечні. Представники відповідача бачили, що вона є людиною похилого віку. Розуміючи, що в її будинку єдиним способом є опалення - газове опалення, не зважаючи на її пояснення, не розібравшись взагалі в ситуації, в мороз відрізали її домоволодіння від газопостачання, чим повністю лишили її можливості обігріву та приготування їжі.
Вона є пенсіонером, ветераном праці та має велику кількість хронічних захворювань, змушена з моменту відключення проживати у холодній хаті, без можливості повноцінно помитися та приготувати їжу, що доставляє їй дуже багато незручностей.
Крім того, враховуючи вкрай складну епідеміологічну обстановку в країні, викликаною поширенням COVID-19, вона змушена була їхати загальним транспортом до відповідача, та знову принижуватися та надавати пояснення, що вона нічого не порушувала.
Це в свою чергу дуже погано сказалося на її самопочутті, вона змушена приймати заспокійливі препарати, у неї порушився сон, різко підвищився рівень цукру, з`явився страх, оскільки така сума збитків є для неї фантастичною, враховуючи її розмір пенсії у 3000,00 грн. Тому вважає, що відповідач повинен відшкодувати завдану моральну шкоду у розмірі 15000,00 грн.
Відповідач ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькобгаз» надав відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, пославшись на таке.
Позивачка є власницею будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
При обстеженні газопроводу за адресою: АДРЕСА_1 , який належить позивачу, співробітниками ПАТ «Донецькоблгаз» було виявлено, що споживач зробив приховане несанкціоноване підключення в стіні будинку перед ВОГ та виведена байпасна лінія до горища будинку, де встановлено кран діаметру 25 мм. Підключення зроблено механічним шляхом зваркою та трубою 25 мм в середині будинкового газопроводу, при відкритті крану на горище лічильник газу зупинявся та не рахував спожиті кубометри газу, про що свідчить відео та фото фіксація. Також зазначає, що позивачка своєю рукою зробила зауваження до Акту про порушення, а саме: «Я пояснюю, що підключення зробив покійний брат ОСОБА_5 . И я пользовалась», яке засвідчила власним підписом.
Відповідно до п.4 гл.1 розділу ХІ Кодексу газорозпородільних систем, для встановлення наявності несанкціонованого газопроводу та несанкціонованого відбору природного газу достатнім є встановлення факту самовільно під`єднаного газопроводу, у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаного, зокрема, ввареного, врізаного з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрати природного газу який не обліковується комерційним вузлом обліку. Положення Кодексу ГС не зобов`язують оператора ГРМ встановлювати місце входу несанкціонованого газопроводу до будинку споживача.
Відповідно до п.4 глави 1 розділу І Кодексу газорозпородільних систем, несанкціонований газопровід - це самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрудок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема, вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу, якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм не облікованого природного газу визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що перебували дню виявлення порушення.
В акті про порушення вказано, що розгляд акту про порушення комісією буде проводитися засідання 27.01.2021 за адресою: м. Костянтинівка, вул. Ємельянова, буд. 7 каб. 101 о 10-30 годин. Акт про порушення засвідчено слідчим СВ Тимошенко Д. С., свідком ОСОБА_6 , свідком ОСОБА_7 та власним підписом ОСОБА_1
27.01.2021 відбувалася комісія та складений протокол № 171 засідання комісії з розгляду актів про порушення при користування побутовим газом населенням. Комісією Костянтинівського УГГ було розглянуто акт про порушення № 19/369 від 20.01.2021 в присутності споживача ОСОБА_1 . Комісією було вирішено по акту 19/369 зробити нарахування по граничному об`єму за несанкціоноване підключення до системи газопостачання за період з 20.01.2019 по 19.01.2021.
Загальний об`єм нарахованих кубометрів газу становить 11870,532. Споживач за адресою АДРЕСА_1 , з донарахованими об`ємами ознайомлена, не згодна, особливу думку не висловила. На усну заяву ОСОБА_1 було зроблено та вручено витяг з протоколу засідання комісії.
За положеннями, передбаченими у підпунктів 3 ст. 2. ст.3 ЗУ «Про ринок природного газу», підпункті 5 пункту 5.2.і підпункті 6 пункту 6.1 Типового договору, пунктами 23-25 розділу ІІІ Правил споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу, а постачальник у випадку встановлення такого порушення має право на отримання відшкодування збитків від споживача. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Пунктом 2 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем споживач зобов`язаний допустити представників Оператора ГРМ на власні об`єкти та не протидіяти їм при здійсненні заходів з припинення (обмеження) розподілу природного газу. При отриманні від Оператора ГРМ письмової вимоги про самостійне обмеження або припинення споживання (відбору) природного газу споживач зобов`язаний виконати вимогу Оператора ГРМ та самостійно обмежити або припинити споживання (відбір) природного газу.
Відповідно до п.1 глави 2 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване відновлення газоспоживання.
Згідно із вимогами п.п.1, 2, 3, 5 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього кодексу.
Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акту про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акту про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акту про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. До акту про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Відповідно до п.8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акту про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії). Відповідно до п. 10 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
Відповідно до п.11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта- розрахунку враховується таке:
1)розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2)розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3)при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4)при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Відповідно до п.3 ч.2, ч.3 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що споживач зобов`язаний, зокрема недопускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ст.316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Частиною 1 ст.317 ЦК України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Зазначає, що несанкціоноване підключення до системи газопостачання ставить під загрозу безпеку споживачів, які використовують небезпечно природний газ також і споживачів, що їх оточують. Порушення цілісності газопроводу, може призвести до створення аварійної ситуації та техногенної аварії. Несанкціоноване споживання «блакитного палива» не лише наносить суттєві матеріальні збитки, а в першу чергу загрожує здоров`ю та життю оточуючих мешканців, незаконні підключення споживачів до газопроводу проводяться із грубим порушенням Правил безпеки систем газопостачання та несуть загрозу здоров`ю та життю оточуючих людей. В місцях самовільних врізок через нещільність з`єднання труб завжди виникають витоки газу, що в наслідку може призвести до вибухів та задухи природним газом.
Щодо позовної вимоги про відшкодування моральної шкоди зазначив таке. Пленумом ВСК у постанові від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» роз`яснено, що суд має враховувати характер та обсяг заподіяних позивачеві моральних і фізичних страждань, ступінь вини відповідача у кожному конкретному випадку, а також інші обставини, зокрема, характер і тривалість страждань, стан здоров`я потерпілого, тяжкість завданої травми, наслідки тілесних ушкоджень, істотність вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках. Посилання позивача на завдані моральні страждання є необґрунтованим та не доведеними в повному обсязі. Позивач пред`являє вимоги відшкодування завданої їй моральної шкоди, не звільняється від обов`язку довести наявність такої шкоди, її розмір, надавши належні, допустимі та достовірні докази цього факту, у порядку встановленому процесуальними нормативно- правовими актами. З наданої виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого вбачається, що у ОСОБА_1 хвороби вікові та хронічного типу. Позивачем не надано документальне підтвердження про завдання моральної шкоди дією або бездіяльністю представниками ПАТ «Донецькоблгаз».
Отже, позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів, які б підтверджували неправомірність дій відповідача.
Вважає, що в позовній заяві відсутні будь-які докази - фактичні дані, на підставі яких можна встановити наявність обставин, що обґрунтовують позовні вимоги, та інших обставин, які містять інформацію щодо предмета доказування, та які мають значення для вирішення справи.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У своїй роботі Костянтинівське УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» керується постановами Кабінету Міністрів України, які згідно статті 117 Конституції України та статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» є обов`язковими для виконання, Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем та Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28 січня 2016р. К/800/49436/15, яка згідно статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України є обов`язковою для всіх органів, підприємств, установ та організацій і підлягає виконанню на всій території України (а.с. 62-65).
Позивачка ОСОБА_1 відповідь на відзив не подала.
Третя особа письмових пояснень на позов не подала.
Ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 04.03.2021 відкрито провадження у цій справі, справу призначено до судового розгляду, учасникам справи встановлені строки на подання заяв по суті (а.с.28-29).
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, пояснивши, що 20.01.2021, в період нокдауну, працівниками відповідача провадилася перевірка системи газопостачання у належному їй будинку АДРЕСА_1 . Працівники відповідача поводилися зухвало, без її дозволу робили фото і відео зйомку, на її зауваження не реагували. Потім працівники відповідача відбили плитку та знайшли якусь трубу. Її будинок газифікований з 1965 року. З того часу система газопостачання будинку декілька разів була перероблена. Тому, що це за труба - їй не відомо. Газовий лічильник у неї працював та вона завжди оплачувала спожиті куби газу та мала переплату. Після того, працівники відповідача почали складати якісь документи, які вона підписала, не розуміючи, що підписує, бо мала нервовий зрив. Вона лише припустила, що таке підключення зробив її брат, коли робив ремонт у будинку. Однак, стверджувати це вона не може. Особисто вона ніяких підключень не робила. Після того, працівниками відповідача її будинок був відключений від газопостачання механічним шляхом та вона залишилася взимку без опалення та можливості приготувати їжу. Після таких дій відповідача у неї піднявся тиск та вона змушена була вживати медичні препарати. У зв`язку з чим їй заподіяно моральну шкоду, яку вона оцінює у 15 000,00 грн.
Представник позивачки ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 підтримав повністю з тих же підстав. Просив визнати надані відповідачем фотографії та відео файли недопустимими доказами у справі, оскільки дозволу на проведення фотографування та знімання відео у своєму приватному будинку позивачка не надавала.
Представниця відповідача ОСОБА_8 у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала в повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи ОСОБА_9 у судовому засіданні позиції з приводу заявлених позовних вимог не висловив, зазначивши, що питання стягнення вартості об`єму газу за несанкціоноване підключення на теперішній час не вирішується.
Дослідивши всі обставини по справі та перевіривши їх доказами, суд прийшов до таких висновків.
Судом установлено, що позивачка ОСОБА_1 є власницею будинку номер сорок шість по АДРЕСА_1 , що підтверджується Договором довічного утримання (догляду) р/№993 від 01 червня 2006 року (а.с.9-10), витягом з Державного реєстру правочинів № 2453827 від 01.06.2006 (а.с.11), витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 21896899 від 17.02.2009 (а.с.12).
ПАТ «Донецькоблгаз» є Оператором ГРМ та надає послуги ОСОБА_1 з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що не є спірним у цій справі.
20 січня 2021 року працівниками відповідача домоволодіння позивачки відключено від газопостачання механічним шляхом, що підтверджується Актом про порушення № 19/369 від 20.01.2021 (а.с.66), Актом про припинення газопостачання № 9/024649 від 20.01.2021 (а.с.70).
Позивачка звертаючись до суду з позовом, просить визнати дії відповідача по відключенню її домоволодіння від газових мереж (газопостачання) незаконними, зобов`язати відповідача відновити газопостачання її домоволодіння та відшкодувати, спричинену їй моральну шкоду.
Надаючи правову оцінку позиціям учасників справи та визначаючи зміст спірних правовідносин, суд виходить з такого.
Правовідносини, які склались між учасниками справи, за своїм змістом є цивільними. Їх регулювання здійснюється Цивільним кодексом України, законом України «Про житлово-комунальні послуги», законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердж. постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2494 (далі Кодекс газорозподільних систем).
Порядок обмеження та припинення розподілу природного газу споживачам врегульований главою 7 розділу У1 Кодексу газорозподільних систем.
Так, підпунктом 6, 12 пункту 1 глави 7 розділу У1 передбачено, що оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадках : несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ; в інших випадках, передбачених законодавством.
Пунктом 5 глави 7 розділу У1 встановлено, що при несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об`єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
Відповідно до п.1 глави 2 розділу Х1 Кодексу газорозподільних системи, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Кодексом газорозподільних систем визначено, що несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу. Несанкціонований газопровід - самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу) (п.4 гл.1 розділу 1).
Тобто факт наявності самовільно під`єднаного газопроводу (газового відводу, штуцеру, патрубку), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу) кваліфікується Кодексом газорозподільних систем як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу).
Згідно із вимогами п. п. 1,2,3,5 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього кодексу.
Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Відповідно до п.7 глави 5 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем, на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов`язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Відповідно до п.8 глави 5 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Відповідно до п.10 глави 5 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем, споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
Відповідно до п.11 глави 5 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Відповідно до п.12 глави 5 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
Судом установлено, що на підставі наряду № 3 від 20 січня 2021 року у домоволодінні АДРЕСА_1 представниками ПАТ «Донецькоблгаз» провадилося обстеження комерційний вузлів обліку, систем газопостачання та обладнання на об`єктах споживачів (а.с.83).
Під час вищезазначеної перевірки, представниками відповідача у присутності споживачки ОСОБА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: при огляді виявлено, що споживач зробив приховане несанкціоноване підключення в стіні перед ВОГ № 2079 та вивів байпасну лінію на горище літньої кухні, де встановлений кран діаметром 25 мм. Підключення виконано механічним засобом зваркою та трубами діаметром 25 мм до внутрішньо будинкового газопроводу. При відкритті крану на горищі лічильник зупинявся.
Виявлене порушення Кодексу газорозподільних систем зафіксовано в Акті про порушення № 19/369 від 20.01.2021, який підписаний двома представниками Оператора ГРМ, слідчим СВ Тимошенко Д. О., свідками ОСОБА_6 , ОСОБА_10 та споживачкою ОСОБА_11 без зауважень (а.с.66).
При складанні Акту, споживачка ОСОБА_11 пояснила, що підключення зробив її покійний брат ОСОБА_12 та вона користувалася. Такі пояснення ОСОБА_11 засвідчила своїм підписом (а.с.66).
Також виявлене порушення Кодексу газорозподільних систем зафіксовано фото -, та відео зйомкою (а.с. 72 - 75, 76), які досліджені судом у судовому засіданні та про які зазначено у Акті про порушення №19/369 від 20.01.2021.
На виконання приписів п. 7 глави 5 розділу 1Х Кодексу газорозподільних систем, у Акті про порушення № 19/369 від 20.01.2021 зазначені заходи з усунення виявленого порушення на дату складання Акту, а саме: зроблено механічне відключення (а.с.66).
Згідно із Актом № 9/024649 від 20.01.2021 домоволодіння позивачки відключено від газопостачання механічним шляхом (а.с.70).
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_13 , провідний інженер Служби споживання природного газу ПАТ «Донецькоблгаз», у судовому засіданні пояснив, що 20.01.2021 він у складі бригади, на підставі нарядку, провадив перевірку системи газопостачання у будинку позивачки. Газовий лічильник у домоволодінні позивачки розташований у літній кухні. В приміщенні літньої кухні було жарко, проте газовий лічильник ледь обертався. Прилади показали з боку стіни витік газу. Під плиткою було встановлено несанкціоноване підключення. Спочатку господарка заперечувала несанкціоноване підключення, а потім підтвердила та повідомила, що труба йде на горище. Згодом була виявлена змонтована байпасна лінія з краном на горищі. При відкритті крану газ споживався, лічильником не враховувався. У зв`язку із виявленим несанкціонованим підключенням та з метою усунення виявленого порушення, позивачка була відключена від системи газопостачання механічним шляхом. Також свідок ОСОБА_13 пояснив, що заборона на відключення від газопостачання в період локдауну діє лише споживачів які мають заборгованість. Проте, заборони на відключення у зв`язку із прихованим несанкціонованим споживанням газу (крадіжкою газу) - не має.
27 січня 2021 року Акт про порушення № 369 від 20 січня 2021 року в присутності ОСОБА_5 був розглянутий комісією з розгляду актів про порушення при користування побутовим газом населенням, якою прийнято рішення про здійснення нарахування за Актом згідно п.1 абз. 2 гл. 3 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем за період з 20.01.2019 по 19.01.2021 11870,532 м. куб (а.с.68,69). Тобто правомірність Акту про порушення № 369 від 20 січня 2021 року була предметом дослідження комісією з розгляду актів про порушення.
Отже, досліджені судом докази в їх сукупності свідчать про те, що у домоволодінні позивачки представниками відповідача 20.01.2021 було виявлено приховане несанкціоноване підключення в стіні перед ВОГ № 2079, яке виконано механічним засобом зваркою та трубами діаметром 25 мм до внутрішньо будинкового газопроводу, та виведена байпасна лінія на горище літньої кухні, де встановлений кран діаметром 25 мм. При відкритті крану на горищі лічильник зупинявся. Тобто був встановлений факт несанкціонованого відбору природного газу з ГРМ.
За таких обставин, суд відхиляє доводи позивачки, про те, що знайшовши трубу, яка замурована в стіну, представниками відповідача не було встановлено взагалі, що це за труба та куди вона веде. Можливість користування газом виникає тільки в тому випадку, коли труба їде в обхід газового лічильника та запитує будь-який прилад працюючий на газу. Працівниками відповідача зазначене встановлено не було, куди веде її вихідний кінець також не було з`ясовано, а значить звинувачення її в несанкціонованому відборі газу - безпідставні та недоказані. В жодному акті ці обставини не встановлені та не відображені. Не було встановлено та не відображено в жодному акті діаметр труби, по якій на думку відповідача здійснювався несанкціонований відбір газу, що вказує на неможливість правильності здійснення розрахунку збитків, -
оскільки зазначені доводи суперечать встановленим фактичним обставинам справ.
Суд також відхиляє доводи позивачки щодо відсутності елементів цивільного правопорушення, необхідних для покладення відповідальності, з огляду на таке. Особливістю деліктної відповідальності за завдавну шкоду є презумпція вини. Відповідно до ч.2 ст. 1166 ЦК України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Тобто відсутність вини у завданні шкоди повинен доводити сам завдач шкоди. Позивачкою доказів про відсутність її вини не надано та про наявність таких доказів не зазначено.
Крім того, суд відхиляє доводи позивачки про те, що фото,- та відео, які є додатком до Акту про порушення є недопустимими доказами у справі у зв`язку із відсутністю її дозволу на зйомку з огляду на таке.
Право оператора ГРМ на здійснення фото- та відеозйомки для фіксації виявленого порушення, передбачено пунктом 5 глави 5 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем. Згідно ж цього пункту, здійснення Оператором ГРМ такого права не постановлено в залежність від наявності дозволу споживача на фото-, відео зйомку. А отже, надані відповідачем фото-, відео файли є належними та допустимими доказами у цій справі, а доводи позивачки про недопустимість таких доказів є безпідставними.
Суд також зазначає, що згідно із принципом диспозитивності цивільного судочинства, предметом судового дослідження у цій справі є правомірність відключення домоволодіння позивачки від газових мереж. Позовні вимоги щодо оскарження об`єму та/або вартості необлікованого (донарахованого) природного газу позивачкою не заявлені, а тому суд не надає оцінку доводам позивачки в частині нарахування відповідачем об`єму необлікованого (донарахованого) природного газу згідно із п. 1 абз. 2 гл. 3 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем. Тим більше, що таке нарахування здійснено після відключення будинку позивачки від системи газопостачання.
Аналізуючи досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відключення будинку позивачки від газопостачання механічним шляхом, яке було здійснено з метою усунення виявленого прихованого несанкціонованого підключення відповідало вимогам п.п. 6, 12 пункту 1 глави 7 розділу У1; п.7 глави 5 розділу Х1 Кодексу газорозподільних систем, а тому підстави для задоволенні позовних вимог в частині визнання дій відповідача по відключенню її домоволодіння від газових мереж (газопостачання) незаконними, зобов`язати відповідача відновити газопостачання її домоволодіння відсутні.
При цьому, суд вважає, що застосований відповідачем захід усунення виявленого порушення - механічне відключення від газопостачання був пропорційним, оскільки несанкціоноване підключення до системи газопостачання ставить під загрозу як безпеку споживачів, які використовують небезпечно природний газ, так і споживачів, що їх оточують. Порушення цілісності газопроводу, може привести до створення аварійної ситуації та техногенної аварії.
Суд також не погоджується з доводами позивачки про те, що у відключення її домоволодіння від газопостачання було проведено у період дії повного локдауну. З 08 до 24 січня включно 2021 року в Україні були посилені карантинні обмеження. Відповідну постанову «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19» було прийнято на засіданні Кабінету Міністрів 09 грудня. Рішення прийнято для того, щоб не допустити розгортання нової потужної хвилі захворюваності, яка може наступити, зокрема, і після новорічних та різдвяних свят. Але це ніяким чином не завадило представникам відповідача здійснити протиправне обстеження та відключення її домоволодіння від газопостачання, з огляду на таке.
На законодавчому рівні заборони відключення побутових споживачів від газопостачання в період з 08 січня 2021 року по 24 січня 2021 року прийнято не було. Оголошення, яке розміщено у розділі «Новини» на сайті НКРЕП від 18.03.2020 (а.с.85), носить рекомендаційний характер та не може бути підставою для не вжиття заходів по усуненню виявлених порушень Кодексу газорозподільних систем, оскільки незаконні підключення споживачів до газопроводу проводяться із грубим порушенням Правил безпеки систем газопостачання та несуть загрозу здоров`ю та життю оточуючих людей. В місцях самовільних врізок через нещільність з`єднання труб завжди виникають витоки газу, що в наслідку може призвести до вибухів та задухи природним газом.
Оскільки судом не встановлено підстав для задоволенні позовних вимог в частині визнання дій відповідача по відключенню її домоволодіння від газових мереж (газопостачання) незаконними, зобов`язати відповідача відновити газопостачання її домоволодіння, а позовні вимоги про відшкодування моральної шкоди є похідними від цих позовних вимог, у задоволенні позовних вимог про відшкодування моральної шкоди належить також відмовити.
За таких обставин, у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (ЄДРПОУ 03361075, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Південна,1), третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (YASNO) (ЄДРПОУ 42086719, адреса: Донецька область, м. Маріуполь, бульвар Шевченка, 62) про захист прав споживачів відмовити в повному обсязі.
Повний текст рішення складено 05 травня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя: О. В. Каліуш