
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/755/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,
встановив:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській (далі - позивач) області звернулося з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій просить застосувати до відповідача захід реагування у вигляді повного зупинення подальшої експлуатації приміщень та території ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту шляхом заборони відповідачу використовувати приміщення та територію ФОП ОСОБА_1 (місце розташування: АДРЕСА_1 ), окрім робіт, пов`язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки до повного усунення порушень.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що керуючись положеннями Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", згідно наказу Головного управління ДСНС України у Херсонській області від 28.01.2021 р. № 31 посадовою особою позивача проведено позапланову перевірку стану пожежної та техногенної безпеки приміщень на території ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами перевірки виявлено ряд порушень, які зафіксовані в акті перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 09.02.2021 р. № 19. Крім того, визначено ступінь ризику суб`єкта господарювання з урахуванням значення прийнятого ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки - високий. Зазначає, що акт перевірки відповідачем підписаний без зауважень, перевірка не оскаржувалася, заперечення не надавалися. У зв`язку з тим, що порушення становлять небезпеку і загрозу життю та здоров`ю людей, а відповідачем не вживаються заходи до усунення виявлених порушень, просить припинити подальшу експлуатацію приміщень та території готелю за адресою: АДРЕСА_1 , до повного усунення виявлених перевіркою порушень.
Ухвалою від 05.03.2021 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
Вказану ухвалу направлено відповідачу засобами поштового зв`язку на адреси:
- АДРЕСА_1 , за місцем проведення підприємницької діяльності;
- 74800, Херсонська область, м.Каховка, вул.Осетрова, буд.12-Б, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Поштові відправлення повернулись до суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
За змістом ч.10 ст.171 КАС України ухвала про відкриття провадження у справі постановляється з додержанням вимог статті 126 цього Кодексу.
Частиною 11 статті 126 КАС України визначено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідача належним чином повідомлено про відкриття провадження в адміністративній справі та строки подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений суддею строк відповідач відзив на позовну заяву не надала.
Станом на 05.05.2021 р. закінчився п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
Частиною 5 статті 162 КАС України визначено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Частиною 5 статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в письмовому провадженні.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління ДСНС України у Херсонській області від 28.01.2021 р. № 31 "Про проведення позапланових перевірок", посвідчення на проведення перевірки від 01.02.2021 р. № 36 посадовою особою позивача у період з 08.02.2021 р. по 09.02.2021 р. проведено позапланову перевірку стану пожежної та техногенної безпеки території та приміщення за адресою: 74800, Херсонська область, м.Каховка, вул.Першотравнева, 2-Д.
За результатами перевірки складно акт від 09.02.2021 р. № 19, яким зафіксовано високий ступінь ризику суб`єкта господарювання та ряд порушень вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417 (далі - Правила № 1417), а також інших нормативних актів з питань пожежної і техногенної безпеки, зокрема і КЦЗ України.
Оскільки ФОП ОСОБА_1 не вжито заходів щодо усунення виявлених порушень, Головне управління ДСНС у Херсонській області звернулося з позовною заявою про вжиття заходів реагування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Кодекс цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) регулює відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.64 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно ст.66 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону № 877-V заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Частинами 11 та 12 статті 4 Закону № 877-V передбачено, що плановий чи позаплановий захід щодо суб`єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Перед початком здійснення державного нагляду (контролю) посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу у суб`єкта господарювання).
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (ч.1 ст.7 Закону № 877-V).
Згідно ч.6 ст.7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі-підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
З матеріалів справи вбачається, що позапланову перевірку проведено у присутності ФОП ОСОБА_1 , а акт перевірки від 09.02.2021 р. № 19 підписано відповідачем без зауважень.
Згідно акту від 09.02.2021 р. № 19 виявлено наступні порушення вимог законодавства:
- не обладнано готель установкою автоматичної пожежної сигналізації та не заведено експлуатаційну документацію, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ V п.1.2, 1.4 Правила пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, Таблиця А1 ДБН В 2.5-56:2014 Система протипожежного захисту, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не надано сертифікат відповідності або вогневі випробування покриття (ковроліну) адміністративного корпусу щодо визначення показників пожежної небезпеки стосовно токсичності продуктів горіння, димоутворювальної здатності та поширенню вогню, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ п.9, розділ ІІІ п.2.28 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не надано сертифікат відповідності або вогневі випробування натяжної стелі в готелі щодо визначення показників пожежної небезпеки стосовно токсичності продуктів горіння, димоутворювальної здатності та поширення вогню, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ п.9 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- керівний склад та фахівці не пройшли функціональне навчання у сфері цивільного захисту, чим порушено ст.ст.20, 51, 8 Кодексу цивільного захисту України, п.15 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 р. № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях", ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- використовується пошкоджена розетка в номерах готелю, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІV п.1.18 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не надано акт проведення прихованих робіт прокладання проводів під натяжною стелею, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІV п.1.12 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- встановлені сходові марші з ненормованою межею вогнестійкості, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ п.22, розділ ІІІ п.2.23 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- встановлені світильники безпосередньо на струмопровідні проводи, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІV п.1.18 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- експлуатуються світильники зі знятими ковпаками, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІV п.1.18 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не обладнані приміщення знаками безпеки згідно ДСТУ EN ISO 7010:2019 Графічні символи. Кольори та знаки безпеки та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности", чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ п.8 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не оброблені дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахистої ефективності, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІІ п.2.5 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не призначено наказом відповідальну особу за утримання вогнезахисного покриву щодо здійснення нагляду за технічним станом вогнезахисного покриву у порядку, визначеному регламентом робіт з вогнезахисту, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІІ п.2.7 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не надано акт перевірки технічного стану вогнезахисного покриву, який складається не менше одного разу на рік комісією господарчого органу, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІІ п.2.8 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не виконано заміри опору ізоляції електромережі та контуру заземлення, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІV п.1.20 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не забезпечено приміщення вогнегасниками згідно норм належності, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ V п.3.6 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не пройдено посадовими особами навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ п.16 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не проведено інструктажі з усіма працівниками з питань пожежної безпеки, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ п.15 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не розроблено, не затверджено керівником об`єкта інструкції про заходи пожежної безпеки (далі - інструкція про заходи пожежної безпеки) та не вивішені на видному місці. У цих інструкціях не вказано: категорія приміщення з вибухопожежної та пожежної небезпеки (для виробничих, складських приміщень та лабораторій); вимоги щодо утримання евакуаційних шляхів та виходів; спеціальні місця для куріння та вимоги до них; порядок утримання приміщень, робочих місць; порядок зберігання та застосування легкозаймистих рідин, горючих рідин (далі - ЛЗР, ГР), пожежовибухонебезпечних речовин і матеріалів; порядок прибирання робочих місць, збирання, зберігання та видалення горючих відходів, промасленого ганчір`я; порядок утримання та зберігання спецодягу; місця, порядок та норми одночасного зберігання в приміщенні сировини, напівфабрикатів та готової продукції; порядок проведення зварювальних та інших вогневих робіт; порядок огляду, вимкнення електроустановок, приведення в пожежобезпечний стан приміщень та робочих місць, закриття приміщень після закінчення роботи; заходи пожежної безпеки при роботі на технологічних установках та апаратах, які мають підвищену пожежну небезпеку; граничні показання контрольно-вимірювальних приладів, відхилення від яких можуть викликати пожежу або вибух; обов`язки та дії працівників у разі виникнення пожежі (далі - інструкція про заходи пожежної безпеки), чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ п.4 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не присвоєно облікові (інвентарні) номери вогнегасникам за прийнятою на об`єкті системою нумерації, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ V п.3.10 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, розділ ІІІ п.2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 15.01.2018 р. № 25 "Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників", ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не заведено журнал обліку вогнегасників, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ V п.3.10 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, розділ ІІІ п.3 наказу МВС України від 15.01.2018 р. № 25 "Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників", ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не проведено огляд вогнегасників при їх експлуатації відповідальною за пожежну безпеку на об`єкті, не рідше одного разу на місяць. Під час огляду перевіряти: 1) відповідність типу і заводського номера вогнегасника зареєстрованому обліковому номеру та місцезнаходженню на об`єкті; 2) наявність інструкції з експлуатації та паспорта на вогнегасник; 3) дата проведення технічного обслуговування, яка має відповідати вимогам експлуатаційної документації; 4) наявність та цілісність пломби, пристрою блокування (запобіжної чеки), розтруба або гнучкого рукава (відповідно до типу вогнегасника) та кронштейна (якщо передбачено конструкцією); 5) наявність зовнішніх пошкоджень вогнегасників та слідів корозії на них; 6) положення стрілки індикатора тиску кожного закачного вогнегасника (крім газового та ВВПА), яка має бути в межах робочого діапазону (у зеленому секторі шкали індикатора), залежно від температури експлуатації; 7) наявність пошкоджень маркування (етикетки) кожного вогнегасника. Результати огляду реєструвати в журналі обліку вогнегасників, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ V п.3.10 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, розділ ІІІ п.10 наказу МВС України від 15.01.2018 р. № 25 "Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників", ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не застраховані члени добровільної пожежної дружини, чим порушено ст.7 п.3 Закону України "Про страхування";
- не встановлено порядок оповіщення людей про пожежу, з якими ознайомлені всі працівники, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ п.3 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не встановлені сигнально-гучномовні пристрої, електронні інформаційні табло, а також у службових приміщеннях - радіотрансляційні точки для передачі інформації з питань цивільного захисту, чим порушено ст.ст.20, 51 Кодексу цивільного захисту України, п.25 постанови КМУ № 733 від 27.09.2017 "Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв`язку у сфері цивільного захисту", ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не проведено перевірку пристроїв захисту блискавкозахисту відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІV п.1.21 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не розміщено шляхом навішування вогнегасники на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ V п.3.10 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не проведено технічне обслуговування вогнегасників, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ V п.3.17 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не укомплектовані пожежні щити первинними засобами пожежогасіння, з розрахунку розміщення на ньому: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2x2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. , чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ V п.3.11, п.3.6 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не надано проектну документацію, яка затверджена у встановленому порядку на підставі якої здійснюється будівництво (реконструкція) об`єкту, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ п.21 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- використовується об`єкт до прийняття в експлуатацію закінченого будівництва об`єкту згідно чинного законодавства, чим порушено ст.ст.20, 55, 3 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ п.21 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.12 постанови КМУ від 13.04.2011 р. № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів", ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не надано журнал в якому реєструються інструктажі з основних вимог пожежної безпеки усіх громадян, котрі прибувають до готелю, чим порушено ст.ст.20, 55, 3 Кодексу цивільного захисту України, розділ VІ п.5.1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не вивішено на видних місцях у житлових номерах, кімнатах будинків для тимчасового проживання людей: план евакуації з відповідного поверху із зазначенням даного номера, кімнати, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожежогасіння та ручних пожежних сповіщувачів, а також необхідний пояснювальний текст і пам`ятка про дії на випадок виникнення пожежі; стисла пам`ятка для мешканців про правила пожежної безпеки, чим порушено ст.ст.20, 55, 3 Кодексу цивільного захисту України, розділ VІ п.5.1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не вивішено пам`ятки про правила пожежної безпеки та поведінку людей українською та англійською мовами у разі проживання в номерах іноземців, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ VІ п.5.2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не організоване цілодобове чергування обслуговуючого персоналу в готелі. Не забезпечено чергового комплектом ключів від дверей евакуаційних виходів, електричним ліхтарем, не навчено порядку виклику підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту та діям у разі виникнення пожежі, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ VІ п.5.5 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не забезпечено черговий персонал готелю та мешканців цих об`єктів засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі для організації евакуації людей у разі виникнення пожежі, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ VІ п.5.6 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- користуються в номерах електронагрівальними приладами (чайниками), чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ VІ п.5.7 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не встановлені та утримуються у справному стані перфоровані сухотруби, підключені до внутрішнього водопроводу, ручний пуск яких можна здійснювати від пристроїв, встановлених за межами парильного відділення, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ VІ п.12.2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не встановлено у верхній зоні парильного відділення, а також на найближчих до печі-кам`янки кромках дерев`яного оздоблення датчики температури, зблоковані з пристроєм (терморегулятором), який відключає електроенергію від електронагрівачів у разі підвищення температури до 110 °С, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ VІ п.12.3 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не надано сертифікат відповідності електричних проводів, використовуваних для підключення печі до електромережі, а також світильників та електроарматури, які розраховані на умови експлуатації у середовищі з підвищеною температурою, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ VІ п.12.4 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не визначено обов`язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки та не призначено відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту, чим порушено ст.ст.20, 55 Кодексу цивільного захисту України, розділ ІІ п.2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 р. № 1417, ризик настання негативних наслідків - пожежа;
- не подано декларацію відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, чим порушено ст.57 п.2 Кодексу цивільного захисту України, ризик настання негативних наслідків - пожежа.
Дослідивши акт перевірки від 09.02.2021 р. № 19, суд приходить до висновку, що останній відповідає вимогам Закону № 877 та в ньому зафіксовано детальний опис порушень з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно ч.7 ст.7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Визначення небезпечного чинника міститься у п.26 ч.1 ст.2 КЦЗ України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.
Отже, законодавець пов`язує настання реальної загрози життю та здоров`ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Частиною 2 статті 68 КЦЗ України обумовлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачені ч.1 ст.70 КЦЗ України та полягають у:
1) недотриманні вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушенні вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуску і реалізації вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійсненні заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутності на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідності кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушенні правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутності або непридатності до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутності на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовності до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;
11) проведенні робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Аналіз викладених положень дає підстави для висновку, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.
При цьому, суд зазначає, що застосування заходів реагування у вигляді повного чи часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямовано на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій, та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю людей.
Крім того, захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на території розташування об`єкта.
Аналогічна позиція з цього питання викладена у постановах Верховного Суду від 12.08.2020 р. у справі № 826/13906/16, від 28.04.2019 р. у справі № 810/2400/18.
За приписами ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Аналізуючи виявлені за результатом проведеної позапланової перевірки ФОП ОСОБА_1 порушення пожежної безпеки суд вважає, що існуючі порушення в їх сукупності можуть кваліфікуватись як такі, що створюють реальну загрозу життю і здоров`ю людей.
Доказів усунення порушень у сфері пожежної безпеки, які зафіксовані в акті перевірки від 09.02.2021 р. № 19, відповідачем не надано.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДСНС України у Херсонській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Херсонській області (73013, м.Херсон, вул.Молодіжна, 6, код ЄДРПОУ 38594707) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності задовольнити.
Застосувати до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) захід реагування у вигляді повного зупинення подальшої експлуатації приміщень та території за адресою: АДРЕСА_1 , до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки шляхом заборони фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) використовувати приміщення та територію (місце розташування: АДРЕСА_1 ), окрім робіт, пов`язаних із усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, до повного усунення порушень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 108010200