Ухвала суду № 96704236, 05.05.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2021
Номер справи
420/5060/21
Номер документу
96704236
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5060/21

УХВАЛА

05 травня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160; вул. Косовська, 2Д, м. Одеса, 65074), Управління соціального захисту населення Лиманської районної державної адміністрації Одеської області (код ЄДРПОУ 33767887; адреса: вул. Центральна, 33, смт.Доброслав, Лиманський район, Одеська область, 67500), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідачів, Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160; вул. Косовська, 2Д, м. Одеса, 65074) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

01 квітня 2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради, Управління соціального захисту населення Лиманської районної державної адміністрації Одеської області, у якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови в перерахунку одноразової виплати до 5 травня за 2018-2020 роки;

зобов`язати Управління соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснити перерахунок одноразової виплати до 5 травня з врахуванням норм Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25.12.1998 № 367-ХIV ОСОБА_1 у сумі 18 590 (вісімнадцять тисяч п`ятсот дев`яносто) грн. 00 копійок;

визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення в Лиманській районній державній адміністрації Одecькoп області щодо відмови в перерахунку одноразової виплати до 5 травня за 2016-2017 роки;

зобов`язати Управління соціального захисту населення в Лиманській районній державній адміністрації Одеської області здійснити перерахунок одноразової виплати до 5 травня з врахуванням норм Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25.12.1998 №367-ХIV ОСОБА_1 у сумі 9 485 (дев`ять тисяч чотириста вісімдесят п`ять) грн. 00 копійок.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 01.04.2021 року об 11:38:13 справа №420/5060/21 розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху, надано строк на усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду заяви про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску в частині вимог про виплату грошової допомоги у 2016-2019 роки.

26.04.2020 року за вх.№21198/21 від позивача надійшла заява про поновлення пропущеного строку звернення до суду. В обґрунтування наданої заяви вказано, що про виплату грошової допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком позивач дізнався від співслужбовця у грудні 2020 року. Тобто, у 2016-2020 роках позивач не володів інформацією, що структурні підрозділи соціального захисту населення в різних територіальних одиницях не виплачують йому належні суми грошової допомоги до 5 травня.

Крім цього, позивач вказав, що у 2014-2016 роках позивач приймав участь у антитерористичній операції, а після цього постійно проходив військову службу у військовій частині А0666.

З приводу вказаних доводів суд зазначає наступне.

Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

З огляду на положення статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", 30 вересня відповідного року - встановлені законом кінцеві строки, до яких могла бути здійснена виплата допомоги до 5 травня позивачу відповідний рік і до яких позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.

Строк звернення до суду має обраховуватись з дня, коли закінчується встановлений законом строк на здійснення такої виплати і особа розуміє про те, що більшої суми допомоги, аніж вже отримано, не може бути нараховано і виплачено.

Звернення позивача 25.01.2021 року до відповідача із заявою з приводу виплати одноразової грошової допомоги у належному розмірі за 2016-2020 роки та отримання відповіді 08.02.2021 року не є підставою вважати, що строк звернення до суду ним не пропущено, так як про порушення свого права на належний розмір щорічної допомоги до 5 травня за відповідний рік позивач мав дізнатись після отримання її у меншому розмірі.

Отже, на думку суду, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом в слід обраховувати з 30 вересня відповідного календарного року, вимоги щодо перерахування допомоги за який заявляє позивач.

Вказані висновки суду відповідають висновкам Верховного Суду, що наведені у постанові від 06.02.2018 року у справі № 607/7919/17.

У даному контексті твердження позивача щодо участі у антитерористичній операції у 2016 році не знаходять свого підтвердження, оскільки позивач перебував у зоні АТО до 23.10.2016 року, що не заважало йому звернутись до суду у строк до 30 березня 2017 року.

Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Зазначені висновки суду відповідають висновкам Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних Касаційного адміністративного суду, що наведені у постанові від 31.03.2021 року у справі № 240/12017/19.

Таким чином, суд робить висновок, що клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду до задоволення не належить.

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Згідно з ч. 5 ст. 169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 - слід повернути позивачу відповідно до приписів п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.

Згідно з ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись ст.ст. 122, 123, 169, 243, 248, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160; вул. Косовська, 2Д, м. Одеса, 65074), Управління соціального захисту населення Лиманської районної державної адміністрації Одеської області (код ЄДРПОУ 33767887; адреса: вул. Центральна, 33, смт.Доброслав, Лиманський район, Одеська область, 67500), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні відповідачів, Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160; вул. Косовська, 2Д, м. Одеса, 65074) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - повернути позивачеві.

Копію ухвали разом з позовною заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення у повному обсязі до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.М. Аракелян