Рішення № 96704197, 05.05.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2021
Номер справи
420/2615/21
Номер документу
96704197
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/2615/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 23.11.2020 року №ф-41842-50,-

ВСТАНОВИВ:

22.02.2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позови ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 23.11.2020 року №ф-41842-50.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем протиправно було виставлено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 23.11.2020 року №ф-41842-5, так як ОСОБА_1 відповідно до ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування» звільнена від сплати єдиного внеску, оскільки є пенсіонером за віком.

Ухвалою суду від 01.03.2021 року Одеським окружним адміністративним судом прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Вказаною ухвалою судом вирішено проводити розгляд справи в порядку, визначеному ст.262 КАС України.

16.03.2021 року (вх.№13162/21) від представника відповідача до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів.

17.03.2021 року (вх.№13414/21) від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками.

У відзиві вказано, що Головне управління ДПС в Одеській області вважає доводи позивача безпідставними з огляду на наступне.

Як стверджує відповідач, згідно інтегрованої картки ОСОБА_1 по єдиному внеску у позивача станом на 31.12.2019 року рахується недоїмка в сумі 18091,61 грн., станом на 31.10.2020 року рахується недоїмка в сумі 27140,74 грн. та станом на 31.12.2020 року рахується недоїмка в сумі 27140,74 грн.

Нормативно обґрунтовуючи власні доводи положеннями п.5 ч.1, ч.4 ст.4, п.п.4,5 ст.5-1, п.1 ст.6, п.п.2, 3 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування» (в редакції, що діяла до 01.01.2021 року), п.3 розділу 6 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 р. за № 508/26953, відповідач стверджує, що ОСОБА_1 була платником єдиного внеску до 01.01.2021 року на підставі п. 5 частини першої ст. 4 Закону N 2464, тому положення ч. 4ст. 4 Закону 2464 (в редакцій що діяла до 01.01.2021) щодо звільнення від сплати за себе єдиного внеску, на неї, не розповсюджувались.

У відзиві вказано, що Згідно з відомостями ITC «Податковий блок» станом на 16.03.2021 ОСОБА_1 , податковий номер НОМЕР_1 , перебуває на обліку в ГУ ДПС В Одеській області (Приморський р-н. м.Одеси) як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю (нотаріус) з 30.01.1998 року. Згідно з відомостями Реєстру страхувальників вона зареєстрована платником єдиного внеску 09.08.2000 року, інформація щодо ознаки «фізична особа-пенсіонер» або «фізична особа- інвалід» відсутня.

Відповідач вказує, що у зв`язку із змінами до Закону № 2464, ДПС та ПФУ 11.02.2021 року затверджено нову редакцію Протоколу № 10/4 про обмін інформацією щодо даних про фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. За даними ДПС, обмін інформацією в електронному вигляді буде започатковано у квітні 2021 року. Таким чином, позивач ОСОБА_1 , з урахуванням змін, внесених Законом №592 до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», звільняється від сплати за себе єдиного внеску з 01.01.2021 року, так як отримує пенсію за віком.

За таких обставин, як стверджує відповідач, ОСОБА_1 була платником єдиного внеску до 01.01.2021, тому ГУ ДПС в Одеській області була сформована та направлена вимога від 23.11.2020 № ф-41842-50 в розмірі 27140,74 гривень про сплату боргу (недоїмки). Враховуючи вищевикладене, на думку відповідача, вимога ГУ ДПС в Одеській області про сплату боргу (недоїмки) від 23.11.2020 № ф-41842-50 в розмірі 27140,74 гривень є такою, що відповідає вимогам чинного законодавства та не підлягає скасуванню.

Станом на дату вирішення даної адміністративної справи інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.1 ст.120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Згідно з ч.6 ст.120 КАС України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

З урахуванням положень ч.1, ч.6 ст.120 КАС України, ст.258 КАС України, враховуючи період перебування головуючого судді по справі у відпустці, дана адміністративна справа вирішується судом у межах строку, визначеного ст. 258 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 здійснює приватну нотаріальну діяльність з 2005 року, що підтверджується реєстраційним посвідченням про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності №52 від 12.12.2005 року (а.с.2).

Як зазначено у позові та не спростовано відповідачем, позивач є пенсіонером, отримує пенсію за віком відповідно до ст. ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 30.08.2009 року.

Як зазначено у відзиві ОСОБА_1 , податковий номер НОМЕР_1 , перебуває на обліку в ГУ ДПС В Одеській області (Приморський р-н. м.Одеси) як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю (нотаріус) з 30.01.1998 року.

Згідно з відомостями Реєстру страхувальників вона зареєстрована платником єдиного внеску 09.08.2000 року.

З наданих до суду інтегрованих карток ОСОБА_1 по єдиному внеску судом встановлено, що у позивача станом на 31.12.2019 року рахується недоїмка в сумі 18091,61 грн., станом на 31.05.2020 року рахується недоїмка в сумі 22923,56 грн. та станом на 31.10.2020 року рахується недоїмка в сумі 27140,74 грн. та станом на станом на 31.12.2020 року рахується недоїмка в сумі 27140,74 грн.

23.11.2020 року Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» складено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №ф-41842-50, в якій визначено, що станом на 31.10.2020 року заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафу, пені ОСОБА_1 становить 27140,74 грн. (а.с.3).

Вважаючи вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 23.11.2020 року №ф-41842-50 протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI(далі - Закон №2464-VI).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2464-VIу цьому Законі нижче наведені терміни вживаються в такому значенні:

єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування (пункт 2);

податкові органи - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, його територіальні органи; (пункт 3-1);

недоїмка - недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом; (пункт 6).

Пунктом 5 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VI визначено, що платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.

Згідно з ч.4 ст.4 Закону № 2464-VI в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017 року чинній станом на 31.05.2020 року, особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Тобто, станом на дату наявності у позивача заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 22923,56 грн. (31.05.2020 року) ОСОБА_1 як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність та отримує пенсію за віком не була звільнена від сплати за себе єдиного внеску.

13 травня 2020 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII, яким внесено, зміни, зокрема, до ч.4 ст.4 Закону № 2464-VI.

Пунктом 1 вказаного закону вирішено внести до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 2-3, ст. 11 із наступними змінами) такі зміни:

1. У статті 4:

у частині четвертій цифру "4" замінити цифрами "4, 5", а після слів "отримують пенсію за віком" доповнити словами "або за вислугу років";

доповнити частинами п`ятою та шостою такого змісту:

"5. Особи, зазначені у пункті 5 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за умови взяття їх на облік фізичних осіб - підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно як осіб, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої цієї статті.

6. Особи, зазначені у пунктах 4 і 5 частини першої цієї статті, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску".

Так, відповідно до ч.4 ст.4 Закону № 2464-VI (в редакції, чинній станом на дату прийняття спірного рішення, тобто в редакції Закону № 2148-VIII ) особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

В той же час, суд зазначає, що п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII визначено, що цей Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу I цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Таким чином, від дати набрання чинності Законом № 2148-VIII в цілому, тобто з 1 січня 2021 року позивач, як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність та отримує пенсію за віком звільнена від сплати за себе єдиного внеску.

В той же час, зважаючи на те, що до набрання чинності Законом № 2148-VIII позивач не звільнялась від сплати за себе єдиного внеску, у ОСОБА_1 присутній обов`язок по сплаті заборгованості зі сплати єдиного внеску у розмірі 27140,74 грн. яка наявна станом на 31.10.2020 року.

Таким чином, суд дійшов висновку, вимога про сплату боргу (недоїмки) від 23.11.2020 року №ф-41842-50 є правомірною та такою, що не підлягає скасуванню.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 23.11.2020 року №ф-41842-50 є таким, що не підлягає задоволенню.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 23.11.2020 року №ф-41842-50 - відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370).

Суддя Корой С.М.

.