Рішення № 96697907, 27.04.2021, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
27.04.2021
Номер справи
127/1489/21
Номер документу
96697907
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/1489/21

Провадження № 2/127/233/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.04.2021 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Романюк Л.Ф.,

при секретарі Курутіній О.В.,

за участі представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Мельника С.С. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Вінницької міської ради (21050 м. Вінниця, вул. Соборна, 59) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, мотивуючи позовну заяву тим, що позивач є учасником бойових дій та проходить військову службу в Збройних Силах України за контрактом № б/н від 28.02.2019 року. З 02.09.2019 року по теперішній час бере безпосередню участь в операції об`єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

В серпні 2020 року позивач звернувся до Виконавчого комітету Вінницької міської ради із заяво про взяття його на квартирний облік за місцем проживання.

Листом №Б-01-80198/01-20 від 16.10.2020 року ОСОБА_3 повідомлено про те, що рішенням виконавчого комітету № 2055 від 01.10.2020 року йому відмовлено у взятті на квартирний облік за місцем проживання на підставі пп.1п. 13 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР та Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 року № 470.

Заяву подану позивачем у серпні 2020 року було розглянуто з порушенням місячного строку, крім того, позивача на засідання виконавчого комітету запрошено не було, що суперечить п.20 Правил № 470.

Просив суд, визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради № 2055 від 01.10.2020 року в частині відмови ОСОБА_3 у взятті його на квартирний облік за місцем проживання як особу, яка потребує поліпшення житлових умов. Зобов`язати виконавчий комітет Вінницької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про взяття його на квартирний облік за місцем проживання як особу, яка потребує поліпшення житлових умов.

В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 не з`явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача Мельник С.С. , в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, заперечував, щодо задоволення позовних вимог.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних в справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що даний позов не підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_3 є учасником бойових дій та проходить військову службу в Збройних Силах України за контрактом № б/н від 28.02.2019 року (а.с.7).

З 02.09.2019 року по теперішній час бере безпосередню участь в операції об`єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (а.с.13).

В серпні 2020 року позивач звернувся до Виконавчого комітету Вінницької міської ради із заяво про взяття його на квартирний облік за місцем проживання (а.с.20).

Листом №Б-01-80198/01-20 від 16.10.2020 року ОСОБА_3 повідомлено про те, що рішенням виконавчого комітету № 2055 від 01.10.2020 року йому відмовлено у взятті на квартирний облік за місцем проживання на підставі пп.1п. 13 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР та Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 року № 470 (а.с.16-17).

Відповідно до акту обстеження житлових умов ОСОБА_3 від 27.08.2020 року, останній проживає за адресою: АДРЕСА_1 , квартира складається з 2 кімнат, загальною площею 43, 59 м кв., прописані та проживають: ОСОБА_4 (мати) та ОСОБА_3 , умови для проживання не задовільні (а.с.18).

Відповідно до довідки № 230 від 21.09.1993 року, ОСОБА_4 належить квартира з 2-х кімнат, 30,11 кв. м. житлова площа, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.55-56).

Відповідно до ст. 24 ЗУ «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, КМУ, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно - правовими актами Верховної ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Підстави для визнання громадян потребуючими поліпшення житлових умов закріплені у ст. 34 ЖК УРСР, відповідно до ч. вказаної статті потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: 1) забезпеченні жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановленому Радою міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок; 2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам; 3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв`язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім`ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров`я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок; ) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово - будівельних кооперативі; 5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;6) які проживають у гуртожитках.

Згідно з підпунктом 1 п.13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 року, потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни забезпеченні жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами.

Постановою виконкому Вінницької обласної ради народних депутатів і президії обласної ради професійних спілок від 10.01.1985 року № 21, передбачено, що житлові приміщення надаються громадянам не менше рівня забезпеченості житлової площі 6,5 кв. м. на кожного члена сім`ї.

Відповідно до п. 15 Правил на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті.

Пунктом 18 вказаних Правил було передбачено, що заява про взяття на квартирний облік подається відповідно до виконавчого комітету ради народних депутатів за місцем проживання громадян та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім`ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік. До заяви зокрема додаються: довідка з місця проживання про склад сім`ї та прописку, видана організацією, яка здійснює експлуатацію жилого будинку, або громадянином, який має у приватній власності жилий будинок (частину будинку), квартиру, довідки про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті місцевої Ради).

Відповідно до поданих документів, а саме: акту обстеження житлових умов від 27.08.2020 року виданого МКП «УК «Господар Люкс», копії особового рахунку № НОМЕР_1 від 27.08.2020 року № 1590 на квартиру АДРЕСА_1 , виданого МКП «УК «Господар Люкс» ОСОБА_3 разом із сім`єю зареєстрований та проживає в приватній двокімнатній квартирі АДРЕСА_1 (з 2009 року), житловою площею 30,11 кв. м де зареєстровано і проживає 2 особи : ОСОБА_3 та його мати. Житлова площа, яка припадає на кожного члена сім`ї складає 15,0 кв. м. (30,11:2 +15,0 кв. м.), що більше за площу, яка встановлена Постановою виконкому Вінницької обласної Ради народних депутатів та президії обласної ради професійних спілок від 10.01.1985 року № 21 щодо громадян, які потребують поліпшення житлових умов, тобто 6.5 кв.м. Тому оскаржуване рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради про відмову є законним.

Крім того, твердження позивача, щодо порушення його права на участь у процесі прийняття рішення виконавчого комітету міської ради від 01.10.2020 року № 2055 не відповідає дійсності.

Відповідно до п.3 пар. 5 розділу 6 Регламенту виконавчих органів Вінницької міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 27 від 05.01.2017 року визначено, що у засіданнях виконавчого комітету можуть брати участь депутати усіх рівнів, керівники громадських рад, інших організацій та громадяни за погодженням з керуючим справами виконкому на підставі повідомлення з особистим підписом керівника громадської ради, організації, тощо, що надійшло до дня проведення засідання (але не пізніше ніж за 24 години до його проведення). Особи запрошені на засідання можуть вносити пропозиції з птах які обговорюються, давати пояснення. Обговорення питань припиняється за рішенням головуючого(п.2 параграфа 7 розділу 6 Регламенту).

Отже, відповідно до вищезазначених норм Регламенту, громадяни, які мають намір брати участь у засіданні виконавчого комітету збов`язані подати про це відповідне повідомлення.

Однак, позивачем вказаного повідомлення виконавчому комітету Вінницької міської ради надано не було, тому при прийнятті оскаржуваного рішення виконкому він не був присутній.

Тому, підстав для визнання рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 01.10.2020 року № 2055 неправомірним та скасування його немає.

Відповідно до ч.9 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» рішення виконавчого комітету ради з питань віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

Крім того, рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 28.09.2017 року № 2235, взагалі не може бути скасоване, оскільки відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 у справі № 1 -9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини 2 ст. 19, ст. 144 Конституції України, ст. 25, ч.14 ст. 46, ч.1, 10 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Ст. 77 ЦПК України, встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Ч.1 ст. 81 ЦПК України встановлено, що - кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

У п.33 рішення ЄСПЛ від 19.02.2009 року у справі "Христов проти України" суд зазначив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване ч.1 ст.6 Конвенції, слід тлумачити в контексті преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.9, 34, ЖК УРСР, ст. ст. 12,81,141,223, 263-266 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В позові ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Вінницької міської ради (21050 м. Вінниця, вул. Соборна, 59) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Рішення суду може бути оскаржено, шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлено 30.04.2021 року.

Суддя: