Постанова № 96697564, 09.06.2016, Великомихайлівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
498/581/16-а
Номер документу
96697564
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №498/581/16-а

Провадження по справі №2-а/498/4/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2016 року 16 год.20 хв. с.м.т. Велика Михайлівка

Одеської області

Суддя Великомихайлівського районного суду Одеської області розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 01.02.2008р.), скасувати рішення управління ПФУ у Великомихайлівському районі Одеської області №197 від 22.04.2016 року про відмову у перерахуванні йому пенсії та зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Великомихайлівському районі Одеської області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2016р. відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 01.02.2008 року тобто на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від заробітку на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки прокуратури Одеської області № 368 від 15.04.2016 року без обмеження пенсії максимальним розміром, встановлений Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 1 лютого 2008 року, він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області, як отримувач пенсії за вислугою років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-XII (в редакції, що діяла станом на лютий 2008р.) у розмірі 90% від чинної на той час заробітної плати, на посаді Котовського транспортного прокурора Одеської області. 30.09.2015р. та 09.12.2015р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанови №763 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012р. та № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якими з 15.12.2015 р. підвищено розміри посадових окладів працівників органів прокуратури. У зв`язку з цим, позивач 22.04.2016 року, звернувся до відповідача iз заявою про проведення перерахунку пенсії, додавши довідку прокуратури Одеської області про заробітну плату, яку встановлено з 15.12.2015 року у розмiрi 15857 грн. 14 коп. Проте, відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.06.2015 року, згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VIII скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата» та інших. Також відповідачем зазначено, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Тому вважає таку відмову відповідача необґрунтованою та незаконною, що грубо порушує його права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими законами України.

Ухвалою Великомихайлівського районного суду Одеської області від 13 травня 2016 року відкрито скорочене провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним особам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, застосовується скорочене провадження.

Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Наданими суду письмовими запереченнями представник відповідача зазначив, що відповідно до п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р.№1697-7 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається КМУ. Отже перерахунок пенсій здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати відповідно до рішень КМУ. Враховуючи зазначене - підвищення заробітної плати, не є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії. На даний час урядом проведення перерахунків не передбачено. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, в тому числі «Про прокуратуру». У зв`язку з викладеним з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. У зв`язку із чим, просить суд відмовити в задоволені позову і рішення управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області №197 від 22.04.2016 року залишити без змін.

Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач з 01.02.2008 року перебуває на обліку в УПФ України у Великомихайлівському районі Одеської області, йому була призначена пенсія, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (від 05.11.1991 р. в редакції на час призначення пенсії від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ), виходячи із максимального розміру 90% від чинної на той час заробітної плати па посаді працівника прокуратури.

22 квітня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області з письмовою заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». При цьому, позивачем було надано довідку про заробітну плату від 15.04.2016 р. № 368, яка видана прокуратурою Одеської області.

Відповідно до рішення управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області № 197 від 22 квітня 2016 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, який на даний час відсутній.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивача, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частина 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачає перерахунок пенсій для прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, порядок перерахунку пенсій визначався частинами 12, 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які передбачали наступний порядок: «Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії переховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею».

Положення законодавства України, в редакції, що діяло на час виникнення права на пенсію, так і на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, гарантувало право на одержання пенсії, виходячи з розміру одержуваних доходів на час звільнення.

Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював позицію, згідно з якою Конституція України виділяє певні категорії громадян України, котрі потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року, № 5-рп/2002у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових, економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13, №21-420а13) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13), які відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов`язковими для всіх судів України.

Таким чином, посилання відповідача на внесені зміни до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та відмова позивачу в перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", є необґрунтованими, адже не підлягають застосуванню нові положення законодавства до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Так і відсутність встановленого КМУ порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом. Більш того, таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з розрахунку 90% середнього заробітку зазначеного у довідці прокуратури Одеської області № 368 від 15.04.2016 року, а саме з 01.01.2016 року, без обмеження граничного розміру.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надані докази, які є у справі, суд оцінює за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Крім того, було оцінено належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогам ст. 86 КАС України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Крім того, враховуючи, що позивачем заявлені вимоги немайнового характеру, які були задоволені судом, а також відповідно до вимог ст. 94 КАС України, суд приходить до висновку, що з Державного бюджету України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 551,20 гривень.

На підставі викладеного, ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ), керуючись ст. ст. 2, 5, 11, 71, 94, 183-2 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ), на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області № 368 від 15 квітня 2016 року.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України у Великомихайлівському районі Одеської області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ) в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області № 368 від 15 квітня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеження граничного розміру.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п`ятсот п`ятдесят одну) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв`язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов`язки.

Постанова може бути оскаржена до Одесьського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту отримання її копії шляхом подання апеляційної скарги через Великомихайлівський районний суд Одеської області.

Суддя О.Л. Ткачук