Рішення № 96687990, 02.04.2021, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
02.04.2021
Номер справи
308/498/19
Номер документу
96687990
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/498/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

02 квітня 2021 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:

головуючого судді - Лемак О.В.,

за участі секретаря судового засідання - Сухан Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -

В С Т А Н О В И В:

Департамент праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 19807,72 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що 10.08.2017 року ОСОБА_1 , звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. На підставі поданих документів позивачем прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, яким ОСОБА_1 , призначено соціальну допомогу у розмірі 3863,16 грн. щомісячно на період з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року.

Вказує, що при повторному зверненні 14.02.2018 року, у розписці до заяви про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_1 , було зазначено, що вона не працює, як приватний підприємець не зареєстрована.

Посилається на те, що надано довідку Ужгородського міського центру зайнятості від 14.02.2018 року, з якої вбачалося, що ОСОБА_1 , була зареєстрована в Ужгородському МЦЗ як безробітна з 02.08.2017 року, дата припинення реєстрації 16.08.2017 року. На підставі виявленого порушення 20.02.2018 року позивачем прийнято рішення про припинення державної соціальної допомоги.

19.02.2018 позивачем надіслано лист №35.04-04/498 з вимогою відшкодувати суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги в розмірі - 19807,72 грн. У заяві від 19.02.2018 року ОСОБА_1 , зобов`язалася повернути суму надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги, на протязі шести місяців.

Зазначає, що на сьогоднішній день ОСОБА_1 , добровільно надміру виплачену суму коштів державної соціальної допомоги не повернуто в наслідок чого виникла заборгованість в розмірі 19807,72 грн.

На підставі вищевикладеного, просить суд стягнути з ОСОБА_1 суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 19807,72 грн.

Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області 25.02.2019 року відкрито провадження у цивільній справі за вказаною позовною заявою, постановлено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, проте, 02.04.2021 року подав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без їхньої участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач в судове засідання повторно не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про дату, місце та час розгляду справи, про причини неявки суд не повідомила, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило. Відповідачем відзив не подано.

У відповідності до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Відтак, суд розглядає справу відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України заочно на підставі наявних у справі доказів, оскільки проти цього не заперечує позивач.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до наступного висновку.

Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», в редакції на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон N1768-III) визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям це - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Відповідно до пункту 2, 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» встановлено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням. Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Судом встановлено, що 10.08.2017 року ОСОБА_1 , звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Разом з заявою, відповідачем було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та довідку Ужгородського міського центру зайнятості від 10.08.2017 року, з якої слідує, що відповідачка ОСОБА_1 , зареєстрована як безробітна в Ужгородському МЦЗ з 02 серпня 2017 року.

18 серпня 2017 року рішенням Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради призначено ОСОБА_1 , державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року в розмірі 3863,16 грн.

Судом також встановлено, що при повторному зверненні 14.02.2018 року відповідачка повторно звернулася позивача із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, в якій зазначила, що вона не працює, як приватний підприємець не зареєстрована.

З довідки Ужгородського МЦЗ від 14.02.2018 року встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 , була зареєстрована в Ужгородському МЦЗ як безробітна з 02.08.2017 року, дата припинення реєстрації 16.08.2017 року.

На підставі виявленого порушення 20.02.2018 року позивачем прийнято рішення про припинення державної соціальної допомоги.

Згідно п.25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), девятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198 ( 198-2013-п ) - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону № 1768-ІІІ, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно розрахунку надміру виплачених та повернутих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї по ОСОБА_1 від 21 грудня 201, сума переплати становить 19807,72 грн.

19.02.2018 року позивачем було надіслано ОСОБА_1 повідомлення про відшкодування надміру отриманих коштів, в якому відповідачу також було доведено до відома про припинення виплат соціальної допомоги та вимога про обов`язок повернути надміру виплачені кошти в сумі 19807,72 грн.

Із наявної в матеріалах справи заяви відповідача від 19.02.2018 року слідує, що ОСОБА_1 зобов`язалася повернути суму надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на протязі шести місяців.

Однак, відповідач ОСОБА_1 , добровільно надміру виплачену суму коштів державної соціальної допомоги не повернула, наслідок чого виникла заборгованість в розмірі 19807,72 грн.

Таким чином, суд констатує, що заборгованість ОСОБА_1 , перед Департаментом праці та соціального захисту населення за надмірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям складає 19807,72 грн.

Згідно вимог ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У відповідності до ст.12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 безпідставно набула державні кошти передбачені для виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що стало наслідком звернення Департаменту праці та соціального захисту населення до суду за захистом прав та інтересів.

З огляду на викладене та враховуючи фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що із ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь позивача сума надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що становить – 19807,72 грн..

Відповідно до ч.1ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 1921,00 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 6, 10, 12, 141, 228, 229, 247, 263, 265, 273 ЦПК України, ст.ст. 1212 ЦК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позовну заяву задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради суму надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 19 807,72 (дев`ятнадцять тисяч вісімсот сім гривень 72 коп.) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню 00 копійок.

Позивач: Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради року народження, код ЄДРПОУ 03192997, що знаходиться за адресою:, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24-26

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного тексту рішення – 02 квітня 2021 року.

Головуюча О.В. Лемак