ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
24.03.09Справа №2а-2757/09/7/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В. ,
при секретарі Силантьєвої О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим
до Казенного підприємства "Южекогеоцентр"
про стягнення заборгованості у сумі 940,07грн.
за участю:
позивач не зявився
відповідач представник за довіреністю Хлебнікова М.О., довіреність №14 від 13.01.09р.
Суть спору: позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з відповідача 940,07грн. заборгованості з відшкодування фактичних витрат, повязаних з доставкою та виплатою пільгових пенсій, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач не сплатив у порядку, передбаченому Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідач проти позовних вимог заперечує, просив задоволені позову відмовити.
В обґрунтування правової позиції відповідач зазначив, що ця справа не віднесена до компетенції адміністративного суду, вважає що для розгляду справи необхідно залучити у якості відповідача по справі Міністерство охорони навколишнього середовища України, як розпорядника бюджетних коштів, а також посилається на необґрунтованість позовних вимог, з тих підстав, що норми закону, на які посилається позивач не передбачають обовязок відповідача сплачувати додаткові грошові кошти, вважає що позовні вимоги не можуть суперечать Закону України «Про пенсійне забезпечення» та не можуть ґрунтуватися на Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», інші підстави з яких відповідач просить у позові відмовити зазначені у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.27-28).
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради казенне підприємство «Южекогеоцентр» 12.11.1998р. зареєстровано як юридична особа, ідентифікаційний код 23450378 (а.с.6,7).
Відповідач зареєстрований як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополь АР Крим.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється, в тому числі, на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції, це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Визначення управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах як органів державної влади, що здійснюють владні управлінські функції, випливає з Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №8-2 від 30.04.02р.
Згідно з п.п. 3 п. 2.2. зазначеного положення Управління відповідно до покладених на нього завдань контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Таким чином, спір за участю управління Пенсійного фонду України та субєктом господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду України є публічно правовим, оскільки виник з публічно правових відносин за участю субєкта владних повноважень, зокрема органу виконавчої влади, що реалізовує владні управлінські функції щодо контролю за надходженням, у тому числі, інших платежів до фонду.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003р. (далі Закон України №1058) є спеціальним законом з питань пенсійного страхування.
Відповідно до положень ст.5 даного закону, ним визначаються умови набуття та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням. Дія інших нормативно-правових актів може застосовуватися лише в частині, що не суперечить Закону № 1058.
Згідно до ст. 21 Закону України №1058 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до зазначеної норми, субєкти системи пенсійного забезпечення України, у тому числі управління Пенсійного фонду України, наділені правом звертатися до суду з метою вирішення спорів.
Таким чином, справа підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Пенсійний фонд України призначає пенсії за віком на пільгових умовах. Стаття 8 зазначеного Закону передбачає, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій.
Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій призначених згідно з пунктами «а», «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам за списком №1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №36.
Суми відшкодування розраховуються відповідно до підпункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.203р. №21-1 (далі Інструкція).
Пунктом 6.4 зазначеної Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
На адресу відповідача, відповідно до п. 6 Інструкції, направлений розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за січень 2009 рік (а.с.4), який отриманий відповідачем, що підтверджується поштовим повідомленням (оборот а.с.4).
З матеріалів справи вбачається, що заборгованість відповідача з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за січень 2009р. складає 940,07грн.
Відсутність у відповідача коштів на сплату зазначеної заборгованості, у тому числі з причини не надходження коштів з Державного бюджету України, не позбавляє його обовязку виконувати вимоги встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також нормативно правових актів прийнятих відповідно до цього Закону. Статус відповідача, як казенного підприємства, також не позбавляє його від зобовязань з сплати суми боргу.
З викладених вище підстав, заперечення відповідача судом до уваги не приймаються.
Відповідно до ст. 71 КАС України відповідач не надав доказів сплати ним спірної заборгованості з фактичних витрат Управління на виплату та доставку пільгових пенсій, яка підлягає стягненню на користь позивача.
В силу викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Клопотання відповідача про залучення до участі по справі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України задоволенню не підлягають, оскільки Міністерство охорони навколишнього природного середовища України не є субєктом відносин, що виникли між Управлінням Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополь АРК та відповідачем, а стягнення боргу з відповідача буде наслідком збільшення його фінансування з державного бюджету, а не стягнення з розпорядника коштів. Крім того, рішення по справі не зачипає, з субєктивної сторони, інтересів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та не може вплинути на його права, обовязки та інтереси. Крім того, відповідач не зазначив в якості кого слід залучити по справі Міністерство охорони навколишнього природного середовища України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Постанова складена у повному обсязі 30.03.2009р.
Керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з казенного підприємства «Южекогеоцентр» (АР Крим, м. Сімферополь, вул. 51 Армії, 55; АР Крим, м. Сімферополь, вул. Беспалова, 47, ОКПО 23450378) на користь Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Сімферополь АРК заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у сумі 940,07грн. (р/р25600010045701 в ВАТ «Державний ощадний банк України»)
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Маргарітов М.В.