Постанова № 9668493, 10.03.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.03.2009
Номер справи
2а-7841/08/7
Номер документу
9668493
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

10.03.09Справа №2а-7841/08/7 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі

головуючого судді Маргарітов М.В. ,

при секретарі Силантієвої О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дзельква"

до Комунального підприємства "Ялтинське бюро технічної інвентаризації"

з залученням третій особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Алупкінської міської ради АР Крим та третіх осіб, яки не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Ялтинської міської ради, Фонду комунального майна Ялтинської міської ради, Виконавчого комітету Ялтинської міської ради.

про спонукання до виконання певних дій

за участю:

від позивача директор Артеменко В.Г., представник за довіреністю Дербеньова Н.М.

відповідач не зявився

третя особа Алупкінська міська рада - представник за довіреністю Кравець О.В.

третя особа Ялтинська міська ради - представник за довіреністю Подружко В.Н.

третя особа Виконавчий комітет Ялтинської міської ради - представник за довіреністю Подружко В.Н.

третя особа Фонд комунального майна Ялтинської міської ради - представник за довіреністю Соловьйов О.О.

Суть спору: Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Ялтинське бюро технічної інвентаризації» та просить зобовязати його провести державну реєстрацію будівель та споруд, розташованих за адресою: Україна, АР Крим, м.Алупка, вул. Ахмет Хана Султана, б. 27.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач придбав зазначену будівлю та споруди на підставі договору купівлі продажу, звернувшись до відповідача для проведення державної реєстрації вказаного майна отримав відмову, з тих підстав, що договір купівлі продажу не відповідає вимогам Тимчасового положення «Про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02р. №7/5.

Позивач вважає, що така відмова незаконна та порушує його права, як власника майна, в частині, що стосується володіння, користування та розпорядження майном на власний розсуд.

Відповідач проти позову заперечує, просить у задоволенні позову відмовити, з тих підстав, що подані позивачем документи для проведення реєстрації права власності не відповідають вимогам Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та Тимчасового положення «Про порядок реєстрації прав на нерухоме майно».

Така невідповідність мотивована з боку відповідача тим, що договір купівлі продажу, наданий позивачем, не має нотаріального посвідчення, отже відповідно до вимог ст. 220, 657 ЦК України є нікчемним, що є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації, крім того право власності на час звернення зареєстроване за іншим власником.

За таких підстав, відповідач вважає відмову у реєстрації права власності правомірною.

Правова позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.51).

Третя особа Алупкінська міська рада підтримує позовні вимоги, про що викладено в письмових поясненнях на позовну заяву (а.с.59), (а.с.135-140).

Позиція третій особи Фонду комунального майна Ялтинської міської ради викладена у письмових поясненнях (а.с.89).

Третя особа Ялтинська міська рада в судовому засіданні просить в задоволені позову відмовити.

Третя особа Виконавчий комітет Ялтинської міської ради в судовому засіданні просить в задоволені позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, третіх осіб, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Дзельква»зареєстровано Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим як юридична особа, ідентифікаційний код 16506865 (а.с.17).

11.09.08р. між позивачем та Фондом комунального майна при Алупкінській міській раді був укладений договір купівлі продажу, предметом якого є окреме визначене майно будівля готелю, яка орендується ТОВ «Дзельква», що розташована за адресою: Україна, АР Крим, м. Алупка, вул. Ахмет Хана Султана, б. 27 (далі нерухоме майно) (а.с.36-39).

22.10.08р. відповідно до замовлення №23264 (а.с.43), позивач звернувся до відповідача за проведенням реєстрації права власності на нерухоме майно.

Листом від 17.11.08р. №1303 (а.с.44) відповідач, розглянувши замовлення позивача №23264, відмовив йому у проведенні реєстрації права власності з тих підстав, що договір купівлі - продажу нерухомого майна не відповідає вимогам Тимчасового положення «Про порядок реєстрації прав на нерухоме майно», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02р. №7/5 (а.с.44).

Адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.04р. №1952- VI (Далі Закон №1952) цей закон регулює відносини, повязані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.

Згідно до п. 7 розділу V Прикінцевих положень Закону №1952 до приведення законів та інших нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону.

Згідно до п. 5 розділу V Прикінцевих положень Закону №1952 до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Відповідно до частин 1, 4 ст.18 Закону України №1952 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі заяви правоволодільця (правонабувача), сторін (сторони) правочину, за яким виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб; Для державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно до місцевого органу державної реєстрації прав разом із заявою про державну реєстрацію прав подаються документи про правочини щодо такого об'єкта нерухомого майна та їх копії або інші документи, що свідчать про встановлення, зміну чи припинення речового права.

Згідно до п.2 ч.1 статті 19 Закону України №1952 підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід припинення речових прав на нерухоме майно є, у тому числі, нотаріально посвідчений договір купівлі - продажу.

Пунктом 4 ч.1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що у державній реєстрації права може бути відмовлено в разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

На час розгляду відповідачем замовлення позивача на проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно та на час розгляду адміністративної справи чинне Тимчасове положення «Про порядок реєстрації прав на нерухоме майно», затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02р. №7/5 (далі Тимчасове положення).

Враховуючи викладене, Тимчасове положення діє у частині, що не суперечить Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».

Відповідно до п. 1.1. Тимчасового положення, це положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності.

Пунктом 2.1. Тимчасового положення встановлено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.

Згідно до додатку №1 до пункту 2.1. Тимчасового положення, встановлений перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, до яких відносяться, у тому числі, договори, за якими відповідно до законодавства передбачається перехід права власності, зокрема купівлі-продажу.

Пунктом 3.3. Тимчасового положення встановлено, що у реєстрації прав на нерухоме майно може бути відмовлено, якщо, зокрема подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.

Відповідно до ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Частиною 1 статті 220 ЦК України встановлено, що у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.

З аналізу вказаних норм вбачається, що державна реєстрація права власності за договором купівлі продажу нерухомого майна може бути здійснена за умов нотаріального посвідчення такого договору.

Матеріали справи свідчать про те, що позивачем не надано доказів нотаріального посвідчення договору купівлі продажу нерухомого майна, яке розташоване за адресою: Україна, АР Крим, м. Алупка, вул. Ахмет Хана Султана, б. 27, що, відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та Тимчасового положення «Про порядок реєстрації прав на нерухоме майно» затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.02р. №7/5, є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Таким чином, перевіряючи, у порядку встановленому ч. 3 ст. 2 КАС України, законність дій відповідача щодо відмови у здійснені державної реєстрації права власності позивача на нерухоме майно, суд приходить до висновку, що такі дії вчинені відповідачем обґрунтовано, у межах повноважень, у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

За таких обставинах справи, позовні вимоги щодо зобовязання відповідача провести державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (будівель та споруджень) розташованих за адресою: Україна, АР Крим, м. Алупка, вул. Ахмет Хана Султана, б. 27, не підлягають задоволенню.

У судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Постанова складена у повному обсязі 13.03.2009 року.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволені позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Маргарітов М.В.