
номер провадження справи 17/10/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.04.2021 Справа № 908/156/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя господарського суду Запорізької області Корсун В.Л. при секретарі судового засіданні Шульгіній А.А. розглянувши у судовому засіданні матеріали справи № 908/156/21
за позовною заявою: публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж, 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14
поштова адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, буд. 25
до відповідача: комунального підприємства “Запоріжремсервіс” Запорізької міської ради, 69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 23-А
про стягнення 240 293,16 грн.
У судовому засіданні приймали участь:
від позивача: Лєлєкова В.В., довіреність від 24.12.20 № 648
від відповідача: Плющ Ю.В., ордер серії АР № 1038699 від 01.03.21
СУТЬ СПОРУ:
18.01.21 до господарського суду Запорізької області публічним акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (далі ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі ЗМЕМ) подано позовну заяву від 13.01.21 № 15/33 до комунального підприємства “Запоріжремсервіс” Запорізької міської ради (надалі КП “Запоріжремсервіс” ЗМР) про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії від 01.11.17 № 14423 у розмірі 240 293,16 грн. за необліковану електричну енергію.
Позов обґрунтовано ст. ст. 11, 15, 16, 526, 530, 610, 611, 612, 625, 629 ЦК України, ст. ст. 174, 175, 193 ГК України, ст.ст. 162, 247, 249 ГПК України, п. п. 5.1.1., 5.5.5., 8.2.6., 8.2.7., 8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії (затв. постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.18), Законом України “Про ринок електричної енергії” та постановами НКРЕКП № 312 і № 1415 та порушенням відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, що виявлено 20.11.19 під час проведення представниками позивача технічної перевірки електроустановки відповідача у багатоквартирному будинку, за адресою вул. Павлокічкаська (Орджонікідзе), 15 у м. Запоріжжя.
Перевірка багатоквартирного будинку проводилась у присутності представника споживача - начальника відділу Панченко В.П., яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки.
За результатами вказаної перевірки та у зв`язку із виявленням порушення споживачем п. 5.5.5 ПРРЕЕ представниками позивача у відповідності до вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 20.11.19 за № 10000580 (далі - Акт) з додатком № 1 до нього (Схема електроспоживання КП “Запоріжремсервіс” вул. Павлокічкаська, 15), які підписано двома представниками оператора системи: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи № 908/156/21 між суддями, 18.01.21 вказану позовну заяву передано для розгляду судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 25.01.21 у справі № 908/156/21 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/156/21 у порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 23.02.21 о 10 год. 00 хв.
23.02.21 через канцелярію суду до матеріалів справи № 908/156/21 надійшло клопотання КП “Запоріжремсервіс” ЗМР від 23.02.21 № б/н за підписом начальника юридичної служби Петрова Л.І. про перенесення засідання з підстав проведення сторонами переговорів щодо узгодження графіку погашення заборгованості.
Ухвалою від 23.02.21 судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів – по 26.04.21 включно та відкладено підготовче засідання у справі на 31.03.21.
В судовому засіданні 31.03.21 судом встановлено, що в ухвалах суду від 25.01.21 про відкриття провадження у справі № 908/156/21 та від 23.02.21 про відкладення підготовчого засідання допущено описку, а саме у вступній частині ухвал предмет спору зазначено як – “про стягнення 29 096,76 грн.” замість належного – “про стягнення 240 293,16 грн.”
У зв`язку із чим, ухвалою від 23.02.21 виправлено описку допущену в ухвалах суду від 25.01.21 про відкриття провадження у справі № 908/156/21 та від 23.02.21 про відкладення підготовчого засідання по справі № 908/156/21 шляхом зазначення у вступній частині ухвал предмет спору як – “про стягнення 240 293,16 грн.”.
Крім того, враховуючи те, що у засіданні 23.02.21 судом вчинено всі необхідні процесуальні дії, передбачені ч. 2 ст. 182 ГПК України для виконання завдань підготовчого провадження у даній справі, суд приймаючи до уваги думку представника позивача щодо подальшого розгляду справи, дійшов висновку про наявність підстав для закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті в порядку визначеному чинним ГПК України на 20.04.21 об 10 год. 30 хв., про що судом винесено ухвалу від 23.02.21 у справі № 908/156/21.
Представник позивача у судовому засіданні 20.04.21 підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні 20.04.21 надав усні пояснення щодо обставин справи. Відзиву у справу не надано.
У засіданні 20.04.21, на підставі ст. 240 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам сторін повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.
Розгляд справи здійснювався із застосуванням технічних засобів фіксації судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
01.11.17 між публічним акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (Постачальник електричної енергії) та комунальним підприємством “Запоріжремсервіс” Запорізької міської ради (Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 14423 (Договір № 14423).
Розділом 1 Договору № 14423 визначено, що Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача згідно додатка № 5 з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 “Обсяги постачання електричної енергії споживачу”, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 “Точки продажу електричної енергії споживачу” до Договору № 14423.
Договором передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі ПКЕЕ) (п. 2.1 Договору № 14423).
Пунктами 1, 2 постанови НКРЕКП від 13.11.18 № 1415 “Про видачу ПАТ “Запоріжжяобленерго” ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом” видано ПАТ “Запоріжжяобленерго” ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності та анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
Пунктом 4 цієї постанови зазначено, що ця постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.19.
КП “Запоріжремсервіс” ЗМР підписано Заяву-приєднання видану ПАТ «Запоріжжяобленерго» про приєднання споживача з 01.01.19 до «Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» (який розміщено на сайті ОСР http://www.zoe.com.ua) на умовах Договору про постачання електричної енергії від 01.11.17 за № 14423.
За змістом вказаної заяви-приєднання, Договір про надання послуг з розподілу вважається укладеним з 01.01.19, якщо споживач підписав цю заяву-приєднання до договору.
З огляду на викладене вбачається, що з 01.01.19 між сторонами (позивачем та відповідачем) було укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі Договір від 01.01.19), який є публічним і оприлюднений на офіційному веб-сайті Оператора системи та встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з “Заявою-приєднання”.
Приєднання відбулось на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 01.11.17 за № 14423 щодо індивідуальних характеристик об`єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.18 № 312.
Згідно з п. 6.2 Договору від 01.01.19, Споживач, зокрема, зобов`язується:
1) Виконувати умови цього договору.
2) Забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.
4) Узгоджувати з Оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Також зазначені положення містяться і в договорі про постачання електричної енергії від 01.11.17 за № 14423.
Пунктом 8.7 Договору від 01.01.19 встановлено, що у разі виявлення представниками Оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.
Акт про порушення підписується представником Оператора системи та Споживачем або представником Споживача. Представником Споживача є особа, яка знаходиться на території об`єкта споживача під час проведення перевірки та допустила представників Оператора системи до перевірки об`єкту. У разі відмови Споживача або представника Споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником Оператора системи та двома будь-якими незаінтересованими особами, за умови посвідчення їх осіб.
На підставі акта про порушення уповноваженими представниками Операторами системи під час засідання комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом. У разі якщо при оформленні протоколу комісією було допущено механічні помилки (описки), то такі помилки усуваються шляхом оформлення комісією відповідних змін до протоколу. На засідання комісії про внесення змін до протоколу запрошується Споживач.
20.11.19 під час здійснення технічної перевірки електроустановки відповідача у багатоквартирному будинку за адресою вул. Павлокічкаська (Орджонікідзе), 15 у м. Запоріжжя було виявлено порушення п. 5.5.5. ПРРЕЕ.
Перевірка багатоквартирного будинку проводилась у присутності представника споживача - начальника відділу Панченко В.П., яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки.
За результатами вказаної перевірки та у зв`язку із виявленням порушення споживачем п. 5.5.5 ПРРЕЕ представниками позивача у відповідності до вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 20.11.19 за № 10000580 (далі - Акт) з додатком № 1 до нього (Схема електроспоживання КП “Запоріжремсервіс” вул. Павлокічкаська, 15), які підписано двома представниками оператора системи: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Крім того, зміст вказаного Акту про порушення та Додатку № 1 до нього свідчить про те, що представник споживача Панченко В.П. з актом та додатком до нього ознайомлений, що підтверджується підписом вказаної особи у Акті та у Додатку № 1 до Акту про порушення. Зауваження до складеного Акта відсутні.
Пунктом 11 Акту про порушення визначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного Акта про порушення буде проводити засідання 12.12.19 за адресою вул. Волгоградська, 25, каб. 306 о 13 год. 00 хв. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа.
Відповідно до протоколу засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 12.12.19, комісія за відсутності представника споживача - КП “Запоріжремсервіс”, розглянувши Акт про порушення від 20.11.19 № 10000753 вирішила перенести засідання комісії на 24.12.19.
У відповідності до п. 8.2.6 ПРРЕЕ, 24.12.19 відбулось засідання комісії з розгляду Акту про порушення від 20.11.19 № 10000753, яке оформлено протоколом засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 24.12.19, на якому (засіданні було прийнято рішення виконати розрахунок недоврахованої електричної енергії по акту згідно п. 8.4.10, п. 8.4.9, п. 8.4.8 п/п 1 ПРРЕЕ (завт. постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.18 зі змінами). Порушення визнано таким, що відповідає п.п. 3 п. 8.4.2 ПРЕЕ, період порушення: 20.05.19 по 20.11.19, час роботи 24.
Згідно з розрахунком по Акту про порушення № 10000753 від 20.11.19, недорахована електрична енергії по споживачу - КП “Запоріжремсервіс” складає 86 533 кВт.г, що з урахуванням тарифу за 1 КВт.г дорівнює сумі 240 293,16 грн.
Відповідач не скористався своїм правом бути присутнім на засіданні комісії та не направив свого уповноваженого представника.
24.12.19 позивачем на адресу відповідача надіслано Протокол від 24.12.19 по Акту про порушення № 10000753 від 20.11.19, розрахунок по Акту про порушення № 10000753 від 20.11.19 та рахунок від 24.12.19 № 14423/АН на суму 240 293,16 грн.
Згідно із пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ, споживач має оплатити розрахункові документи за не обліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.
Споживачем сума вартості не облікованої електричної енергії в добровільному порядку не оплачена, що стало підставою для звернення ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі ЗМЕМ з позовом до суду про стягнення з КП “Запоріжремсервіс” 240 293,16 грн.
Оцінивши наявні у матеріалах справи документи (докази) суд дійшов висновку про наступне.
Згідно із ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1). Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч. 2).
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1). У разі посилання учасника справи на невчинення ін. учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч. 2). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3).
Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2).
Згідно із ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1). Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ч. 2).
Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).
Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч. 1). Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2).
У відповідності до вимог ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 2). Суд надає оцінку (ч. 3) як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Статтею 26 Закону України “Про електроенергетику” встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України
Статтею 27 Закону України “Про електроенергетику” визначено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є зокрема крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
У розумінні п. 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі - ПРРЕЕ):
- споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання;
- споживання електричної енергії - користування електричною енергією споживачем за допомогою електрообладнання для задоволення потреб споживача відповідно до укладених договорів;
- не облікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;
- акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії;
- самовільне підключення - підключення та/або споживання електричної енергії без укладення договорів, передбачених цими Правилами, або підключення після відключення, несанкціоноване (непогоджене) оператором системи;
- струмоприймач - пристрій, призначений для перетворення електричної енергії в інший вид енергії.
Водночас, зі змісту інших положень ПРРЕЕ вбачається, що термін “споживач електричної енергії” необхідно застосовувати в значно ширшому значенні, оскільки він також розповсюджується і на осіб, які використовують електричну енергію без укладення договору на електропостачання. Тобто, дія ПРРЕЕ поширюється на осіб, які використовують електричну енергію на підставі договору так і на осіб, які в порушення цих ПКЕЕ споживають електричну енергію в позадоговірному порядку внаслідок самовільного підключення до електромереж.
При цьому, споживач електричної енергії, зокрема, зобов`язаний узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки (п. 5.5.5 ПРРЕЕ).
Пунктом 5.5.5. ПРРЕЕ визначені наступні обов`язки споживача: користуватись електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих правил та умов договору; дотримуватись правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов, укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.
Перевіркою, проведеною 20.11.19 уповноваженими представниками позивача (його підрозділу) зафіксовано порушення відповідачем п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме виявлено відсутність засобу вимірювальної техніки та відсутність пломб оператора системи розподілу установлених на засобах вимірювальної техніки в місцях указаних в акті про пломбування від 09.11.16, який підтверджується факт пломбування та передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб.
Положеннями пп. 2 та пп. 3 п. 8.4.2 ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушення, як відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії); відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у т.ч. фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:
меж балансової належності;
перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;
номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;
фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Виходячи з наведеної норми присутність споживача, його представника або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи) та складання акту є обов`язковою.
На підтвердження факту дотримання постачальником електричної енергії наведеної вище норми права та присутності представника споживача під час проведення перевірки уповноваженими представниками позивача і складання акту, позивачем до позову додані докази, які свідчать про уповноваження начальника ВЕтаЕ КП “Запоріжремсервіс” Панченка В.П. представляти інтереси споживача у господарських відносинах, зокрема, з представниками електропостачання.
Акт про порушення містить підпис представника КП “Запоріжремсервіс” Панченка В.П.
За таких обставин суд вважає, що перевірка та складання Акту про порушення від 20.11.19 № 10000753 відбулись відповідно до приписів чинного законодавства, зокрема в акті зазначено зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти ПРРЕЕ та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків.
Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, внаслідок заподіяння шкоди суб`єкту або суб`єктом господарювання, придбання або збереження майна суб`єкта або суб`єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав.
Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
Рішення комісії оформлено протоколом від 24.12.19.
Як вже зазначалось судом вище у тексті цього рішення, пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ визначено, що споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.
Пунктом 8.3.18 ПРРЕЕ встановлено, що якщо споживач не згоден з рішенням, прийнятим за його зверненням/скаргою/претензією, він може оскаржити таке рішення шляхом звернення протягом 1 року з моменту його прийняття до Регулятора або енергетичного омбудсмена. Пропущений з поважної причини строк оскарження рішення може бути поновлений органом чи посадовою особою, що розглядає скаргу.
Відповідач доказів оскарження протоколу засідання комісії з розгляду Акту про порушення від 20.11.19№ 10000753 в установлені строки та порядку суду не надав, тобто рішення комісії від 24.12.19 про нарахування вартості недорахованої електричної енергії у розмірі 240 293,16 грн. набрало чинності, не оскаржено та не скасовано.
Розділом ХVІІ Закону України “Про ринок електричної енергії” від 13.04.17 № 2019-VІІІ визначено:
пункт 21. Кабінету Міністрів України, центральним органам виконавчої влади, Регулятору протягом дев`яти місяців з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Пункт 22. Нормативно-правові акти, прийняті на виконання Закону України “Про електроенергетику”, діють до набрання чинності нормативно-правовими актами, затвердженими на виконання цього Закону.
Як вже зазначалось вище, і вказане встановлено на засіданні комісії від 24.12.19 з розгляду Акту про порушення № 10000753 від 20.11.19, виявлене позивачем порушення відповідача відповідає пп. 3 п. 8.4.2. ПРРЕЕ.
Пунктом 8.4.10. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою
де: Р - потужність (кВт), визначена як: 1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год;
Kв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Як свідчать пояснення позивача викладені у позовній заяві, враховуючи, що споживачем не надано паспортних даних на всі наявні струмоприймачі (про що зазначено у п. 5 акта про порушення) та не надано можливості провести заміри при максимальному навантаженні (про вказане зазначено у п. акта про порушення), при розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії потужність було визначено відповідно до таблиці № 1 додатку № 5 до договору про постачання електричної енергії № 14423, яка для даної точки обліку складає 39 кВт.год.
Згідно з пп. 1 п. 8.4.8. ПРРЕЕ, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
З урахуванням викладено позивачем розрахунок недорахованої електричної енергії виконано за 6 календарних місяців.
Також при розрахунку позивачем враховано, що у таблиці № 1 Додатку № 5 до Договору № 14423– кількість годин роботи на добу Споживача складає 24 години, кількість робочих днів у тижні – 7.
Таким чином, загальна кількість необлікованої електроенергії складає 86 533 кВт.год на загальну суму 240 293,16 грн.
Розрахунок вартості обсягу недорахованої електроенергії судом перевірено та визнано обґрунтованим і арифметично правильним, її розмір є доведеним залученими позивачем до справи доказами, а також відсутністю їх належного спростування з боку відповідача.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги задовольняються у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 15, 20, 24, 73, 74, 76-79, 86, 126, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства “Запоріжремсервіс” Запорізької міської ради (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, буд. 23-А, код ЄДРПОУ 22144952) на користь публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, код ЄДРПОУ 00130926) борг за необліковану електричну енергію в розмірі 240 293 (дві сорок тисяч двісті дев`яносто три) грн. 16 коп. та судовий збір у розмірі 3 604 (три тисячі шістсот чотири) грн. 40 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та п.п. 17.5. п. 1 Розділ ХІ “ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ” ГПК України.
Повний текст рішення складено 30.04.2021.
Суддя В.Л. Корсун