Рішення № 96684832, 15.04.2021, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
15.04.2021
Номер справи
908/340/21
Номер документу
96684832
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 12/33/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.04.2021 Справа № 908/340/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Смірнова О.Г.,

розглянувши матеріали справи № 908/340/21

за позовом: Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Перемоги, буд. 4) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах позивач: Державна служба України з безпеки на транспорті (03135, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 14) в особі Східного міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, буд. 26)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Азов скан транс" (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Халтуріна, буд. 51)

про стягнення 3704,65 євро, що еквівалентно 98 691,88 грн.

Без виклику представників сторін

СУТЬ СПОРУ

Керівник Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області звернувся до Господарського суду Запорізької області із позовною заявою за вих. № 31-107-208 вих-21 від 08.02.2021 в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, – Державної служби України з безпеки на транспорті особі Східного міжрегіонального управління державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю "Азов скан транс" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у розмірі 3704,65 євро, що еквівалентно 98691,88 грн. відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку.

Разом з тим, в пункті 4 прохальної частини позовної заяви прокурор просить суд розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.02.2021 вищевказану позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.

Ухвалою суду від 15.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/340/21, присвоєно справі номер провадження 12/33/21, клопотання Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням учасників справи задоволено частково, визначено здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду запропоновано відповідачу не пізніше п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати заяву із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, проте не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та заяв із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження до суду від сторін не надходило.

Згідно із ч. 2, 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.

Відповідно до інформації, отриманої з офіційного сайту ПАТ «Укрпошта» щодо відстеження пересилання поштових відправлень https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html за штрихкодовим ідентифікатором 6900119613666 вбачається, що відповідач отримав 23.02.2021 копію ухвали суду від 15.02.2021 у справі № 908/340/21.

Таким чином відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи № 908/340/21.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений судом, не скористався.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення – 15.04.2021.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд встановив.

Позов прокурора в даній справі мотивовано тим, що 25.09.2019 уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Луганській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Національною поліцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

Відповідно до затвердженого щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Луганській області посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Луганській області 25.09.2019 на автомобільному маршруті Луганська область с. Семикозівка – Запорізька область м. Бердянськ, 574 км проведено перевірку транспортного засобу автомобілю марки SCANIA P114 GA4X2NA, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_2 .

Автомобіль марки SCANIA P114 GA4X2NA, державний номерний знак НОМЕР_1 , належить на праві власності ОСОБА_1 , причіп (напівпричіп) WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_2 належить ОСОБА_2 .

За даним фактом посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Луганській області складено акт № 0003080 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 25.09.2019, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 25.09.2019 № 0003081, акт № 171127 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 25.09.2019.

Згідно з актом № 0003080 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 25.09.2019, довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 25.09.2019 № 0003081 автомобіль марки SCANIA P114 GA4X2NA, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_3 здійснював перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень.

Відповідно до акту № 0003080 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 25.09.2019, товарно-транспортної накладної № 34 від 23.09.2019 автомобіль прямував з с. Семикозівка Луганської області до м. Бердянськ БМП, вул. Горького, 6, причал № 2, тх Merry M та перевозив озиму пшеницю від Фермерського господарства «САН» - вантажовідправник до ПрАТ «БЗПТО» для ТОВ «ЮБгруп» - вантажоодержувач.

При цьому перевізником згідно вказаної товарно-транспортної накладної є Товариство з обмеженою відповідальністю "Азов скан транс".

На підставі складених у ході здійснення габаритно-вагового контролю матеріалів, посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Луганській області проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритного транспортного засобу до акту № 0003080 від 25.09.2019 та нарахована плата за проїзд у розмірі 3704,65 євро, що за перерахунком згідно офіційного курсу валют євро до гривні Національного банку України станом на 25.09.2019, як зазначає прокурор, еквівалентно 98691,88 грн. (на день проведення розрахунку, а саме на 25.09.2019 курс гривні до 100 євро становив 2663,7703 гривень).

Матеріали справи свідчать, що за фактом перевезення автомобілем (тягачем) марки SCANIA P114 GA4X2NA, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_2 , вантажу з перевищенням вагових обмежень в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області винесено постанову № 127886 від 22.10.2019 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34000 грн. до ТОВ "Азов скан транс".

Згідно листа Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області №1539/26/23-20 від 05.08.2020 надано інформацію про те, що ТОВ "Азов скан транс" оскаржено дії Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області щодо проведення перевірки та винесення постанови № 127886.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.04.2020 у справі № 280/1486/20 у задоволенні позовних вимог ТОВ "Азов скан транс" до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 127886 від 22.10.2019 відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.11.2020 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.04.2020 у справі № 280/1486/20 залишено без змін.

В матеріалах справи міститься лист Управління Укртрансбезпеки у Луганській області № 11687/29-1/24-20 від 06.02.2020 на адресу ТОВ «Азов скан транс» про необхідність внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового/великогабаритного транспортного засобу марки SCANIA P114 GA4X2NA, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіпу (напівпричіп) WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_2 , у розмірі 3704,65 євро упродовж 30 календарних днів з моменту визначення плати.

Листом Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті № 3606/27.4/24-21 від 16.01.2021 повідомлено, що плата за проїзд великовагових транспортних засобів в сумі 3704,65 євро ТОВ «Азов скан транс» не відшкодована.

Прокурор в позові вказує, що відповідачем вказана сума грошових коштів не сплачена та відповідно виявлені порушення не усунуті.

Відповідно до п. 3 розпорядження Кабінету Міністрів України № 196-р від 03.03.2020 «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті» встановлено, що територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, що утворюються. Відповідно до додатку до вказаного розпорядження Управління Укртрансбезпеки у Луганській області увійшло до складу Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.

Підставою для представництва Бердянською місцевою прокуратурою Запорізької області інтересів держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки прокурор вказує факт несплати відповідачем до Державного бюджету України плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 98691,88 грн. та нездійснення уповноваженим органом захисту інтересів держави з метою надходження коштів до бюджету. Зокрема прокурор зазначає, що Державною службою України з безпеки на транспорті за наявності підстав жодних заходів щодо захисту інтересів держави з метою надходження коштів до Державного бюджету України не вжито, що підтверджується листом Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 91858/29-2/24-20 від 24.11.2020.

У позовній заяві прокурор вказує, що несплата до Державного бюджету України коштів в сумі 98691,88 грн. – плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, порушує економічні інтереси держави та потребує їх захисту шляхом звернення прокурора до суду з позовом.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з приписами частини 3, 4 статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99 визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Підстави для здійснення прокурором представництва держави в суді визначені у частинах третій і четвертій статті 23 Закону України “Про прокуратуру” № 1697-VII від 14.10.2014.

Відповідно до ч. 4 статті 23 Закону України “Про прокуратуру” наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Відповідно до частити 3 даної статті прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов`язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об`єднань.

Таким чином, прокурор має право здійснювати в господарському суді представництво законних інтересів держави в особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, за виключенням державних компаній.

Нездійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. Здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 затверджено Положення про Державну службу з безпеки на транспорті (далі – Укртрансбезпека).

Відповідно до п. 1 цього Положення Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно із пп.1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

Пунктом 8 Положення передбачено, що Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до пп. 15, 27 п. 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює: габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Враховуючи викладене, Державна служба України з безпеки на транспорті є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

В матеріалах справи міститься лист Управління Укртрансбезпеки у Луганській області за вих. № 733/29/23-20 від 04.06.2020, в якому останнє звертається до Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області та зазначає, що Укртрансбезпеку не наділено правом звернення до суду щодо стягнення грошових коштів за проїзд транспортного засобу з перевищенням нормативних вагових параметрів, тому просить здійснити представництво в суді законних інтересів держави. При цьому зазначило, що з позовом до суду щодо стягнення плати за проїзд великовагових транспортних засобів з ТОВ «Азов скан транс» Укртрансбезпека не зверталась.

Разом з тим в листі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті № 91858/29-2/24-20 від 24.11.2020 останнє зазначило, що ані Укртрансбезпека, ані її територіальні органи з позовом до суду щодо стягнення плати за проїзд великовагових транспортних засобів з ТОВ «Азов скан транс» не звертались.

Враховуючи нездійснення Державною службою України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки заходів для звернення до суду з позовом стосовно захисту інтересів держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави, а також визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов до висновку, що прокурор, у межах своїх повноважень, мав право звернутися до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, інтереси держави мають чітке формулювання та вмотивовані у позовній заяві, поданій прокурором.

Предметом розгляду в даній справі є вимоги про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 3704,65 євро, що еквівалентно 98691,88 грн.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі – Порядок).

Згідно із ч. 3 п. 2 вказаного Порядку великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. При цьому, транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи на 2 відсотки.

Пунктом 3 зазначеного Порядку встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Луганській області проведено перевірку транспортного засобу марки SCANIA P114 GA4X2NA, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіпу (напівпричіп) WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_2 .

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 причіп (напівпричіп) WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_2 належить на праві власності ОСОБА_2 .

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 транспортний засіб марки SCANIA P114 GA4X2NA, державний номерний знак НОМЕР_1 , належить на праві власності ОСОБА_1 .

В ході проведеної перевірки виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Національною поліцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

За даним фактом складено акт № 0003080 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 25.09.2019, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 25.09.2019 № 0003081, акт № 171127 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 25.09.2019.

Про факт порушення перевізником законодавства про автомобільний транспорт та складання відповідних актів посадовими особами було ознайомлено водія ОСОБА_3 , що зазначено в акті № 171127 від 25.09.2019. Вказаний акт підписаний водієм ОСОБА_3 .

Відповідно до акту № 0003080 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 25.09.2019, товарно-транспортної накладної № 34 від 23.09.2019 автомобіль SCANIA P114 GA4X2NA, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_2 прямував з с. Семикозівка Луганської області до м. Бердянськ БМП, вул. Горького, 6, причал № 2, тх Merry M та перевозив озиму пшеницю від Фермерського господарства «САН» - вантажовідправник до ПрАТ «БЗПТО» для ТОВ «ЮБгруп» - вантажоодержувач.

При цьому перевізником згідно вказаної товарно-транспортної накладної є Товариство з обмеженою відповідальністю "Азов скан транс".

На підставі складених у ході здійснення габаритно-вагового контролю матеріалів, посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Луганській області проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритного транспортного засобу до акту № 0003080 від 25.09.2019 та нарахована плата за проїзд у розмірі 3704,65 євро, що за перерахунком згідно офіційного курсу валют євро до гривні Національного банку України станом на 25.09.2019, як зазначає прокурор, еквівалентно 98691,88 грн.

Відповідно до офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 25.09.2019 100 Євро складає 2663,7703 гривень, що підтверджується наявною у справі роздруківкою з сайту Національного банку України.

Листом № 3606/27.4/24-21 від 16.01.2021 Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті повідомило Бердянську місцеву прокуратуру, що плата за проїзд великовагових транспортних засобів в сумі 3704,65 євро ТОВ «Азов скан транс» не відшкодована.

Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" № 3353-ХІІ від 30.06.1993 передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-ІІІ від 05.04.2001 автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; водій - особа, який керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 цього Закону - штраф у розмірі ста неоподатковуваних доходів громадян.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" № 2862-ІV від 08.09.2005 передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі вважаються здвоєними або строєним, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до п. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 № 1007/1207, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, у тому числі:

- здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року №422;

- видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю;

- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 311 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Як зазначено вище, уповноваженими представниками Управління Укртрансбезпеки у Луганській області 25.09.2019 під час перевірки транспортного засобу марки SCANIA P114 GA4X2NA, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_2 , було виявлено та зафіксовано перевищення допустимих вагових обмежень, а саме: загальне навантаження 50,595 тонн, на одиночну вісь – 13,7 тонн, на строєну вісь – 30,085 тонн, що є порушенням п. 22.5 Правил дорожнього руху України та підставою для нарахування плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

За наслідками здійснення габаритно-вагового контролю складена довідка № 0003081 від 25.09.2019, в якій зазначено, що навантаження на осі складає: 6,81 тон; 13,7 тонн; 9,725 тонн; 9,745 тон; 10,615 тонн, повна маса транспортного засобу 50,595 тонн.

Відповідно до п. 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Згідно із пунктом 30 Порядку № 879 плата за проїзд великоваговогота/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою:

П = (Рзм+Рнв+Рг) х В

де П - розмір плати за проїзд;

Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рив - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;

В - відстань перевезення, кілометрів.

Відповідно до пункту 311 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:

до 10 відсотків - у подвійному розмірі;

на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;

більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Відповідно до наданого розрахунку до оплати підлягає 3704,65 Євро.

Разом з тим, пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в Національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Згідно із даними Національного банку України курс за 100 Євро по відношенню до гривні станом на 25.09.2019 складав 2663,7703 грн.

Таким чином, відповідно до вказаного курсу 3704,65 євро складатиме в еквіваленті 98691,88 грн.

У постанові від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що категорія спорів про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, яка нарахована управлінням Укртрансбезпеки та її територіальними органами не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спірні відносини з приводу відшкодування шкоди (стягнення збитків, в тому числі й на користь держави) носять приватноправовий характер та, як наслідок, не можуть бути предметом спору, віднесеної до адміністративної юрисдикції та мають вирішуватись в порядку господарського або цивільного судочинства. Так, за своєюправовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.

Згідно із ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розміні.

Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Аналогічним чином питання відшкодування збитків врегульовано Господарським кодексом України.

Так, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 217 Господарського кодексу України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Статтею 224 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили згідно вимог ч. 2 статті 86 ГПК України. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Прокурором доведено суду порушення економічних інтересів держави у зв`язку з порушенням відповідачем (який є перевізником) норм законодавства щодо проїзду великовагових та транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та невиконанням обов`язку з внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового транспортного засобу марки SCANIA P114 GA4X2NA, державний номерний знак НОМЕР_1 , причіп (напівпричіп) WIELTON, державний номерний знак НОМЕР_2 , а також правомірність нарахування та стягнення плати за перевищення вагових обмежень.

Відповідач доказів добровільної оплати нарахованої йому плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу у зв`язку з перевищенням вагових нормативів та наявності дозволу на право руху автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень суду не надав, заявлених до нього вимог не спростував. Контрозрахунок заявленої до стягнення суми також не надав.

За таких обставин, позовні вимоги Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі органу, який уповноважений від імені держави здійснювати відповідні функції у спірних відносинах – Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Азов скан транс" плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 3704,65 євро, що еквівалентно 98691,88 грн., обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Витрати зі сплати судового збору в сумі 2270,00 грн. покладаються на відповідача у справі – Товариство з обмеженою відповідальністю "Азов скан транс" згідно із п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 7, 8, 13, 74, 86, 123, 129, 233, 236, 238, ч. 4 ст. 240, 247-252 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В

1. Позовні вимоги Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області в інтересах держави в особі органу, який уповноважений від імені держави здійснювати відповідні функції у спірних відносинах – Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю "Азов скан транс" задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Азов скан транс" (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Халтуріна, буд. 51, ідентифікаційний код 39597599) на користь:

- Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м. Київ, проспект Перемоги, буд. 14, ідентифікаційний код 39816845) 3704,65 євро (три тисячі сімсот чотири євро 65 центів), що еквівалентно 98691 (дев`яносто вісім тисяч шістсот дев`яносто одна) грн. 88 коп. відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, за наступними реквізитами: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998 № 31211216008003, призначення платежу: 22160100, «плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні» (отримувач: УК в Олекс. р-ні м. Зап./Олекс./ ЄДРПОУ р-ну: 38025440), видавши наказ.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Азов скан транс" (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Халтуріна, буд. 51, ідентифікаційний код 39597599) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Бердянської місцевої прокуратури (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Перемоги, буд. 4, розрахунковий рахунок № UA 438201720343180001000000271, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ідентифікаційний код 02909973) витрати зі сплати судового збору в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп., видавши наказ.

Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. ст. 240, 241 ГПК України 29.04.2021 року.

Суддя О.Г. Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.