
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2021 року м. Київ № 640/2933/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Міністерства юстиції України
до Політичної партії «Організація Українських націоналістів»
про анулювання реєстраційного свідоцтва, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Міністерство юстиції України з позовом до Політичної партії «Організація Українських націоналістів» в якому просило: анулювати реєстраційне свідоцтво Політичної партії «Організація Українських націоналістів» № 518 від 17.11.1993р. (номер запису в Єдиному реєстрі громадських формувань - 399155, місцезнаходження: вул. Голосіївська, 39-а, м. Київ, 04053).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв`язку з не висуванням відповідачем кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України наявні підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва у відповідності до ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.02.2020 р. було відкрито провадження у даній адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому зазначає, що партія не відмовляється висувати своїх кандидатів на виборах, однак не може в них приймати участь через відсутність статусу юридичної особи та діючого керівництва. На даний час, партія не внесена до ЄДР та не набула повної юридичної правосуб`єктності, не стоїть на обліку у податкових органах, не внесена до реєстру неприбуткових організацій. Однак Парія приймала постійно участь у круглих столах, масових заходах, не порушуючи законодавства України та Конституцію України. Більше того зазначає, що реєстраційне свідоцтво втратило свою чинність, оскільки наразі видача такого чинним законодавством не передбачена. З огляду на вказане вважає, що відсутні підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва відповідача, яке втратило чинність у зв"язку з із змінами у законодавстві та не можливістю отримати нове, так як з 2016 року законодавством не передбачено, а Міністерство юстиції України не видає нові свідоцтва, та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
В матеріалах справи наявне звернення відповідача, де надається інформація про участь Партії у виборах народних депутатів, починаючи з 1994 року по 2015 рік. У 2002 році від Партії висувалися кандидати у депутати у ВРУ в одномандатних округах, 2004 році партія ОУН висувала кандидатом у Президенти України Р.М. Козака. У 2006 році обласні осередки висували своїх кандидатів до місцевих рад Львівської та Закарпатської областей. У 2010 році висувалися кандидати по списках та мажоритарних округах в Івано-Франківській області. у 2012 та 2015 р.р. підтримувала близько ста кандидатів до ВРУ. Партія ОУН приймає активну участь у політичному житті країни.
Також, у заяві про нові докази у справі, відповідач наголошує, що ними подавалися документи на висування кандидата у народні депутати України на проміжних виборах у одномандатному окрузі №87, однак ЦВК відмовила у реєстрації кандидата, так як у партії відсутній статус юридичної особи, рахунок в банку та печатка Партії. 06.11.2020 р. у Партії відбувся Великий Збір, на якому прийнято рішення про обрання керівників органів та зміну найменування Партії, затверджена нова редакція Статуту, Програми, місцезнаходження та 09.11.20 р. подано документи в МЮУ, яким 09.11.20 р. отримано, для затвердження змін та відомостей про Партії та отримання статусу юридичної особи.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні» Міністерством юстиції України було зареєстровано Політичну партію «Організація Українських націоналістів» з огляду на що видано свідоцтво про реєстрацію політичної партії від 17.11.1993р. № 518.
Відповідач внесений до Єдиного реєстру громадських формувань 17.11.1993р., номер запису - 399155, місцезнаходження: вул. Голосіївська, 39-а, м. Київ, 04053.
Діяльність відповідача станом на момент подання позову здійснювалась на підставі Статуту Політичної Партії «Організація Українських націоналістів», затвердженого Другою Конференцією Організації Українських націоналістів в Україні протоколом від 09.05.1993р.
15.01.2020р. Міністерством юстиції України направлено до Центральної виборчої комісії лист № 390/00019.4.1/6-20 щодо отримання інформації про висування в тому числі і відповідачем кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України протягом останніх 10 років.
Листом Центральної виборчої комісії надано відповідь від 31.01.2020 № 21-41-211 в якій надано інформацію щодо партій, які висували та подавали до ЦВК документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України (чергових, позачергових) протягом 2010-2019 років та кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2005-2019 років, з якої вбачається, що відповідач за останні 10 років не висував на реєстрацію кандидатів від Політичної партії «Організація Українських націоналістів» на вищевказаних виборах за останні 10 років.
Позивач вважаючи, що відповідачем порушено вимоги ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні», що є підставою для анулювання реєстраційного свідоцтва, звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України та Законом України «Про політичні партії в Україні» від 05.04.2001 № 2365-III (далі - Закон № 2365-III) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Частиною першою статті 2 Закону № 2365-III визначено, що політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об`єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку (ч. 1 ст. 3 Закону № 2365-III).
Відповідно до приписів статті 23 Закону № 2365-III політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
Правовими положеннями частини 1 статті 24 Закону № 2365-III регламентовано, зокрема, що у разі не висування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років, орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
Рішення суду про анулювання реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно (ч. 2 ст. 24 Закону № 2365-III).
Відповідно до статті 2 та частини дев`ятої статті 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Центральна виборча комісія (далі - ЦВК) відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад, зокрема, виборчого процесу, однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України. Комісія здійснює контроль за дотриманням політичними партіями, іншими суб`єктами виборчого процесу, зокрема, вимог законодавства про вибори.
Крім того, ЦВК згідно із Законами України «Про вибори Президента України» та «;Про вибори народних депутатів України» реєструє кандидатів на пост Президента України, кандидатів у депутати, включених до виборчого списку політичної партії у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, та кандидата в депутати, висунутого партією, у відповідному одномандатному виборчому окрузі за умови отримання нею відповідних документів.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, з метою перевірки дотримання вимог статті 24 Закону № 2365-III, 15.01.2020 року Мін`юстом направлено лист № 399/00019.4.1/6-20 до ЦВК для отримання інформації щодо висування відповідачем кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України протягом останніх 10 років.
Листом № 21-41-211 від 31.01.2020 року ЦВК надано інформацію стосовно партій, які висували та подавали до комісії документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України (чергових, позачергових) протягом 2010-2019 років та кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2005-2019 років.
Так, як видно з Переліку політичних партій, що висували кандидатів на участь у виборах, інформація щодо висування кандидатів на вищевказаних виборах за останні 10 років, тобто з 2010 року до моменту подання даного позову в 2020 році, від відповідача відсутня.
Однак у зверненні відповідача, де надається інформація про участь Партії у виборах народних депутатів, починаючи з 1994 року по 2015 рік вбачається, що у 2002 році від Партії балотувалися кандидати у депутати у ВРУ в одномандатних округах, 2004 році партія ОУН висувала кандидатом у Президенти України Р.М. Козака. У 2006 році обласні осередки висували своїх кандидатів до місцевих рад Львівської та Закарпатської областей. У 2010 році висувалися кандидати по списках та мажоритарних округах в Івано-Франківській області, у 2012 та 2015 р.р. підтримувала близько ста кандидатів до ВРУ. Партія ОУН приймає активну участь у політичному житті країни.
Також, як встановлено судом, відповідачем подавалися документи на висування кандидата у народні депутати України на проміжних виборах у одномандатному окрузі №87, однак ЦВК відмовила у реєстрації кандидата, так як у партії відсутній статус юридичної особи, рахунок в банку та печатка Партії. Зазначене підтверджує позицію щодо неможливості висування Партією кандидатів на вибори у попередні роки, оскільки відсутній статус юридичної особи.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами п. 1 частини 1 статті 18 Закону № 2365-III встановлено, що державний контроль за діяльністю політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади.
Згідно із Положенням про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 року № 228 із змінами (далі - Положення), Мінюст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, зокрема, державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
У свою чергу, відповідно до підпункту 83-15 пункту 4 вказаного Положення Мін`юст відповідно до покладених на нього завдань, здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з позовом та бере участь у справі про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; звертається до суду з позовом та бере участь у справі про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом, зокрема через територіальні органи Мін`юсту.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доводи позивача в тому числі і про те, що відповідач не приймав участі у виборах шляхом висування кандидатів з 2010р, суд оцінює критично, оскільки матеріалами справи встановлено, що осередок відповідача у 2010 році висував кандидата на вибори по списках та мажоритарних округах в Івано-Франківській області, а отже приймає активну участь у політичному житті країни та дотримується у своїй діяльності Законів України, Конституції України.
Виходячи з системного аналізу фактичних обставин справи та наявних в матеріалах справи доказів, суд доходить висновку, що Мін`юстом не доведено належними та допустимими доказами порушення Політичною Партією «Організація Українських націоналістів» положень Закону України "Про політичні партії в Україні", а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог позивача.
При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
З огляду на відмову у позовних вимог, та згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб`єктом владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову Міністерства юстиції України - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 255 КАС України та може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська