Рішення № 96675705, 28.04.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2021
Номер справи
620/993/21
Номер документу
96675705
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/993/21

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Заяць О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Удай» про зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Управління Держпраці у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом у якому просить зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю «УДАЙ», код ЄДРПОУ 31919128, Чернігівська область, м. Прилуки, вул. Перемоги, буд. 183, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити проведення газополум`яних робіт та вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою вантажопідіймального крана мостового однобалочного виробничого цеху (інвентарний номер 01, вантажопід`ємністю 3,0 тон, 1979 року виготовлення), що знаходиться за адресою: Чернігівська область, м. Прилуки, вул. Перемоги, буд. 183.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та гігієни праці були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підстави для зупинення робіт (виробництва).

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу 10-денний термін для усунення недоліку.

03.03.2021 на виконання ухвали суду від 17.02.2021 позивач надав доказ сплати судового збору.

Ухвалою судді від 09.03.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав до суду відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову у зв`язку із виконанням виявлених порушень, вказаних у акті від 26.03.2021 № 07-06/247 Управління Держпраці у Чернігівській області та надав підтверджуючі документи щодо їх виконання.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до направлення на проведення перевірки від 14.01.2021 № 45, на підставі наказу від 14.01.2021 № 68-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 18.01.2021 по 29.01.2021 проведено планову перевірку на предмет дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та гігієни праці товариства з обмеженою відповідальністю «УДАЙ», код ЄДРПОУ 31919128, Чернігівська область, м. Прилуки, вул. Перемоги, буд. 183.

Під час перевірки згідно розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акту від 29.01.2021 № 06-07/45 (далі - акт перевірки) виявлено 65 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках №№ 36, 37, 41, 42, 44-47 порушення створюють загрозу життю та здоров ’ю людей.

В подальшому, відповідно до направлення на проведення перевірки Управління Держпраці у Чернігівській області від 25.03.2021 № 247, за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці складено акт від 26.03.2021 № 07-06/247. В результаті позапланової перевірки порушень вимог законодавства не виявлено.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Частиною п`ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме, серед іншого: забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Підставою для звернення позивача до суду з цим позовом, як зазначалось та встановлено судом, слугувало виявлення на об`єкті перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Удай» численних порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

Водночас, Управлінням Держпраці у Чернігівській області здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці товариства з обмеженою відповідальністю «Удай», на виконання якого відповідачем надано звіт про усунення виявлених порушень та підтверджуючі документи про здійснення необхідних заходів щодо охорони праці.

Враховуючи вищевикладене, у спірних правовідносинах, що склались у цій справі, відповідачем усунуто виявлені позивачем порушення вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, що свідчить про відсутність підстав для зобов`язання відповідача в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей зупинити проведення газополум`яних робіт та вантажно-розвантажувальних робіт за допомогою вантажопідіймального крана мостового однобалочного виробничого цеху (інвентарний номер 01, вантажопід`ємністю 3,0 тон, 1979 року виготовлення), що знаходиться за адресою: Чернігівська область, м. Прилуки, вул. Перемоги, буд. 183.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову Управління Держпраці у Чернігівській області необхідно відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області вул.П`ятницька, буд.39,м.Чернігів,14000 39779238

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Удай" вул. Перемоги,183,м. Прилуки,Прилуцький район, Чернігівська область,17500 31919128

Повний текст рішення виготовлено 28 квітня 2021 року.

Суддя О.В. Заяць