
Справа № 560/104/21
РІШЕННЯ
іменем України
30 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Городоцької міської ради, в якій просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Городоцької міської ради від 15.10.2020 про відмову позивачеві в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, викладене у листі від 15.10.2020 №02.04-23/4669.
2. Зобов`язати Городоцьку міську раду повторно розглянути заяву позивача (що зареєстрована за №3517/02.04-18 від 24.07.2020) та прийняти рішення щодо надання дозволу або відмови в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 6821283900:08:007:0002 орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Городоцького району, Хмельницької області з урахуванням висновків суду.
3. Стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 840,80 та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2000 грн за рахунок бюджетних асигнувань Городоцької міської ради.
4. Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що за її заявою рішення Городоцькою міською радою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 6821283900:08:007:0002 орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Городоцького району, Хмельницької області від 22.07.2020 не було прийнято.
Ухвалою суду від 05.01.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідачем 27.01.2021 подано відзив на позову заяву у якому проти позову заперечує, зазначає, що заява ОСОБА_1 від 22.07.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою зареєстрована в Городоцькій міській раді 24.07.2020. У зв`язку з введенням на території країни карантинних обмежень, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, засідання вищевказаної комісії проводилось з певною періодичністю, враховуючи встановлені карантинні обмеження та епідеміологічну ситуацію в регіоні. З вказаних причин засідання комісії, на якому розглядалась заява ОСОБА_1 відбулось 15.09.2020. Зазначає, що у листі №02.04-23/4669 від 15.10.2020, позивачці повідомлено підстави, у зв`язку з якими їй було відмовлено у наданні дозволу та зазначено норму Закону, якою такі підстави передбачені, а саме ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України. Зазначає, що Городоцькою міською радою не заперечується факт порушення 30-денного терміну розгляду заяви ОСОБА_1 . Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Позивачем 28.01.2021 подано відповідь на відзив у якій зазначає, що твердження відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, не спростовують обставин, що викладені у позовній заяві, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов наступних висновків.
Позивач 22.07.2020 звернулась до Городоцької міської ради з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 6821283900:08:007:0002 орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Городоцького району, Хмельницької області.
Листом Городоцької міської ради від 15.10.2020 №02.04.-23/4669 позивачці відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 6821283900:08:007:0002 орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на підставі ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а саме у зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому порядку.
Також вказаним листом позивачку повідомлено, що в разі коли вона не використала право безоплатної передачі у власність земельної ділянки за вказаним цільовим призначенням, відповідно до норм Земельного кодексу України, вона має право повторно звернутися з відповідним клопотанням, в порядку передбаченому Земельним кодексом України.
Позивач, вважаючи, що вказаним листом відповідача порушені її права та законні інтереси, звернулась з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовано Земельним кодексом України.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно до абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Проте у спірному випадку відповідачем не приймалось рішення по суті заяви ОСОБА_1 , і така заява не розглядалась в порядку, передбаченому ст. 118 ЗК України, що вказує на протиправну бездіяльність щодо цього.
Таким чином, порушені права позивачки мають бути відновлені шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.07.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 6821283900:08:007:0002 орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Городоцького району, Хмельницької області, відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд встановив, що позивач сплатив 840,80 грн судового збору за подання позовної заяви, а тому враховуючи задоволення позовних вимог в повному обсязі, на користь позивача необхідно присудити 840,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Щодо клопотання позивача стягнути на її користь 2000 грн на професійну правничу допомогу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
За правилами ч. 2 ст. 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Згідно абз. 1 ч. 3 ст. 134 КАС України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Відповідно до ч. 4 ст. 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Аналіз наведених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Оскільки позивачем до матеріалів справи додано докази, що документально підтверджують понесені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 2000 грн (ордер на надання правничої допомоги, копія свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, договір про надання правової допомоги №03-12/20 від 21.12.2020, акт про надання юридичних послуг та виконання робіт від 24.12.2020, квитанцію №12 від 24.12.2020 на суму 2000 грн), суд приходить до висновку про необхідність присудження на користь позивача 2000 грн витрат на професійну правничу допомогу за рахунок бюджетних асигнувань Городоцької міської ради.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Городоцької міської ради від 15.10.2020 про відмову позивачеві в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, викладене у листі від 15.10.2020 №02.04-23/4669.
Зобов`язати Городоцьку міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.07.2020 (зареєстрована за №3517/02.04-18 від 24.07.2020) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 6821283900:08:007:0002 орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Городоцького району, Хмельницької області, з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок та 2000 (дві тисячі) гривень витрат на професійну правничу допомогу за рахунок бюджетних асигнувань Городоцької міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Городоцька міська рада (вул. Грушевського,53, м.Городок, Хмельницька область, 32000 , код ЄДРПОУ - 04060708)
Головуючий суддя О.О. Михайлов