
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
29 квітня 2021 року № 520/1697/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у поверненні ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 10262 грн (десять тисяч двісті шістдесят дві гривні);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області сформувати та подати відповідно до вимог чинного законодавства України подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 10262 грн (десять тисяч двісті шістдесят дві гривні), підтвердженням чого є квитанція № 0010211 від 19.08.2020 року.
Ухвалою суду від 01.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі за цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що в серпні 2020 року придбала нерухоме майно - квартиру та сплатила збір на обов`язкове державне пенсійне страхування. Оскільки позивач придбала житло вперше, то вона не мала сплачувати відповідний збір, у зв`язку з чим звернулась до відповідача із заявою про повернення зайво сплачених грошових коштів. Рішенням відповідача позивачу відмовлено у зв`язку з тим, що за інформацією, наведеною у зверненні позивача, неможливо остаточно зробити висновок про те, що позивач придбала квартиру вперше, з огляду на що підстави для направлення подання відсутні. Позивач вважає, що має право на повернення сплаченого нею збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що Позивач не надає до суду доказів помилковості сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Із наданих Позивачем пояснень та доказів вбачається, що обов`язок щодо сплати збору в розмірі 10262 грн. для Позивача встановив нотаріус при посвідченні договору, а не орган Пенсійного фонду. Стаття 49 Закону України «Про нотаріат» встановлює, що однією з підстав для відмови у вчиненні нотаріальної дії є невнесення встановлених законодавством платежів, пов`язаних з її вчиненням, особою, яка звернулась з проханням про вчинення нотаріальної дії.
Відповідно до ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
19.08.2020 між ОСОБА_1 з однієї сторони та ОСОБА_2 , яка діяла за себе особисто та від імені ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 , з другої сторони, було укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідчений нотаріусом Луценко В.С. та зареєстрований в реєстрі за № 2292, згідно якого позивач придбала квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Під час укладення договору купівлі-продажу квартири позивачем було сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 10262,00 грн. (десять тисяч двісті шістдесят дві гривні 00 коп.) - 1% від вартості квартири, що підтверджується квитанцією № 0010211 від 19.08.2020 року, на рахунок УДК в Шевченківському районі м. Харкова.
22 вересня 2020 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про складення подання на повернення відповідним органом Державної казначейської служби сплаченого збору у сумі 10262,00 грн, обґрунтовуючи це тим, що придбала житло вперше, та відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” не мала сплачувати його.
Листом від 07.10.2020 року №7980-12492/Д-05/8-2000/20 відповідач повідомив, що для встановлення факту придбання особою житла вперше береться до уваги інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна про те, що особа не має та не набувала права власності на житло, в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя, та дані про невикористання житлових чеків. Підстави для складення подання на повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна відсутні, з огляду на те, що за інформацією, наведеною у зверненні позивача, неможливо остаточно зробити висновок про придбання позивачем житла вперше. Повернення можливе лише за наявності позитивного судового рішення.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
Стосовно клопотання відповідача, викладеного у відзиві на адміністративний позов щодо залучення в якості третьої особи Управління державної казначейської служби України в Шевченківському районі м. Харкова, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 4,5 ст. 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Відповідачем в обґрунтування заявленого клопотання не зазначено доводів щодо наявності підстав для залучення в якості третьої особи Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова, а саме не вказано, на які саме права та обов`язки Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова може вплинути рішення суду у даній справі, а судом таких підстав не встановлено.
З огляду на вищевикладене, клопотання відповідача про залучення третьої особи задоволенню не підлягає.
Щодо заявлених позовних вимог суд при їх розгляді виходить з таких приписів діючого законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України. Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Суми збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками цього збору за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.
Пунктом 8 частини першої статті 2 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що об`єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовано також Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 (далі - Порядок).
Згідно з абзацом першим пункту 15-1 Порядку (в редакції від 04.07.2017, що діяла станом на дату укладення договору купівлі-продажу квартири та дату звернення позивача до відповідача) збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до пункту 15-3 Порядку (в редакції від 04.07.2017) нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З аналізу наведених норм вбачається, що із загального правила про обов`язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
На виконання ухвали суду від 09.02.2021 про залишення позовної заяви без руху позивачем було надано до суду інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна.
Відповідно до вказаної інформації за позивачем зареєстровано набуття права власності (спільна часткова власність) на квартиру за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 43,3 кв. м., житлова площа 19.7 кв. м., свідоцтво про право власності, серія та номер 9-95-50793, видане 03.02.1995 року, видавник Харківський міський центр приватизації державного житлового фонду, яке було припинено на підставі договору дарування, серія номер 1-3904 від 05.10.2001, засвідченим приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Бєсєдою Т.Д.
В подальшому позивачем було придбано квартиру що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , за договором купівлі-продажу від 19.08.2020.
Відповідно до ст. 345 ЦК України визначено, що фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
23.09.2020 було прийнято Постанову КМУ № 866, якою внесені зміни до Порядку № 1740, та якою встановлено перелік документів, що можуть свідчити про те, що особа придбаває житло вперше, зокрема: відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід`ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну 1 припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також дані про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду.
Таким чином, використання права на приватизацію житлового фонду законодавством також визнано способом придбання житла, а позивач не може вважатися особою, що придбає житло вперше.
Судом встановлено, що позивач до поданої відповідачу заяви надала лише Витяг з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за нею на придбану у 2020 році квартири та квитанцію про сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування. Жодних документів, які б підтверджували, що вказане придбання є першим, до заяви не надавалося.
З огляду на зазначене, з урахуванням норм чинного законодавства, надання органом пенсійного фонду позивачу відповіді про відсутність підстав для внесення подання на повернення збору з операції купівлі-продажу нерухомого майна є правомірним та не порушує права позивача.
На підставі викладеного, суд не вбачає підстав для задоволення позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 29 квітня 2021 року.
Суддя Білова О.В.