Рішення № 96674722, 29.04.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2021
Номер справи
520/4556/21
Номер документу
96674722
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2021 р. № 520/4556/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Приватного підприємства "АЛЬТЕРНАТИВА 2006", Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРОГАЗТОРГ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення (заборони) експлуатації будівлі та паливно - наливного устаткування, які орендується ТОВ «АВАНГАРД ОІЛ» у Приватного підприємства «АЛЬТЕРНАТИВА 2006», за адресою: Харківська область. Харківський район, с. Мала Рогань, вул. Шосейна, буд. 1, шляхом їх знеструмлення, опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання та зобов`язання припинити використання цієї будівлі та паливно - наливного устаткування до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Ухвалою суду від 28.04.2021 змінено назву відповідача 2 з Товариства з обмеженою відповідальністю "АВАНГАРД ОІЛ" на - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРОГАЗТОРГ" (ЄДРПОУ 43065993).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не додержано вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Позивач зазначає, що відповідач здійснює свою діяльність без дотримання вимог законодавства що регулює спірні правовідносини.

Ухвалою суду від 23.03.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Ухвалою суду від 28.04.2021 змінено назву відповідача 2 з Товариства з обмеженою відповідальністю "АВАНГАРД ОІЛ" на - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРОГАЗТОРГ" (ЄДРПОУ 43065993).

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.

Відповідачі своїм правом на подачу відзиву не скористались. Відповідні документи у встановлений строк до суду не надходили.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 11.01.2021 по 15.0.2021 Харківським районним управлінням Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена планова перевірка виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на території та у будівлі, яка орендується Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРОГАЗТОРГ" (ЄДРПОУ 43065993) у Приватного підприємства "АЛЬТЕРНАТИВА 2006" (ЄДРПОУ 33897337) за адресою Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань, вул. Шосейна, буд. 1.

Перевірка проводилась у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу від 21.12.2020 №148 "Про проведення планових перевірок об`єктів", повідомлень на проведення планової перевірки від 06.01.2021 №1, №2Харківського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Відповідно до вимог пункту 6 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", в останній день перевірки, 15.01.2021, керівництву Приватного підприємства "АЛЬТЕРНАТИВА 2006" було надано акт №2 складений за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та 15.01.2021 керівництву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРОГАЗТОРГ" - акт №3.

В ході перевірки будівлі яка орендується Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРОГАЗТОРГ" (ЄДРПОУ 43065993) у Приватного підприємства "АЛЬТЕРНАТИВА 2006" (ЄДРПОУ 33897337) за адресою Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань, вул. Шосейна, буд. 1, було встановлено, що вона експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме: не впроваджена автоматизована система раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення; не надано акт перевірки відповідності змонтованої автоматичної пожежної сигналізації у будівлі літ. А-1, відповідно до ДБ11 В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту"; з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів на розподільчих коробках у приміщеннях №4 та 5 будівлі літ. А-1 не здійснено за допомогою опресування, паяння або затискачів; вмикачі та розетки в будівлі літ. А-1 встановлені на горючій основі; не надано підтверджуючі матеріали проведеної перевірки пристроїв захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів; кондиціонер змонтований у будівлі літ. А-1 не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту; пожежний резервуар перебуває у несправному стані (не надані акти перевірки шляхом пуску води); не влаштований під`їзд до пожежного резервуару з майданчиком 12х12 м для встановлення пожежних автомобілів і забирання води будь-якої пори року; пожежний резервуар не заповнений водою; біля місця розташування пожежного резервуару не встановлено покажчики (об`ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми; наявний пожежний щит не укомплектований, до комплекту засобів пожежогасіння входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт.; не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників; для відкривання і закривання пробок металевої тари, проведення робіт із обслуговування та ремонту технологічного обладнання у вибухонебезпечних зонах на АЗС відсутній інструмент з металу, що не утворює іскор; кришки оглядових і приймальних колодязів не виконані із негорючого матеріалу, який виключає утворення іскор під час ударів.

Суд зазначає, що частиною 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (надалі - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно п. 4 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про пожежну безпеку" забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 4 статті 4 Закону №877-V визначено, що виключно законами встановлюються вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.

Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами та нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Згідно ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Згідно підпункту 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Отже, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, який створює загрозу життю та здоров`ю людей, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Суд зазначає, що сторонами до суду не надано акту, складеного фахівцями Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області за результатами проведення позапланової виїзної перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, який би свідчив про усунення відповідачами всіх порушень, виявлених під час проведення позапланової перевірки на території та у будівлі, яка орендується Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРОГАЗТОРГ" (ЄДРПОУ 43065993) у Приватного підприємства "АЛЬТЕРНАТИВА 2006" (ЄДРПОУ 33897337) за адресою Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань, вул. Шосейна, буд. 1.

Отже, порушення зазначені в адміністративному позові про застосування заходів реагування щодо державного нагляду відповідачами не усунено.

Жодних доказів, які б свідчили про протилежне у встановлений судом строк відповідачами не надано.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013, ЄДРПОУ 38631015) до Приватного підприємства "АЛЬТЕРНАТИВА 2006" (вул. Шосейна, буд. 1, с. Мала Рогань, Харківський район, Харківська область, 62485, ЄДРПОУ 33897337), Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРОГАЗТОРГ" (просп. Гагаріна, буд. 193-Б, м. Харків, 61080, ЄДРПОУ 43065993) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.

До повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, експлуатацію будівлі та паливно - наливного устаткування, які орендуються Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРОГАЗТОРГ" (ЄДРПОУ 43065993) у Приватного підприємства "АЛЬТЕРНАТИВА 2006" (ЄДРПОУ 33897337) за адресою Харківська область, Харківський район, с. Мала Рогань, вул. Шосейна, буд. 1, зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв`язку з чим зобов`язати Приватне підприємство "АЛЬТЕРНАТИВА 2006" (ЄДРПОУ 33897337) та Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕЛЕКТРОГАЗТОРГ" (ЄДРПОУ 43065993) негайно припинити використання цієї будівлі та паливно - наливного устаткування до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов