
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2021 року Справа № 480/1055/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Сізової К.О.,
представника позивача - Підгорного О.М.,
представника відповідача - Семерні І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1055/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернова компанія України"
до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Зернова компанія України" (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2208926/40619945 від 07.12.2020;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 12.11.2020 Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВА КОМПАНІЯ УКРАЇНИ» датою її фактичного надходження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем складено податкову накладну № 3 від 12.11.2020 на загальну суму 4485456,00 грн. у тому числі ПДВ 747576,00 грн. та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно квитанцій від 30.11.2020 зупинено реєстрацію податкової накладної № 3 від 12.11.2020. Підставою зупинення реєстрації зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК № 1 від 27.07.2020 та № 1 від 06.08.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем було подано на електронну адресу ГУ ДПС у Сумській області пояснення та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Тобто, було повністю підтверджена відповідність кількості продукції, що постачається величині залишку такої.
Однак, рішенням комісії ГУ ДПС у Сумській області №2208926/40619945 від 07.12.2020 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 3 від 12.11.2020. Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено, що не надано платником податку копій первинних документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складський документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; документів щодо підтвердження відповідності продукції, наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Крім того, у додатковій інформації оскаржуваного рішення зазначено про відсутність документів щодо зберігання та переоформлення зерна: складська квитанція, акт-розрахунок зміни у вазі за рахунок зміни якісних показників, аналізна картка зерна, заявка на переоформлення зерна. Кількість та дати придбання зерна згідно видаткових накладних від постачальників не співпадає з кількістю та датами поставки згідно ТТН. Відсутня ТТН на придбання товару згідно видаткової накладної від 03.11.2020. Не надані документи, передбачені п. 2 додаткової угоди з покупцем (зокрема звіт 4-сг від виробника, договір та видаткова накладна від виробника та ін).
Позивач стверджує, що ним були надані усі необхідні документи на підтвердження реальності господарської операції по податкових накладних № 3 від 12.11.2020, а відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце.
Отже, позивач вважає, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки діяльність господарства є реальною, всі операції здійснюються згідно Податкового кодексу України з дотриманням вимог Закону України “Про бухгалтерський облік”. Операції документально підтверджені, про що свідчать первинні документи та дані бухгалтерського обліку.
Ухвалою суду від 09.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.
Від Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України до суду надійшли письмові відзиви на позовну заяву, в яких відповідачі позовні вимоги не визнали, зазначили, що пунктами 10, 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку. Оскільки позивачем не було надано усіх необхідних документів на підтвердження реальності здійснення операцій по зупиненій податковій накладній, то відповідачі вважають, що спірне рішення прийнято обґрунтовано, згідно чинного законодавства та не підлягає скасуванню.
Позивач подав до суду відповідь на відзив Головного управління ДПС у Сумській області, в якій з аргументами, наведеними у відзиві, не погодився, наполягав на задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 04.03.2021 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідачів Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що для процедури переоформлення зерна відповідно до умов договору складського зберігання зерна №251-ЗБ/2020 від 08.07.2020 на адресу філії АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» «Кролевецький комбінат хлібопродуктів» за адресою Сумська обл., м. Кролевець, вул. Андріївська, буд. 10, який належить АТ «Державна продовольча-зернова корпорація України», було подано заявку на переоформлення зерна від 12.11.2020 №1211-1 встановленого зразка.
ТОВ «Зернова компанія України» згідно договору поставки № П-1102/11/21 від 10.11.2020 (а.с. 27-31, т. 1) та додаткової угоди № П-1102/11/21-ДУ від 10.11.2020 до договору поставки №П-1102/11/21 від 10.11.2020 реалізувало на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 31454383) насіння соняшнику в загальній кількості 326,386 тон, на що виписано рахунок на оплату на загальну суму 5 287 453,20 грн., в т.ч. ПДВ 881 242,20 грн. Умови поставки EXW - філія АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» «Кролевецький комбінат хлібопродуктів», Сумська обл., м. Кролевець, вул. Андріївська, 10, тобто обов`язки продавця по поставці вважаються виконаними, коли продавець надасть товар у розпорядження покупця на вказаному елеваторі.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Зернова компанія України» та Товариством з обмеженою відповідальністю «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 31454383) укладено договір №4 від 10.11.2020 про електронний документообіг (а.с. 44-50 ,т. 1).
При реалізації 326,386 тон насіння соняшнику за договором поставки № П-1102/11/21 від 10.11.2020 були виписані видаткові та податкові накладні, а саме:
- на 276,880 тон видаткова накладна №12 від 12.11.2020 та податкова накладна № 3 від 12.11.2020 на загальну суму 4 485 456,00 грн., в т.ч. ПДВ 747 576,00 грн. (а.с. 212, т. 1);
- на 49,506 тон видаткова накладна №13 від 12.11.2020 та податкова накладна №4 від 12.11.2020 на загальну суму 801 997,20 грн., в т.ч. ПДВ 133 666,20 грн.;
Реалізація 276,880 тон насіння соняшнику підтверджується актом № 80 від 12.11.2020 приймання-передачі зерна при переоформленні, який підписано керівником Поклажодавця ТОВ «Зернова компанія України», представником Нового власника ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» та представником Зернового складу філії АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» «Кролевецький комбінат хлібопродуктів».
Розрахунки за реалізоване ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» насіння соняшника здійснювались у безготівковій формі, але проведені частково. В оплату за отримане насіння соняшника по видатковій накладній № 12 від 12.11.2020 ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» перерахувало на адресу ТОВ «Зернова компанія України» грошові кошти 12.11.2020 в сумі 3 500 000,00 грн., 13.11.2020 в сумі 235 000,00 грн., що підтверджується копією картки рахунку 361 (а.с. 225, т. 1), банківської випискою.
Станом на 11.12.2020 по бухгалтерському рахунку 361 по контрагенту ТОВ «КЕРНЕЛ-ТРЕЙД» за договором поставки №П-1102/11/21 від 10.11.2020 обліковується дебіторська заборгованість 750 456,00 грн. (а.с. 226-229, т. 1).
Податкову накладну № 3 від 12.11.2020 на суму ПДВ 747 576,00 грн. направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно квитанції від 30.11.2020 зупинено реєстрацію податкової накладної № 3 від 12.11.2020. Підставою зупинення реєстрації зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК № 3 від 12.11.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 213-214, т. 1).
03.12.2020 позивачем направлено ГУ ДПС у Сумській області повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено (№ 3 від 12.11.2020)(а.с. 215, т. 1), а саме: акт приймання-передачі зерна при переоформленні № 80 від 12.11.2020 (а.с. 218, т. 1); банківська виписка за 12.11.2020-13.11.2020; банківська виписка за 23.10.2020; банківська виписка за 16.10.2020; банківська виписка за 06.10.2020; картка рахунку 361 за 01.11.2020-02.12.2020; картка рахунку 631 за 03.11.2020-02.12.2020; картка рахунку 631 за 15.10.2020-02.12.2020; картка рахунку 631 за 06.10.2020-02.12.2020 (а.с. 220-229, т. 1); договір складського зберігання зерна № 251-ЗБ/2020 від 08.07.2020 (а.с. 231-238, т. 1, а.с. 1-6, т. 2); договір про надання послуг № 03/08-1 від 03.08.2020; акт надання послуг №5 від 23.10.2020; аналіз-ордер № 613 від 22.10.2020; ТТН № 175708 від 22.10.2020; договір надання транспортних послуг № 09/10/20-1 від 09.10.2020; банківська виписка за 27.10.2020; акт виконаних робіт № б/н від 13.10.2020; аналіз-ордер № 590 від 12.10.2020; ТТН № 175404 від 12.10.2020; аналіз-ордер №587 від 12.10.2020; ТТН № 021002 від 12.10.2020; аналіз-ордер №591 від 13.10.2020; ТТН №175403 від 13.10.2020 (а.с. 8-21, т. 2); договір поставки №15/10/2020 від 15.10.2020; рахунок №18 від 16.10.2020; видаткова накладна № 21 від 22.10.2020; довіреність № 24 від 16.10.2020; податкова накладна № 30 від 22.10.2020; квитанція від 12.11.2020 № 9297830607; податкова накладна № 29 від 16.10.2020; квитанція від 12.11.2020 № 9297851687 (а.с. 23-32, т. 2); договір поставки № П-1102/11/21 від 10.11.2020; додаткова угода № П-1102/11/21 -ДУ від 10.11.2020 до договору поставки № П-1102/11/21 від 10.11.2020; довіреність № 16062020-17 від 16.06.2020; рахунок на оплату № 12 від 12.11.2020; видаткова накладна №12 від 12.11.2020; довіреність № 16062020-16 від 16.06.2020; лист від 12.11.2020 №1211-3 (а.с. 33-44, т. 2); договір надання транспортних послуг по Україні №6 від 01.10.2020; акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №26 від 16.10.2020; аналіз-ордер № 573 від 08.10.2020; ТТН № 175439 від 08.10.2020; аналіз-ордер № 575 від 08.10.2020; ТТН № 175441 від 08.10.2020; аналіз-ордер № 577 від 09.10.2020; ТТН № 175449 від 09.10.2020; аналіз-ордер №579 від 09.10.2020; ТТН № 175443 від 09.10.2020; банківська виписка за 19.10.2020 (а.с. 46-63, т. 2); договір поставки № 03/11/2020 від 03.11.2020; рахунок на оплату № 03/11-С від 03.11.2020; видаткова накладна № 03/11-С від 03.11.2020; податкова накладна № 1 від 03.11.2020; квитанція від 13.11.2020 № 9300367241 (а.с. 65- 71, т. 2); договір поставки №06/10/2020 від 06.10.2020; рахунок-фактура № СФ-0000022 від 06.10.2020; довіреність №23 від 06.10.2020; податкова накладна №41 від 06.10.2020; квитанція від 29.10.2020 № 9281247265; видаткова накладна №РН-0000041 від 07.10.2020; видаткова накладна № РН-0000045 від 12.10.2020; видаткова накладна №РН-0000040 від 06.10.2020; видаткова накладна № РН-0000042 від 08.10.2020; видаткова накладна № РН-0000039 від 08.10.2020; видаткова накладна № РН-0000043 від 12.10.2020; видаткова накладна № РН-0000044 від 09.10.2020 (а.с. 73-84, т. 2); договір надання транспортних послуг №12/10/20-1 від 12.10.2020; акт виконаних робіт №1429 від 19.10.2020; аналіз-ордер № 605 від 18.10.2020; ТТН №175702 від 18.10.2020; договір про надання послуг №16/10-1 від 16.10.2020; акт надання послуг №5 від 19.10.2020; аналіз-ордер №603 від 18.10.2020; ТТН №175704 від 18.10.2020; аналіз-ордер № 604 від 18.10.2020; ТТН № 175705 від 18.10.2020; банківська виписка за 20.10.2020 (а.с. 86-97, т. 2); договір надання транспортних послуг № 03/08/20-1 від 03.08.2020; акт виконаних робіт № 1348 від 07.10.2020; аналіз-ордер № 569 від 07.10.2020; ТТН № 175440 від 07.10.2020; банківська виписка за 08.10.2020 (а.с. 99-104, т. 2); додатки № 1-7 до договору складського зберігання зерна № 251-ЗБ/2020 від 08.07.2020 (а.с. 106-115, т. 2); акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 527 від 31.10.2020; заявка на переоформлення зерна від 12.11.2020 № 1211-1; довіреність № 30 від 12.11.2020 (а.с. 117-119, т. 2); протокол № 5 від 20.07.2020 (а.с. 121-125, т. 2); протокол № 6 від 12.10.2020 (а.с. 127-128, т. 2).
Рішенням комісії ГУ ДПС у Сумській області від № 2208926/40619945 від 07.12.2020 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 3 від 12.11.2020 (а.с. 210-211, т. 1). Підставами для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складський документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; документів щодо підтвердження відповідності продукції, наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Крім того, у додатковій інформації оскаржуваного рішення зазначено про відсутність документів щодо зберігання та переоформлення зерна: складська квитанція, акт-розрахунок зміни у вазі за рахунок зміни якісних показників, аналізна картка зерна, заявка на переоформлення зерна. Кількість та дати придбання зерна згідно видаткових накладних від постачальників не співпадає з кількістю та датами поставки згідно ТТН. Відсутня ТТН на придбання товару згідно видаткової накладної від 03.11.2020. Не надані документи, передбачені п. 2 додаткової угоди з покупцем (зокрема звіт 4-сг від виробника, договір та видаткова накладна від виробника та ін).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Відповідно до п. 5 Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку Критерії ризиковості здійснення операцій відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Згідно з п. п. 10, 11 Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
При цьому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).
Відповідно до п. 1 цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. п. 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з п. 11 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як встановлено судом, підставами для зупинення реєстрації податкової накладної від 12.11.2020 № 3 стала відповідність операції п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, у зв`язку із чим позивачу було запропоновано подати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем було подано повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, пояснення та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних.
За результатами розгляду наданих позивачем письмових пояснень та документів, комісією ГУ ДПС у Сумській області прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, у якому відповідач посилається на ненадання платником податку копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складський документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; документів щодо підтвердження відповідності продукції, наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Крім того, у додатковій інформації оскаржуваного рішення зазначено про відсутність документів щодо зберігання та переоформлення зерна: складська квитанція, акт-розрахунок зміни у вазі за рахунок зміни якісних показників, аналізна картка зерна, заявка на переоформлення зерна. Кількість та дати придбання зерна згідно видаткових накладних від постачальників не співпадає з кількістю та датами поставки згідно ТТН. Відсутня ТТН на придбання товару згідно видаткової накладної від 03.11.2020. Не надані документи, передбачені п. 2 додаткової угоди з покупцем (зокрема звіт 4-сг від виробника, договір та видаткова накладна від виробника та ін).
Натомість, на думку суду, позивачем було надано необхідний обсяг документів на підтвердження проведеної господарської операції та даних, зазначених у податковій накладній від 12.11.2020 № 3 щодо реалізації ТОВ "Зернова компанія України" на користь ТОВ "Кернел-Трейд" товару - насіння соняшнику.
Щодо твердження відповідача про те, що відсутні документи щодо зберігання та переоформлення зерна, кількість та дати придбання зерна згідно видаткових накладних від постачальників не співпадає з кількістю та датами поставки згідно ТТН, відсутня ТТН на придбання товару згідно видаткової накладної від 03.11.2020, не надані документи, передбачені п. 2 додаткової угоди з покупцем, суд зауважує, що документи та інші дані, що спростовують реальність здійснення господарської операції, яка відображена в податковому обліку, повинні оцінюватися з урахуванням специфіки кожної господарської операції — умов перевезення, зберігання товарів, змісту послуг, що надаються, тощо. При цьому сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце.
Суд, також, зазначає, що при зупиненні реєстрації податкової накладної, податковий орган не навів конкретного переліку документів, які необхідно надати позивачу на підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній.
Враховуючи викладене, суд вважає, що рішення комісії Головного управління ДПС у Сумській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 2208926/40619945 від 07.12.2020 прийняте без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Також, суд зазначає, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі ЄКПЛ або Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України як чинний міжнародний договір, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України №475/97-ВР від 17.07.1997; Конвенція набула чинності для України 11.09.1997.
За приписами статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” №3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі “ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ” (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував: “50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює “право на суд”, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі “Голдер проти Сполученого Королівства” (Golder v. the United Kingdom), пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати “вирішення” спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах “Мултіплекс проти Хорватії” (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та “Кутіч проти Хорватії” (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)”.
У даному випадку, задоволення позовної вимоги щодо зобов`язання Державної податкової служби України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкової накладної ТОВ "Зернова компанія України" № 3 від 12.11.2020 та датою її фактичного отримання Державною податковою службою України, є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде вирішено остаточно.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернова компанія України" до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Сумській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2208926/40619945 від 07.12.2020.
Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 12.11.2020 Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВА КОМПАНІЯ УКРАЇНИ» датою її фактичного надходження.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Зернова компанія України" (вул. Весняна, 36, м. Шостка, Шосткинський район, Сумська область, 41100, ідентифікаційний код 40619945) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, Сумська область, 40009, ідентифікаційний код 43995469) судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст рішення складений та підписаний 30.04.2021.