Рішення № 96673870, 29.04.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2021
Номер справи
440/7368/20
Номер документу
96673870
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/7368/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Решетилівської міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

11.12.2020 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Решетилівської міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування пунктів 5, 6, 7, 8 рішення Решетилівської міської ради Полтавської області від 25.03.2020 №930-32-VІІ "Про відтермінування розгляду звернення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" /з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 23.04.2021/.

В обґрунтування позову зазначено, що 05.02.2020 позивачами подано заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0000 га (на кожного), на території Решетилівської міської ради, розташованої у межах населеного пункту с. Остап`є Великобагачанського району Полтавської області. До клопотань додано графічні матеріали із зображенням бажаного місця розташування земельної ділянки, копії паспорту та ідентифікаційного коду. Витягом з рішення №930-32-VII від 25.03.2020 Решетилівська міська рада повідомила позивачів про відтермінування надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою до завершення проведення правового режиму використання земель та земельних ділянок комунальної форми власності. У зв`язку з ненадходженням (відсутністю) на адреси позивачів рішень Решетилівської міської ради про надання/відмову на виготовлення проектів землеустрою для ведення особистого сільськогосподарського господарства позивачами засобами поштового зв`язку 16.11.2020 направлено запити №1, №2 №3, №4 про надання інформації, а саме про результати розгляду вищезазначених заяв. Листами від 23.11.2020 №01-21/100, №01-21/101, №01-21/102, №01-21/103 Решетилівська міська рада повідомила, про прийняття 25.03.2020 рішення "Про відтермінування розгляду звернень про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок”. З урахуванням зазначеного позивачі вважають, що мотиви оскаржуваного рішення не узгоджуються з положеннями Земельного кодексу України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 постановлено про перехід із спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначення підготовчого засідання.

23.04.2021 до суду надійшла заява позивачів про зміну предмету позову, яка відповідала вимогам статті 47 Кодексу адміністративного судочинства та була прийнята судом.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 закрито підготовче провадження та постановлено про перехід до розгляду справи по суті після закриття підготовчого судового засідання.

Позивачі надіслали суду заяву про розгляд справи без їх участі.

Відповідач надіслав суду заяву про слухання справи без участі представника за наявними у справі матеріалами.

У відзиві на позов від 11.01.2021 відповідач зазначав про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки клопотання позивачів було винесено на розгляд сесії міської ради та прийнято за результатами розгляду рішення, а тому твердження позивачів щодо не розгляду заяв є безпідставними.

Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Частиною першою статті 205 згаданого Кодексу передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з пунктом першим частини третьої цієї статті, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

При цьому, у силу частини дев`ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене, суд визнав за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.

З матеріалів справи вбачається, що 19.02.2020 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 подано заяви від 05.02.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0000 га (на кожного), на території Решетилівської міської ради, розташованої у межах населеного пункту с. Остап`є Великобагачанського району Полтавської області. До клопотань додано графічні матеріали із зображенням бажаного місця розташування земельної ділянки, копії паспорту та ідентифікаційного коду /а.с. 16-32/.

Відповідачем за результатами розгляду заяв позивачів відповідачем прийнято рішення тридцять другої сесії сьомого скликання Решетилівської міської ради Полтавської області від 25.03.2020 №930-32-VII "Про відтермінування розгляду звернень про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" пунктами 5, 6, 7, 8, якого вирішила до завершення проведення аналізу правового режиму використання земель та земельних ділянок комунальної форми власності міської ради відтермінувати надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу в оренду земельної ділянки ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 /а.с. 12-15/.

Доказів своєчасного повідомлення позивачів про прийняття зазначеного рішення відповідачем суду не надано.

У подальшому, 16.11.2020 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 направлено до відповідача запити про надання інформації, а саме: про результати розгляду вищезазначених заяв /а.с. 8-11/.

Листами від 23.11.2020 №01-21/100, №01-21/101, №01-21/102, №01-21/103 Решетилівська міська рада повідомила, що рішенням 32 позачергової сесії Решетилівської міської ради сьомого скликання за результатами якої прийнято рішення "Про відтермінування розгляду звернень про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" /а.с. 4-7/.

Судом встановлено, що лише після отримання листів від 23.11.2020 позивачі дізналися про наявність оскаржуваного рішення від 25.03.2020 №930-32-VІІ, у зв`язку з чим суд визнав поважними причини пропуску строку звернення до суду з позовом, отже, строк звернення підлягає поновленню.

Позивачі не погодилися із прийнятим рішенням Решетилівської міської ради Полтавської області від 25.03.2020 №930-32-VІІ "Про відтермінування розгляду звернення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" в частині пунктів 5, 6, 7, 8 та оскаржили його до суду.

Відповідно до частини першої статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За змістом пункту "б" частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною сьомою цієї статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою визначені частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України та їх перелік є вичерпним.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Відповідно до частини третьої статті 24 Закону №280/97-ВР, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР, до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини першої, другої статті 59 Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надається відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. При цьому, чинним законодавством передбачено, що рішення про надання дозволу або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.

Положеннями статті 122 Земельного кодексу України чітко визначено види рішень, які може прийняти суб`єкт владних повноважень за результатами розгляду заяв про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

З аналізу положень наведених норм Земельного кодексу України вбачається, що відповідач за наслідками розгляду заяв позивачів зобов`язаний надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні.

При цьому, суд зауважує, що такого поняття як відтермінування розгляду звернення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Земельний кодекс України не містить.

Отже, прийняття Решетилівською міською радою Полтавської області рішення №930-32-VII від 25.03.2020, яким відтерміновано надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою /а.с. 12-15/, не може вважатися належним розглядом заяв ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 05.02.2020, зареєстрованих 19.02.2020.

При цьому, судом враховано, що станом на дату розгляду справи відсутні відомості про проведення/завершення проведення аналізу правового режиму використання земель та земельних ділянок комунальної форми власності, про що зазначено Решетилівською міською радою у спірному рішенні від 25.03.2020.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, про наявність підстав для визнання протиправними та скасування пунктів 5, 6, 7, 8 рішенні Решетилівської міської ради "Про відтермінування розгляду звернень про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" №930-32-VII від 25.03.2020.

Оскільки скасування пунктів спірно рішення не відновить у повній мірі порушених прав позивачів, суд вважає за необхідне згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав позивачів вийти за межі позовних вимог, зобов`язавши відповідача повторно розглянути заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , зареєстровані 19.02.2020, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га, на території Решетилівської міської ради Полтавської області, розташованої у межах населеного пункту с. Остап`є, Великобагачанський район, Полтавської області.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Решетилівської міської ради Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ЄДРПОУ 04382895) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати пункти 5, 6, 7, 8 рішення тридцять другої сесії сьомого скликання Решетилівської міської ради Полтавської області від 25.03.2020 №930-32-VII "Про відтермінування розгляду звернень про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки".

Зобов`язати Решетилівську міську раду Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ЄДРПОУ 04382895) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , зареєстровану 19.02.2020, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га, на території Решетилівської міської ради Полтавської області, розташованої у межах населеного пункту с. Остап`є, Великобагачанський район, Полтавської області.

Зобов`язати Решетилівську міську раду Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ЄДРПОУ 04382895) повторно розглянути заяву ОСОБА_2 , зареєстровану 19.02.2020, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га, на території Решетилівської міської ради Полтавської області, розташованої у межах населеного пункту с. Остап`є, Великобагачанський район, Полтавської області.

Зобов`язати Решетилівську міську раду Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ЄДРПОУ 04382895) повторно розглянути заяву ОСОБА_3 , зареєстровану 19.02.2020, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га, на території Решетилівської міської ради Полтавської області, розташованої у межах населеного пункту с. Остап`є, Великобагачанський район, Полтавської області.

Зобов`язати Решетилівську міську раду Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ЄДРПОУ 04382895) повторно розглянути заяву ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ), зареєстровану 19.02.2020, про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га, на території Решетилівської міської ради Полтавської області, розташованої у межах населеного пункту с. Остап`є, Великобагачанський район, Полтавської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Решетилівської міської ради Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ЄДРПОУ 04382895) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Решетилівської міської ради Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ЄДРПОУ 04382895) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Решетилівської міської ради Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ЄДРПОУ 04382895) на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Решетилівської міської ради Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ЄДРПОУ 04382895) на користь ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова