
Справа № 420/13992/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,
за участі сторін:
представника позивача адвоката Коломійчука А.С. (згідно ордеру),
представника відповідача Коліогло П.П. (згідно витягу),
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення “EasyCon” (https://vkz.court.gov.ua - “EasyCon”) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна агрофірма «МАЯКИ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна агрофірма «МАЯКИ» до Головного управління ДПС в Одеській області, за результатом розгляду якого, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, позивач просить суд:
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області від 24.07.2020 року № 0013493203.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що 24.07.2020 року ГУ ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 00013493203, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна агрофірма «МАЯКИ» застосовані штрафні санкції у розмірі 500 000, 00 грн., за порушення ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». Представник позивача зазначає, що згідно з висновками перевірки, було встановлено зберігання пального, яке належить ПМП «Люпо», безпосередньо в ємності, яка заявлена в загальній місткості резервуарів отриманої ліцензії виданої Товариству. Представник позивача зазначає, що відповідні обставини не відповідають дійсності. Підприємство позивача дійсно використовує для власного зберігання ємність об`ємом 15 м. куб., 25 м. куб., 9 м. куб. дві ємності об`ємом по 3 м. куб., які знаходяться за адресою: с. Маяки, вул. Преображенська, 2Д та загальний обсяг яких відповідає отриманій ліцензії. В оренду ПМП «Люпо» була надана ємність, обсяг якої складає 25 м. куб. Однак, в оренду ПМП «Люпо» була надана інша ємність ніж та, що використовується Товариством згідно отриманої ліцензії.
Ухвалою суду від 24.12.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 08.02.2021 року.
29.01.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, ГУ ДПС в Одеській області не погоджується з доводами позивача. Представник відповідача зазначає, що перевіркою встановлено зберігання ТОВ ВКФ «Маяки» пального, яке належить ПМП «Люпо», безпосередньо в ємкості, яка заявлена в загальній місткості резервуарів відповідно до отриманої ліцензії від 18.02.2020 року № 15090414202000397 на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), чим порушено ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
04.02.2021 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов.
Ухвалою суду від 10.03.2021 року, яка занесена до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче провадження по справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 12.04.2021 року.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна агрофірма «МАЯКИ».
Суд вислухав думку сторін, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Відповідно до наказу Головного управління ДПС в Одеській області № 2399 від 11.06.2020 року, з метою здійснення контролю за дотриманням вимог діючого законодавства у сфері виробництва, зберігання та обігу підакцизних товарів, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв, призначено проведення з 18.06.2020 року фактичної перевірки ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ» тривалістю 10 діб, перевіряємий період з 01.07.2019 року - по дату закінчення фактичної перевірки.
За результатами перевірки складено Акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пального № 1268/15-32-32-03-05528881 від 30.06.2020 року, згідно з яким встановлено: до фактичної перевірки ТОВ ВК агрофірма «МАЯКИ» надано належним чином завірені копії документів, а саме: довідка від 23.06.2020 року № 49 відповідно до якої встановлено, що ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ» використовує для зберігання пального ємність об`ємом 15 м. куб., ємність об`ємом 25 м. куб., ємність об`ємом 9 м. куб. та дві ємності об`ємом по 3 м. куб., які знаходяться за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Маяки, вул. Преображенська, 2Д та загальний об`єм яких відповідають отриманої ліцензії від 18.02.2020 року за № 15090414202000397. Крім того, ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ» надано договір № 1 від 02.03.2020 року з ПМП «Люпо» про надання в оренду ємності для зберігання нафтопродуктів за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Маяки, вул. Преображенська, 2Д, об`єм якої складає 25 м. куб. При цьому, вищезазначена ємність не виключена з загального обсягу зберігаємого палива, яка заявлена ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ» при отриманні ліцензії від 18.02.2020 року № 15090414202000397, а ПМП «Люпо» не включено вищезазначений об`єм до отриманої ліцензії від 19.03.2020 року № 15090414202000921. Станом на 26.06.2020 року залишок пального, який зберігався в ємності об`ємом 25 м. куб. розташованою за адресою Одеська область, Біляївський район, с. Маяки, вул. Преображенська, 2Д (станом на 26.06.2020 року зазначена ємність включена до переліку загальних резервуарів, що використовуються для зберігання пального Товариства відповідно до ліцензії від 18.02.2020 року № 15090414202000397), та відповідно до договору оренди від 23.06.2020 року використовувалась ПМП «Люпо», складав 1970 літрів за загальну суму 47580 грн., чим порушено вимоги ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» в частині надання послуги зі зберігання пального іншим суб`єктам господарювання.
На підставі висновків, що наведені в акті перевірки від 30.06.2020 року ГУ ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0013493203 від 24.07.2020 року, яким до ТОВ ВК агрофірма «МАЯКИ» застосовано штрафні санкції у сумі 500000,00 грн.
Відповідно до положень п.п. 20.1.4 п.20.1 ст. 20 ПК України, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з п. 75.1, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.
Відповідно до ст. 1 Закону, місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Згідно з ч. ч. 8, 9, 10, 16 ст. 15 Закону, суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п`ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.
Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п`ять років.
Суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.
Згідно з ч. ч. 38,43 ст. 15 Закону, для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Суб`єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають. Такі суб`єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів та ємностей, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 17 Закону, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: надання послуг із зберігання пального іншим суб`єктам господарювання та/або реалізація пального іншим особам на підставі ліцензії на право зберігання пального, отриманої на підставі заяви виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки відповідно до статті 15 цього Закону, - 500000 гривень.
Відповідно до оборотно-сальдової відомості по рахунку 104 за 30 червня 2020 року, яка була надана ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ» під час проведення перевірки, що зафіксована у п. 9 Акту перевірки від 30.06.2020 року, на підприємстві позивача обліковувались дві ємності об`єм яких складає 25 м. куб.
Вказаний факт, щодо наявності у власності ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ» двох ємностей по 25 м. куб., також, підтверджується довідкою № 62 від 07.08.2020 року та таблицею даних з особистого кабінету платника податків станом.
З огляду на вказані докази, у власності позивача знаходяться ємності для зберігання пального: об`ємом 15 м. куб., об`ємом 25 м. куб., об`ємом 25 м. куб., об`ємом 9 м. куб. та дві ємності об`ємом по 3 м. куб.
З огляду на таблицю даних з особистого кабінету платника податків, ємності об`ємом 15 м. куб., 25 м. куб., 9 м. куб. та дві ємності об`ємом по 3 м. куб. експлуатуються ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ».
Вказаний факт підтверджується наданою до перевірки довідкою № 49 від 23.06.2020 року.
19.02.2020 року ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ» отримало ліцензію № 15090414202000397 на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) загальною місткістю резервуарів 54000 літрів, що відповідає об`єму резервуарів, що використовуються підприємством позивача.
Разом з тим, з огляду на таблицю даних з особистого кабінету платника податків, підприємству позивача на праві приватної власності належить ємність для зберігання пального об`ємом 25 м. куб., яка здається в оренду.
Так, 02.03.2020 року між ТОВ ВК агрофірма «МАЯКИ» та ПМП «Люпо» укладено договір оренди ємності № 1, згідно з яким ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ» передало ПМП «Люпо» в оренду ємність для зберігання пального об`ємом 25 м. куб., яка знаходиться за адресою: с. Маяки, вул. Преображенська, 2Д, Біляївський р-н., Одеська обл.
З огляду на банківську виписку від 21.07.2020 року, ПМП «Люпо» 21.07.2020 року сплатило на користь позивача 165,53 грн. за оренду ємності для зберігання пального.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що підприємство позивача не надає ПМП «Люпо» послуги зі зберігання пального, а лише передало в оренду ємність для зберігання пального об`ємом 25 куб. м., що не використовується ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ».
Доводи відповідача з приводу того, що позивачем ємність об`ємом 25 куб. м. не виключена з загального обсягу зберігаємого палива, яка заявлена ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ» при отриманні ліцензії від 18.02.2020 року № 15090414202000397 є безпідставними, оскільки ТОВ ВК агрофірма «МАЯКИ» використовує для власних потреб іншу, аніж та, що надана в оренду ПМП «Люпо», ємність для зберігання пального об`ємом 25 куб. м.
Посилання відповідача на те, що ПМП «Люпо» не включено вищезазначений об`єм (25 м. куб.) до отриманої ліцензії від 19.03.2020 року № 15090414202000921, суд не приймає до уваги, оскільки позивач ТОВ ВК Агрофірма «МАЯКИ» не може нести відповідальність за недотримання вимог ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» іншими суб`єктами господарювання.
Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 24 липня 2020 року № 0013493203
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 7500,00 грн. судового збору, що підтверджується платіжним дорученням № 1038 від 07.12.2020 року.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна агрофірма «МАЯКИ» належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна агрофірма «МАЯКИ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 24 липня 2020 року № 0013493203.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 43142370) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна агрофірма «МАЯКИ» (код ЄДРПОУ: 05528881) судовий збір у розмірі 7500 (сім тисяч п`ятсот) гривень 00 копійок.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна агрофірма «МАЯКИ» (код ЄДРПОУ: 05528881, адреса: вул. Преображенська, буд. 24, с.Маяки, Біляївський район, Одеська обл., 67654).
Відповідач – Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 43142370, адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65007).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 29 квітня 2021 року.
Суддя Н.В. Бжассо