
Справа № 420/127/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Глуханчука О.В.,
секретар судового засідання – Чернецька О.А.
за участі сторін:
представник позивача – Пархоменко О.О. (адвокат, за ордером)
представник відповідача (Головне управління ДПС в Одеській області) – Тарановський Р.В. (самопредставництво суб`єкта владних повноважень, на підставі Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, згідно ч. 3 ст. 55 КАС України)
представник третьої особи - не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕССОС РЕНІ” до Головного управління ДПС в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИВ:
05 січня 2021 року до суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕССОС РЕНІ” до Головного управління ДПС в Одеській області, у якому позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо не підготовки висновку про перерахування помилково сплачених сум грошових зобов`язань товариству з обмеженою відповідальністю “Одессос Рені” з відповідного бюджету та неподання його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів;
зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області підготувати висновок про перерахування товариству з обмеженою відповідальністю “Одессос Рені” переплати з земельного податку за період липень 2017 року - лютий 2019 року в сумі 779 392, 40грн. та подати його для виконання відповідній державній казначейській службі;
стягнути з відповідача сплачений судовий збір та витрати на професійну правничу допомогу.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 11.11.2020 року ТОВ “Одессос Рені” було подано заяву № 9295633641 про повернення помилково та/або надміру сплачених коштів зі сплати земельного податку за період липень 2017 року - лютий 2019 року на суму 779 392,40 грн. За результатами розгляду вказаної заяви, листом від 30.11.2020 року № 21812/10/15-32- 04-13-14 Головне управління ДПС в Одеській області повідомило ТОВ «Одессос Рені» про неможливість виконання заяви про повернення коштів, так як зазначена в заяві від 11.11.2020 № 9295633641 сума переплати виникла у зв`язку з поданням товариством уточнюючих декларацій з плати за землю, а не по факту помилкової/надмірної сплати до бюджету суми податку, та визначена без врахування вимог п. 102.5 ст. 102 ПКУ.
Однак, не погоджуючись з відмовою відповідача щодо виконання заяви з повернення коштів, позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає, що Головним управлінням ДПС в Одеській області порушуються права та законні інтереси ТОВ «Одессос Рені».
Так, позивач вказує на те, що згідно вимог п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України (ПК України), помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
За процедурою повернення помилково та/або надміру сплачених коштів платник податків подає заяву про повернення таких коштів у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів.
У свою чергу, контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків.
Отже, позивач вважає, що за відсутності податкового боргу та на підставі заяви ТОВ «Одессос Рені» надміру сплачені суми податку на землю мають бути поверненні на його рахунок.
Однак, внаслідок бездіяльності Головного управління ДПС в Одеській області щодо не підготовки висновку про перерахування помилково сплачених сум грошових зобов`язань ТОВ “Одессос Рені” з відповідного бюджету та неподання його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, позивач не може реалізувати своє право на повернення помилково та/або надміру сплачених коштів.
Щодо обставин виникнення помилково сплачених сум грошових зобов`язань, позивач повідомив, що ТОВ «Одессос Рені» раніше помилково вважало наявним право користування земельною ділянкою, помилково декларувало податкові зобов`язання та сплачувало земельний податок. Однак, позивач не має зареєстрованого у встановленому порядку права користування земельною ділянкою, не має права власності на земельну ділянку, тобто не є платником земельного податку. Позивачем у червні 2020 року подані уточнюючі декларації з плати за землю за 2017-2019 роки, згідно яких в інтегрованій картці ТОВ «Одессос Рені» зменшено суму зобов`язань з плати за землю на 779 392,40 грн.
Позивач стверджує, що на час подання заяви про повернення помилково сплачених грошових зобов`язань, та на дату подання цього позову, Товариство не мало податкового боргу, відтак, вважаючи, що ТОВ «Одессос Рені» правомірно отримало право на відшкодування помилково сплаченого земельного податку, позивач вважає, що відповідач протиправно не підготував висновок про повернення відповідних сум коштів з бюджету та не подав його до органу державного казначейства.
Ухвалою суду від 25 січня 2021 року, після усунення недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі.
12 лютого 2021 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне.
Так, відповідач зазначив, що ТОВ «Одессос Рені» створено шляхом виділу із ТОВ «Одессос Холдинг» 09.01.2009 року з правонаступництвом майнових прав та обов`язків ТОВ «Одессос Холдинг» та згідно розподільчого балансу від 01.12.2008 року до ТОВ «Одессос Рені» перейшло право постійного користування земельною ділянкою площею 17,4 га на території Долинської сільської ради Ренійського району Одеської області.
Отже, на переконання відповідача, ТОВ «Одессос Рені» є землекористувачем, а відповідно, і платником земельного податку відповідно до ст.269 ПКУ, так як земельна ділянка перебувала на балансі товариства, а земельна ділянка згідно ст. 270 ПКУ є об`єктом оподаткування.
Відповідач зазначає, що при проведенні камеральних перевірок шляхом моніторингу уточнюючих декларацій з плати за землю ТОВ «Одессос Рені» (код ЄДРПОУ 3629291) за 2017 р. №26324202 від 22.06.2020р., за 2018 р. №9312149728 від 18.06.2020р., за 2019 р. №9335681300 від 18.06.2020р. виявлено наступне: за 2017-2019 р.р. ТОВ «Одессос Рені» (код ЄДРПОУ 3629291) були надані звітні податкові декларації з плати за землю (№1700003949 від 16.02.2017р., №2953 13.02.2018р., №3880 від 20.02.2019р.), чим було узгоджено нарахування сум податкових зобов`язань з плати за землю та проведено добровільну сплату сум плати за землю за період 2017-2019 рр.
Згідно даних інформаційних систем ДПС України по ІКП ТОВ «Одессос Рені» по коду платежу 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» по території КОАТУУ 5124180500 (с.Долинське, 1525) станом на 24.11.2020 р. обліковується переплата в розмірі 803812,54 грн., яка виникла внаслідок подання уточнюючих декларацій з плати за землю ТОВ «Одессос Рені» (код ЄДРПОУ 36289291) за 2017 рік - №26324202 від 22.06.2020р., за 2018 - №9312149728 від 18.06.2020р., за 2019 - №9335681300 від 18.06.2020р., якими зменшено суму нарахування податку за 2017 рік - на 155878,41 грн., за 2018 рік - на 467635,44 грн., за2019р. - на 467635,44 грн.
Однак, як вважає відповідач, вказана переплата виникла, у зв`язку з поданням товариством Уточнюючих декларацій з плати за землю, а не по факту помилкової/надмірної сплати до бюджету суми податку, відтак неможливо здійснити повернення вказаних грошових зобов`язань, як помилкових, згідно вимог чинного законодавства.
Згідно довідки державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (форма 6-зем) по Ренійському району станом на 01.01.2016 земельна ділянка площею 17,4 га перебуває в постійному користуванні ТОВ «Одессос Холдинг», рішення щодо припинення права постійного користування цією земельною ділянкою не приймалось.
З огляду на зазначене, відповідач вважає, що ТОВ «Одессос Рені» є землекористувачем, та згідно з положень ст.ст. 269, 270 ПК України – платником земельного податку.
10 березня 2021 року (засобами електронного зв`язку) та 15 березня 2021 року (поштою) від позивача надійшли заперечення на відзив Головного управління ДПС в Одеській області.
По-перше, позивач заперечував проти доводів відповідача щодо правонаступництва права постійного користування земельною ділянкою.
Так, позивач зазначив, що 21 листопада 2019 року 100 % корпоративних прав ТОВ «Одессос Рені» були придбані Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕРРА КЕПІТАЛ Україна» (код ЄДРПОУ 43353040), одночасно було змінено керівника та призначено директора ТОВ «Одессос Рені». Під час прийняття справ та перевірки фінансових зобов`язань Товариства новим керівником було встановлено, що ТОВ «Одессос Рені», починаючи з 2010 по 2019 рік включно були подані податкові декларації з плати за землю. Із подальшого аналізу правовстановлюючих та інших документів Товариства було встановлено, що ТОВ «Одессос Рені» створено шляхом виділу з ТОВ «Одессос Холдинг». В свою чергу, ТОВ «Одессос Холдинг» є правонаступником Зовнішньоекономічної асоціації «Одессос», якій на праві постійного користування належала земельна ділянка, площею 17,4 га, що розташована на території Долинської сільської ради Ренійського району Одеської області.
Згідно рішення загальних зборів учасників ТОВ «Одессос Холдинг» № 3-08 від 15.08.2008 року про створення ТОВ «Одессос Рені» шляхом виділу, ТОВ «Одессос Рені» передані майно, права та обов`язки згідно розподільчого балансу. Розподільчий баланс ТОВ «Одессос Холдинг» не містить відомостей щодо переходу права постійного користування земельною ділянкою площею 17,4 га, що розташована на території Долинської сільської ради Ренійського району Одеської області до новоствореної юридичної особи - ТОВ «Одессос Рені».
Посилаючись на те, що ст. 125 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, позивач наполягав на тому, що ТОВ «Одессос Рені» не є землекористувачем та платником земельного податку.
Також позивач зазначав, що відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель району, що виданий ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 11.02.2016, земельна ділянка, площею 17,4 га., що розташована на території Долинської сільської ради Ренійського району Одеської області продовжує обліковуватися за підприємством «Зовнішньоекономічна ассоціація «Одессос». Посилання відповідача на те, що вказана земельна ділянка обліковується за позивачем згідно довідки державної статистичної звітності (форма 6-зем) позивач вважає безпідставним, оскільки наказ Державного комітету статистики від 05.11.98 № 377, яким було затверджено форму державної статистичної звітності 6-зем, втратив чинність з 01.01.2016.
По-друге, щодо підстав повернення коштів, позивач наполягав на порушенні позивачем положень ст. 43 ПК України внаслідок не підготовки висновку про перерахування помилково сплачених сум грошових зобов`язань товариству з обмеженою відповідальністю “Одессос Рені” з відповідного бюджету та неподання його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
16 березня 2021 року відповідачем через канцелярію суду подано клопотання про долучення додаткових доказів, а саме копії листа ООО «ОДЕССОС РЕНИ» від 06.02.2009 року вих. №1, а також копії Статуту ТОВ «Одессос Рені» (а.с. 204-210, том 1).
07 квітня 2021 року до суду від Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (третя особа) надійшли пояснення на позовну заяву, згідно яких зазначено, що у спірних правовідносинах поведінка органу Казначейства є законною, оскільки здійснити повернення помилково сплаченого до бюджету податку орган Казначейства може тільки за поданням Головного управління ДПС в Одеській області.
Вказані заяви по суті справи та додаткові докази залучені до матеріалів справи та прийняті судом до розгляду.
У підготовчому засіданні 17 березня 2021 року ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено шістдесятидений строк проведення підготовчого провадження у справі №420/127/21 на тридцять днів.
Ухвалою від 05 квітня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Під час розгляду справи по суті у судовому засіданні 26 квітня 2021 року, яке проводилось в режимі відеоконференції, сторони у вступному слові надали свої пояснення щодо змісту та підстав своїх вимог і заперечень щодо предмета позову.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з викладених у позові, відповіді на відзив та вступному слові підстав.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.
Представник третьої особи (Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області) у судове засідання не з`явився, про місце, дату і час судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно; причини неявки не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Заслухавши учасників справи, розглянувши подані сторонами заяви по суті справи та докази для їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступні обставини та факти.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю “ОДЕССОС РЕНІ”, код ЄДРПОУ 36289291, місцезнаходження: 68800, Одеська обл., Ренійський р-н, місто Рені, ВУЛИЦЯ ДУНАЙСЬКА, будинок 188А, зареєстроване в якості юридичної особи 09.01.2009, Номер запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи: 15561360000034478.
Основний вид діяльності: 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту (основний).
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстрована юридична особа, тобто товариство з обмеженою відповідальністю “ОДЕССОС РЕНІ”, код ЄДРПОУ 36289291, є правонаступником - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОДЕССОС ХОЛДІНГ", Код ЄДРПОУ: 03064905.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, 11 листопада 2020 року товариство з обмеженою відповідальністю “ОДЕССОС РЕНІ”, код ЄДРПОУ 36289291, звернулось до Головного управління ДПС в Одеській області (Ізмаїльське управління, Ренійська ДПІ (м. Рені) із заявою про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань зі сплати земельного податку, заявлена сума: 779 392, 40 грн. (а.с. 6-7, том 1).
Листом від 30 листопада 2020 року №21812/10/15-32-04-13-14 Головне управління ДПС в Одеській області надало відповідь на вказане звернення, у якій повідомлено, що згідно даних інформаційних систем ДПС України по ІКП ТОВ «Одессос Рені» по коду платежу 18010500 «Земельний податок з юридичних осіб» по території КОАТУУ 5124180500 (с.Долинське, 1525) станом на 24.11.2020 р. обліковується переплата в розмірі 803812,54 грн., яка виникла внаслідок подання уточнюючих декларацій з плати за землю ТОВ «Одессос Рені» (код ЄДРПОУ 36289291) за 2017 рік - №26324202 від 22.06.2020р., за 2018 - №9312149728 від 18.06.2020р., за 2019 - №9335681300 від 18.06.2020р., якими зменшено суму нарахування податку за 2017 рік - на 155878,41 грн., за 2018 рік - на 467635,44 грн., за2019р. - на 467635,44 грн. За 2017-2019 роки ТОВ «Одессос Рені» було самостійно обчислено суму земельного податку та надані до Ренійської ДПІ звітні податкові декларації з плати за землю (№1700003949 від 16.02.2017 р., №2953 13.02.2018 р., №3880 від 20.02.2019 р.).
Також в листі зазначено про те, що ГУ ДПС розглядається питання щодо проведення контрольно-перевірочних заходів з правомірності подання уточнюючих декларацій з плати за землю за період 2017-2019 до зменшення податкового зобов`язання.
Щодо повернення коштів контролюючий орган також зазначив, що оскільки заявлена в заяві від 11.11.2020 року №9295633641 про повернення помилково та/або надміру сплачених коштів сума переплати виникла у зв`язку з поданням товариством Уточнюючих декларацій з плати за землю, а не по факту помилкової/надмірної сплати до бюджету суми податку, та визначена без врахування вимог п. 102.5 ст. 102 ПК України, виконання заяви не є можливим (а.с. 31-32, том 1).
Отже, позивачу відмовлено у задоволенні заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань зі сплати земельного податку.
Не погоджуючись з відмовою відповідача щодо виконання заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань зі сплати земельного податку у розмірі 779 392, 40 грн., позивач звернувся до суду з даним позовом.
Позивач вважає, що ТОВ «Одессос Рені» протягом 2017-2019 рр. помилково декларувало податкові зобов`язання та сплачувало земельний податок, оскільки не має зареєстрованого у встановленому порядку права користування земельною ділянкою та не є платником земельного податку. У червні 2020 року позивачем подані уточнюючі декларації з плати за землю за 2017- 2019 роки, згідно яких в інтегрованій картці ТОВ «Одессос Рені» зменшено суму зобов`язань з плати за землю на 779 392,40 грн.
Натомість, відповідач стверджує, що ТОВ «Одессос Рені» є землекористувачем, а відтак і платником земельного податку відповідно до ст.269 ПК України, тому сплачені протягом 2017-2019 рр. суми земельного податку не є помилково або надмірно сплаченими та не підлягають поверненню за процедурою, передбаченою ст. 43 ПК України.
Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності з пп. 16.1.1, пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За змістом п.п. 14.1.182 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України помилково сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб`єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов`язань.
Відповідно до п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Статтею 43 визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені.
Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (пункт 43.1).
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (пункт 43.2).
Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (пункт 43.3).
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (пункт 43.4).
Згідно з пунктом 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
У відповідності з п. 43.6 ст. 43 Податкового кодексу України, повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
З наведеного правової норми випливає, що у разі дотримання платником податків умов повернення надміру сплачених сум податку, контролюючий орган зобов`язаний не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02 квітня 2019 року у справі № 815/2058/17, від 28 серпня 2018 року у справі № 810/2367/16.
З нормами статті 43 Податкового кодексу України узгоджуються положення Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №787 від 09 вересня 2013 року, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за №1650/24182.
відповідно до п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Вирішуючи даний спір судом встановлено, що передумовою виникнення спірних правовідносин, які полягають у тому, що відповідач на звернення позивача із заявою про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань прийняв рішення щодо відсутності підстав для застосування процедури повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань, передбаченої статтею 43 Податкового кодексу України.
Так, судом встановлено, що позивачем – ТОВ «Одессос Рені», як платником земельного податку, протягом 2017-2019 рр. подавались до контролюючого органу звітні податкові декларації з плати за землю, зокрема від 16.02.2017, 13.02.2018, 20.02.2019 рр. (а.с. 7-16, том 1).
Розділ І цих декларацій заповнений такими даними: категорія: 11/09.01//15.03; вид права: 2; серія та номер документа на право власності/користування: ОД-19001; дата державної реєстрації права власності/користування: 06.05.1994; кадастровий номер: 515418050001007; площа з/д: 17, 4 га; річна сума земельного податку.
Позивачем було сплачено задекларовані зобов`язанні з податку за землю за період 2017-2018 рік, що підтверджується квитанціями про сплату (а.с. 33-42, том 1).
22.06.2020 ТОВ «Одессос Рені» подано до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2017 рік.
18.06.2020 ТОВ «Одессос Рені» подано до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2018 рік.
18.06.2020 ТОВ «Одессос Рені» подано до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2019 рік (а.с. 17-27, том 1).
Вказаними деклараціями позивачем скасовано в розд. ІІІ декларації раніше нараховані податкові зобов`язання.
Листом від 31 липня 2020 року № 14525/10/15-32-52-04-14 Головне управління ДПС в Одеській області повідомило керівника ТОВ «Одессос Рені» про те, що при проведенні камеральних перевірок уточнюючих декларацій з плати за землю ТОВ «Одессос Рені» (код ЄДРПОУ 3629291) за 2017 р. №26324202 від 22.06.2020, за 2018 р. №9312149728 від 18.06.2020, за 2019 р. №9335681300 від 18.06.2020 виявлено наступне. За 2017-2019 р.р. TОB «Одессос Рені» були надані звітні податкові декларації з плати за землю (№1700003949 від 16.02.2017р., №2953 13.02.2018р., №3880 від 20.02.2019р.), чим було узгоджено нарахування сум податкових зобов`язань з плати за землю та проведено добровільну сплату сум плати за землю за період 2017-2018 рік. Інформація, наведена в листі від 18.06.2020 № 186-20 «Про надання відповіді на запит» та в заяві про зняття з обліку як платника земельного податку від 18.06.2020 № 186/1-20, свідчить про те, що ТОВ «Одессос Рені» створено шляхом виділу із ТОВ «Одессос Холдинг» 09.01.2009 року з правонаступництвом майнових прав та обов`язків ТОВ «Одессос Холдинг» та згідно розподільчого балансу від 01.12.2008 року під час виділу до ТОВ «Одессос Рені» перейшло право постійного користування земельною ділянкою площею 17,4 га на території Долинської сільської ради Ренійського району Одеської області. Тобто ТОВ «Одессос Рені» є землекористувачем, а відповідно, і платником земельного податку відповідно до ст.269 ПКУ, так як земельна ділянка перебувала на балансі товариства, а земельна ділянка згідно ст. 270 ПКУ - об`єктом оподаткування. Згідно відомостей, наданих до звітних податкових декларацій плати за землю за 2017-2019р.р. ТОВ «Одессос Рені» земельна ділянка площею 17,4 га перебуває у постійному користуванні ТОВ «Одессос Рені» на підставі державного акта серії ОД №19001 від 06.05.1994 року, що підтверджено довідкою з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (форма 6-зем) по Ренійському району станом на 01.01.2016р. Відповідно земельна ділянка площею 17,4 га перебуває в постійному користуванні ТОВ «Одессос Холдинг», рішення щодо припинення права постійного користування цією земельною ділянкою товариством не приймалось, що є додатковим свідченням про те, що ТОВ «Одессос Рені» є землекористувачем як правонаступник (а.с. 28-30, том 1).
З наведених підстав, позивачу було запропоновано переглянути позицію щодо зменшення визначеного грошового зобов`язання з плати за землю за 2017-2019 рр. та надати звітну податкову декларацію з плати на землю за 2020 рік.
Тобто, відповідач виходив із того, що ТОВ «Одессос Рені» є землекористувачем земельною ділянкою площею 17,4 га на території Долинської сільської ради Ренійського району Одеської області, а відтак і платником земельного податку.
Натомість позивач стверджує, що ТОВ «Одессос Рені» не є землекористувачем та платником земельного податку.
Надаючи оцінку наведеним обставинам справи, суд зазначає наступне.
За визначенням п.п. 14.1.72, 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу); землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно ст. 270 Податкового кодексу України, об`єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
У відповідності з п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про яку відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними та юридичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об`єкт оподаткування.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Пунктом 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
На підставі Державного акту на право постійного користування землею Серії ОД-19-001, виданого 06 травня 1994 року Ренійською районною радою народних депутатів Одеської області та зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №1, судом встановлено, що цей Державний акт виданий зовнішньоекономічній асоціації «Одесос», м. Одеса, про те, що зазначеному землекористувачу надається у постійне користування 17, 4 га землі для будівництва об`єктів бункеровочної бази (а.с. 183-188, том 1).
Згідно рішення від 24.02.1994 року №254 виконавчого комітету Жовтневої райради, Зовнішньоекономічна ассоціація «Одессос» перереєстрована у правонаступника акціонерне товариство «Одессос Холдинг Лимитед» (а.с. 189, том 1).
Згідно протоколу зборів засновників «Одессос Холдинг Лимитед» від 25.05.2000 року, вирішено змінити організаційно-правову форму на товариство з обмеженою відповідальністю та присвоїти найменування - ТОВ «Одессос Холдинг» (а.с. 190, том 1).
Згідно протоколу №3-08 загальних зборів учасників ТОВ «Одессос Холдинг» від 15.08.2008 року, вирішено виділити з ТОВ «Одессос Холдинг» нову юридичну особу у формі товариства з обмеженою відповідальністю та присвоїти їй найменування - ТОВ «Одессос Рені», а також вирішили передати ТОВ «Одессос Рені» майно, права та обов`язки згідно розподільчого балансу (а.с. 191-193, том 1).
Протоколом Загальних зборів учасників ТОВ «Одессос Холдінг» №4-08 від 20.12.2008 року затверджено Розподільчий баланс станом на 01 грудня 2008 року внаслідок виділу з ТОВ «Одессос Холдинг» нової юридичної особи правонаступником його майна, майнових прав та обов`язків за цим Розподільчим балансом є ТОВ «Одессос Рені» (а.с. 194-196, 198-201 том 1).
На підставі даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю “ОДЕССОС РЕНІ”, код ЄДРПОУ 36289291, місцезнаходження: 68800, Одеська обл., Ренійський р-н, місто Рені, ВУЛИЦЯ ДУНАЙСЬКА, будинок 188А, зареєстроване в якості юридичної особи 09.01.2009, Номер запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи: 15561360000034478.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстрована юридична особа, тобто товариство з обмеженою відповідальністю “ОДЕССОС РЕНІ”, код ЄДРПОУ 36289291, є правонаступником - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОДЕССОС ХОЛДІНГ", Код ЄДРПОУ: 03064905.
Судом досліджено Статут товариства з обмеженою відповідальністю «Одессос Рені» затверджений 20 грудня 2008 року учасниками товариства з обмеженою відповідальністю «Одессос Рені», а також Статут товариства з обмеженою відповідальністю «Одессос Рені» у новій редакції, затверджений рішенням учасників №22/11 від 22 листопада 2019 року (а.с. 154, 181, том 1).
В обох редакція Статуту зазначено, що товариство створено шляхом виділу з ТОВ «Одессос Холдінг».
В статуті в редакції від 20 грудня 2008 року також зазначено, що Товариство є власником: 1) майна, переданого йому учасниками Товариства у власність як вклад до статутного капіталу.
Також судом досліджено наявний у матеріалах справи лист за підписом директора ООО «ОДЕССОС РЕНИ» від 06.02.2009 року вих. №1, адресований начальнику ДПІ в Ренійському районі, за змістом якого товариством повідомляється, що у зв`язку із виділом з товариства з обмеженою відповідальністю «Одессос Холдінг» нової юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Одессос Рені», яке є правонаступником майнових прав та зобов`язань «Одессос Холдінг» в частині майна, що знаходиться на земельній ділянці площею 17, 4 га в с. Долинське Ренійського району згідно Державного акту на право постійного користування землею Серії ОД-19-001 від 06 травня 1994 року, заявник, тобто директор ООО «ОДЕССОС РЕНИ», просить зняти з обліку в ДПІ Ренійського району платника податку на землю – ТОВ «Одессос Холдінг», а поставити на облік в ДПІ Ренійського району платника податку на землю – ТОВ "ОДЕССОС РЕНІ”, код ЄДРПОУ 36289291 (а.с. 205, том 1).
З наведених обставин справи, суд робить висновок, що у зв`язку з виділом виділу з ТОВ «Одессос Холдінг» нової юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Одессос Рені», код ЄДРПОУ 36289291, та переходу до останнього майнових прав та зобов`язань «Одессос Холдінг», у т.ч. в частині майна, що знаходиться на земельній ділянці площею 17, 4 га в с. Долинське Ренійського району, останній, тобто ТОВ «Одессос Рені», набув статусу землекористувача земельною ділянкою площею 17, 4 га в с. Долинське Ренійського району, яка згідно Державного акту на право постійного користування землею Серії ОД-19-001 від 06 травня 1994 року належала ТОВ «Одессос Холдінг» (до реорганізації зовнішньоекономічна асоціація «Одесос»).
Позивач не заперечував фактичного використання майна, що знаходиться на земельній ділянці площею 17, 4 га в с. Долинське Ренійського району Одеської області.
Позивач не надав доказів ініціювання з його сторони припинення користування земельною ділянкою площею 17, 4 га в с. Долинське Ренійського району Одеської області.
Суд відхиляє посилання позивача на те, що під час прийняття справ та перевірки фінансових зобов`язань Товариства новим керівником було встановлено, що ТОВ «Одессос Рені», починаючи з 2010 по 2019 рік безпідставно були подані податкові декларації з плати за землю та сплачувався податок. Статус платника податків залежить не від керівника, а регулюється чинним законодавством.
На підставі викладеного слід дійти висновку, що протягом 2017-2019 рр. позивачем сплачувався земельний податок у відповідності до вимог чинного податкового законодавства та правоустановчих документів, а відтак сплачені ним кошти не підпадають під визначення «помилково сплачені грошові зобов`язання» (суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб`єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов`язань).
Отже, підстав для застосування відповідачем процедури повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені, яка визначена статтею 43 Податкового кодексу України, під час розгляду заяви ТОВ «Одессос Рені» від 11 листопада 2020 року про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на землю за 2017-2019 рр., станом на дату її розгляду не було.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене, оцінюючи докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки відповідач – суб`єкт владних повноважень довів, що діяв у межах спірних правовідносин на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 139, 243-246, 205, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю “ОДЕССОС РЕНІ” до Головного управління ДПС в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Позивач – товариство з обмеженою відповідальністю “ОДЕССОС РЕНІ” (код ЄДРПОУ 36289291; 68800, Одеська область, Ренійський район, м. Рені, вул. Дунайська, 188-А).
Відповідач – Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370; 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, – Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37607526; 65023, м. Одеса, вул. Садова, 1-А).
Повний текст рішення складено та підписано судом 30 квітня 2021 року.
Суддя О.В. Глуханчук
.