Рішення № 96672925, 27.04.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2021
Номер справи
380/2169/21
Номер документу
96672925
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2021 року справа №380/2169/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Ізьо М.І.

за участю:

представника позивача - Дашинич О.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якій просить суд:

- визнати протиправним не зарахування Головним управлінням Національної поліції Львівській області ОСОБА_1 стажу служби в податковій міліції за період з 21 лютого 2000 року по 05 листопада 2002 року до стажу служби в поліції;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 стаж служби в податковій міліції за період з 21 лютого 2000 року по 05 листопада 2002 року до стажу служби в поліції.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно з довідкою ГУ МВС України у Львівській області №458/26 від 26.08.2020 ОСОБА_1 проходив службу на посаді «помічник оперуповноваженого підрозділу по охороні ДПА Головного відділу податкової міліції ДПІ у м.Львові» в період з 21 лютого 2000 року по 05 листопада 2002 року. Виходячи з повноважень, завдань та функцій цих органів, і податкова міліція, і відповідні підрозділи поліції здійснюють оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Тобто, правовий статус служби в органах внутрішніх справ та служби в органах податкової міліції є тотожним. Відповідно, особі, яка служила в податковій міліції, до вислуги років в поліції зараховується стаж служби в податковій міліції відповідно до п.3 ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію». До такого висновку прийшов Верховний Суд у Постанові від 07 жовтня 2020 року у справі № 826/16143/18 (відповідно до ухвали Верховного Суду від 19 березня 2020 року підставою для відкриття цього касаційного провадження стала відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах (пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України), а саме - статті 78 Закону №580-VIII.) Просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, у якому він заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зазначає, що ГУНП у Львівській області вважає помилковим прирівнювання позивачем служби в органах внутрішніх справ із службою в податковій міліції і поширення дії п. 3 ч. 2 ст. 78 Закону від 02,07.2015 № 580-УПІ на період служби позивача в податковій міліції. Головне управління Національної поліції у Львівській області зазначає, що чинні у період проходження позивачем служби в податковій міліції Закон від 04.12.90 № 509-ХІІ, Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, не відносили органи державної податкової служби до органів внутрішніх справ. Зважаючи на те, що органи державної податкової служби (у т. ч. податкова міліція) не відносилися до органів внутрішніх справ, враховуючи приписи ч. 1 ст. 59, ст. 60 Закону від 02.07.2015 № 580-VIII щодо особливого характеру служби в поліції, проходження якої регулюється цим Законом, тому період служби позивача на відповідних посадах в податковій міліції не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції для виплати надбавки згідно із п. З ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію». Стверджує, що відповідно до наказу ГУНП у Львівській області №792 о/с від 27.11.2018 Позивачу встановлено стаж служби в поліції 17 років 00 місяців 13 днів. У випадку не згоди з вище вказаним наказом в частині щодо встановлення стажу служби в поліції Позивач повинен був звернутися до суду та оскаржити його, однак Позивач з оскарженням вище вказаного наказу до суду не звертався. Просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 22.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.

У судовому засіданні 16.03.2021 суд протокольною ухвалою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.

Заслухавши доводи представника позивача, з`ясувавши обставини, на які позивач і відповідач посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи наступним.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу в органах Національної поліції України на посаді заступника начальника Яворівського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області в званні підполковника поліції.

Згідно з записами в трудовій книжці позивача НОМЕР_1 : з 21 лютого 2000 року по 05 листопада 2002 року — служба в органах податкової міліції; з 02 червня 2003 року по 06 листопада 2015 року – служба в органах внутрішніх справ; з 07 листопада 2015 року – служба в Національній поліції України.

Згідно з довідкою ГУ МВС України у Львівській області №458/26 від 26.08.2020 ОСОБА_1 проходив службу на посаді «помічник оперуповноваженого підрозділу по охороні ДПА Головного відділу податкової міліції ДПІ у м.Львові» в період з 21 лютого 2000 року по 05 листопада 2002 року.

29.10.2020 ОСОБА_1 звернувся з рапортом до відповідача про зарахування йому стажу служби в податковій міліції за період з 21 лютого 2000 року по 05 листопада 2002 року до стажу служби в поліції.

Головним управлінням Національної поліції у Львівській області листом від 04 листопада 2020 року №Рп-4429/04/13/20-2020 відмовлено позивачу у зарахуванні до стажу в поліції період служби з 21.02.2000 до 05.11.2002 в ДПА у Львівській області.

Відмова мотивована тим, що частиною 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» не передбачено зарахування до стажу служби в поліції період проходження служби в органах податкової міліції.

Не погодившись із діями до Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду.

Суд дослідивши обставини справи на підставі наданих матеріалів та норм чинного законодавства дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Пунктом 17 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічна служба діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII; в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Згідно зі статтею 2 Закону № 580-VIII завданням поліції є надання поліцейських послуг у сферах:

1) забезпечення публічної безпеки і порядку;

2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

3) протидії злочинності;

4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Відповідно до частини першої статті 59 Закону № 580-VIII визначено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Статтею 78 Закону №580-VIII передбачено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України (далі - ПК України; в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Згідно з пунктом 356.1 статті 356 ПК України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Відповідно до частини четвертої статті 78 Закону № 580-VIII, порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Згідно з положеннями пунктів 3-6 частини сьомої Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року, який набрав чинності 29 грудня 2015 року, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Згідно з статтею 19 Закону України від 04 грудня 1990 року №509-XII «Про державну податкову службу в Україні» (надалі - Закон №509-XII) податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Статтями 24, 26 Закону №509-XII передбачено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ. Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію».

Отже, взаємозастосування зазначених вище норм права дає підстави для висновку, що служба у податковій міліції за своє суттю є службою в органах внутрішніх справ України.

Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив службу на посаді «помічник оперуповноваженого підрозділу по охороні ДПА Головного відділу податкової міліції ДПІ у м.Львові» в період з 21 лютого 2000 року по 05 листопада 2002 року.

Спірним є зарахування до стажу в поліції, часу служби позивача в податковій міліції в період з 21 лютого 2000 року по 05 листопада 2002 року.

Відповідно до положень статей 353, 356 ПК України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, на цих осіб поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 78 Закону №580-VIII до служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Суд дійшов висновку, що служба позивача в органах податкової міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, тобто має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького складу, тому повинна зараховуватись ОСОБА_1 до стажу служби в поліції на підставі п. 3 ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію».

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності свого рішення.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги такими, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства, є відповідними його вимогам та приписам, а тому підлягають задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управлінням Національної поліції Львівській області щодо не зарахування ОСОБА_1 стажу служби в податковій міліції за період з 21 лютого 2000 року по 05 листопада 2002 року до стажу служби в поліції.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 стаж служби в податковій міліції за період з 21 лютого 2000 року по 05 листопада 2002 року до стажу служби в поліції.

Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області (код ЄДРПОУ 40108833, 79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3) за рахунок його бюджетних асигнувань 908 (девятсот вісім) грн судового збору на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 30.04.2021.

Суддя Р.М. Брильовський