
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/6369/20
У Х В А Л А
з питань встановлення способу або порядку виконання рішення суду
29 квітня 2021 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Шведа Б.В.,
представника відповідача Паращак І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про зміну способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просив суд:
-визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області викладену у формі рішення від 16.03.2020 року №812140, щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки про суддівську винагороду від 04.03.2020 року №441 станом на 18.02.2020 року, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Львівській області;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 19.02.2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 , щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки про суддівську винагороду від 04.03.2020 за №441 станом на 18.02.2020 року, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Львівській області з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним і скасовано рішення №812140 від 16.03.2020р. Відділу з питань перерахунку пенсії № 9 Управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області про відмову у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ - 13814885) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою ТУ ДСА України в Львівській області № 441 від 04.03.2020р., з урахуванням фактично виплачених сум починаючи з 19.02.2020 р. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 840,80 грн. судових витрат.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2021 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 року у справі №380/6369/20 без змін.
21.04.2021 року Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиці (м.Львів) подано до суду заяву про зміну способу виконання судового рішення у справі №380/6369/20. Зокрема просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в користь ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно з довідкою ТУ ДСА України у Львівській області №441 від 04.03.2020 року, з урахуванням фактично виплачених сум починаючи з 19.02.2020 року в сумі 480561,61 грн., нарахованої доплати пенсії.
Відповідачем подано до суду заперечення на заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, в якій зазначає, що зобов`язання відповідача вчинити певні дії і стягнення з відповідача грошових коштів є різними за своєю суттю способами захисту прав та інтересів позивача, які обираються позивачем при поданні позову, а судом при ухваленні рішення. Відповідач вважає, що у дані справі нема жодної обставини яка укладає виконання рішення суду, оскільки рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 року у справі №380/6369/20 в межах наданих повноважень виконано.
Позивач та заявник у судове засідання не заявилися, належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового засідання.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечила щодо задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно з приписами ч.2 ст. 378 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання рішення, суд виходить з наступного.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 у справі №380/6369/20 позов задоволено повністю. Визнано протиправним і скасовано рішення №812140 від 16.03.2020р. Відділу з питань перерахунку пенсії № 9 Управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області про відмову у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ - 13814885) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою ТУ ДСА України в Львівській області № 441 від 04.03.2020р., з урахуванням фактично виплачених сум починаючи з 19.02.2020 р. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 840,80 грн. судових витрат.
Вказане рішення набрало законної сили і на його виконання 26.01.2021 було видано виконавчий лист у справі №380/6369/20, який в подальшому пред`явлено для виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів).
Постановою про відкриття виконавчого провадження від 28.01.2021 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) відкрито виконавче провадження №64315600 з примусового виконання виконавчого листа по справі №380/6369/20.
Вирішуючи питання про наявність підстав для зміни способу, порядку виконання судового рішення, суд виходить з наступного.
За ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно із ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Отже, як вбачається із положень законодавства рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок.
Метою адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ст. 2 КАС України).
Ця мета співвідноситься зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Відповідно до неї кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. Європейський суд з прав людини у своїх численних рішеннях сформував сталу практику оцінки ефективності засобу юридичного захисту. Засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути ефективним як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством (рішення від 15.10.2009 у справі проти України, п. 64). Також, засіб юридичного захисту має бути ефективним» в теорії права та на практиці, зокрема, в тому сенсі, що можливість його використання не може бути невиправдано ускладнена діями або бездіяльністю органів влади держави-відповідача (рішення від 18.12.1996 року у справі Аксой проти Туреччини (Aksoy v. Turkey), п. 95).
Отже, ефективність засобу захисту оцінюється не абстрактно, а з урахуванням обставин конкретної справи та ситуації, в якій опинився позивач після порушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. При цьому за своєю суттю правосуддя визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 п. 9 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 № 3-рп/2003).
Питання ефективності правового захисту аналізувалося у рішеннях національних судів. Зокрема, у рішенні від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України дійшов висновку, що рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Верховний Суд у своїй практиці неодноразово покликався на те, що ефективний засіб правового захисту у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає зазначеній нормі Конвенції.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 жовтня 2019 року по справі №0840/3112/18.
Відповідно до ч.1 та 3 ст.378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувана чи виконавця (у випадках, встановлених законом) встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Так, суд встановив, що постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 28.01.2021 року відкрито виконавче провадження №64315600 з примусового виконання виконавчого листа №380/6369/21 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ - 13814885) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою ТУ ДСА України в Львівській області № 441 від 04.03.2020р., з урахуванням фактично виплачених сум починаючи з 19.02.2020 р.
Листом від 04.02.2021 року № 1300-5904-8/10282 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило відділ примусового виконання рішень, що Пенсійним фондом здійснено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Щодо виплати перерахованих ОСОБА_1 сум Пенсійний фонд зазначав, що після виділення відповідних коштів, ГУ ПФУ у Львівській області буде здійснено відповідні виплати.
Листом від 26.02.2021 №1300-5305-5/18108 ГУПФ України у Львівській області звертає увагу на те, що відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 113.06.2018 у справі №757/29541/14-а, невиконання судового рішення через відсутність відповідного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Листом від 02.04.2021 року № 1300-5305-5/30434 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило відділ примусового виконання рішень, що проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці починаючи з 19.02.2020 по 30.01.2021 нараховано доплату, із урахуванням виплачених сум, в розмірі 480561,61 грн. З 01.02.2021 виплата щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці проводитися, з урахуванням рішення суду. Крім того, у вказаному листі ГУ ПФУ у Львівській області зазначило, що після виділення коштів, ГУ ПФУ у Львівській області буде здійснено виплати.
Так, механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (далі - Порядок).
Як встановлено п.3 Порядку №845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до ст.23 та ст.116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з п.п.20, 29 ч.1 ст.116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.
Судом в резолютивній частині рішення від 29.09.2020 зазначено зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ - 13814885) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою ТУ ДСА України в Львівській області № 441 від 04.03.2020р., з урахуванням фактично виплачених сум починаючи з 19.02.2020 р
Пенсійним фондом на виконання вищевказаного рішення суду здійснено ОСОБА_1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 19.02.2020 по 30.01.2021 нараховано доплату, із урахуванням виплачених сум, в розмірі 480561,61 грн,
При цьому, у листі від 02.04.2021 року № 1300-5305-5/30434 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначило, що після виділення коштів, ГУ ПФУ у Львівській області буде здійснено виплати відповідних сум.
Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачено, що виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов`язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Враховуючи наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення, з метою забезпечення права стягувача на виконання судового рішення, ухваленого на його користь, суд вважає за необхідне змінити спосіб і порядок виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року у справі №380/6369/20 в частині, шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в користь ОСОБА_1 нарахованої доплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно з довідкою ТУ ДСА України у Львівській області №441 від 04.03.2020 року, з урахуванням фактично виплачених сум починаючи з 19.02.2020 року в сумі 480561,61 грн.
Суд враховує, що зазначений спосіб виконання судового рішення не вплине на суть самого рішення, яке підлягає виконанню, а заява про встановлення способу і порядку виконання рішення суду орієнтована на встановлення такого способу необхідного для захисту порушеного права позивача та запобігання порушення бюджетного законодавства.
За таких обставин, суд приходить висновку, що заява Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.241, 248, 378 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року у справі № 380/6369/20 в частині, шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в користь ОСОБА_1 нарахованої доплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно з довідкою ТУ ДСА України у Львівській області №441 від 04.03.2020 року, з урахуванням фактично виплачених сум починаючи з 19.02.2020 року в сумі 480561,61 грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Повний текст ухвали складено 30.04.2021 року.
Суддя Крутько О.В.