
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
30 квітня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/2235/21 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., перевіривши матеріали за позовною заявою Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськ-промислові ресурси" (проспект Хіміків, 46-А/6, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
ВСТАНОВИВ:
26.04.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби геології та надр України (далі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськ-промислові ресурси" (далі - відповідач), в якому позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5520 від 11.04.2012 наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Алчевськ-промислові ресурси".
Позовну заяву обґрунтовано тим, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5520 від 11.04.2012 з метою видобування вугілля антрациту, строком на 20 (двадцять) років до 11.04.2032.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у надрокористувача виникли права та обов`язки, передбачені Дозволом, Угодою про умови користування надрами, Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами.
У відповідності до вимог законодавства, між Держгеонадра та Надрокористувачем укладено Угоду №5520 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №5520 від 11.04.2012 (надалі - Угода 5520), яка є не від`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №5520 від 11.04.2012.
Але відповідач, взятих на себе зобов`язань не виконує.
Відповідно до п.4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №5520 від 11.04.2012 та п. 7.2. Угоди 5520 про умови користування надрами, надрокористувач зобов`язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.
08.04.2015 на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») за стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами які не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік.
За результатами опрацювання вищевказаного листа встановлено, що відповідач в порушення вимог п. 7.2 Угоди про умови користування надрами, п. 4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано щорічного звіту відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2014 рік.
Спеціальний дозвіл на користування надрами містить Особливі умови відповідно до п.12 Порядку 615, дотримання яких є обов`язковим.
Наказом Держгеонадр від 19.05.2015 № 122 зупинено дію спеціального дозволу Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськ-промислові ресурси» та встановлення термінів 30 календарних дні для усунення порушень, про що повідомлено в газеті «Урядовий кур`єр» від 09 червня 2015 року.
У встановлений строк відповідач порушення не усунув.
Листом ДФС України від 22.06.2020 №5955/5/99-00-04-03-01-05 надано до Держгеонадр перелік суб`єктів господарювання, що не вносили, не своєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та не подають податкової звітності, до якого належить ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси».
Статтею 28 кодексу України про надра встановлено, що користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Плата за користування надрами справляється у вигляді:
1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин.
Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентна плата за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, встановлюються Податковим кодексом України.
Наказом Держгеонадр від 09.09.2020 №389 внесено зміни до наказу Держгеонадр від 19.05.2015 № 122 шляхом надання терміну 30 календарних днів для усунення порушень, про що повідомлено листом від 11.09.2020.
На адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») від 12.11.2020 щодо видобутку суб`єктами господарювання.
Так, за даними ДНВП «Геоінформ України», Товариство з обмеженою відповідальністю «Алчевськ-промислові ресурси» не видобуває корисні копалини.
Отже, в зазначені строки відповідач так і не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування.
Спеціальний дозвіл на користування надрами містить Особливі умови відповідно по п. 12 Порядку 615, дотримання яких є обов`язковим.
Надрокористувач порушив вимоги пунктів 1.1., 5.3. та 7.2. Угоди про умови користування надрами від 11.04.2012 № 5520, п. 6 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра.
Пунктом 23 Порядку 615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Так, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 26 КУпН право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку, а відповідно до пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Таким чином, оскільки вищезазначені порушення, є порушенням вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
Тому Держгеонадра направило лист №19218/01/07-20 від 18.12.2020 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушення вимог передбачених спеціальними дозволами.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв`язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п`ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з`ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Алчевськ-промислові ресурси" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У разі заперечень учасників справи проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) встановити строк для подання відповідної заяви протягом п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду: відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Справа розглядатиметься суддею Свергун І.О. одноособово.
Роз`яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяІ.О. Свергун