
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/71/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до Головного управління Держгеокадастру у Одеській області (код ЄДРПОУ 39765871; адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, Одеська область, 65107)
третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області (адреса: вул. 40-років Перемоги, 25, смт. Таїрово, Овідіопольський район, Одеська область, 65496).
про скасування наказу.
ОСОБА_1 (далі –позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, в якому просить суд скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16 грудня 2020 року №81-ОТГ в частині передачі земельної ділянки з кадастровим номером 5123755800:01:002:3686 до комунальної власності.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 року по справі №420/7601/20 за його позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області адміністративний позов задоволено: визнано протиправним Наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 02.01.2020 року; зобов`язано Головне управління Держгеокадастру в Одеській області затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення індивідуального садівництва з кадастровим номером 5123755800:01:002:3686 площею 0,0883 га, яка розташована на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області. При цьому, не зважаючи на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року у справі №420/7601/20, наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16 грудня 2020 року №81-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передано Таїровській сільській раді Овідіопольського району Одеської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 11,442 га, які розташовані на території Одеського (Овідіопольського) району Одеської області, згідно з актом приймання-передачі, в тому числі і земельну ділянку, яку бажав отримати позивач.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року відкрите провадження у відповідній адміністративній справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 18 січня 2021 року частково задоволено заяву позивача забезпечення позову: зупинено дію наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16 грудня 2020 року №81-ОТГ в частині, що оскаржується, до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Відповідач надав письмовий відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що на адресу Головного управління надійшла заява позивача, яка зареєстрована 10 грудня 2020 року вх. № Д-21730/0/36-20, про затвердження проекту землеустрою з доданою копією проекту землеустрою. За результатами розгляду заяви позивача, Головним управлінням прийнято наказ від 15 грудня 2020 року № 15-17832/13-20-СТ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки», з підстав порушення вимог частини 9 статті 118 ЗК України, а саме подано копію проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, крім того всупереч статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги» порушено визначену законодавством процедуру подання документації до Головного управління через центр надання адміністративних послуг. При цьому представник відповідача наголосив, що Головне управління не ухилялось віл виконання рішення, що підтверджується направленням листа до позивача з рекомендацією повторного звернення.
Третя особа пояснень щодо позову чи відзиву не подала. При цьому надала клопотання про залучення її до участі у справі у процесуальному статусі відповідача.
Ухвалою суду від 29 квітня 2021 року у задоволені такого клопотання третій особі відмовлено.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши позовну заяву, додані до неї документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року у справі №420/7601/20 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області: визнано протиправним Наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 02.01.2020 року; зобов`язано Головне управління Держгеокадастру в Одеській області затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення індивідуального садівництва з кадастровим номером 5123755800:01:002:3686 площею 0,0883 га, яка розташована на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
21 жовтня 2020 року вказане судове рішення набрало законної сили.
10 грудня 2020 року позивач скерував до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області заяву вх № Д-21730/0/36-20 про затвердження проекту землеустрою на вказану земельну ділянку з доданою копією проекту землеустрою.
Проте, 15 грудня 2020 року відповідачем прийнято Наказ № 15-17832/13-20-СТ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки», з підстав порушення позивачем вимог частини дев`ятої статті 118 ЗК України, а саме - подано копію проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, крім того всупереч статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги» порушено визначену законодавством процедуру подання документації до Головного управління через центр надання адміністративних послуг.
Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16 грудня 2020 року №81-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передано Таїровській сільській раді Одеського району Одеської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 11,442 га, які розташовані на території Одеського (Овідіопольського) району Одеської області, згідно з актом приймання-передачі, в тому числі і бажану для позивача земельну ділянку.
Викладені обставини передували зверненню позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Пунктом "б" частини першої статті 81 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Пунктом "б" частини першої статті 121 передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини першої статті 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.
На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Відповідно до підпункту 3 пункту 1 Указу Президента України від 15 жовтня 2020 року № 449/2020 "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" постановлено Кабінету Міністрів України вжити в установленому порядку заходів щодо врегулювання питання забезпечення набуття гарантованого права громадян на землю під час передачі у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких громадянам надано дозволи на розроблення документації із землеустрою.
Згідно підпункту 4 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року №1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", з метою виконання Указу Президента України від 15 жовтня 2020 року № 449/2020, Кабінет Міністрів України постановив: Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, у разі, коли до 15 грудня 2020 року документацію із землеустрою не подано на затвердження до територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до статті 117 Земельного кодексу України.
Отже, на відповідача покладено обов`язок щодо вирішення питання передачі у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності тим громадянам, яким було надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, та які до 15 грудня 2020 року розроблену документацію із землеустрою подали на затвердження до відповідача. І лише після 15 грудня 2020 року територіальні органи Держгеокадастру були зобов`язані забезпечити передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, за умови, якщо до 15 грудня 2020 року документацію із землеустрою не подано на затвердження до територіального органу Держгеокадастру.
З матеріалів справи встановлено, що Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-3021/13-19-СГ від 05 червня 2019 року позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтований розмір земельної ділянки 0,08 га, із цільовим призначенням – для ведення садівництва.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року у справі №420/7601/20 Головне управління Держгеокадастру в Одеській області зобов`язано затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення індивідуального садівництва з кадастровим номером 5123755800:01:002:3686 площею 0,0883 га, яка розташована на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
Матеріалами справи підтверджено, що у строк до 15 грудня 2020 року позивачем був поданий до ГУ Держгеокадастру в Одеській області розроблений та погоджений проект землеустрою з усіма необхідними документами.
Проте відповідач, діючи всупереч рішенню Одеського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року у справі №420/7601/20, Наказом від 15 грудня 2020 року відмовив позивачеві у затвердженні поданого ним проекту землеустрою, а наступного дня – 16 грудня 2020 року – передав спірну земельну ділянку у комунальну власність.
Суд наголошує, що відповідно до статті 129-1 Конституції України судові рішення, судове рішення є обов`язковим до виконання.
Так само, згідно з частиною другою статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
У даних правовідносинах, за умови наявності судового рішення, яким ГУ Держгеокадастру в Одеській області відповідача безальтернативно зобов`язано затвердити проект землеустрою щодо бажаної позивачем земельної ділянки, відмова ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою Наказом від 15 грудня 2020 року не може тлумачитися як підстава для легітимізації оскарженого Наказу про передачу спірної земельної ділянки у комунальну власність.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За викладених вище обставин суд дійшов висновку, що оскаржуваний позивачем наказ відповідача від 16 грудня 2020 року №81-ОТГ в частині передачі земельної ділянки з кадастровим номером 5123755800:01:002:3686 до комунальної власності Таїровської сільської ради Овідіопольського району Одеської області прийнятий всупереч Указу Президента України від 15.10.2020 року № 449/2020, Постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 року № 1113 та судового рішення у справі №420/7601/20, що набрало законної сили, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; недобросовісно; нерозсудливо; без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Вказаний наказ значно ускладнив позивачу отримання бажаної земельної ділянки у власність: зміною розпорядника земельної ділянки практично нівельовано легітимні сподівання позивача на реалізацію свого законного права.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв всупереч принципу «належного урядування», який охоплює такі вимоги, як неупередженість, справедливість, завершення процедур у розумні строки, правова визначеність, що визначає обов`язок державних органів діяти вчасно та в належний спосіб. В контексті цього суд зазначає, що в нерозривному системну зв`язку із принципом «належного урядування» перебуває принцип «правової визначеності», що спирається, зокрема, на такі вимоги, як непорушність прав, якість та точність закону, законні очікування тощо. Європейський суд у своїх рішеннях неодноразово робив висновок, що принцип правової визначеності є одним з фундаментальних аспектів верховенства права (рішення у справах «Брумареску проти Румунії», «Стіл та інші проти Сполученого Королівства» та інші).
Таким чином, наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16 грудня 2020 року №81-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" в частині передачі земельної ділянки з кадастровим номером 5123755800:01:002:3686 до комунальної власності Таїровської сільської ради Овідіопольського району Одеської області є протиправним та підлягає скасуванню.
Судові витрати щодо сплати судового збору, які підлягали б розподілу на підставі статті 139 КАС України, у справі відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна, 83, 13 поверх, ЄДРПОУ 39765871) про скасування наказу – задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 16 грудня 2020 року №81-ОТГ в частині передачі земельної ділянки з кадастровим номером 5123755800:01:002:3686 до комунальної власності.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 272 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. Кравчук