Рішення № 96672245, 30.04.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2021
Номер справи
280/9638/20
Номер документу
96672245
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30 квітня 2021 року Справа № 280/9638/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Стрельнікової Н.В., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МД ОЙЛ»

до Головного управління ДПС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «МД ОЙЛ» (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 26.08.2020 за №0004043201 в повному обсязі.

Позовна заява обґрунтована тим, що 31.07.2020 позивач отримав акт «Про результати фактичної перевірки з питань дотримання норм законодавства, обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами: вимог законодавства, яке регулює виробництво, придбання, зберігання та реалізацію пального, порядку приймання, транспортування, зберігання, відпустку та обліку нафти і нафтопродуктів; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, а також інших питань, що регулюють обіг підакцизних товарів в України» № 0375/08/01/32/38285456. Так, при проведенні перевірки відповідачем було зроблено висновок про встановлення порушення з боку позивача вимог ч.1 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробництва пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР зі змінами та доповненнями, а саме: «здійснення ТОВ «МД ОЙЛ» 12.07.2019 - 15.07.2019 реалізації пального без отримання ліцензії на право здійснення оптової торгівлі пальним». З висновками акту не погоджуються, на підстві того, що основний вид господарської діяльності позивача, це реалізація карток на пальне іншим суб`єктам господарювання. Обов`язковою умовою для фізичної реалізації палива за талонами (бланками-дозволу) потрібна наявність самої автозаправочної станції (АЗС), так як учасником операції з реалізації пального є АЗС (а не продавець карток на пальне (бланків дозволу, талонів). ТОВ «МД ОЙЛ» не користується на праві власності чи оренди автозаправочною станцією, що само по собі унеможливлює здійснення операцій з придбання та подальшої реалізації пального. ТОВ «МД ОЙЛ» по спірним операціям здійснював фактично операції по реалізації карток на пальне (бланків дозволу, талонів), попередньо придбав їх у ТОВ «Глуско-карт Україна». Згідно з п. 3 Інструкції № 281 талон – спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому. Безпосередньо самі операції купівлі та продажу бланків дозволу, карток на пальне та/або талонів на пальне, без урахування відповідних положень щодо реалізації пального, встановлених абз. 2 пп. 14.1.212 ПКУ, не є операціями з реалізації пального та не підпадають під визначення терміну «оптова торгівля пальним» наведеному у Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР зі змінами та доповненнями. ТОВ «МД ОЙЛ» просить позовні вимоги з урахуванням відповіді на відзив (вх.№ 12839 від 03.03.2021) задовольнити.

Відповідач проти заявленого позову заперечував, 15.02.2021 надав до суду відзив (вх. № 9418), відповідно до якого зазначає, що TOB "МД ОЙЛ" отримано ліцензію на право здійснення оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №990614201901530 від 25 липня 2019 року терміном дії з 25.07.2019 до 25.07.2024, переоформлення від 12 травня 2020 року. Проведеним аналізом первинних документів, наданих до перевірки Відповідач робить висновок про порушення ТОВ "МД ОЙЛ" вимог ч.1 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного 1 плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 N481/95-BР зі змінами та доповненнями, а саме здійснення ТОВ "МД ОЙЛ" 12.07.2019 та 15.07.2019 рeалізації пального без отримання ліцензії на право здійснення оптової торгівлі пальним. До акту фактичної перевірки ТОВ "МД ОЙЛ" надані заперечення N34 від 11 серпня 2020 року. За результатами розгляду акту та заперечень ГУ ДПС у Запорізькій області 26.08.2020 прийнято податкове повідомлення-рішення N0004043201 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 500 000,00 грн. Відповідач просить з урахуванням заперечень на відзив (вх. № 14868 від 15.03.2021) відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою судді від 05.01.2021 адміністративний позо залишено без руху.

22.01.2021 позивачем усунено недоліки позовної заяви.

Ухвалою судді від 27.01.2021 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 22.04.2021 замінено відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 43143945) на правонаступника - Головне управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663).

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Головним управлінням ДПС у Запорізькій області проведена фактична перевірка ТОВ «МД ОЙЛ», розташованого за адресою: 69041, м. Запоріжжя, бульвар Вінтера 26 з питань дотримання норм законодавства, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; вимог законодавства, яке регулює виробництво, придбання, зберігання та реалізацію пального; порядку приймання, транспортування, зберігання, відпустку та обліку нафти і нафтопродуктів; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, а також інших питань, що регулюють обіг підакцизних товарів в Україні на підставі Наказу № 1365 від 15.07.2020, за результатами якої складено Акт (довідка) №0375/08/01/32/38285456 від 27.07.2020 ( а.с.87-98).

У ході перевірки встановлено порушення TOB «МД ОЙЛ» ч.1 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме: здійснення ТОВ «МД ОЙЛ» 12.07.2019 - 15.07.2019 реалізації пального без отримання ліцензії на право здійснення оптової торгівлі пальним.

TOB «МД ОЙЛ» до ГУ ДПС у Запорізькій області надано заперечення від 11.08.2020 №34 на акт перевірки від 27.07.2020 №0375/08/01/32/38285456 (а.с. 99-102).

ГУ ДПС у Запорізькій області надано відповідь листом від 20.08.2020 №47989/10/08/-01-32-01-16 (а.с. 108).

26.08.2020 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області на підставі Акту перевірки від 27.07.2020 №0375/08/01/32/38285456, винесено податкове повідомлення-рішення №0004043201, згідно якого до Товариства застосовано штрафні санкції у розмірі 500000 грн. за платежем: Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів( 109).

TOB "МД ОЙЛ" до ДПС України надали скаргу № 35 від 07.09.2020 на податкове повідомлення-рішення від 26.08.2020 за №0004043201 (а.с. 144-147).

Рішенням ДПС України від 09.12.2021 № 34617/6/99-00-06-02-06-06 оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення ( а.с. 148-151).

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Розглядаючи спір по суті, судом встановлено наступне.

Як слідує з Акту №0375/08/01/32/38285456 від 27.07.2020 перевіркою встановлено, що TOB «МД ОЙЛ за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, бульвар Вінтера буд. 26 отримано ліцензію на право здійснення оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №990614201901530 від 25 липня 2019 року терміном дії з 25.07.2019 до 25.07.2024 року, переоформлення від 12 травня 2020 року.

Згідно договору поставки № TТP-Д-1107 від 11.06.2019, укладений з ТОВ «Глуско- Карт України» (код ЄДРПОУ 32489155), відповідно якого, постачальник - «Глуско - Карт України», покупець -ТОВ "МД ОЙЛ" (далі — Договір N TTP-Д-1107) сторои домовились про наступне.

Пунктом 2 Договору NoTTP-Д-1107 «Предмет договору» визначено:

«2.1. Постачальник протягом строку дії цього Договору зобов`язується здійснити постачання палива Покупцю на умовах EXW за місцезнаходженням АЗС, а Покупець зобов`язується приймати паливо, оплачене на умовах цього Договору…

2.2. Передача/отримання палива здійснюється виключно з використанням дії бланків-дозволів.»

Пунктом 1 Договору NoTТР-Д-1107 «Визначення термінів, що використовують в цьому договорі та погоджені сторонами» визначено:

«1.1 АЗС автозаправна станція, на якій Покупець має право отримати та відповідно до умов даного Договору…

1.2. Талон (далі-Бланк-дозвіл) - документ, що має серію, номер, захисні водяні знаки інші захисні ознаки встановленої Постачальником форми, який дозволяє його пред`явнику отримувати паливо на АЗС. Бланк-дозвіл не відноситься до платіжних засобів та є засобом одноразового використання, що забезпечує систему безготівкового відпуску палива на АЗС.

1.3. Предявник бланку-дозволу - довірена особа Покупця, яка є уповноваженим утримувачем бланків– дозволів та уповноважена на отримання палива на А3С…

1.4. Вартість палива - вартість на паливо, що вказана в видатковій накладній на отримання бланків-дозволів.

1.5. Паливо- товарні нафтопродукти та зріджений газ, що відпускається на АЗС передачі бланку-дозволу…

1.8. Видаткова накладна-двосторонній документ, що підписується Сторонами при кожній передачі бланків-дозволів.»

Відповідно підпункту 3.1. пункту 3 Договору NTТР-Д-1107 постачальник зобов`язується»:

«3.1. Поставляти Покупцю паливо (за фактичної наявності відповідного в палива на АЗС), відповідно до письмового погоджених умов цього Договору».

Пунктом 4 Договору NTTP-Д-1107 «Покупець зобов`язується» визначено:

«4.1.Своєчасно сплачувати Постачальнику вартість палива на умовах, визначених цим Договором.

4.2.Для прийняття палива пред`являти на АЗС дійсний бланк-дозвіл» Пунктом 6 Договору NTTP-Д-1107 «Ціна палива/послуг, ціна договору та розрахунки» визначено:

«6.1. Bідпуск (передача) палива здійснюється відповідно до цін, вказаних у видатковій накладній.

6.2. Покупець зобов`язаний здійснювати попередню оплату палива.»

Згідно зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, виписаних ТОВ «Глуско- Карт України» (код ЄДРПОУ 32489155) в адресу ТОВ "МД ОЙЛ" (код ЄДРПОУ 38285456) встановлено придбання дизпалива.

1) Реєстраційний № ПН 9157294138 № ПН 1374 від 08.07.2019, Номенклатура товару- Дизпаливо , Код УКТ ЗЕД, 2710194300, 100 Л, ціна 21,125, сумма з пдв 2535;

2) Реєстраційний № ПН 9157736655 № ПН 1375 від 11.07.2019, Номенклатура товару- Дизпаливо , Код УКТ ЗЕД, 2710194300, 1000 Л, ціна 21,125, сумма з пдв 25350;

3) Реєстраційний № ПН 9157736482 № ПН 1376 від 12.07.2019, Номенклатура товару- Дизпаливо , Код УКТ ЗЕД, 2710194300, 5100 Л, ціна 21,125, сумма з пдв 129285;

3) Реєстраційний № ПН 915777681 № ПН 1377 від 15.07.2019, Номенклатура товару- Дизпаливо , Код УКТ ЗЕД, 2710194300, 10700 Л, ціна 21,125, сумма з пдв 271245;

Згідно видаткової накладною № Т-466 від 09.07.2019 виписаної ТОВ «Глуско-Карт Україна», ТОВ «МД ОЙЛ отримало Бланки дозволу на ДП 10л в кількості 10 штук номіналом 10 , вартістю палива - 25,35 гр/л, разом, л - 100, сума з пдв - 2535, 00 грн.

Згідно видаткової накладною № Т-483 від 11.07.2019 виписаної ТОВ «Глуско-Карт Україна», ТОВ «МД ОЙЛ отримало Бланки дозволу на ДП 20л в кількості 50 штук номіналом 20 , вартістю палива - 25,35 гр/л, разом, л - 1000, сума з пдв - 2535, 00 грн. сума з пдв - 25350, 00 грн.

Згідно видаткової накладною № Т-487 від 12.07.2019 виписаної ТОВ «Глуско-Карт Україна», ТОВ «МД ОЙЛ отримало Бланки дозволу на ДП 10л в кількості 10 штук номіналом 10 , вартістю палива - 25,35 гр/л, разом, л - 100, сума з пдв - 2535, 00 грн.

Згідно видаткової накладною № Т-489 від 12.07.2019 виписаної ТОВ «Глуско-Карт Україна», ТОВ «МД ОЙЛ отримало Бланки дозволу на ДП 40л в кількості 50 штук номіналом 40 , вартістю палива - 25,35 гр/л, разом, л - 200, сума з пдв - 5070, 00 грн, Бланки дозволу на ДП 40л в кількості 120 штук номіналом 40 , вартістю палива - 25,35 гр/л, разом, л - 4800, сума з пдв - 121680 грн.,

Згідно видаткової накладною № Т-503 від 15.07.2019, виписаної ТОВ «Глуско-Карт Україна», ТОВ «МД ОЙЛ отримало Бланки дозволу на ДП 40л в кількості 180 штук номіналом 40 , вартістю палива - 25,35 гр/л, разом, л - 7200, сума з пдв - 182520,00 грн, Бланки дозволу на ДП 20л в кількості 160 штук номіналом 20 , вартістю палива - 25,35 гр/л, разом, л - 3200 сума з пдв - 81120,00 грн,Бланки дозволу на ДП 20л в кількості 15 штук номіналом 20 , вартістю палива - 25,35 гр/л, разом, л - 300 сума з пдв - 7605,00 грн.,

Згядно актів-приймання - передачі карток на пальне, сторонни засвідчують фактичну передачу від постачальника ТОВ «Глуско-Карт України» до покупця ТОВ "МД ОЙЛ" карток на пальне. При цьому, ціна в видаткових накладних виписаних ТОВ «Глуско-Карт України» в адресу ТОВ "МД ОЙЛ" зазначена за літр палива та загальна сума з ПДВ за паливо в літрах.

В період з 01.07.2019 по 24.07.2019 (включно), відповідно до наданих документів ТОВ "МД ОЙЛ" (код ЄДРПОУ 38285456) в адресу покупця ТОВ "СІЧ-ЛОГІСТИК" (код ЄДРПОУ 35842688) здійснював постачання палива відповідно до Договору № MД-04/03 від 04.03.2019 (далі - Договір МД-04/03). Відповідно пункту 1 Договору №MД-04/03 «Предмет договору»:

«1.1. Постачальник зобов`язується постачати Покупцю партіями картки (бланки-дозволу) на нафтопродукти в асортименті, скраплений газ, в подальшому іменовані Товар, а Покупець зобов`язується прийняти Товар від Постачальника та оплатити його вартість на умовах даного Договору.

1.2. Аcортимент та кількість Товару (об`єм товарної партії) погоджується Сторонами у видаткових накладних на Товар.

1.3. Товар згідно даного Договору постачається Постачальником Покупцю партіями. Під партією Товару розуміється кількість та асортимент Товару, визначений у видатковій накладні на Товар.».

Відповідно пункту 2 Договору NMД-04/03 «Ціна товару та загальна сума договору»:

«2.1. Ціна за одиницю виміpу кількості Товару встановлюється за погодженням Сторін видаткових накладних на Товар.

2.2. Загальна сума Договору становить суму вартості Товару, поставленного протягом терміну дії даного Договору.»

Відповідно пункту 3 Договору NMД-04/03 «Строки та умови поставки товару»:

«3.1. Після погодження Сторонами асортименту, кількості та ціни Товару (товарної партії) Постачальник надає за видатковою накладною Покупцю картку (и) на пальне встановленої форми. Право власності на Товар переходить до Покупця з моменту підписання Сторонами видаткової накладної на Товар.

3.3. Пальне видається Користувачем АЗС тільки пред`явнику картки на пальне. Покупець запевняє, що кожен, хто пред`являє картку на пальне, є його уповноваженим представником на отримання Товару від Постачальника».

Згідно зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних виписаних ТО "МД ОЙЛ" (код ЄДРПОУ 38285456) в адресу покупця ТОВ "СІЧ-ЛОГІСТИК" (код ЄДРПОУ 35842688) встановлено реалізацію палива.

1) Реєстраційний № ПН 9164616848 № ПН 1 від 12.07.2019, Номенклатура товару- Дизпаливо (за бланками дозволу), Код УКТ ЗЕД, 2710194300, 1000 Л, ціна 21,54167, сумма з пдв 25850,04;

2) Реєстраційний № ПН 9465661787 № ПН 1 від 12.07.2019, Номенклатура товару- Дизпаливо (за бланками дозволу), Код УКТ ЗЕД, 2710194300, 5000 Л, ціна 21,54167, сумма з пдв 129250;

3) Реєстраційний № ПН 9165671420 № ПН 1 від 12.07.2019, Номенклатура товару- Дизпаливо (за бланками дозволу), Код УКТ ЗЕД, 2710194300, 10700 Л, ціна 21,54167, сумма з пдв 276595;

До перевірки по вищеозначеним операціям надані наступні видаткові накладні виписаних ТОВ «МД ОЙЛ» в адресу ТОВ «СІЧ-ЛОГІСТИК».

Згідно видаткової накладною № 19 від 12.07.2019 ТОВ «СІЧ-ЛОГІСТИК» отримало Бланки дозволу на ДП 20л в кількості 50 штук номіналом 20 , вартістю палива - 25,85 гр/л, разом, л - 1000, сума з пдв – 25850,00 грн.

Згідно видаткової накладною № 20 від 12.07.2019 ТОВ «СІЧ-ЛОГІСТИК» отримало Бланки дозволу на ДП 20л в кількості 125 штук номіналом 20 , вартістю палива - 25,85 гр/л, разом, л - 5000, сума з пдв – 129250,00 грн.

Згідно видаткової накладною № 21 від 15.07.2019 ТОВ «СІЧ-ЛОГІСТИК» отримало Бланки дозволу на ДП 40л в кількості 180 штук номіналом 40 , вартістю палива - 25,85 гр/л, разом, л - 7200, сума з пдв – 186120,00 грн.

Згідно видаткової накладною № 21 від 15.07.2019 ТОВ «СІЧ-ЛОГІСТИК» отримало Бланки дозволу на ДП 20л в кількості 175 штук, номіналом 20 , вартістю палива - 25,85 гр/л, разом, л - 3500, сума з пдв – 90475,00 грн.

Також, під час перевірки не надані акти приймання- передачі карток на пальне, в якому сторони засвідчують фактичну передачу під постачальника ТОВ "МД ОЙЛ" до покупця ТОВ "СІЧ-ЛОГІСТИК" карток на пальне. При цьому, ціна в видаткових накладних (виписаних ТОВ "МД ОЙЛ" в адресу покупцяТОВ "СІЧ-ЛОГІСТИК" зазначена за літр палива та загальна сума з ПДВ за паливо в літрах.

Відповідно наданих банківських Виписок по розрахунковому рахунку НОМЕР_1 АТ КБ Приватбанк МФО 313399 ЛОГІСТИК" сплачено в адресу ТОВ "МД ОЙЛ" в повному обсязі. В виписці з банку в призначенні платежу зазначено: «за диз.паливо». Крім цього, до перевірки надано лист ТОВ "СІЧ-ЛОГІСТИК" N17/07/20 від 27.08.2019, в якому зазначено, що оплату за дизельне-паливо читати як за бланки дозволу. Одночасно з цим, здійснена оплата в грошовому (сумарному) виразі відповідає оплаті за паливо.

Таким чином, перевіркою встановлено порушення ТОВ "МД ОЙЛ" вимог ч.1 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного 1 плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 N481/95-BР зі змінами та доповненнями, а саме, здійснення ТОВ "МД ОЙЛ" (код ЄДРПОУ 38285456) 12.07.2019 та 15.07.2019 рeалізації пального без отримання ліцензії на право здійснення оптової торгівлі пальним. До акту фактичної перевірки ТОВ "МД ОЙЛ" надані заперечення N34 від 11 серпня 2020 року (вх. ГУ 55791/10 від 11.08.2020). За результатами розгляду акту та заперечень ГУ ДПС у Запорізькій області 26.08.2020 прийнято податкове повідомлення-рішення N0004043201 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 500 000,00 грн.

Так, суд зазначає, що обов`язковою умовою для фізичної реалізації палива за талонами (бланками-дозволу) потрібна наявність самої автозаправочної станції (АЗС), так як учасником операції з реалізації пального є АЗС (а не продавець карток на пальне (бланків дозволу, талонів). Позичав вказує на те, що не користується на праві власності чи оренди автозаправочною станцією, що само по собі унеможливлює здійснення операцій з придбання та подальшої реалізації пального. Позивач по спірним операціям здійснював фактично операції по реалізації карток на пальне (бланків дозволу, талонів), попередньо придбав їх у ТОВ «Глуско-карт України». Згідно з п. 3 Інструкції № 281 талон – спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Відповідно до відомостей з ЄДРПОУ Товариство з обмеженою відповідальністю «МД ОЙЛ» код за ЄДРПОУ – 38285456, зареєстроване та включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 07.08.2012 року за номером 11031020000032062. Основний вид діяльності згідно відомостей з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України – 46.12 – діяльність посередників у торгівлі пальним, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами.

По спірним операціям Позивач придбав бланки- дозволу (картки на пальне) у ТОВ «ГЛУСКО-КАРТ Україна» (код за ЄДРПОУ 38285456), та реалізував їх ТОВ «СІЧ - ЛОГІСТИК» (код за ЄДРПОУ 35842688). Позивач свою господарську діяльність веде за місцем реєстрації у приміщенні за адресою: м. Запоріжжя, бульвар Вінтера будинок 26. Передача бланків-дозволу відбувається в офісі Позивача за вищевказаною адресою.

Згідно Договіру поставки № ТТР-Д-1107 від 11.06.2019, укладеним між Позивачем з ТОВ «Глуско-Карт Україна» ( надалі - Договір № ТТР-Д-1107). ТОВ «Глуско-Карт Україна» займається виключно продажем бланків-дозволу на пальне. Різновид Договору - «БЛАНКИ-ДОЗВОЛУ, ПОПЕРЕДНЯ ОПЛАТА». На умовах попередньої оплати ТОВ «МД ОЙЛ» згідно п. 4.1 Договору № ТТР-Д-1107 сплачує вартість палива для фіксації ціни на протязі дії бланків-дозволу. Тому податкові накладні виписуються на вартість сплаченого палива, так як згідно п. 201.7 Податкового кодексу України «податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс)», та зазначає код з УКТ ЗЕД, що відповідає коду УКТ ЗЕД дизельного пального на кількість якого було здійснено передоплату. Тому факт виписки податкової накладної за попередньою оплатою не може свідчити про факт реалізації самого пального.

Згідно п. 1.8 Договору № ТТР-Д-1107 ТОВ «МД ОЙЛ» отримало бланки-дозволу на вартість сплаченого пального. Згідно видаткових накладних, які засвідчують факт передачі саме бланків-дозволу, ТОВ «МД ОЙЛ» отримало бланки-дозволу та далі реалізувало їх ТОВ «СІЧ-ЛОГІСТИК». Про вказане свідчить також Договір № МД-04/03 від 04.03.2019 року поставки карток на пальне (бланків-дозволу) на нафтопродукти оптовими партіями. Предметом цього договору - є « 1.1. Постачальник зобов`язується постачати Покупцю партіями картки (бланків дозволу) на нафтопродукти…». Тобто, умови Договору не передбачають поставку пального, а тільки карток (бланків-дозволу) на пальне.

Облік реалізованих бланків – дозволу ведеться в «штуках» та згідно відомості обліку талонів на пальне, які були надані для перевірки. Власником пального до моменту його фізичного відпуску (заправки в бак транспортного засобу) є ТОВ «ГЛУСКО- РІТЕЙЛ» з яким у Позивача відсутні господарські відносини. Пальне реалізує ТОВ «ГЛУСКО РІТЕЙЛ» через мережу АЗС «GLUSСO». ТОВ «МД ОЙЛ» звернулись до ТОВ «СІЧ -ЛОГІСТИК» з проханням надати підтвердження отримання пального на АЗС мережі «GLUSСO». В якості приклада та як підтвердження факту отримання Дизельного палива надано копію фіскального чеку № 370 від 07.08. 2019 року, в якому чітко видно, що дизельне пальне реалізувало ТОВ «ГЛУСКО - РІТЕЙЛ». Згідно п. 5.2 Договору №ТТР-Д-1107, паливо вважається поставленним з моменту його фактичного отримання. До факту реалізації палива ні ТОВ «Глуско-Карт Україна» , ні ТОВ «МД ОЙЛ» не мають жодного відношення.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується здійснення торгівлі бланками-дозволу (картками на пальне), а не оптова торгівля пальним.

Щодо необхідності наявності ліцензії на операції з реалізації пального у вигляді торгівлі карток на пальне суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон № 481):

оптова торгівля пальним - це діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;

роздрібна торгівля пальним - це діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправиої станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Згідно зі статтею 15 Закону № 481:

оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" внесенні зміни до норм Податкового кодексу України (далі - Кодекс), зокрема які регулюють відносини, що виникають у сфері справляння акцизного податку та набирають чинності з 01 липня 2019 року.

Відповідно до змін, внесених до Кодексу Законом № 2628, змінюється визначення терміну "реалізація пального".

Так, під реалізацією пального з 01 липня 2019 року розуміються будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам (пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне (пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).

Отже, безпосередньо сама операція з реалізації паливних карток та талонів на пальне, під час якої не відбувається фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального, з 01 липня 2019 року не належить до операцій з реалізації пального в розумінні пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу не потребує отримання відповідної ліцензії.

Крім того, суд враховує індивідуальну податкову консультацію Державної податкової служби України від 29.07.2020 №3126/ІПК/99-00-09-03-03-06, що надана ТОВ «МД ОЙЛ», відповідно до якої зазначено, що якщо Товариство здійснює діяльність з видачі (купівлі-продажу) лише штрих-карток (карток на пальне), талонів на пальне, бланків дозволу на пальне та не здійснює подальшу реалізацію пального суб`єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам) необхідність отримання Товариством ліцензій на здійснення оптової та/ або роздрібної торгівлі пальним відсутня ( а.с.54-57).

Суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень. У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказуєзакон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб`єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб`єкта, визначених законом.

Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб`єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеної законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.

Таким чином, висновки та рішення суб`єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.

Судом встановлено, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідач діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення.

Суд, відповідно достатті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності..

Отже, сукупність вищенаведених, встановлених обставин справи, дає суду підстави вважати, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1ст. 143 КАС Українисуд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з ч. 1ст. 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 7500 грн. що підлягає стягненню за рахунок бюджетного асигнування відповідача. Оригінал платіжного доручення № 2250 від 28.12.2020 знаходяться в матеріалах адміністративної справи.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 26.08.2020 за №0004043201.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МД ОЙЛ» (69041, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, буд. 26, код ЄДРПОУ 38285456)» судовий збір у розмірі 7500 (сім тисяч п`ятсот) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Стрельнікова