
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2021 р. Справа№200/1861/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (85323, Донецької області, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13),
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, відповідно до якого просив суд: визнати неправомірним рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії № 282 від 20.01.2021, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з чим скасувати відповідне рішення; зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах період безпосередньої участі в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 30.12.2017 по 29.04.2019; періоди безпосередньої участі в Операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях з 10.05.2018 по 31.08.2018; з 03.10.2018 по 31.07.2019; з 01.09.2019 по 12.04.2020; з 16.05.2020 по 28.11.2020 з розрахунку - один місяць служби за три місяці; а також із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах періоди роботи на ПАТ «Укрвуглебуд» з 01.06.2012 по 30.09.2012; на ТОВ «Вуглетехнік» з 03.01.2013 по 01.04.2013, з 01.07.2013 по 29.11.2013; на ТОВ «Східвуглесервіс» з 01.04.2017 по 29.11.2020.
Ухвалою від 22 лютого 2021 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 15 березня 2021 року.
15 березня 2021 року представник відповідача надав засобами електронного зв`язку через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив відмовити у задоволені позовних вимог.
15 березня 2021 року сторони повідомлені належним чином в судове засідання не з`явились, про причини неявки не повідомили.
Враховуючи положення ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
З 29 березня 2021 року по 12 квітня 2021 року суддя перебував в щорічній черговій відпустці.
З 12 квітня 2021 року по 23 квітня 2021 року суддя перебував на лікарняному у зв`язку з тимчасової втратою працездатності.
З 26 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року суддя перебував в щорічній черговій відпустці.
Дослідивши матеріали адміністративного позову та відзиву на адміністративний позов суд дійшов висновку про їх достатність для вирішення адміністративного спору.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації, згідно довідки про реєстрацію місця проживання №08-05/3210 від 08.02.2020 року: АДРЕСА_2 .
Позивач має статус учасника бойових дій, згідно посвідчення серії НОМЕР_3 від 22.08.2018 року, виданого Управлінням персоналу штабу Військової частини А1314.
15.01.2021 року позивач через Веб-портал звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
20.01.2021 року Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято Рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу №282, згідно якого страховий стаж позивача склав 25 років 11 місяців 20 днів, в тому числі пільговий стаж склав 18 років 01 місяць 24 дні, при цьому до пільгового стажу не враховано наступні періоди роботи в: ПАТ «Укрвуглебуд» з 01.06.2012 по 30.09.2012; ТОВ «Вуглетехнік» з 03.01.2013 по 01.04.2013, з 01.07.2013 по 29.11.2013; ТОВ «Східвуглесервіс» з 01.04.2017 по 29.11.2020.
Вказані періоди не зараховані до пільгового стажу позивача у зв`язку з тим, що позивачем не надані довідки, що підтверджують пільговий характер роботи відповідно до п. 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, який затверджено постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.
Також, до пільгового стажу не враховано строк, в період якого позивач безпосередньо брав участь в Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей в період з 30.12.2017 по 12.02.2018, та не враховано строк, в період якого позивач брав участь в проведенні Операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях з 10.05.2018 по 31.08.2018; з 03.10.2018 по 31.07.2019; з 01.09.2019 по 12.04.2020; з 16.05.2020 по 28.11.2020 із розрахунку один місяць служби дорівнює три місяці пільгового стажу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на норми ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі – Закон № 2232-XI, ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі – Закон № 2011-XII).
Також позивач зазначив, що статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено пільги по обчисленню стажу за час перебування на фронті, і визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Позивач вважає, що згідно з п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
В обґрунтування цих доводів позивачем надано до суду копії: витягу з наказу військового комісару Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.11.2020; довідки Донецького обласного військового комісаріату від 27.04.2020 №05/1291; довідок Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.12.2020 №№ 670/1, 670/2, від 01.12.2020 № 07/650.
Згідно витягу з Наказу військового комісара Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 26 від 28.11.2020 року, вислуга років у Збройних силах станом на 28 листопада 2020 року становить в календарному обчисленні 03 роки 0 місяців 0 днів, в пільговому 05 років 03 місяці 02 дні.
Згідно довідки Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.12.2020 № 04/670/1 у період з 30.12.2017 по 29.04.2019 позивач безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.
Згідно довідки Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.12.2020 № 04/670/2 в періоди з 10.05.2018 по 31.08.2018; з 03.10.2018 по 31.07.2019; з 01.09.2019 по 12.04.2020; з 16.05.2020 по 28.11.2020 позивач брав участь в Операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях.
З приводу незарахування до пільгового стажу періодів роботи на підприємствах ПАТ «Укрвуглебуд», ТОВ «Вуглетехнік», ТОВ «Східвуглесервіс» позивач зазначає, що записи в трудовій книжці щодо спірних періодів роботи містять повну інформацію про роботу та повні відомості про характер виконуваних робіт, зайнятість на яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Також, позивач посилається на те, що відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Згідно ч. 1 ст. 48 КЗпП України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Позивачем також надано до суду копію виписки з наказу ТОВ «Вуглетехнік» №120625-01 від 25.06.2012 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», відповідно до якої помічнику начальника підземної дільниці, який виконує роботи в підземних умовах, тобто мені, підтверджено право на пільгову пенсію згідно Списку № 1 Розділу 1 «Гірничі роботи», підрозділ 1 «Підземні роботи в шахтах...», позиція 1.16; б) «Керівники та спеціалісти підземних дільниць».
Відповідач – Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 42169323, адреса зареєстрованого місцезнаходження: 85323, Донецька обл., м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, організаційно-правова форма – орган державної влади.
Відповідач проти задоволення позову заперечує та просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Щодо позовних вимог в частині зарахування до пільгового стажу періодів роботи на ПАТ «Укрвуглебуд» з 01.06.2012 по 30.09.2012, на ТОВ «Вуглетехнік» з 03.01.2013 по 01.04.2013, з 01.07.2013 по 29.11.2013, на ТОВ «Східвуглесервіс» з 01.04.2017 року по 29.11.2020 року відповідач зазначив, що відповідно до наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає - 25 років 11 місяців 20 днів, в тому числі пільговий стаж складає - 18 років 01 місяць 24 дні.
У зв`язку з тим, що довідки, підтверджуючі пільговий характер роботи, не надані, а в трудовій книжці відсутні, на думку відповідача, відповідні записи, які б визначили право на пенсію на пільгових умовах (відсутні дані про роботу на поверхні, участь у страйках, знаходження у відпустці без збереження заробітної плати, дані про проведення атестації робочих місць) відповідач вважає неможливим врахувати до пільгового стажу вищезазначені періоди роботи.
Щодо позовних вимог в частині зарахування участі в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 30.12.2017 року по 29.04.2019 року, періодів безпосередньої участі в Операції об`єднаних сил із забезпеченням національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській області з 10.05.2018 по 31.08.2018, з 03.10.2018 по 31.07.2019, з 01.09.2019 по 12.04.2020, з 16.05.2020 по 28.11.2020 року із розрахунку - один місяць служби за три місяці, відповідач зазначив, що врахування окремих періодів служби за три місяці проводиться при обчисленні вислуги років для призначення пенсії (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Враховуючи викладене, відповідач прийняв рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч. 3 ст. 114 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» так як на момент звернення він не має необхідного пільгового стажу на підземних роботах - 25 років.
З записів трудової книжки позивача НОМЕР_4 , виданої 27.05.1997 року, суд встановив:
- з 01.06.2012 року по 30.09.2012 року позивач працював в ПрАТ «Вуглестрой» на посаді гірничого майстра з повним підземним днем під землею;
- з 03.01.2013 року по 01.04.2013 року позивач працював в ТОВ «Вуглетехнік» на посаді помічника начальника дільниці підземного з повним підземним днем під землею;
- з 01.07.2013 року по 29.11.2013 року позивач працював в ТОВ «Вуглетехнік» на посаді помічника начальника дільниці підземного з повним підземним днем під землею;
- з 01.04.2017 року по 29.11.2017 року працював в ТОВ «Спецвуглесервіс» на посаді гірничого майстра з повним робочим днем в шахті, з 29.11.2017 року – служба в Збройних Силах України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, обставини та підстави винесення оскаржуваного рішення визнаються відповідачем, та підтверджуються відповідними доказами, а тому не викликають у суду обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання, що відповідно до ч. 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства, є підставою для звільнення від доказування.
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.
Згідно ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність. недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік.
Спір між сторонами виник щодо зарахування до пільгового стажу в кратному обчисленні часу безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції з 10.05.2018 по 31.08.2018; з 03.10.2018 по 31.07.2019; з 01.09.2019 по 12.04.2020; з 16.05.2020 по 28.11.2020 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 статті 114 Закону № 1058-IV.
Згідно ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Системний аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиці висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17, від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) та від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.
Поряд з цим суд зазначає, що в оскаржуваному рішенні відповідачем не надано оцінку наданим позивачем документам, а саме витягу з наказу військового комісару Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.11.2020, довідці Донецького обласного військового комісаріату від 27.04.2020 №05/1291 та довідкам Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.12.2020 № 670/1, 670/2, від 01.12.2020 №07/650 та не враховано періоди участі позивача в антитерористичній операції без жодних доводів.
На виконання ст. 62 Закону № 1788-ХІІ, Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердив Порядок № 637.
Згідно п. 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку № 637).
В п. 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Виходячи з наведених норм Порядку №637, у разі відсутності в трудовій книжці записів про роботу, такий стаж встановлюється на підставі інших документів, уточнюючих довідок, відомостей та інших документів, які містять відомості про періоди роботи.
У пункті 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
За приписами ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Суд звертає увагу, що саме відповідачу Законом надано право щодо отримання відповідних документів від підприємств, організацій і окремих осіб (у тому числі позивача, але не виключно), видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевірка обґрунтованості їх видачі, достовірності поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню тощо.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до п. 3 Порядку застосування списків № 1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи , що дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 08.11.2005 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1451/11731 від 01.12.2005 року, при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці на час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Відповідно до п. 10 Порядку №383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими и належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637.
Відповідно до п. 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої Наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 N 58, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи трудовій книжці та в тих випадках, коли такий пільговий стаж виник до 21 серпня 1992 року. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці.
При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону №1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Таким чином, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими
умовами праці позивачу необхідно подати тільки трудову книжку із оформленими
належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2019 року по справі № 360/1624/19.
Тож, записи трудової книжки містять відомості щодо посади позивача, періоду роботи та роботу позивача продовж повного робочого дня під землею, що виключає застосування до позивача вимог п.20 Порядку 637.
Враховуючи викладене, суд вирішив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об`єднаного Королівства” (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Таким чином, враховуючи те, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом та сприяти реальному відновленню порушеного права, беручи до уваги приписи ст. 9 КАС України, приймаючи до уваги відзив на позовну заяву відповідача, докази наявні у матеріалах справи, а також з аналізу норм чинного законодавства, суд приходить висновку, що обраний позивачем спосіб захисту свого порушеного права є ефективним.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи викладене, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації проживання: АДРЕСА_2 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Центральна, 154, ЄДРПОУ 42169323) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії № 282 від 20.01.2021, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах періоду безпосередньої участі в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 30.12.2017 по 29.04.2019; періодів безпосередньої участі в Операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях з 10.05.2018 по 31.08.2018; з 03.10.2018 по 31.07.2019; з 01.09.2019 по 12.04.2020; з 16.05.2020 по 28.11.2020 з розрахунку - один місяць служби за три місяці, а також із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах періоди роботи на ПАТ «Укрвуглебуд» з 01.06.2012 по 30.09.2012; на ТОВ «Вуглетехнік» з 03.01.2013 по 01.04.2013, з 01.07.2013 по 29.11.2013; на ТОВ «Східвуглесервіс» з 01.04.2017 по 29.11.2020.
Повний текст рішення складено та підписано 30 квітня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.М. Кониченко