
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення заяви без розгляду
30 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/12042/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
вивчивши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі та зобов`язання вчинити дії за позовом за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 17 лютого 2020 року щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов`язано Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації провести з 17 лютого 2020 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
29.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просив суд здійснити контроль в порядку, встановленому ст.382 КАС України, накласти штраф на керівників Управління соціального захисту населення Любешівської районної державної адміністрації, Головного Пенсійного фонду України у Волинській області, управління примусового виконання рішень у Волинській області, а також зобов`язати виконати рішення.
Розгляд та вирішення даної справи здійснено Волинським окружним адміністративним судом у складі головуючого-судді Ксензюком А.Я.
Однак, у зв`язку з перебуванням судді Ксензюка А.Я. у щорічній відпустці 29.04.2021, з 30.04.2021 по 14.05.2021 (накази №02-10/35/21 від 19.04.2021, №02-10/37/21 від 21.04.2021) розпорядженням керівника апарату Волинського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 №01-83/38/21 призначено повторний автоматизований розподіл справи, за результатами якого згідно із протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено суддю Плахтій Н.Б. для розгляду вказаної заяви.
Заяву про встановлення судового контролю в адміністративній справі та зобов`язання вчинити дії необхідно повернути заявнику без розгляду з таких мотивів та підстав.
Порядок встановлення судового контролю в адміністративній справі врегульований статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до якої окремо не визначені вимоги щодо форму та змісту заяви про встановлення судового контролю, тому підлягають застосуванню загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення, які передбачені частиною першою статті 167 КАС України.
Відповідно до абзацу 10 частини першої статті 167 КАС України до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Крім того, згідно із частиною дев`ятою статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Системний аналіз вказаних положень КАС України дає підстави дійти висновку, що у випадку подання до суду заявником заяви про встановлення судового контролю в адміністративній справі необхідно додати доказ надіслання іншим учасникам справи копії такої заяви та доданих до неї документів.
Проте, до зазначеної заяви про встановлення судового контролю в адміністративній справі ОСОБА_1 не додав докази надіслання іншим учасникам справи копії заяви та доданих до неї документів.
Як передбачено частиною другою статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Відтак, недотримання вимог пункту 6 частини першої статті 167 КАС України (а саме: не надання доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи копії заяви та доданих до неї документів) є недоліками, які не дають можливості її розглянути, що є підставою для повернення вказаної заяви без розгляду.
Разом з тим, повернення заяви про встановлення судового контролю в адміністративній справі не є перешкодою для повторного звернення до суду з такою заявою у порядку, встановленому законом.
Додатково суд звертає увагу заявника, що статтею 287 КАС України встановлено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Зокрема, відповідно до частини першої вказаної статті учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відтак, у разі оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця позивачу необхідно звернутися до суду з позовною заявою з дотримання вимог КАС України.
Керуючись статтями 167, 248, 382 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю повернути заявнику без розгляду.
Копію ухвали надіслати заявнику разом із заявою встановлення судового контролю і доданими до неї документами, а копію заяви залишити в суді.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій