Рішення № 96670798, 28.04.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2021
Номер справи
140/2110/21
Номер документу
96670798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2110/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулась до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області, пенсійний орган) про визнання протиправними дій щодо відмови у зарахуванні трудового стажу за період з 05 червня 1995 року по 31 грудня 1995 року та перерахунку пенсії; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з 25 серпня 2020 року з урахуванням стажу роботи за період з 05 червня 1995 року по 31 грудня 1995 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 25 серпня 2020 року звернулась до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та вказану пенсію їй було призначено з 25 серпня 2020 року, однак до страхового стажу не було зараховано періоди роботи з 05 червня 1995 року по 31 грудня 1995 року.

Позивач 23 листопада 2020 року звернулась до пенсійного органу із заявою про зарахування до її стажу вказаного періоду роботи, в якій повідомила, що не може надати інших підтверджуючих документів, оскільки в архіві не збереглися записи про її трудову діяльність, та просила допитати свідків, щоб підтвердити трудовий стаж, однак відповідач листом від 07 грудня 2020 року за №16912-17004/Т-02/8-0300/20 відмовив в перерахунку пенсії.

Уважає дії органів ПФУ неправомірними, а бездіяльність протиправною, оскільки це допустило порушення її права отримувати своєчасно та в повному обсязі пенсію за віком, а також порушує право на соціальний захист у старості передбачене статтею 49 Конституції України, з огляду на що просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

У відзиві на позовну заяву від 12 квітня 2021 року представник відповідача позовних вимог не визнала, повідомила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах ПФУ як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 25 серпня 2020 року.

Зазначає, що позивач 23 листопада 2020 року звернулась до пенсійного органу із заявою про зарахування до страхового стажу періоду роботи у відділі субсидій Турійської райдержадміністрації з 05 червня 1995 року по 31 грудня 1995 року за записами трудової книжки, однак за результатами розгляду вказаної заяви відповідач листом від 07 грудня 2020 року №16912-17004/Т-02/8-0300/20 повідомив про відсутність підстав проведення перерахунку.

Вказує, що згідно запису №8 трудової книжки ОСОБА_1 з 05 червня 1995 року прийнята головним бухгалтером відділу субсидій Турійської райдержадміністрації, однак відповідно до листа Турійської районної державної адміністрації Волинської області від 29 жовтня 2020 року №2164/02-16/2-20, Турійська райдержадміністрація створена 21 серпня 1995 року відповідно до розпорядження Президента України від 18 серпня 1995 року №160/95-рп, а її структурні підрозділи утворені розпорядженням голови райдержадміністрації від 19 грудня 1995 року № 110 “Про утворення управлінь та відділів районної державної адміністрації”.

Таким чином, згідно запису №8 трудової книжки ОСОБА_1 назва відділу субсидій Турійської райдержадміністрації не відповідає назві відділу який був створений у Турійській райдержадміністрації у період який позивач просить зарахувати до страхового стажу.

Враховуючи вищевикладене, ГУ ПФУ у Волинській області прийнято рішення від 09 жовтня 2020 року №033050004217 призначити заявнику пенсію за віком без зарахування до трудового стажу періоду роботи з 05 червня 1995 року по 31 грудня 1995 року.

З наведених підстав пенсійний орган просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 49-52).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України (арк. спр. 44).

Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

На підставі заяви ОСОБА_1 від 30 вересня 2020 року про призначення пенсії за віком (арк. спр. 54), ГУ ПФУ у Волинській області прийнято рішення від 09 жовтня 2020 року №033050004217 про призначення їй пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 25 серпня 2020 року (арк. спр. 53).

Позивач звернулася до пенсійного органу із заявою від 23 листопада 2020 року, в якій просила зарахувати до страхового стажу роботу у відділі субсидій Турійської райдержадміністрації згідно запису в трудовій книжці на посаді головного бухгалтера за період з 05 червня по 31 грудня 1995 року та перерахувати розмір пенсії з 24 серпня 2020 року. У вказаній заяві повідомила, що інших документів на підтвердження трудової діяльності не збереглося, тому просила здійснити допит свідків для підтвердження трудового стажу (арк. спр. 16, 78-79).

За результатами розгляду вказаної заяви відповідач листом від 07 грудня 2020 року №16912-17004/Т-02/8-0300/20 повідомив, що згідно запису №8 трудової книжки позивач з 05 червня 1995 року прийнята головним бухгалтером відділу субсидії Турійської райдержадміністрації, запис про звільнення відсутній, проте Турійська райдержадміністрація створена 21 серпня 1995 року відповідно до розпорядження Президента України від 18 серпня 1995 року №160/96-рп, а її структурні підрозділи утворені розпорядженням голови райдержадміністрації від 19 грудня 1995 року №110 «Про утворення управлінь та відділів районної державної адміністрації» (арк. спр. 17, 82-83).

ОСОБА_1 , не погоджуючись з такими діями пенсійного органу, звернулась із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантоване право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Спірні відносини врегульовані Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

Закон №1058-IV, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частин першої, третьої статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків; військова служба; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації.

Відповідно до частин першої-другої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Статтею 26 Закону №1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 62 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення").

Пунктом 20 Порядку №637 обумовлено, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Як установлено судом згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 05 червня 1995 року була призначена на посаду головного бухгалтера відділу субсидій Управління соціального захисту населення Турійської райдержадміністрації, 05 січня 1996 року в порядку переведення в Управління соціального захисту населення на посаду спеціаліста І категорії відділу (пенсій та допомоги) субсидій (арк. спр. 13-15, 58-70).

Згідно з пунктом 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29 липня року 1993 № 58 (далі - Інструкція) до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.

Пунктом 2.27 Інструкції №58 передбачено, що запис про звільнення у трудовій книжці працівника провадиться з додержанням таких правил: у графі 1 ставиться порядковий номер запису; у графі 2 - дата звільнення; у графі 3 - причина звільнення; у графі 4 зазначається на підставі чого внесено запис, наказ (розпорядження), його дата і номер.

Відповідно до пункт 4.1 Інструкції у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Суд зазначає, що в силу пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 року №301 «Про трудові книжки працівників» відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації. При цьому трудовим законодавством України не передбачено обов`язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповненням роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести і негативних наслідків за порушення порядку заповнення його трудової книжки.

З урахуванням наведеного, на думку суду, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку на загальних підставах.

Вказані висновки суду узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладені у постанові від 21 лютого 2018 року у справі №687/975/17.

Суд також враховує, що позивач вжив усіх можливих заходів для підтвердження спірного трудового стажу, звернувшись до Управління соціального захисту населення та Турійської районної державної адміністрації Волинської області.

Зокрема, як убачається із листа Турійської районної державної адміністрації від 29 жовтня 2020 року №2164/02-16/2-20 у архівному відділі документів відділу субсидій за червень 1995 - січень 1996 року немає, оскільки, відповідно розпорядження Президента України від 18 серпня 1995 року №160/95-рп., Турійська райдержадміністрація була створена 21 серпня 1995 року, а її структурні підрозділи утворені розпорядженням голови райдержадміністрації від 19 грудня 1995 року № 110 «Про утворення управлінь та відділів райони державної адміністрації» (арк. спр. 18, 81).

Вказані обставини також підтверджуються листом архівного відділу Турійської райдержадміністрація від 30 вересня 2020 року №25/29 (арк. спр. 22, 80).

Управління соціального захисту населення Турійської районної державної адміністрації листом від 26 жовтня 2020 року №1006/02-50/2-20 повідомило, що видати довідку ОСОБА_1 про заробітну плату та підтвердження трудового стажу з червня по грудень 1995 року не може у зв`язку з тим, що відділ субсидій був окремою юридичною особою Турійської районної державної адміністрації, документи про заробітну плату та книги наказів Управлінню соціального захисту населення не передавалися (арк. спр. 21).

Разом з тим, згідно листа Турійської районної державної адміністрації від 29 жовтня 2020 року №2164/02-16/2-20 на зберіганні у Державному архіві Волинської області знаходиться розпорядження виконавчого комітету районі ради від 27 квітня 1995 року № 64-року щодо Положення про відділ надання населені субсидій на оплату житлово-комунальних послуг виконкому районної ради, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. спр. 31-34).

Слід зазначити, наявність сумнівів у відповідача відповідно до зазначеного законодавства може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу, однак не можуть нівелювати відомості трудової книжки та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.

Вищевказане узгоджується з позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 06 березня 2018 року справі №127/9055/17.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду, відповідач не довів належними та допустимими доказами правомірність дій щодо незарахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 05 червня 1995 року по 31 грудня 1995 року на посаді головного бухгалтера відділу субсидій.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та норм чинного законодавства, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку, що для належного та ефективного способу захисту порушеного права позивача позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні страхового стажу за період з 05 червня 1995 року по 31 грудня 1995 року та перерахунку пенсії; зобов`язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з 25 серпня 2020 року з урахуванням страхового стажу роботи за період з 05 червня 1995 року по 31 грудня 1995 року.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 25 лютого 2021 року (арк. спр. 6) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 27).

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (44832, Волинська область, Турійський район, село Дуліби, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 05 червня 1995 року по 31 грудня 1995 року та перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії з 25 серпня 2020 року з урахуванням страхового стажу за період роботи з 05 червня 1995 року по 31 грудня 1995 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 29 квітня 2021 року.