
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
29 квітня 2021 р. Справа № 120/2504/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Вільчинський Олександр Ванадійович, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1
до: Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради
про: визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії.
Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що наявні підстави для залишення позовної заяви без руху з огляду на таке.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно із ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Встановлення строків звернення до адміністративного суду у системному зв`язку з принципом правової визначеності слугує меті забезпечення передбачуваності для відповідача (як правило, суб`єкта владних повноважень у адміністративних справах) та інших осіб того, що зі спливом встановленого проміжку часу прийняте рішення, здійснена дія (бездіяльність) не матимуть поворотної дії у часі та не потребуватимуть скасування, а правові наслідки прийнятого рішення або вчиненої дії (бездіяльності) не будуть відмінені у зв`язку з таким скасуванням. Тобто встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб`єкта владних повноважень.
За приписами ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Порівняльний аналіз термінів "дізнався" та "повинен дізнатися", що містяться в ч. 2 ст. 122 КАС України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов`язку позивача знати про стан своїх прав. При визначенні початку перебігу строку звернення до суду, суд з`ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з`ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Згідно із правовою позицією Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав, викладеної у постанові від 31.03.2021 у справі №240/12017/19 при вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття "дізнався" та "повинен був дізнатись".
Так, під поняттям "дізнався" необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Поняття "повинен був дізнатися" необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).
За змістом позовних вимог позивач просить суд визнати протиправною відмову щодо не проведення йому (позивачеві) перерахунку та виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком,за 2016-2020 роки та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня, виходячи із розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, за 2016-2020 роки.
З указаним адміністративним позовом позивач за допомогою засобів поштового зв`язку звернувся до суду 22.03.2021, 25.03.2021 позов надійшов до суду, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції на позовній заяві.
Підстави позову ґрунтуються, в першу чергу, на рішенні Конституційного Суду України від 27.02.2020 (в справі 1 -247/2018(3393/18).
Саме з прийняттям рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 чинною є норма ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", за змістом якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
За змістом статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Розглядаючи справу № 607/7919/17, Верховний Суд у постанові від 06.02.2018 зазначив, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата оспорюваної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Як наслідок суд Касаційної інстанції дійшов висновку, що перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.
Відтак, з прийняттям рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 до 30.09.2020 позивач міг очікувати на отримання більшої суми разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, а саме у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, а тому строк звернення до суду з позовними вимогами щодо перерахунку та виплати суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік сплив 30.03.2021 та позивачем не пропущений.
Водночас шестимісячний строк звернення позивача до суду із позовом про перерахунок та виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2016-2019 роки, на переконання суду, розпочався з прийняттям рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020. Відтак, з позовними вимогами щодо перерахунку та виплати суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2016 по 2019 роки позивач звернувся із пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Разом із тим, суд звертає увагу, що із позовом заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду подана не була.
Водночас суд вважає за необхідне наголосити, що при наявності об`єктивної неможливості вчасного звернення до суду із відповідним позовом, саме на позивача покладається процесуальний обов`язок навести переконливі доводи щодо існування певних обставин, які слугували перешкодою для вчасного звернення до суду із наданням належних, достатніх і достовірних доказів на підтвердження своїх доводів.
Судом встановлено, що з метою відновлення порушеного права, позивач звернувся із заявою про нарахування та виплати йому недоплаченої пенсії за період з 2016-2020 роки.
Щодо аргументів позивача про те, що з метою відновлення порушеного права на перерахунок щорічних виплат до 5 травня він звернувся до відповідача з письмовою заявою, на яку 22.03.2021 отримав відповідь, то варто зазначити, що подання такої заяви та отримання відповіді на неї не змінює моменту, з якого починає свій відлік строк звернення до суду, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на отримання допомоги. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не може визнаватися поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відтак, позивачеві необхідно подати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду із позовними вимогами щодо перерахунку та виплати суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2016 по 2019 роки із зазначенням підстав для поновлення такого строку та доказами поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини тринадцятої - чотирнадцятої статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
З огляду на викладене дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків позовної заяви, вказаних у мотивувальній частині ухвали.
Керуючись ст.ст. 161, 171, 241, 243, 248, 256, 294 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити дії, в частині позовних вимог про визнання протиправної відмови щодо не проведення перерахунку та виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, за 2016-2019 роки та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня, виходячи із розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, за 2016-2019 роки залишити без руху.
Встановити позивачеві 5-денний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із позовними вимогами щодо перерахунку та виплати суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2015 по 2019 роки із зазначенням підстав для поновлення такого строку та доказами поважності причин його пропуску.
Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович