
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/21871/21-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2021 року м. Київ
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Батрин О.В.,
при секретарі Шевченко Т.В.,
за участю прокурора Мрачка Я.І.,
захисників Пишного М.М., Бекірова С.Н.
підозрюваних ОСОБА_1 , ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві Кищука І.В. про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020101060000281 від 17.09.2020 за підозрою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
В С Т А Н О В И В :
23 квітня 2021 року до провадження слідчого судді надійшло клопотання слідчого слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві Кищука І.В., погоджене заступником керівника Київської міської прокуратури Вдовиченком М. про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020101060000281 від 17.09.2020 за підозрою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Слідчим відділом Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020101060000281 від 17.09.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у період часу з 2018 по 2020 роки, службові особи Київської обласної ради та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації діючи за попередньою змовою з невстановленими особами, шляхом внесення недостовірних відомостей до «Розпорядженнь Київської обласної ради про виділення коштів» в частині збільшення кількості громадян зазначаючи пов`язаних осіб, переслідуючи корисливий мотив, з метою власного збагачення отримували (заволодівали) від пов`язаних (залучених) осіб бюджетними грошовими коштами, які виділялись останнім в межах цільової програми «Турбота», відповідно до якої, за клопотанням місцевих депутатів надається адресна грошова допомога окремим мешканцям Київської області, а саме: інвалідам всіх нозологій, ветеранам війни та праці, учасникам бойових дій, розвитку волонтерського руху та з метою надання соціальної допомоги, здійснення соціальної реабілітації інвалідів.
Встановлено, що ОСОБА_1 , згідно з наказом Апарату Київської обласної Ради (Київська обласна державна адміністрація) (далі - КОДА) у липні 2015 року призначений на посаду начальника відділу розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію юридичного управління Апарату Київської обласної Ради (КОДА).
Таким чином, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді начальника відділу розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію юридичного управління Апарату Київської обласної Ради (КОДА) в період з липня 2015 року по червень 2019 року постійно обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків (функцій), та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364, ч. 3 ст. 18 КК України, являвся службовою особою.
В період часу з лютого 2018 року по липень 2019 року, начальник відділу розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію юридичного управління Апарату Київської обласної Ради (КОДА) ОСОБА_1 будучи службовою особою маючи умисел на заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами, які належали Київській обласній державній адміністрації, зловживаючи своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, заволодів чужим майном у великому розмірі, при наступних обставинах.
Рішенням Київської обласної ради від 28.04.2016 №097-03-УП розроблена програма «Турбота», в межах якої, за клопотанням місцевих депутатів надається адресна грошова допомога окремим мешканцям Київської області, а саме: інвалідам всіх нозологій, ветеранам війни та праці, учасникам бойових дій, розвитку волонтерського руху та з метою надання соціальної допомоги, здійснення соціальної реабілітації інвалідів.
Згідно вказаного рішення та відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування», рішення КОР «Про обласний бюджет Київської області» до Голови КОР звертаються місцеві депутати з проханням надати матеріальну грошову допомогу мешканцям Київської області.
На початку лютого 2018 року, більш точний час та дату в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, знаходячись в службовому кабінеті КОР (КОДА) за адресою: м. Київ, пл. Л. Українки, 1, діючи за попередньою змовою групою осіб, маючи злочинний умисел направлений на заволодіння грошовими коштами КОР (КОДА) на свою користь, зловживаючи своїм службовим становищем, створив злочинну схему по заволодінню бюджетними коштами шляхом підробки розпоряджень КОР від імені Голови ради.
З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_1 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, маючи на меті незаконне заволодіння чужим майном, а саме бюджетними коштами, залучив до виконання вказаної злочинної схеми ОСОБА_2 та невстановлених службових осіб Департаменту соціального захисту населення КОР. Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_1 повідомив про свій злочинний план ОСОБА_2 та групу залучених невстановлених осіб, а саме: за результатами підписаного розпорядження Голови КОР про виділення соціальної допомоги мешканцям Київської області, останній вносить недостовірні відомості в частині збільшення кількості громадян зазначаючи пов`язаних осіб, які в подальшому повинні були повернути передати отримані бюджетні кошти ОСОБА_1 . Вказані розпорядження з недостовірними відомостями осіб, ОСОБА_1 , передавав невстановленим службовим особам Департаменту соціального захисту населення КОР, які виконували за вказівкою останнього, перераховуючи бюджетні кошти на рахунки громадян, які опинилися в складних життєвих обставинах та пов`язаних осіб, які були залучені до злочинної схеми.
В подальшому згідно злочинної схеми, ОСОБА_1 діючи за попередньою змовою з ОСОБА_2 та невстановленими особами, переслідуючи корисливий мотив, з метою власного збагачення отримував (заволодівав) від пов`язаних (залучених) осіб бюджетні грошові кошти.
Так, в період з лютого 2018 року по липень 2019 року, ОСОБА_1 будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою групою невстановлених осіб заволодів грошовими коштами на загальну суму 565 000 грн., які належать КОР (КОДА).
Таким чином, ОСОБА_1 , своїми умисними діями, які виразились у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, у великому розмірі, за попередньою змовою групою осіб, вчинив злочин (кримінальне правопорушення), передбачений ч. 4 ст. 191 КК України.
28 січня 2021 року о 11 год. 07 хв. ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Підозра ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, обгрунтовується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_3 від 16.10.2020; протоколом допиту свідка ОСОБА_4 від 15.02.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_5 від 11.02.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 12.02.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 16.02.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 09.10.2020; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 15.10.2020; протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_1 від 28.01.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 12.02.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 16.02.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 16.02.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 16.02.2021; іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.
Також встановлено, що у період часу з 2018 по 2020 роки, службові особи Київської обласної ради та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації діючи за попередньою змовою з невстановленими особами, шляхом внесення недостовірних відомостей до «Розпорядженнь Київської обласної ради про виділення коштів» в частині збільшення кількості громадян зазначаючи пов`язаних осіб, переслідуючи корисливий мотив, з метою власного збагачення отримували (заволодівали) від пов`язаних (залучених) осіб бюджетними грошовими коштами, які виділялись останнім в межах цільової програми «Турбота», відповідно до якої, за клопотанням місцевих депутатів надається адресна грошова допомога окремим мешканцям Київської області, а саме: інвалідам всіх нозологій, ветеранам війни та праці, учасникам бойових дій, розвитку волонтерського руху та з метою надання соціальної допомоги, здійснення соціальної реабілітації інвалідів.
Так, ОСОБА_2 , відповідно до розпорядження Київської обласної ради № 250-к від 31.10.2016 переведений на посаду головного спеціаліста відділу розгляду звернень громадян управління правової роботи виконавчого апарату Київської обласної ради, після чого згідно розпорядження Київської обласної ради «Про переведення працівників виконавчого апарату Київської обласної ради» від 28.02.2017 № 16-к, відповідно до рішення Київської обласної ради від 23.12.2016 року № 215-11-VII «Про затвердження структури, чисельності та штатного розпису виконавчого апарату Київської обласної ради», на виконання розпорядження голови Київської обласної ради від 26.12.2016 № 284-к, ОСОБА_2 переведено на посаду головного спеціаліста відділу розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію юридичного управління виконавчого апарату Київської обласної Ради.
Таким чином, ОСОБА_2 перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію юридичного управління виконавчого апарату Київської обласної Ради (КОР) в період з жовтня 2016 року по серпень 2019 року постійно обіймав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов`язків (функцій), та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364, ч. 3 ст. 18 КК України, являвся службовою особою.
В період часу з лютого 2018 року по липень 2019 року, головний спеціаліст відділу розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію юридичного управління Апарату Київської обласної Ради (КОДА) ОСОБА_2 будучи службовою особою маючи умисел на заволодіння чужим майном, а саме грошовими коштами, які належали Київській обласній державній адміністрації, зловживаючи своїм службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб, заволодів чужим майном у великому розмірі, при наступних обставинах.
Рішенням Київської обласної ради від 28.04.2016 №097-03-УП розроблена програма «Турбота», в межах якої, за клопотанням місцевих депутатів надається адресна грошова допомога окремим мешканцям Київської області, а саме: інвалідам всіх нозологій, ветеранам війни та праці, учасникам бойових дій, розвитку волонтерського руху та з метою надання соціальної допомоги, здійснення соціальної реабілітації інвалідів.
Згідно вказаного рішення та відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування», рішення Київської обласної ради «Про обласний бюджет Київської області» до Голови Київської обласної ради звертаються місцеві депутати з проханням надати матеріальну грошову допомогу мешканцям Київської області.
На початку лютого 2018 року, більш точний час та дату в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_2 , будучи службовою особою, знаходячись в службовому кабінеті Київської обласної ради (КОР) за адресою: м. Київ, пл. Л. Українки, 1, діючи за попередньою змовою групою осіб, маючи злочинний умисел направлений на заволодіння грошовими коштами Київської обласної ради (КОР) на свою користь, зловживаючи своїм службовим становищем, вступив в злочинну змову з начальником відділу розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію юридичного управління Апарату Київської обласної Ради ОСОБА_1 , з метою реалізаціїї злочинної схеми останнього по заволодінню бюджетними коштами шляхом підробки розпоряджень КОР від імені Голови ради.
З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_2 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, маючи на меті незаконне заволодіння чужим майном, а саме бюджетними коштами, залучив до виконання вказаної злочинної схеми невстановлених службових осіб Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністарції. Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_2 повідомив про свій злочинний план групу залучених невстановлених осіб, а саме: за результатами підписаного розпорядження Голови Київської обласної ради про виділення соціальної допомоги мешканцям Київської області, останній вносить недостовірні відомості в частині збільшення кількості громадян зазначаючи пов`язаних осіб, які в подальшому повинні були повернути передати отримані бюджетні кошти ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Вказані розпорядження з недостовірними відомостями осіб, ОСОБА_2 , передавав невстановленим службовим особам Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністарції, які виконували за вказівкою останнього, перераховуючи бюджетні кошти на рахунки громадян, які опинилися в складних життєвих обставинах та пов`язаних осіб, які були залучені до злочинної схеми.
В подальшому згідно злочинної схеми, ОСОБА_2 діючи за попередньою змовою з невстановленими особами, переслідуючи корисливий мотив, з метою власного збагачення отримував (заволодівав) від пов`язаних (залучених) осіб бюджетні грошові кошти.
Так, в період з лютого 2018 року по липень 2019 року, ОСОБА_2 будучи службовою особою, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи за попередньою змовою групою невстановлених осіб заволодів грошовими коштами на загальну суму 565 000 грн., які належать Київській обласній раді (КОР).
Таким чином, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , своїми умисними діями, які виразились у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, у великому розмірі, за попередньою змовою групою осіб, вчинив злочин (кримінальне правопорушення), передбачений ч. 4 ст. 191 КК України.
03 лютого 2021 року ОСОБА_2 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Підозра ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, обгрунтовується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 09.10.2020; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 15.10.2020; протоколом допиту підозрюваного ОСОБА_1 від 28.01.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 12.02.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 16.02.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 16.02.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 16.02.2021; іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.
Тримісячний строк досудового розслідування закінчується 28 квітня 2021 року, однак завершити досудове розслідування до спливу вказаного строку не представляється можливим у зв`язку зі складністю кримінального провадження через необхідність додаткового часу на проведення та завершення наступних процесуальних дій:
- встановлення інших осіб причетних до вчинення кримінального правопорушення;
- проведення тимчасового доступу до документів з можливістю їх вилучення у володінні АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (код ЄДРПОУ 14360570);
- аналіз та огляд вилучених в ході тимчасового доступу до документів по банківських рахунках фігурантів провадження у володінні АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (код ЄДРПОУ 14360570) з метою встановлення кола причетних осіб до вчинення злочину;
- в разі необхідності призначення почеркознавчих та технічних експертиз документів;
- зміна повідомленої раніше підозри та повідомлення нової підозри ОСОБА_1 ;
- зміна повідомленої раніше підозри та повідомлення нової підозри ОСОБА_2 ;
- додатковий допит підозрюваного ОСОБА_1 ;
- додатковий допит підозрюваного ОСОБА_2 ;
- виконання вимог ст. ст. 290, 291 КПК України.
У судовому засіданні прокурор просив задовольнити клопотання, з викладених у ньому підстав.
Підозрювані та їх захисники у судовому засіданні не заперечили щодо задоволення клопотання в частині продовження строку досудового розслідування на один місяць, оскільки вважають такий строк достатнім для проведення та завершення процесуальних дій у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя, заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, дійшов таких висновків.
Згідно ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.
Згідно ст.295-1 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості. Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
Під час розгляду клопотання встановлено, що додатковий строк є необхідним для встановлення інших осіб причетних до вчинення кримінального правопорушення; проведення тимчасового доступу до документів з можливістю їх вилучення у володінні АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (код ЄДРПОУ 14360570); аналізу та огляду вилучених в ході тимчасового доступу до документів по банківських рахунках фігурантів провадження у володінні АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (код ЄДРПОУ 14360570) з метою встановлення кола причетних осіб до вчинення злочину; в разі необхідності призначення почеркознавчих та технічних експертиз документів; зміни повідомленої раніше підозри та повідомлення нової підозри ОСОБА_1 ; зміни повідомленої раніше підозри та повідомлення нової підозри ОСОБА_2 ; додаткового допиту підозрюваного ОСОБА_1 ; додаткового допиту підозрюваного ОСОБА_2 ; виконання вимог ст. ст. 290, 291 КПК України, що потребує значного часу.
Крім того, слід врахувати наявність достатніх підстав вважати підозру у вчиненні кримінального правопорушення обґрунтованою.
За викладених обставин подане клопотання слід задовольнити.
Керуючись ст. 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020101060000281 від 17.09.2020 за підозрою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України до шести місяців, тобто до 28 липня 2021 року.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя О.В. Батрин