Рішення № 96650738, 27.04.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.04.2021
Номер справи
640/580/21
Номер документу
96650738
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2021 року м. Київ № 640/580/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В. при секретарі судового засідання Коноваловій Н.Ю.

за участі представників сторін:

від позивача - Руденко О.А.

від відповідача - Бондар Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Манго-Груп»

до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від

10 вересня 2020 року № 0000540708,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Манго-Груп» (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (далі по тексту - відповідач) в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 10 вересня 2020 року № 0000540708.

В обґрунтування позову зазначено, що у контролюючого органу на момент перевірки була наявна повна інформація про фактичні залишки пального на перевіряємій АЗС станом на початок та кінець звітної доби 18.08.2020р., та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД за 18 серпня 2020 року. Сама по собі наявність працюючих рівнемірів та витратомірів на перевіряємій АЗС та надання ТОВ «МАНГО-ГРУП» контролюючому органу в автоматичному режимі щоденних Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на зазначеному акцизному складі, доводить факт належного обліку позивачем вказаного пального.

Крім того звернено увагу, що під час проведення фактичної перевірки контролюючим органом не було виявлено жодних відхилень у кількості наявного на АЗС пального (шляхом зняття показів з рівнемірів) від даних, які були зазначені позивачем у Довідці про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального за 18.08.2020р. з урахуванням даних Х-звіту, що був роздрукований на вимогу перевіряючих під час проведення перевірки.

Також, позивачем зазначено, що сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом первинних документів за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», не є підставою для застосування до платника фінансової санкції, передбаченої статтею 20 Закону про РРО.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 січня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі.

05 березня 2021 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) надійшов відзиву відповідача, в якому відповідачем підтримано висновки акту фактичної перевірки від 19 серпня 2020 року № 1122/1036/05/39039648.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 квітня 2021 року призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21 квітня 2021 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 квітня 2021 року закрито підготовче провадження. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

У судовому засіданні 27 квітня 2021 року представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.

Відповідно до положень статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

19 серпня 2020 року Головним управлінням ДПС у Київській області було проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Манго-Груп» (надалі - позивач) за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`ємів права власності: Київська область, Вишгородський район, с. Лютіж, вул. Визволителів, 2Б, автодорога Р-02 Київ-Овруч, 29 км.

За результатами проведеної перевірки був складений Акт фактичної перевірки від 19 серпня 2020 року № 1122/1036/05/39039648 (надалі - Акт перевірки), у якому було зроблено висновок про порушення позивачем пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (надалі - Закон про РРО), що полягало у продажу та зберіганні нафтопродуктів та скрапленого газу на АЗС на загальну суму 657 992,24 грн., які не обліковані у встановленому порядку за місцем їх реалізації та зберігання Овруч, 29 км.

Вказаний висновок був зроблений у зв`язку з ненаданням для перевірки змінних звітів за формами 17-НП та 14-ГС.

Позивач 01 вересня 2020 року подав до Головного управління ДПС у Київській області заперечення № 621 на Акт перевірки (вхідний №34698/10 від 01 вересня 2020 року), до якого приклало документи, які підтверджували ведення товариством належного обліку нафтопродуктів на перевіреній АЗС.

Головним управлінням ДПС у м. Києві 10 вересня 2020 року було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000540708, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1 315 984,48 грн., передбачену статті 20 Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Манго-Груп» пункту 12 статті 3 цього Закону.

За результатами адміністративного оскарження, податкове повідомлення - рішення залишено без змін, скарги позивача без задоволення (копія рішення про результати розгляду скарги № 35221/6/99-00-06-02-06-06 від 15 грудня 2020 року міститься в матеріалах справи).

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, Окружний адміністративний суд міста Києва керується наступними мотивами.

Відповідно до підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.

Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Згідно підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, розпорядники акцизних складів зобов`язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15 С.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15 С, крім показників паливо-роздавальних колонок та/або оливо-роздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв`язку у формі електронних документів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

Відповідно до підпункту 230.1.4 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У такому реєстрі міститься податкова інформація про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри- лічильники та рівнеміри-лічильники, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів.

Дані про фактичні залишки пального на початок та кінець доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів зіставляються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, з показниками системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Відповідно до пункту 1 розділу І Формату даних та структури Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №944 від 27.11.2018р. (надалі - Наказ № 944), Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - це електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.

Згідно пункту 1 розділу II Наказу № 944, реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм:

довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1);

довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка 2).

Відповідно до пункту 5 розділу II Наказу № 944, надсилання довідок до Реєстру:

- основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово;

- основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою;

- коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу;

- коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації.

На виконання вимог вищевказаних нормативних актів, позивач встановив на акцизному складі №1005120 (АЗС за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Лютіж, вул. Визволителів, 2Б. автодорога Р-02 Київ-Овруч, 29 км. на якій проводилася фактична перевірка), рівнеміри та витратоміри, про що 26 березня 2020 року була подана відповідна Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, зареєстрована в ЄРАН цим же числом (квитанція №2 від 26 березня 2020 року про прийняття міститься в матеріалах справи).

Крім того, відповідно до вимог підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України та пункту 5 розділу 11 Наказу № 944, позивач 18 та 19 серпня 2020 року (на кінець звітної доби) засобами електронного зв`язку направив контролюючому органу Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Лютіж, вул. Визволителів, 2Б, автодорога Р-02 Київ-Овруч, 29 км (квитанції №2 від 19 та 20 серпня 2020 р. про прийняття та реєстрацію у ЄРАН).

Таким чином, у контролюючого органу на момент перевірки була наявна повна інформація про фактичні залишки пального на перевіряємій АЗС станом на початок та кінець звітної доби 18 серпня 2020 року, та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД за 18 серпня 2020 року.

Сама по собі наявність працюючих рівнемірів та витратомірів на перевіряємій АЗС та надання ТОВ «Манго-Груп» контролюючому органу в автоматичному режимі щоденних Довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на зазначеному акцизному складі, доводить факт належного обліку позивачем вказаного пального.

Під час проведення фактичної перевірки контролюючим органом не було виявлено жодних відхилень у кількості наявного на АЗС пального (шляхом зняття показів з рівнемірів) від даних, які були зазначені позивачем у Довідці про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального за 18 серпня 2020 року з урахуванням даних Х-звіту, що був роздрукований на вимогу перевіряючих під час проведення перевірки.

У зв`язку з цим підстав для висновку про здійснення реалізації та зберігання на перевіреній АЗС позивачем необлікованих нафтопродуктів та скрапленого газу у представників ГУ ДПС у Київській області та відповідача не було.

Як наслідок, відсутні підстави для застосування до ТОВ «Манго-Груп» штрафної санкції, передбаченої ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

До позовної заяви, позивачем подано ряд доказів, які підтверджують опублікування нафтопродуктів та газу на АЗС належним чином, зокрема:

копії накладних на переміщення № 10961, 10997, 10998, 10999, 11000 та № 11001 від 19 серпня 2020 року;

копії товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів № 19/08-5, № 1908-8 та № 1908-5 від 19 серпня 2020 року;

копії видаткових накладних № 304 від 20 липня 2020 року та № 5634 від 14 серпня 2020 року;

копію акту приймання - передачі нафтопродуктів від 29 липня 2020 року;

копію накладної № 7590 від 31 липня 2020 року;

копія декларації форми МД-2 № UA903040/2020/025565 від 15 серпня 2020 року;

копії Z-звітів РРО за 18 серпня 2020 року та 19 серпня 2020 року;

копії змінного звіту за формою № 17-НП за 18 серпня 2020 року та 19 серпня 2020 року;

копії змінного звіту за формою № 14-ГС за 18 серпня 2020 року та 19 серпня 2020 року;

довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри від 26 березня 2020 року з квитанцією про її прийняття;

довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального за 18 серпня 2020 року та за 19 серпня 2020 року з квитанціями про їх прийняття.

Крім цього, відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Згідно зі статті 20 вказаного Закону до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, вказана норма передбачає відповідальність саме за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-XIV від 16.07.1999 р.

Статтею 1 Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що бухгалтерський облік - це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію; облікова політика - це сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової звітності.

Згідно ч.ч. 1, 3, 5 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов`язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на кінець останнього дня кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Отже, документами, що є підставою для внесення записів до бухгалтерського обліку є накладні, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні тощо.

Частинами 1, 2 та 5 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Підприємство самостійно: визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів, зокрема, облікову політику підприємства; затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку.

Відповідно до п.3.3.5 Положення «Облікова політика ТОВ «Манго-Груп» на 2015 рік», дія якого продовжена на 2020 рік наказом по підприємству № 95 від 17 грудня 2019 року, та Додатку № 2 до цього Положення, оригінали первинних облікових (бухгалтерських) документів ТОВ «Манго-Груп» передаються для обробки та зберігання у бухгалтерію підприємства (тобто, первинні бухгалтерські документи на АЗС не зберігаються).

У зв`язку з цим сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом первинних документів за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», не є підставою для застосування до платника фінансової санкції, передбаченої статтею 20 Закону про РРО.

Аналогічний правовий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 07 серпня 2018 року у справі № 825/10/17.

На підтвердження факту належного ведення обліку товарів (нафтопродуктів та скрапленого газу) на АЗС за адресою: Київська область, Вишгородський район, с.Лютіж, вул.Визволителів, 2Б, автодорога Р-02 Київ-Овруч, 29 км, позивач надає завірені копії первинних документів, змінних звітів за формами №17-НП та №14-ГС за 18 та 19 серпня 2020р., Z-звітів РРО за 18.08.2020р. та 19.08.2020р. (копії містяться в матеріалах справи).

Щодо ненадання під час перевірки перевіряючим змінних звітів за формою №17-НП та№14-ГС встановлено наступне.

Відповідно до пункту 10.2.10 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155 (надалі - Інструкція №281), на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП.

Пунктом 10.4.3 Інструкції №281 передбачено, що після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.

Згідно п.9.1 Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України №332 від 03.06.2002р. (надалі - Інструкція №332), на АГЗС (АГЗП) проводиться оперативний контроль за кількістю СВГ, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманого і відпущеного СВГ. Кількісний облік руху СВГ на АГЗС (АГЗП) ведеться за змінним звітом за формою №14-ГС.

Пунктом 9.3 цієї ж Інструкції №332 визначено, що після закінчення кожної зміни касиром і оператором складається змінний звіт за формою №14-ГС в двох примірниках, з яких один - з додатком до нього первинних документів на приймання і відпуск СВГ передається в бухгалтерію підприємства, а другий - залишається на АГЗС (АГЗП).

Тобто, змінні звіти за формою №17-НП та №14-ГС складаються після закінчення зміни.

Зміна на АЗС закінчується та передається у кінці кожної доби.

Позивач повідомляє, що надати змінні звіти за 19 серпня 2020 року за формою №17-НП та №14-ГС у момент перевірки ТОВ «Манго-Груп» не могло, оскільки зміна 19 серпня 2020 року закінчувалася та повинна була передаватися, з оформленням відповідних змінних звітів, лише в кінці доби.

Щодо змінних звітів за 18 серпня 2020 року, то ТОВ «Манго-Груп» зазначило наступне:

перші екземпляри цих звітів з доданими до них первинними документами, відповідно до вимог 11.16.1 Інструкції № 281 та п.9.3 Інструкції № 332, зранку 19.08.2020р. були передані до бухгалтерії ТОВ «Манго-Груп», яка знаходиться за місцезнаходженням товариства (м. Київ, пров. Хрестовий, 2, оф.405). Другі екземпляри звітів знаходилися на перевіряємій АЗС у кабінеті директора комерційного Київського регіону.

Позивач наголошує, що фактична перевірка АЗС була проведена посадовими особами ГУ ДПС у Київській області протягом лише 1 години одного дня - 19 серпня 2020 року.

Натомість, пунктом 82.3 статті 82 Податкового кодексу України передбачено, що строк проведення фактичної перевірки не повинен перевищувати 10 діб. Саме такий строк перевірки був визначений і наказом на перевірку № 948 від 03 серпня 2020 року, що став підставою для проведення перевірки.

Тобто, посадові особи ТОВ «Манго-Груп», у відповідності до вимог Податкового кодексу України, наділені правом надати всі необхідні документи, які є предметом перевірки, протягом 10 діб з моменту її початку.

Крім того, з метою отримання документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків та зборів, посадові особи контролюючого органу зобов`язані вручити уповноваженим особам суб`єкта господарювання належним чином оформлену письмову вимогу - запит про надання документів (пп. 16.1.5 п.16.1 ст. 16 ПК України).

Проте, посадові особи контролюючого органу не складали та не вручали скаржнику будь-які запити про надання документів.

Згідно акту перевірки, перевірка проводилася упродовж однієї години та лише у присутності оператора-касира ОСОБА_1 , який згідно його функціональних обов`язків не наділений повноваженнями вести та контролювати бухгалтерський облік та фінансову звітність позивача, не є його посадовою особою та не має довіреності на представництво інтересів товариства, що давало б йому правові підстави для надання пояснень щодо обставин, які не входять до кола його повноважень.

Також, способом перевірки наявності неоприбуткованих нафтопродуктів є співставлення даних обліку звітів АЗС за формою №16-НП, № 17-НП та даних РРО з фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів.

Вимірювання рівня нафтопродуктів у резервуарах на АЗС має здійснюватись методами та з дотриманням всіх передбачених вимог щодо здійснення таких замірів, що визначені Інструкцією №281/171/578/155, яка є спеціальним нормативним актом, що встановлює єдиний порядок організації і виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском, обліком товарної нафти і нафтопродуктів та є обов`язковою для всіх суб`єктів господарювання, які займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.

Така позиція щодо обліку та вимірювання об`єму нафтопродуктів відповідає позиції Верховного Суду, яка викладена в постановах від 12.06.2018р. у справі №826/18483/13-а, від 12.12.2018 у справі №819/1026/13-а, від 12.03.2020р. у справі №823/1917/16, від 28.05.2020р. у справі №823/1978/16.

Проте, як свідчить акт перевірки Головне управління ДПС у Київській області під час проведення фактичної перевірки вимірювання залишків пального в резервуарах не проводило, показники з витратомірів не знімало, а висновок перевіряючих про реалізацію необлікованих нафтопродуктів на перевіряємій АЗС ґрунтувався виключно на факті не надання у момент перевірки змінних звітів за формою 17-НП та 14-ГС.

За таких обставин докази наявні в матеріалах справи дають підстави дійти висновку існування підстав для скасування оскаржуваного податкового повідомлення - рішення.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Манго-Груп» задовольнити.

2. Визнати протиправною визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної податкової служби у місті Києві від 10 вересня 2020 року № 0000540708.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Манго-Груп» (01010, м. Київ, пров. Хрестовий, буд. 2, оф. 405, код ЄДРПОУ 39039648) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267) судовий збір у розмірі 19 740 (дев`ятнадцять тисяч сімсот сорок) гривень.

Рішення суду, відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 287, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Аверкова

Повний текст рішення виготовлений 28.04.2021.