Ухвала суду № 96650400, 29.04.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2021
Номер справи
580/3433/19
Номер документу
96650400
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

29 квітня 2021 року справа № 580/3433/19 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Тимошенко В.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 подану в порядку ст. 383 КАС України у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Білозірської сільської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов?язання прийняти рішення,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з заявою в порядку статті 383 КАС України про визнання протиправним рішення та дій відповідача при виконанні судового рішення у справі № 580/3433/19, в якій заявник просить:

1) визнати протиправним рішення Білозірської сільської ради від 24.03.2020 №10-38/VІ «Про затвердження технічної документації із землеустрою»;

2) зобов`язати Білозірську сільську раду прийняти рішення про затвердження про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га кадастровий номер 7124981000:01:004:0517 та передати земельну ділянку ОСОБА_1 в оренду терміном на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.

В обґрунтування даної заяви позивачем вказано, що рішення від 24.03.2020 №10-38/VІ «Про затвердження технічної документації із землеустрою» не відповідає змісту резолютивної частини постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2021, що свідчить її не виконання.

28.04.2021 Білозірська сільська рада Черкаського району Черкаської області надіслала на адресу суду пояснення на заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України, в яких зазначила, що нею рішення виконано в добровільному порядку і суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесенні до компетенції іншого органу.

Розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд зазначає таке.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24.12.2019, визнано незаконним та скасовано рішення Білозірської сільської ради від 25 вересня 2019 року № 94-55/VII “Про затвердження технічної документації із землеустрою та передачі земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 ” яким відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га та з передачею нерозподілених (невитребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 10 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0517 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області та зобов`язано Білозірську сільську раду (19635, Черкаська обл., Черкаський район, с.Білозір`я, вул. Незалежності, буд.168; код ЄДРПОУ 04407744) розглянути повторно заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 02.01.2019 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки, площею 15 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду, терміном на 10 років в адмінмежах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту), та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2021 рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2019 року скасовано в частині відмовлених позовних вимог та прийнято в цій частині нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено, зобов`язано Білозірську сільську раду прийняти рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 15,0 га кадастровий номер 7124981000:01:004:0517 та передати земельну ділянку ОСОБА_1 в оренду терміном на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.

Білозірська сільська рада на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/3422/19 від 26.12.2019 про повторний розгляд заяви ОСОБА_1 від 02.01.2019 прийняла рішення №10-38/VІ «Про затвердження технічної документації із землеустрою», яким вирішила відмовити ОСОБА_1 у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 15,0 га кадастровий номер 7124981000:01:004:0517 та передати земельну ділянку ОСОБА_1 в оренду терміном на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.

Суд зазначає, що виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід`ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Практика Європейського суду з прав людини (справи "Юрій Миколайович Іванов проти України", "Горнсбі проти Греції") говорить, що право на справедливий суд є ілюзорним, якщо судове рішення залишається невиконаним.

Так, відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.

Згідно з ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Крім того, за ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно з ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цим та іншими законами України. Ніхто не може обмежити повноваження депутата місцевої ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 7 Регламенту роботи Білозірської сільської ради, депутат Ради є повноважним і рівноправним членом Ради як представницького органу місцевого самоврядування.

Депутат Ради має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності Ради та утворюваних нею органів, несе обов`язки перед виборцями, Радою та її органами, виконує їх доручення.

В статя 22 Регламенту роботи Білозірської сільської ради зазначаено, що рада проводить свою роботу сесійно. Сесія Ради складається з пленарних засідань Ради, а також засідань постійних комісій Ради. У разі необхідності сесії Ради можуть складатися з двох та більше пленарних засідань.

Відповідно до статті 59. Регламенту роботи Білозірської сільської ради для прийняття рішень, з`ясування волевиявлення депутатів Ради на пленарних засіданнях Ради проводиться відкрите поіменне голосування. Відкрите голосування за допомогою електронної системи підрахунку голосів здійснюється у режимі фіксації волевиявлення депутатів. Якщо електронна система голосування відсутня у місці голосування або не працює, підрахунок голосів здійснюється Лічильною комісією, утвореною у порядку, передбаченому цим Регламентом.

Таким чином, суд дійшов висновку, що прийняття рішення Білозірської сільської ради від 24.03.2020 №10-38/VІ «Про затвердження технічної документації із землеустрою» не може вважатися невиконанням судового рішення, оскільки рішення приймається колегільно, депутатським корпусом і вплинути на думку кожного депутата не можливо.

Крім того, суд зазначає, що ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Отже, з наведеного слідує, що виконавче провадження є сукупністю дій спеціальних органів, спрямоване на реалізацію їх повноважень у сфері виконання рішень та призначене для примусового виконання рішень судів та інших органів у випадку, коли боржник добровільно їх не виконує.

Враховуючи, що позивач, відповідно до порядку примусового виконання рішень, встановленого Законом України «Про виконавче провадження», скористався своїм правом та звернув рішення суду до примусового виконання, на даний час триває виконавче провадження (зворотнього ОСОБА_1 не доведено, надано постанову від 28.09.2020 про відновлення виконавчого провадження №62071676 з виконання виконавчого листа №580/3433/19 від 29.04.2020), в межах якого державний виконавець реалізує свої повноваження, суд не вбачає підстав для визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності щодо невиконання рішення суду.

Керуючись ст. ст. 248, 249, 256, 383 КАС України, суд

ухвалив:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 подану в порядку ст. 383 КАС України у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Білозірської сільської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов?язання прийняти рішення

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.П. Тимошенко