
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1062/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Херсонської області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.01.2021 року № 8/1/330, виданої на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року у справі № 540/3301/20, з урахуванням посадового окладу, окладу за званням, надбавки за вислугу років 50%, надбавки за особливості проходження служби 100%, надбавки за роботу з таємними документами 20%, надбавки за класну кваліфікацію 7%. премії 130 %, з 01.03.2019 року з врахуванням раніше виплачених сум, викладену в листі від 15.03.2021 р. № 1467-1290/4-03/8-2100/21;
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Херсонської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (правонаступник Херсонського обласного військового комісаріату) від 05.03.2019 року від 29.01.2021 року № 8/1/330, виданої на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року у справі № 540/3301/20. з урахуванням посадового окладу, окладу за званням, надбавки за вислугу років 50%, надбавки за особливості проходження служби 100%, надбавки за роботу з таємними документами 20%, надбавки за класну кваліфікацію 7%. премії 130 %, з 01.03.2019 року з врахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонської області як одержувач пенсії в разі втрати годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , та отримує пенсію з 2017 року в розмірі 30% грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до розрахунку пенсії в разі втрати годувальника станом на 01.01.2017 року сума грошового забезпечення складала: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, додаткові надбавки: льотний склад при виконанні польотів 35% 35%; надбавка за кваліфікацію, льотчик/штурман 1 клас 12%; робота з таємними виробами, носіями, документами 20% 20%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 35%. 01.01.2018 р. ГУ ПФУ в Херсонській області здійснило перерахунок пенсії позивачки, без урахування додаткових складових грошового забезпечення та премії, внаслідок чого її розмір зменшився. На виконання рішення суду Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (правонаступник Херсонського обласного військового комісаріату) виготовлено довідку від 29.01.2021 року № 8/1/330 відповідно до якої розмір грошового забезпечення містить: посадовий оклад, оклад за званням, надбавка за вислугу років 50%, надбавка за особливості проходження служби 100%, надбавка за роботу з таємними документами 20%, надбавка за класну кваліфікацію 7%, премія 130%. Але, станом на 17.03.2021 року відповідач не здійснив перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки. Звернувшись до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі цієї довідки, позивачка отримала лист від 15.03.2021 № 1467-1290/Ч-03/8-2100/21, яким повідомлено, що рішенням суду пенсійний орган не зобов`язано здійснити перерахунок пенсії позивачки на підставі оновленої довідки, тому підстави для перерахунку відсутні. Позивачка вважає, що дії відповідача є протиправними та порушують її права на належне пенсійне забезпечення.
За змістом відзиву, відповідач позовні вимоги не визнає та у їх задоволенні просить відмовити. Зазначає, що пенсії, які призначені на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262) підлягають перерахунку у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ). 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), якою встановлено порядок та механізм масового перерахунку пенсій певної категорії осіб. Проте 05.03.2019 року пункти 1, 2 Постанови № 103 скасовані рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року. До врегулювання питання щодо умов, порядку та розміру виплати пенсій, виплата пенсій здійснювалась у попередньо встановлених розмірах. На даний час, нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій на підставі Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України не прийнято, тому підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення відсутні.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та з 27.09.2017 року отримує пенсію у разі втрати годувальника (її померлого чоловіка учасника бойових дій ОСОБА_2 ) відповідно до Закону № 2262 у розмірі 30% грошового забезпечення її померлого чоловіка.
З 01.01.2018 року пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивачки на підставі довідки виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом від 26.03.2018 року № ТХ28295 із урахуванням складових грошового забезпечення визначених у довідці, а саме: посадовий оклад - 6060 грн, оклад за військовим званням - 1480 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3770 грн.
На виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 року по справі № 540/3301/20, Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено на ім`я ОСОБА_2 (померлого чоловіка позивачки) довідку №8/1/330 від 29.01.2021 року про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року, яка включає у себе такі складові: посадовий оклад 31 тарифний розряд 6060,00 грн; оклад за званням (полковник) 1480,00 грн; надбавка за вислугу років 50% 3770,00 грн; надбавка за особливості проходження служби 100% 11310,00 грн; надбавка за роботу з таємними документами 20% 1212,00 грн; надбавка за класну кваліфікацію 7% 424,20 грн; премія 130% 7878,00 грн. Всього 32134,20 грн.
Довідка спрямована до ГУ ПФУ в Херсонській області.
Позивачка звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії на підставі оновленої довідки.
Листом від 15.03.2021 року відмовлено у здійснені перерахунку, у зв`язку із тим, що після скасування пунктів Постанови КМУ № 103 Урядом не приймалось нормативно-правового акта щодо врегулювання умов, порядку та розмірів для здійснення перерахунку пенсій призначених на підставі Закону № 2262.
Позивачка вважає, що пенсійний орган протиправно відмовив у здійсненні перерахунку її пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка, у зв`язку із чим звернулась до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який серед іншого, регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом є Закон № 2262.
Умови призначення та розміри пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом передбачені розділом IV Закону № 2262.
Позивачці призначено пенсію на підставі п. "б" ст. 36 Закону № 2262, яким передбачено, що пенсія в разі втрати годувальника призначається сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби у розмірі 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї.
Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма ст. 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічний висновок міститься у Постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій визначено ст. 63 Закону № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" від 13.02.2008 р. № 45 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року залишено без змін.
Таким чином, зміни внесені Постановою КМУ № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема відповідач та уповноважений на видачу довідок орган, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови КМУ № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок викладений у Постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі № 553/3619/16-а.
Так, 30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою № 704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абз.4 пп.1 п.5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704).
При цьому пп. 2 п. 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону № 2011.
Довідка Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.01.2021 р. № 8/1/330 містить складові грошового забезпечення визначені станом на 05.03.2019 р.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові висновки викладені у Рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19.
З огляду на викладені обставини, суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив позивачці у перерахунку пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка, оскільки всі законодавчо визначені для цього умови дотримані: уповноваженим органом виготовлено та спрямовано до територіального пенсійного органу довідку (форма, зміст та складові якої відповідають вимогам законодавства), позивачкою подано заяву про здійснення перерахунку на підставі відповідної довідки. Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною відмови та зобов`язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачки з урахуванням складових, зазначених у новій довідці з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Разом із тим, пенсія підлягає перерахунку з 01.04.2019 року, а не з 01.03.2019 року, як просить позивачка, оскільки відповідно до положень ч. 2 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки обставини настали 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, то перерахунок пенсії необхідно здійснити з 01.04.2019 року.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати зі сплати судового збору розподілено на підставі ст. 139 КАС України. Незважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд стягує на користь позивачки усю суму судового збору, оскільки обсяг заявлених вимог фактично не відрізняється від кількості задоволених.
Керуючись статтями 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.01.2021 року № 8/1/330, з 01.04.2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 29.01.2021 року № 8/1/330, починаючи з 01.04.2019 року, з врахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
кат. 112010201