Рішення № 96648545, 28.04.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2021
Номер справи
480/423/21
Номер документу
96648545
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2021 року Справа № 480/423/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,

представника позивача - Алхімова В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/423/21 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, в якій просить:

- визнати дії Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо повернення заяви про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки кадастровий номер 5910700000:01:076:0236, загальною площею 0,0513 га, з цільовим призначенням: 02.01. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , протиправними;

- зобов`язати Відділ містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки кадастровий номер 5910700000:01:076:0236, загальною площею 0,0513 га, з цільовим призначенням: 02.01. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Свої вимоги мотивує тим, що згідно з Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ- 5916344892020 від 07.09.2020 року вона є власником земельної ділянки кадастровий номер 5910700000:01:076:0236, загальною площею 0,0513 га, з цільовим призначенням: 02.01. Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до Генерального плану міста Ромни, затвердженого рішенням 29 сесії Роменської міської ради Сумської області 7 скликання "Про затвердження генерального плану та плану зонування території міста Ромни Сумської області" від 04.07.2017 року, належна їй земельна ділянка відноситься до території садибної житлової забудови. Так, Положеннями Класифікатору видів цільового призначення земель, затвердженого Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010, № 548, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306, а саме: підрозділом 02.01. розділу 2 Секції В «Землі житлової та громадської забудови» передбачено, що до земель житлової забудови відносяться земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Отже, подана нею до Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області заява про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки відповідає Генеральному плану міста Ромни, затвердженому рішенням 29 сесії Роменської міської ради Сумської області 7 скликання "Про затвердження генерального плану та плану зонування території міста Ромни Сумської області" від 04.07.2017 року, оскільки земельна ділянка віднесена до садибної житлової забудови.

Ухвалою від 18.01.2021р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

09.03.2021р. від представника відповідача – Відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Роменської міської ради надійшов відзив на позовну заяву (а.с.33), в якому проти задоволення позову заперечує, оскільки основною причиною відмови у видачі будівельного паспорту на будівництво житлового будинку є невідповідність намірів забудови плану зонування території, затвердженому сесією Роменською міської ради, та історико- архітектурному опорному плану, затвердженому Міністерством культури України у 2017 році. Так, згідно з цими документами земельна ділянка, яка належить ОСОБА_1 , знаходиться в зоні Р-1 в зоні зелених насаджень загального користування та в зоні охоронюваного ландшафту заплави р. Сула. Відповідно до затвердженої містобудівної документації, а саме плану зонування, подана заявником заява на видачу будівельного паспорту не відповідає затвердженій містобудівній документації, а саме плану зонування території, який є складовою частиною генерального плану міста. Тобто видача будівельного паспорту з відхиленням від затвердженої містобудівної документації є порушенням п.1 абз.4 ст.27 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності». У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Від представника відповідача - Виконавчого комітету Роменської міської ради відзиву на позовну заяву не надходило.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідачів у судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.55-56), надіслали клопотання про розгляд справи у їх відсутність (а.с.57-58), в яких у прийнятті рішення покладалися на розсуд суду.

Вислухавши представника позивача, який з`явився у судове засідання, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №222032247 від 31.08.2020 року ОСОБА_1 на праві власності належить земельна ділянка загальною площею 0,0513 га, кадастровий номер 5910700000:01:076:0236 (а.с.8).

Рішенням Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області "Про присвоєння поштових адрес об`єктам нерухомого майна" від 19.08.2020 року присвоєно об`єкту нерухомого майна таку поштову адресу: земельній ділянці для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_2 , під кадастровим номером 5910700000:01:076:0236, площею 0,0513 га, яка належить ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 (а.с.9).

З метою реалізації права на забудову належну їй на праві власності земельної ділянки позивач звернулася із заявою до Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області за видачею будівельного паспорта забудови земельної ділянки, до якої додала передбачені пунктом 2.1. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05.07.2011 року №103 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 25.02.2013 № 66), документи (а.с.31).

Згідно з відповіддю Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області №87 "Про розгляд звернення щодо видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки" від 06.10.2020 року на звернення щодо видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки « відповідно до плану зонування території м. Ромни, затвердженого Роменською міською радою 04.07.2017, об`єкт будівництва проектується в зоні Р-1 - зона земельних насаджень загального користування. Зона виділена з метою збереження і створення парків, скверів, інших природних об`єктів для короткочасного відпочинку, проведення дозвілля, занять спортом. Нове будівництво в зазначеній зоні не передбачається. На підставі пункту 2.4. Порядку №103 (невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні) відділ містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області повертає наданий пакет документів» (а.с.7).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Положеннями ст.ст.13, 14, 22, 41 Конституції України встановлено, що держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Таким чином, Конституція України, як найвищий акт з нормами прямої дії, однозначно вказує на не припустимість допущення порушень, негативного впливу на законну реалізацію особою свого права такої власності, непорушність права, та забезпечення з боку держави відповідного захисту.

Крім того, ч. 1 ст. 375 Цивільного кодексу України визначено, що власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі і споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам.

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ст. 27 Закону №3038-VI забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об`єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі будівельного паспорта визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Згідно з вимогами п. 2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103 (далі - Порядок №103), видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Відповідно до п. 2.4 Порядку №103 пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 Порядку; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Частиною 5 статті 25 Закону №3038-VI передбачено, що встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.

Частиною 2 ст. 24 Закону №3038-VI встановлено, що зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій. Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території, забороняється (ч. 4 ст. 24 вищевказаного закону).

Відповідно до ч. 3 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач є власником земельної ділянки кадастровий номер 5910700000:01:076:0236, загальною площею 0,0513 га, з цільовим призначенням: 02.01. Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серія та номер ЯЛ №671481 від 07.06.2010р., виданим на підставі рішення Роменської міської ради 47 сесії 5 скликання від 30.03.2010 року (а.с.8,61).

Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що цільове призначення даної земельної ділянки за ініціативою позивача міською радою змінено не було.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Генерального плану міста Ромни, затвердженого рішенням 29 сесії Роменської міської ради Сумської області 7 скликання "Про затвердження генерального плану та плану зонування території міста Ромни Сумської області" від 04.07.2017 року, земельна ділянка, належна позивачеві, віднесена до зони Р-1 - зона земельних насаджень загального користування (а.с.34, зворотній бік).

В той же час, судом встановлено, що згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 07.09.2020р. та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель: землі житлової та громадської забудови.

Більше того, суд звертає увагу на те, що зазначена земельна ділянка була передана у власність ОСОБА_1 ще в 2010 році, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку від 07.06.2010р., тобто за 7 років до затвердження рішенням від 04.07.2017 року 29 сесії Роменської міської ради Сумської області 7 скликання генерального плану та плану зонування території міста Ромни Сумської області.

Тобто, статус земельної ділянки, яку позивач отримала у власність, було встановлено ще у 2010 році, до затвердження зазначеного плану зонування території, та цим планом не може бути змінено цільове призначення земельної ділянки відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону №3038-VI.

Зокрема, віднесення за наведеним відповідачем рішенням Роменської міської ради Сумської області від 04.07.2017 року земельної ділянки, яка набута позивачем у власність, до земельних насаджень загального користування, на переконання суду, не спростовує суті права позивача на належну реалізацію ним можливості особисто здійснити забудову на своїй земельній ділянці, на власний розсуд, яка за своїм цільовим призначенням відноситься саме до земель для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), за категорією відноситься до земель житлової та громадської забудови.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що в межах спірних правовідносин, позивач реалізовує своє право на земельну ділянку саме в межах її цільового призначення, та у спосіб, що встановлений законодавством, а тому посилання відповідача на план зонування території м. Ромни, затверджений Роменською міською радою 04.07.2017р., як на підставу відмови у наданні будівельного паспорту ОСОБА_1 внаслідок невідповідності намірів забудови земельної ділянки плану зонування території (зонінгу) м. Ромни є необґрунтованими.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд вказує на те, що відповідачем не було надано належних та допустимих доказів правомірності спірної відмови. При цьому судом встановлено, що відповідач всупереч ч. 2 ст. 19 Конституції України повернув ОСОБА_1 пакет документів для видачі будівельного паспорту з порушенням вимог чинного законодавства України, оскільки цільове призначення земельної ділянки згідно з поданим позивачем пакету документів встановлено для будівництва і обслуговування житлового будинку і господарчих будівель.

Отже, відмовляючи у видачі будівельного паспорту, відповідач незаконно обмежив позивачу реалізацію його права на забудову земельної ділянки в межах її цільового призначення, що передбачено ст. 375 Цивільного кодексу України, порушуючи його Конституційні права.

Враховуючи встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу у наданні будівельного паспорта на забудову земельної ділянки, листом від 06.10.2020р. №87, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України, без дотримання вимог ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та вважає необхідним визнати протиправними дії Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо повернення заяви від 28.09.2020р. про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки кадастровий номер 5910700000:01:076:0236, загальною площею 0,0513 га, з цільовим призначенням: 02.01. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

При цьому, задовольняючи позовні вимоги у такий спосіб, суд враховує, що згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

З огляду на вищезазначене, а також порушення відповідачем у спірних правовідносинах вимог чинного законодавства, суд вважає, що зобов`язання відповідача видати ОСОБА_1 будівельний паспорт на забудову спірної земельної ділянки буде належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги повністю, тому на користь позивача слід стягнути сплачений нею при поданні позовної заяви до суду судовий збір у сумі 908гн. грн. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати дії Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо повернення заяви від 28.09.2020р. про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки кадастровий номер 5910700000:01:076:0236, загальною площею 0,0513 га, з цільовим призначенням: 02.01. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , протиправними.

Зобов`язати Відділ містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області (42000, Сумська область, м. Ромни, вул. Аптекарська, буд.19, код ЄДРПОУ 24004057) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) будівельний паспорт забудови земельної ділянки кадастровий номер 5910700000:01:076:0236, загальною площею 0,0513 га, з цільовим призначенням: 02.01. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області (42000, Сумська область, м. Ромни, вул. Аптекарська, буд.19, код ЄДРПОУ 24004057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908грн.00коп. (дев`ятсот вісім грн. 00коп).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 29 квітня 2021 року

Суддя О.О. Осіпова