
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2021 року Справа № 480/1403/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1403/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та просить:
1. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, щодо обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром, протиправними.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з 20.08.2019, виходячи із розрахунку 88% від суми щомісячної заробітної плати за останні 24 календарних місяці, відповідно до довідки від 15.08.2019 №18-651вих19 про складові заробітної плати та додатку до неї, виданих Прокуратурою Сумської області, без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 по справі 480/3627/19/20 відповідач провів перерахунок пенсії, виходячи із розрахунку 88% від суми щомісячної заробітної плати за останні 24 календарних місяця, відповідно до довідки від 15.08.2019 № 18-651вих19 про складові заробітної плати та додатку до неї, виданих Прокуратурою Сумської області. На зверненя позивача, відповідач повідомив, що фактично виплата пенсії позивачу буде проводитися відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі не більше десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Позивач вважає, що у відповідача відсутні правові підстави обмежувати розмір перерахованої пенсії, оскільки пенсія призначалась та виплачувалась на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону № 3668-VІ (3668-17) від 15.01.2011, а тому до неї не можуть застосовуватись положення Законів України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76- VIII та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VІІІ, якими внесено зазначені вище зміни до Закону України "Про прокуратуру", оскільки дія закону не має зворотної сили у часі.
Також зазначає, що відповідно до п. 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Ухвалою суду від 29.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 29.05.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20, провадження № Пз/9901/9/20.
Варто зазначити, що у зразковій справі № 560/2120/20 позивачем ставилось питання про зобов`язання пенсійного органу здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-XII "Про прокуратуру" (Закон № 1789-XII) у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Прокуратури Хмельницької області, без обмеження її максимального розміру.
В рішенні Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 залишено без змін, зазначено, що вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).
Ухвалою суду від 09.03.2021 поновлено провадження у справі та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначає, що законодавством передбачено для осіб, яким призначено пенсію за законодавством, яке не передбачало обмеження максимального розміру, лише збереження раніше призначеного розміру пенсії, але не передбачає право на здійснення перерахунку пенсії, у розмірі, що перевищує максимально встановлений розмір (а.с. 24-26).
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку що позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Згідно інформації розміщеноїї в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням в мережі інтернет (https://reyestr.court.gov.ua/Review/86826806) рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 по справі 480/3627/19 задоволено позовні вимоги. Визнано протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 28.08.2019 №158433 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 51-1 Закону України "Про прокуратуру" з 20.08.2019, виходячи із розрахунку 88% від суми щомісячної заробітної плати за останні 24 календарних місяці, відповідно до довідки від 20.08.2019 №18-651вих19 про складові заробітної плати та додатку до неї, виданих Прокуратурою Сумської області.
Ухвалою суду від 10.01.2020 по справі 480/3627/19 виправлено описку в резолютивній частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.11.2019, виклавши абзац 3 резолютивної частини рішення у такій редакції: "Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з 20.08.2019, виходячи із розрахунку 88% від суми щомісячної заробітної плати за останні 24 календарних місяці, відповідно до довідки від 15.08.2019 №18-651вих19 про складові заробітної плати та додатку до неї, виданих Прокуратурою Сумської області".
На звернення позивача, листом від 17.01.2020 № 3448/03.3-16 відповідач повідомив, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 по справі 480/3627/19/20 проведений перерахунок пенсії виходячи із розрахунку 88% від суми щомісячної заробітної плати за останні 24 календарних місяця, відповідно до довідки від 15.08.2019 № 18-651вих19. Розмір пенсії з 20.08.2019 складає 41464,32 грн. Виплата пенсії відповідно до до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (а.с. 4).
Не погоджуючись з обмеженням перахованої пенсії максимальним розміром, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку правовим відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
На час призначення позивачу пенсії діяв Закон України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991.
За приписами ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05. 11. 1991 № 1789-ХІІ (чинного на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (чинного на момент призначення позивачу пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (чинного на момент призначення позивачу пенсії) визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014.
Отже, з 15.07.2015 питання призначення та перерахунку пенсій, призначених прокурорським працівникам, регулюються Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 8 липня 2011 року внесено змін до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" та передбачено, що максимальний розмір пенсії осіб, пенсія яких призначена згідно Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно пункту 2 розділу 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 8 липня 2011 року обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII (далі - Закон №1697-VІІ), відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон № 1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15 грудня 2015 року.
Відтак, частина 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року № 1789-XII, яка застосовувалась субсидіарно з пунктом 2 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та врегульовувала питання виплати пенсій без обмежень, на час проведення перерахунку пенсії позивачу втратила чинність з набранням чинності Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, а тому до спірних правовідносин не застосовується.
Листом від 17.01.2020 № 3448/03.3-16 відповідач повідомив, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 по справі 480/3627/19/20 проведений перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки від 15.08.2019 № 18-651вих19, однак виплата пенсії відповідно до до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (а.с. 4). Позивач вважає, що обмеженням перахованої пенсії максимальним розміром, відповідач порушив його права.
Суд зазначає, що відповідно до абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" (в редакції на момент здійснення перерахунку пенсії позивача) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Дана норма законодавства не визнавалась у встановленому порядку Конституційним Судом України такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), отже, є чинною і підлягає застосуванню.
Отже, на момент проведення перерахунку пенсії позивачу, наведеною нормою встановлюється обмеження розміру виплачуваної пенсії, дана норма законодавства неконституційною не визнавалась, є чинною та обов`язковою до виконання органами Пенсійного фонду України.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією висловленою Верховним Судом у постанові від 28.10.2020 у справі №686/2428/16-а та ухвалі від 04.02.2021 року у справі №400/6132/20.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відсутність у відповідача законних підстав для здійснення позивачу виплати нарахованої пенсії без обмеження граничного розміру відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції на час призначення пенсії), оскільки положення цієї статті втратили чинність, у зв`язку з чим, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска